DRUKKERIJ MELIS «VORSTENLANDEN.. Land- en Volkenkunde Nederlandsche Unie Vrijdag 18 October 1940 3 Tentoonstelling van Russische Ikonen Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Mr. J. Linthorst Homan spreekt te Haarlem. INGEZONDEN Unieke verzameling oud-religieuse kunst Onze plaatsgenoot, de heer L. J, M. Bouvy te Overveen, heeft de goede gedachte gehad, zijn leldzame- en kostbare verzameling van oude Russische ikonen, welke te Amsterdam in „De Amstelkring" geëxposeerd werd en aldaar ruim dertienduizend bezoekers trok, thans ook in Haarlem ten toon te stellen. Deze tentoonstel ling, ingericht door den conservator van „De Amstelkring", den heer G. W. H. Baard, werd j.l. Maandag 14 dezer in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht no. 70, Haarlem, geopend. Zij blijft gedurende een maand dagelijks van 105 uur toegankelijk en is ook 's Zondags geopend van 1.30-? uur. De col lectie omvat meer dan zestig exemplaren van een oud-religieusche kunst, die door het publiek in Nederland slechts hoogstzelden bezichtigd kan worden; dit laatste verklaart voor een deel de buitengewoon groote belangstelling, die ze in Amsterdam ondervond. In Rusland en in de geheele Grieksche kerk verstaat men onder iko nen: geschilderde afbeeldingen van Christus en Zijn Moeder, van heiligen, apostelen, engelen, metropolieten, profeten en patriarchen. De naam ikoon beteekent dan ook eenvoudig: beeld. Ze werden oorspronkelijk geschilderd op hout, dat met asbestpoeder bestrooid en vervolgens geplamuurd werd, waarna dan de verf (som tijds vermengd met goudpoeder) werd opge bracht. Nu is het karakteristieke van ikonen, dat de afgebeelde figuren gewoonlijk zijn ge tooid met versierselen van gedreven zilver of koper, zooals b.v. stralenkransen, of halssnoe ren van goud met blauw email, hailf-edel- gesteente en dergelijke materialen. Zeer vaak zijn ze ook voorzien van een wegneembare, kunstig gedreven zilveren plaat, die uitsparin gen heeft ter plaatse van het gelaat en de han den, zoodat alleen die lichaamsdeelen zichtbaar blijven. Een andermaal werd de hoofdfiguur aangebracht op een turquoisen of gouden ach tergrond. Wie deze eerbiedwaardige en tegelijk bizarre schilderstukken maakten, weet nien niet. Hun namen werden nimmer aan het na geslacht prijs gegeven, wijl hun werk geschiedde ter eere Gods. Het waren kunstzinnige monni ken, die onder het zingen van vrome liederen in een der 6600 kloosters, welke Rusland telde, hun meer of minder artistieke geloofsijver be lichaamden. Voor den Rus vormt een ikoon den grootsten schat zijns levens; ze is voor hem een onfeilbare mascotta; hij kust haar bij zijn thuiskomst nog vóór hij zijn vrouw kust; bij geen trouw-, doop- of begrafenisstoet mag ze ontbreken en vaak vergezelt ze hem op zijn reizen. Deze cultus der ikonen-vereering heeft ook haar beproevingen gekend, haar beelden storm, haar honderdjarige beoorloging en nog heden ten dage viert het Russische volk jaar lijks op feestelijke wijze de herdenking van de onafhankelijkheid der ikonen. Voor een volk, dat 86 pet. analphabeten telt, spreken ikonen wel zeer sterk tot de verbeel ding; ze vormen voor hem een aanschouwelijk bijbelsonderwijs; ze leeren hem b.v. hoe het kruis des Heeren stond op het graf van Adam en wel ter plaatse waar zich diens schedel be vindt; ze beelden hem bevattelijk uit, dat Christus bij Zijn dood, ook duizenden redde, die onder de aarde waren, dat de redding ook „ondergrondsch" was. Nog zijn eenige voor stellingen dezer oude ikonen onverklaarbaar gebleven; wat is, om iets te noemen, de betee- kenis der kettingen aan het kruis? Wat leeren ons de inscripties op de voorstel lingen van Maria-boodschap, in die oud-Rus sische letters, welken nog nimmer ontcijferd werden? Men weet het niet. Maar reeds zijn de iko nen, hoewel ze pas kort geleden tot ons kwa men, het onderwerp van veler studie. Immers, eerst na de revolutie, die het Czarisme ver