Distributie-Map Nieuwe A.V.R.O.-Studiozaal LAND- EN VOLKENKUNDE Oude Huizen en Herbergen onder Bloemendaal Speciale in kleuren uitgevoerd DISTRIBUTIEMAP 25 CENT Bloemendaal Thans wil ik u iets vertellen van het B r u i n e Paard te Overveen. Zoek er maar niet naar, want het is niet meer te vinden. Het oudste be richt dat de Schepensolten er van geven, dateert van 4 October 1792. Dan verschijnen drie heeren op 't Raadhuis van Teterade, n.l. Gernt Buys van Vogelenzang (in zijn tijd een heel bekende agriër, die heel wat prijzen verwierf in den Franschen tijd voor zijn prestaties op gewed van landbouw en veeteelt, Willem van Spijk te Velsen en Herman Timmer van Haarlem. Zij ziin de voogden over de minderjarige Jan en Frans Kune uit het huwelijk van Frans Kune met Jannetje Buys. Deze is hertrouwd met den heer Scheelings van Overveen, in zijn tijd een bekend bollenkweeker. De voogden hebben het Bruine Paard aan Pieter Scheelings verkocht en nu heeft op het Raadhuis de officieele over dracht plaats. In de transportakte staat, een der de in het huis en erve; daar de tapperij in werd geëxerceere, staande voor aan in de Rampe ot Rollandslaan. Twee kamers van het Bruyne Paard werden toen apart verhoord. Een groote tuin is daarachter en nevens, de grootte bedraagt 300 roe. In dien tijd was toen een vaart van beide zijden van de Rampelaan ter wille van de tuinders. Het was al vrij d.w.z. er stond geen hypotheek op. De transportakte vertelde ook, dat de vorige twee opdrachten 6 Juli 1786 en 1 October 1787 hadden plaats gehad. In t Recht huis te Overveen had 18 Augustus de publieke veiling plaats gehad. In dezelfde zitting van de Schout en Schepenen verklaart Pieter Schee lings te zijn aan Gerrit Buys en consorten f 1000, rentende 4 pet. Pieter Scheelings was een flinke vent en had 24 Februari 1811 afbetaald. De kastig (hypotheek) werd daarom toen geroyeerd. Dat 1/3 lijkt u vreemd, maar vergeet ook met dat de vrouw en moeder erfgename was. P'etcc Scheelings „4 October 1792 eigenaar van het Bruine Paard geworden transporteere 6 Augus tus 1801 de tapperij op zijn stiefzoon ^rans Kuenen en wel voor f 500. Aan het Z. en W. is Jan Huiberts dan nog de buurman. De kasting van f 1000 was door afbetaling al verminderd tot f500, aangezien kooper de wederhelft toekomt, alsmede met een schePenschuld^en^pabe\aFen' voor H. H. Timmer waarvan nog f 5UU te netaien. Het eerst vinden we van overdracht van „het Dorrenhout" vermeld 7 Januari 1661. Zoek oo daar niet naar. Het lag in den Banne van Aal- bertsberg ten Westen van de kerk van Bloemen daal. Het koffiehuis belendde ten W. aan de Wildernis (onontgonnen duin), ten Oosten was de krocht van Heer Alewijn en aan dei noord zijde de droogberg van Janne Luycas. Cornells Claissen, getrouwd met Cornelia Huyberts, Mat thijs Jansz., getrouwd met haar zus Neeltje en Jan Abrahamsz met de derde der zusters, Anne- tie, allen kinderen van Huybert Hendricus en Maritie Pieters, echte lieden ^ans,por^®,r.d™ Jan 1661 het Dorrenhout op Wouter Zeis voor f250, waamee verkoopers „vernoegd en vol- dSEr werd geen contant geld gegeven, maar een kastingbrief van f 250. - De Bloemendaalsche kerk moest hebben en zoo lezen we 4 November 1661 dat David la Borgne met last van Wouter Zeis op Heeren Kerkmeesteren ten behoeve der kerk een huis in orde ten Westen van de kerk, ge naamd het Dorrenhout voor f235 overdroeg. Hoe het kwam, vertellen de annalen niet, maar 7 Mei 1711 droegen Abraham zoon en Adriaan Scheepmaeker, als kerkmeesters der Gereformeerde Kerk te Aalbertsberg, huis en erve Doornhout over op Jan Hendick Ootmaer. Maar die is ook niet lang bezitter, want onze Jan Hendricks Oostmar transporteert Doorn- hout op Hendrick van Ruysen. Het huis schijnt er niet beter op geworden te zijn, want hij ont vangt slechts f125, maar het is dan ook al