nietigde, deden ze hun intrede in. het Westen, voornamelijk in Parijs, waar ze aanvankelijk onopgemerkt bleven, doch spoedig tegen hooge prijzen van de hand gingen. Wel heel eigen aardig is deze zwerftocht der ikonen, die in werkelijkheid geen Russische, doch Bysantijn- sche oorsprong hadden, die uit Bysantium naar Rusland waren Overgewaaid. Men heeft hen thans wetenschappelijk in verschillende groe pen verdeeld en zoo kan men hier op deze ten toonstelling kennis maken met produkten uit de Noorsche School 15e eeuw, uit de School van Novgarod laat 16e eeuw, uit de School Moscou begin 17e eeuw, uit de Academische School 18e eeuw en diverse andere scholen meer. Vele ikonen zijn kinderlijk naïef geschilderd, anderen daarentegen munten uit door zeldzame schoonheid. Tot die laatsten behoort o.a. „Het hoofd van Johannes de Dooper", toegeschreven aan den vermaarden schilder Borovicosky, uit de coll Prince d'Oldenbourg en dat afkomstig is uit de kapel van 't Winterpaleis (18e eeuw). Opmerkelijk is zeker ook de voorstelling van Maria en het Kind Jezus, gezet tegen een gouden achtergrond en met zilver geornamen teerd (18e eeuw), omdat dit kind, blijkens zijn misvormd knietje een t.b.c.-lijdsr is! Merk waardig is ook de geschiedenis van een Griek sche ikoon uit de 13e eeuw, die door een koop man van het eiland Creta of Candia, bij zijn vlucht voor de naderende Turken, als een van zijn kostbaarste schatten naar 't Westen werd meegevoerd. Welnu, naar deze ikoon is de algemeen bekende voorstelling in schilderij of afbeelding vervaardigd, die de naam draagt van „Onze lieve Vrouwe van Bijstand". Niet minder opmerkelijk is ook het feit, dat juist deze „Madonna" voorkomt in het wapenschild van den Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Hui- bers, zooals dit door den kunstschilder H. Bij voet volgens de door den Bisschop gekozen symbolen, geteekend werd. Bezoekers van deze tentoonstelling mogen niet verzuimen het album te bewonderen van de Priory „Amay a/d. Maas" (België), waar een nieuwe ikonenkunst opbloeit. B. blDe Bloemendaalsche Reddingsbrigade hield onder voorzitterschap van Dr. W. D. van Oldenborgh, haar belangrijke najaarsledenver gadering in hotel Roozendaal te Overveen. In een ernstige openingsrede wees de voorzit ter op de zoo geheel andere omstandigheden, waaronder thans deze bijeenkomst gehouden moet worden. De groote gebeurtenissen des tijds hebben niet nagelaten hun stempel te drukken ook on deze vereen. Zij mogen echter bij alle leden onveranderd hebben doen blijven het be sef, dat zij de vrijwillig op zich genomen plich ten als voorheen in nauwe samenwerking zul len blijven nakomen. Vervolgens wijdde de voorzitter eenige ge voelvolle woorden aan de nagedachtenis van mevrouw Meijerink, die in leven op zoo voor beeldige wijze haar man heeft geschraagd en gesteund in de vervulling van de taak, welke hem zoo na aan het hart ligt, het bestrijden van den verdrinkingsdood in ons waterrijk land. De behandeling der agendapunten had een zeer vlot verloop. Tot leden der kascommissie voor het boekjaar 1940 werden benoemd de hee ren Smalhout (voorzitter), Dixon en B. J. Kuyl. die zich bereid verklaarden deze benoeming te aanvaarden. Het volgen van cursussen in EHBO en het bijwonen der zwemoefeningen in Stoop's Bad is voor een reddingsbrigade, en thans meer dan ooit, van zoo overwegend belang, dat hierin, on danks de bemoeilijkende omstandigheden, geen verslapping geduld mag worden. De EHBO- cursus, die steeds onder persoonlijke leiding staat van dr. van Oldenborgh, zal wegens de verduisteringsmaatregelen niet meer in het Ken- nemer Lyceum gegeven kunnen worden. Voor dit doel is echter welwillend het gymnastieklo kaal in het Politiebureau te Overveen ter be schikking der brigade gesteld. De lessen, welke* zullen worden gegeven op de Woensdagavonden, beginnen om half acht des avonds, ingaande Woensdagavond 23 October a.s. Men verwarre dezen cursus^ niet met dien van den luchtbe schermingsdienst, waaromtrent nadere mede- deelingen gedaan zullen worden. De zwemoefeningen in Stoop's Bad zijn reeds Maandag 14 October begonnen. De brigade ver wacht een flinke opkomst harer leden, vooral nu besloten is de EHBO-ers vijftien cent per bad te laten betalen, terwijl voor de vervulling der overige, door Stoop's Bad billijk gestelde voorwaarden de brigadekas zal zorgdragen. Daar het de bedoeling is weer een aantal leden voor een der diploma's (a, b en c) van den Ne- derlandschen bond tot het redden van dren kelingen op te leiden, wordt aan alle leden die hiervoor in aanmerking wenschen te lSSmen, verzocht aan het secretariaat op te geven voor welk diploma zij wenschen op te gaan. Als in structeurs werden reeds aangewezen de heeren Dixon en van Donkelaar. Het zwemuur is des Maandagsavonds van acht tot negen uur. Men zal reeds om kwart voor acht in de kleedver trekken worden toegelaten, voorzoover deze dan al vrij zijn. Daar het hier geen gesloten ver- eenigingsuur betreft, kunnen de EHBO-ers ook niet-leden op dit zwemuur verwachten. Aan mej. H. Kans, en de heeren J. Huyboom en J. van der Pol werd op deze vergadering uit gereikt het op 31 Augustus j.l. behaalde kust wachtdiploma van bovengenoemden bond. De voorzitter feliciteerde hen van harte met het behaalde succes. Daar het de Bloemendaalsche reddingsbrigade bekend was dat de zusterbrigaden te Rotterdam en Schiedam in de oorlogsdagen aan leden en aan materiaal zeer zware offers hebben gebracht, werd voorgesteld aan beide brigades een be drag van f 7.50 te schenken, met welk voorstel de vergadering met hartelijk applaus instemde. Zandvoortschelaan 170, Heemstede Aerdenhout Telefoon 27908 Voor Privé en Bedrijf Vult Uw drukwerk tijdig aan. Het is Uw belang! EEN MOOIE MIDDAG. blZooals men weet, zijn in het Doops gezinde Weeshuis aan den Kleine Houtweg te Haarlem de gezinnen ondergebracht, die door de jongste bomaanvallen van have en goed zijn beroofd. Door de goede zorgen van de direc trice, mevrouw Ploegsma, werd verleden Zon dag aan deze zwaar beproefde landgenooten een prettigen middag bereid. Mevrouw Blom berg.Zeeman vergastte de vele aanwezigen op een tweetal beschaafde en op haar eigen bevat telijke wijze voorgedragen vertellingen, die met hartelijke bijval werden beloond. Zij werden afgewisseld door het zingen van Nederlandsche liederen door onze plaatsgenoote mevrouw A. PopmaTymstra, aan den vleugel begeleid door den heer Jos. Möllmanns, eveneens te Bloemen - daal. Ten gehoore werden gebracht liederen van Cath. van Rennes en van Zagwijn en wij, die het genoegen hadden dezen middag bij te wonen, weten niet wat meer 'te waardeeren: de keuze van deze echt Hollandsche zangstuk jes of de voortreffelijke voordracht er van. Was het de zeldzaam schoone Herfstmiddag, die het Zonnelied van Caht. van Rennes zoo warm deed klinken? De heer Möllmanns droeg zoowel door zijn muzikale begeleiding als door zijn improvisaties niet weinig bij tot het sla gen van dezen mooien Zondagmiddag. BLOEMENDAALSCHEWEG 43 - TELEF. 22341 BLOEMENDAAL Wie onze kwaliteit en sorteering in inlandsche en Import Sigaren, Sigaretten en Tabak kent, zoekt niet meer, VOS van ouds OUWEJAN De Dajaks van Borneo zijn volgens veler mee ning wreed, bloeddorstig, valsch, enz. omdat zij indertijd als zooveel andere volken koppen snelden. Die meening is geheel onjuist! De men- schen zijn goedaardig! Het koppensnellen was noodig, meenden ze, om ziekten, misgewas, hon gersnood, kinderloosheid enz. te voorkomen. H. F. TILLEMA (namens het Kol. Instituut, Amsterdam) VOOR DE LANGE AVONDEN Een boek uit de Bibliotheek van H. H. LANKAMP KRUISWEG 19 HAARLEM Telefoon 13287 (bij het station) In het kader van de ledenbijeenkomsten der Nederlandsche Unie, welke in deze weken over al in het land worden gehouden, heeft Mr. Lint- horst-Homan Donderdagavond in twee groote vergaderingen in het Concertgebouw