vrij. Reeds in 1717 gaat Doorenhout n.l. 4 Novem ber voor f 125 over op Tryntie de Bruine. De Erven Jannetje Luyckas en Samuel Gillis zijn dan buren. Vrijwillig was de verkoop niet; t waren Abraham Mens, Schout van Bloemendaal c.a., die als curator over den insolventen boe del van Geertuy Govers aan Rey, getrouwd met Jan Joosten, het huis verkocht. Onze Trijntje de Bruyn zit er maar 4 jaar in, want 24 November 1721 gaat „Doorenhout" over op Cornelis Praal voor f 155. Het duurt al weer niet lang, want een kastingbrief van 3 Mei 1736 vertelde, dat Floris Jansz Keyzer schuldig is aan Jan Janse Domis f 200, rentende 3 pet. Key- sers huis komt dus onder verband. Dan is er nog steeds West en Zuid de Wildernis, dus geen be bouwing. We hebben ons al afgevraagd, wat of Floris de Keyser met het huis te maken had. Hij was ge trouwd met Marijtje van den Bergh, te voren weduwe van Willem Cornelisz. Praal. Onze Flo ris verkoopt dan 5 September 1746 Doorenhout voor f 275 aan Lambert Govertsz. In een acte van 2 Juni wordt 't zoo vaaK ge noemde Doorenhout den naam Nazareth gege ven, maar de prjis is gestegen. Voor 800 gld. verkoopt Barbara Joosten, we duwe van Lambert Goverts huis en erven in de bigirt van Bloemendaal voorheen genaamd Dor renhout, nu Nazareth aan Jan du Champs. Aan 't O. en W. is dan buurvrouw Mej. de Weduwe Isaac Verhamme, maar nog heerscht de Wilder nis Z. en W. Geheel betalen kan onze Franschman niet. want Jan de Champs en Geertruy Jans, zijn huisvrouw zijn Hendrik van der Vangst 600 gulden schuldig, waarvoor zij 3 pet. jaarrente moeten betalen. Verder volgens een oude uit drukking volkomen sidentie. G. J. BETTINK. NIEUWE STUDIO IN VIOOL-VORM Het was Maandag j.l. voor de Algemeene Ver- eeniging Radio-Omroep een hoogtijdag. Het nieuwe studiogebouw aan den 's-Gravelandschen- weg no. 50, het „studiogebouw 2", zooals het het zakelijk wordt genoemd, werd officieel in gebruik genomen. Het nieuwe studiogebouw is een geheel zelf standig gebouw, dat door een ruimen tunnelgang die onder het Melkpad doorloopt, met het oude gebouw is verbonden. Aan al de wenschen en noodzakelijkheden is thans door het gereed komen van de nieuwe gedeelten volkomen bevrediging geschonken, zoo zeide de directeur, de heer W. Vogt, die de uitbreiding toelichtte. De garderobe is met 228 kapstoknummers uitgebreid. Het nieuwe restaurant telt 280 zit plaatsen. Er is een tweede concertzaal gebouwd, uitsluitend voor omroepgebruik, dus zonder acco- modatie voor het publiek, die een inhoud heeft van 3787 m3, d.i. 762 m3 meer dan de „oude" groote zaal. Er is een nieuwe dansmuziek-studio met een inhoud van 928 m3. De technische dienst krijgt de beschikking over de „oude" discotheek voor meetkamer, terwijl een nieuwe discotheek van 95 M2 oppervlak in het poortgebouw gereed staat, d.w.z. 58 m2 grooter dan de tegen woordige. Voor de muziekbibliotheek is in het poort gebouw een ruimte gereserveerd van 191 m2 oppervlakte, waardoor de stemkamer, die tijde lijk in gebruik was genomen als muziekbiblio theek, aan haar oorspronkelijke bestemming kan worden teruggegeven. Tenslotte zijn de begeerde werkkamers voor leden van den staf en voor de arrangeurs even eens in het poortgebouw gereed gekomen. Deze kamers zijn alle op deugdelijke wijze geluidsvrij gemaakt. Studiogebouw 2 is. behalve van een stemkamer voor het orkest, van twee dirigentkamers, en van een recreatieruimte voor orkestleden, voor zien van een moderne radiotechnische bedie- nings-installatie, opgesteld in de apparaten- kamer en geleverd door de N.S.F. (Nederland- sche Seintoestellenfabriek> te Hilversum. Met deze installatie kunnen de uitzendingen onafhankelijk van die in het hoofdgebouw uit worden gemanipuleerd. Vier afzonderlijke pro gramma's (over vier verschillende zenders) kun nen gelijktijdig worden beheerscht. Dit