te Haar lem enkele duizenden leden uit die omgeving voorgelicht. Hij wees er daarbij op, dat de medewerking van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke beweging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan, niet tot een log lichaam te doen worden, doch tot een groote kern in het Nederlandsche volk, welke doel bewust volksvernieuwing nastreeft. Al bewijst vooral de reusachtige toeloop van arbeiders en boeren juist in de laatste weken den kloeken wil tot verbetering der bestaande volksfouten, er zijn toch helaas velen in de -Unie binnengekomen, die blijkbaar niet iets positiefs, doch louter afweer verlangen. Deze menschen behooren de Unie ten spoedigste weer te verlaten; slechts wie de arbeidsgemeenschap wil, zooals de Unie die voorstaat, behoort in hare gelederen thuis. De groote gedachte, dat dit alles zal-dienen om een maatschappij zonder klassetegenstellin gen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de gemeenschappelijke ar beid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische het sociale terughoudt of te- terugdringt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor allen, opdat het Nederlandsche volk in het komende Europa naast Duitschland zijn taak verovere en vervulle, doordrongen van zijn eigen waarden en zich bewust van zijn roe ping de poort te zijn tusschen een sterk Euro- peesch blok en de wereldzeeën, en overtuigd van zijne kundigheden ook in Nederland-overzee. Opvallend is, hoe op sociaal-economisch ter rein in alle groepen en bewegingen, met een kleine uitzondering in liberale kringen, de ge dachte der organische of corperatieverordening veld won, zóó sterk, dat deze reeds voor toepas sing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meenng over de vraag, hoever deze corporatieve werkwijze ook op ander ter rein, met name in het staatkundige, moet wor den doorgevoerd. De Unie wil ver gaan, doch zij acht een deel der staatstaak niet voor cor poratief werk geschikt. De binnenlandsche politieke situatie wordt beheerscht door de moeilijkheid, dat de NSB, sprekende over machtsovername en alle anderen intimideerende, alle anderen van zich heeft ver vreemd, wat bij ons volk en dus ook bij de Unie, scherpe reacties wekte. De eenige weg tot overwinning van de daardoor ontstane moeilijk heden is, dat ieder, ook de NSB zelf, streeft naar betere verhoudingen. De Unie met haren gewel digen aanhang heeft door haar voorstel over een Raad van Advies een belangrijke stap ge daan. Doch hoe dit ook verder loope, de Unie wil voortgaan met haar streven naar een betere maatschappij en naar betere staatkundige toe standen. Ook zij maakte fouten en hier en daar is zij nog in haar kinderziekten. Zij ziet zich zelf niet als doel, doch als middel om het Ne derlandsche volk zijn nieuwe taak te doen vin den met handhaving van de Nederlandsche volkswaarden en gedragen op een hecht Chris telijk fundament. Zij heeft in ruim twee maan den reeds zeer velen in ons volk tot elkaar ge bracht, doch de leden zelf moeten zorgdragen, dat daaruit ook waarlijk en snel de nieuwe volksgemeenschap kan groeien. Wie aarzelt, trede terug! GEGEVENS JACHT, SCHADELIJK GEDIERTE EN NIET BESCHERMDE VOGELS blAan houders van jachtakten enz. is door het hoofd van de plaatselijke politie verzocht, in afwachting van een nader vast te stellen regeling te rekenen van 15 Augustus j.l. af, aan- teekening te willen houden van het aantal door hen bemachtigd wild, schadelijk gedierte en niet beschermde vogels in den zin der Vogel- wet 1936. Verder zullen gespecificeerd zijn aan te tee kenen de verschillende gelden, welke in verband met het bemachtigen van wild, schadelijk ge dierte en schadelijke vogels zijn uitgegeven, een en ander volgens de nader verstrekte gege vens en formulieren. Het hoofd van de plaatselijke politie vestigt er thans de aandacht op, dat deze formulieren niet aan hem teruggezonden moeten worden, doch in het bezit van de geadresseerden moeten blijven; deze zijn verplicht de formulieren regelmatig bij te werken. Meerdere exemplaren van de betrokken lijs ten zijn zoo noodig te verkrijgen op het politie bureau te Overveen, en niet ter gemeente secretarie. o NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Afd. Haarlem en Omstreken blBovengenoemde afdeeling heeft de na volgende excursies op haar programma staan: Zaterdag 19 October: Paddestoelen-excursie o.l.v. den heer G. L. v. Eyndhoven. Samenko men 14.30 uur Molentje Groenendaal (Heem stede) Tramhalte Valkenburgerplein. Zondag 20 October: Excursie naar Aalsmeer. Bezoek aan potplantenkweekerij, anjerbedrijf en orchideeënkweekerij. Na het koffiedrinken (brood eten in de 3 kolommen) bezoek aan Proefschooltuin. Vertrek bus (Maarse Kroon) uit Haarlem Lorentzplein 8.05 uur. Terug uit Aalsmeer 15.15 (desgewenscht 17.15), Retour bus f 0.62. Zondag 27 October: Ochtendwandeling door de A. W. duinen o.l.v. den heer W. van Dijk. Samenkomen: 9.30 uur ingang van de Amsterd. Waterleiding, aan den Vogelenzangschew. Terug pl.m. 12.30 uur. Houders van wandelkaarten wordt verzocht deze mede te brengen. o AANWIJZINGEN TEN BEHOEVE VAN DE ZELFBEHEERSCHING. blEr is thans een nieuwe uitgave versche nen van de Rijks-Inspectie voor de Luchtbe scherming, betreffende voorbeelden van licht- afscherming, ter voorkoming van lichtuitstra- ling uit gebouwen. Deze uitgave bevat naast een korten toe lichtenden tekst, een 20-tal duidelijke afbeel dingen van de verschillende manieren, waarop eenvoudige lichtsluizen kunnen worden aan gebracht in woonhuizen, openbare gebouwen, winkels etc.; daarnaast vindt men eenvoudige voorbeelden van middelen ter voorkoming van lichtuitstraling door ramen, plafonds en boven lichten. De Nederlandsche Vereeniging van Lucht' bescherming, afdeeling Bloemendaal-Overveen, heeft een aantal van deze boekjes laten komen en ter beschikking van haar leden gesteld. De leden die hierin belangstellen en zoo'n werkje gratis willen ontvangen, kunnen het afhalen ten huize van J. H. Dicks, Bloemendaalscheweg 327; Ir. M. J, Schoen, Zuider Stationsweg 2; G. J. Brussen, Joan Mauritsplein 14 en verder bij de U bekende blokleiders, resp. assistent- blokleiders. Niet-leden kunnen het werkje ook afhalen tegen betaling van 5 cent per exemplaar. Het is alleszins de moeite waard het werkje te be zitten. ZIJT GIJ REEDS LID van de Chr. Jongemannenvereeniging „Bloe- mendaal" of de Bloemendaalsche Jongensclub? De winter staat voor de deur en het is daar om, dat de CJMV en de BJC zich tot de niet- leden wenden om de aandacht te vragen voor haar werk. De CJMV en de BJC hebben ten doel de be vordering van het geestelijk, maatschappelijk en lichamelijk welzijn van jongemannen en jon gens. De leeftijd van de leden der BJC is van 12 tot en met 16 jaar, die van de CJMV 17 jaar en ouder. Het is prettig en goed om als jonge ren ééns per week samen te komen en te spre ken over geestelijke onderwerpen en dingen van allerlei anderen aard. Wij houden Bijbel inleidingen, lezingen, conversatieavonden, im provisatie. en voordrachtavonden, kortom het programma is zeer afwisselend. Dit programma wordt elke maand opgenomen in ons eigen club blad „Hallo". Dit clubblad verschijnt om de veertien dagen en de leden kunnen er zelf stuk jes in schrijven. Ook een puzzlehoekje ontbreekt er niet in. Maar wat praat ik nog. Komt U a.s. Zaterdagavond eens kijken in het jeugdhuis aan de Donkerelaan. De BJC vergadert van 78.30, de CJMV van 7.309.30 uur. U zult er geen spijt van hebben. Secretariaat BJC: Zomerzorgerlaan 5, Blte- mendaal; Secretariaat CJMV: Ramplaan 78, Overveen. AGENDA Stadsschouwburg: Zondag 20 October 2.15 uur: Charlotte Kohier in „Filomeentje". Zondag 20 October 7 uur: N.V. „Het Neder- landsch Tooneel": „Ik ben Zeventien Jaar". Maandag 21 October 8 uur: Ontspannings avond Duitsche militairen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3