geschiedt van de technische bedienings ruimte uit, waar men, door dikke glasruiten, vrij uitzicht heeft in de beide studio's, die men via kleine diensttrappen snel kan bereiken. Deze mogelijkheid is belangrijk voor de taak, die de A.V.R.O. reeds verzorgt en die zij hoopt te krijgen voor de uitoefening van den Wereld omroep. Met deze uitbreiding van haar werkruimten is de A.V.R.O. thans volkomen toegerust voor de taak, waarvoor zij is gesteld en ook voor die, welke men haar in de toekomst, op omroep- gebied, zou willen toevertrouwen. Zij is er var» overtuigd, dat haar geheele omroepuitrusting wat modeniteit, uitgebreidheid en doeltref fendheid betreft, voor die van geen enkele omroepmaatschappij ter wereld behoeft onder te doen, zoo. besloot'de heer Vogt zijn inleidend woord. Studiozaal in den vorm van een viool. Bij het bezichtigen van het fraaie nieuwe gebouw, dat architectonisch volmaakt aansluit bij en harmonieert met de oude studio, gaf de architect, de heer B. Merkelbach, een toelichting over de uitvoering van het bouwwerk en de daarbij geldende overwegingen. De nieuwe groote studiozaal, zeide hij o.m., zou uitsluitend bestemd zijn voor een orkest van 30 tot 40 man zonder publiek, zoodat de geluid- projecteerende vorm, die de bestaande studio zaal heeft, hierbij niet bruikbaar was. In de bestaande studiozaal hadden wij n.l. niet uit sluitend rekening te houden met het geluid, dat de micj-ofoon zou bereiken, doch er moest ook zorg gedragen worden, dat het geluid de vijfhonderd in de zaal en op het balcon aan wezige personen goed bereikte. Toen wij dan ook met den accoustisch adviseur, den heer J. W. Janzen, deze problemen bespra ken, bleek, dat bij een objectieve bestudeering een zeer merkwaardige vorm voor de nieuwe groote studiozaal ontstond. Deze, door den heer Janzen aangegeven vorm vertoont n.l. veel overeenkomst met een viool. Het uitgangspunt van zijn studies was een zoo gelijkmatig mogelijke geluidsverdeeling te krijgen. De door hem aangegeven vorm werd onder zocht in het laboratorium van Philips te Eind hoven, terwijl eveneens lichtproeven werden genomen. Daar de studio's, evenals de bestaande, niet van ramen voorzien zijn, was wederom mecha nische ventilatie noodzakelijk. Zuid Nieuw-Guinea Kaja Kaja-moeder die haar overleden kindje beweent. (Foto Geurtjensj BROODKAARTEN (eventueel nog invullen) ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAARTEN TE XTI ELK AARTEN BOTER OF VETKAARTEN (eventueel nog invullen) STAMKAARTEN en WEEKOVERZICHT „TERRASVOGELS". Na de fusie „Brederode", „Kemphanen" werd Zondag op feestelijke wijze het geheel ver* nieuwde terrein van de voetbalvereeniging „Ter rasvogels" in gebruik genomen. Voor deze gele genheid was de wedstrijd Terrasvogels 1RCH- combinatie de hoofdschotel van den dag. Aan dezen wedstrijd was de ontmoeting Ter rasvogels 2—-Bloemendaal 2 voorafgegaan. Met een overwinning van 101 legden de Bloemen dalers beslag op den beker. Ook de junioren moesten met groote cijfers, 83, de meerderheid erkennen van de Kin- heim-junioren. De hoofdwedstrijd werd eveneens een neder laag voor de vereeniging Terrasvogels, daar zij door de RCH-combinatie met 50 werden ver slagen. o BEKENDMAKING VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Uitspitten van boter. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat, zooals reeds eerder bekend is gemaakt, het met ingang van 1 September 1940 aan détaillisten verboden zal zijn, boter uit te spitten. Van dien datum af zullen détaillisten uitsluitend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen ver- koopen. Men wordt aangeraden hiermede nauw lettend rekening te houden, aangezien afwijking van dit verbod niet zal worden toegestaan. Verkrijgbaar aan ons bureau en bij onze bezorgers

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3