HET HEERLIJK AVONDJE NADERT WEER! W/ Brabander Kookkachel E. H. BELKEGA Vrfl'dag; 22 November 1940 II Een beschouwing over het Feest van Geven Rond model. f 40.— Platte pijp model f 45.— Kolenfornuizen Godin Veldfornuizen Haardkachels Haarden Gedempte Oude Gracht 19 Telefoon 14811 Verduistering Belangrijke concentratie op het gebied der geslacht- en wapenkunde WIllY WALDEN PIET MUY5ELAAR OPENINGSVOORSTELLING VAN DE LEESTAFEL Er ligt een bijzondere bekoring in het schen ken, weggeven van iets. Onverschillig of het voorwerp, het artikel, dat we aan een ander schenken, groot of klein is, het geven op zich zelf schept een eigenaardige voldoening. Het stemt ons tot tevredenheid en het is feitelijk nog prettiger dan zelf iets te ontvangen. Zeker, wanneer wij ter gelegenheid van onzen ver jaardag, of op den een of anderen hoogtijdag in ons leven, geschenken ontvangen, stemt ons dit tot vreugde, doch dat neemt niet weg, dat wij op onze beurt ook gaarne eens wat schenken. Dit komt ieder jaar opnieuw weer het beste tot zijn recht in het begin van de Winter maand, de maand December. Het St. Nicolaas- feest, dat ook thans weer nadert is daarom een unieke gelegenheid om onze gulheid jegens onzen naaste te botvieren. Want gul, royaal kan de doorsnee Nederlander zijn. Het beste bewijs daarvan is wel, dat ieder jaar het Sint Nicolaas- feest zich in zoo'n groote populariteit mag ver heugen. Geven is een deugd. Een schoone deugd zelfs. Eb des te schooner nog wordt deze deugd, wan neer men geeft en zelf weinig bezit. Het geven van geschenken met Sint Nicolaas of met Kerstmis beteekent op zich zelf niets, wanneer we rijk met aardsche goederen zijn gezegend. Dan geven wij immers slechts iets van onzen overvloed, dan doen wij in feite niets meer dan onzen plicht. Anders wordt het, wanneer moe der week in week uit enkele centen op haar karig toebedeelde huishoudgeld overspaart om toch in ieder geval voor vader met Sint Nicolaas een cadeautje te kunnen koopen. Anders wordt het, als vader reeds in September begint om een half onsje tabak, of een pakje' sigaretten minder te rooken en zoodoende iedere week- een klein bedrag van zijn zakgeld weglegt, om moe der op 5 December een kleine verrassing te geven. Dan zijn het off.ers, die worden gebracht en dan heeft het geven een veel diepere betee- kenis. En dan is de voldoening bij den gever ook veel grooter. Het Sint Nicolaasfeest heeft in den loop der jaren een groote plaats in ons leven ingenomen. Oorsponkelijk een feest voor de kinderen zijnde, is het de laatste tientallen jaren uitgegroeid tot een feest voor jong en oud, voor vader en moeder, voor den vrijgezel, voor de rijpere jeugd, kortom: voor iedereen. Reeds jong leefde in onze kinderhartjes de eerbied voor den grij zen bisschop, die zoo omstreeks den 5en Decem ber in ons land verscheen, kwistig cadeautjes, pepernoten en vermanende woorden uitdeelde en dan na den 6en December weer spoorloos verdween. Hoe groot was onze vrees niet angst, maar ontzag voor den eerbiedwaardi- gen man. Langer of korter was het sprookje van Sint Nicolaas het mooiste sprookje, dat de wereld kent een deel van ons onbezorgde kinderleven, en hoewel de ontgoocheling op rijperen leeftijd wel eens min of meer kil deed aan ons warme kinderhart, dat nam toch niet weg, dat we, ouder wordende, toch ieder jaar opnieuw weer met graagte meededen aan de Sint Nicolaasviering. Men heeft wel eens de spot gestoken met het Sint Nicolaasfeest. Cynici gaan van het stand punt uit, dat het groote onzin is, om elkaar met open oogen te bedotten. Al te verstarde, droge paedagogen hingen een verhandeling op over het willens en wetens bedriegen van het kind, hetgeen zich wel eens op latere jaren zou kunnen wreken en dat de kinderen zoodoende het vertrouwen in de ouders immers misten, dat er geen Sint Nicolaas bestaat, enzoovoorts. Gelukig is het getal betweters in ons land, dat den kinderen een zoo onschuldig pretje als het Sint Nicolaassprookje niet gunt, zeer klein. Zij, die de zaak eens wat rustiger beschouwen, zullen het met ons eens zijn, dat het Sint Nico laasfeest zelfs van groote paedagogische Waarde is. Want welke woeding zal de beste en gaaf ste vruchten afwerpen? Die, welke jong wordt begonnen. En de opvoedkundige waarde van het Sint Nicolaasfeest ligt in het principe: geven. Het Sint Nicolaasfeest wij memoreerden het ffeeds bij de heffe van deze beschouwing is in hoofdzaak een feest van geven, een feest van gulheid. En door het Sint Nicolaasfeest wordt het kind jong geleerd, dat het schenken van een bepaald ding een groote voldoening geeft. Sint Nicolaas zelf is immers de verpersoonlijking van de gulheid. Waar de grijze bisschop al die heerlijkheden en lekkernijen vandaan haalt, is voor het kind nog van ondergeschikte belang. Het feit allen, dat de Sint slechts geeft, preva leert. Wordt het kind wat ouder, dan gaat het ook over dit sprookje wat dieper nadenken. Het vraagt zich dan af, hoe de Sint aan al die cadeautjes komt en waar vandaan hij die krijgt. Later, als het kind inderdaad tot de conclusie is gekomen, dat het sprookje ook werkelijk een sprookje is, ontwikkelen zijn gedachten zich verder: de goede Sint is dus geen Sint, maar een gewoon mensch, doch in ieder geval: een goed mensch. Waarom? Omdat hij zooveel heeft gegeven. Zoo is de logische redeneering van het kind op wat rijperen leeftijd. Geleidelijk aan denkt het kind verder. Die man, die ieder jaar die cadeautjes geeft en ieder jaar Sint Nicolaas vertolkte, is dus een gewoon mensch. Welnu, dan kan ik de volgende maal ook wat geven. Het is niet Sint Nicolaas, die de menschen met zijn goede gaven bedenkt; het zijn de men schen zelf, die het doen. De menschen doen het, dus dan kan ik het ook doen, dan moet "ik het pok doen. En als ik later grooter ben dan kan ik ook voor Sint Nicolaas spelen en dan kan ik ook veel geven. Is niet zoo, lezeres, lezer, de gewone ont wikkelende gedachtengang van het normale kind? Begrijpt u nu, hoe groot de opvoedende vaarde is van het aardige, onschuldige Sint Nicolaassprookje? Het Sint Nicolaasfeest is dus een onderdeel van de opvoeding van het kind. va willen hiermede niet betoogen, dat dit onder deel absoluut onmisbaar is, doch dat het een zekere beteekenis heeft, ligt voor de hand. En nu staan we aan den vooravond van het Sint Nicolaasfeest in oorlogstijd. Het is geens zins een prettige tijd, waarin wij thans leven. En het is begujpelijk, dat de huidige omstan digheden een soort van rem zullen zijn op de Sint Nicolaaspret, hoewel dit niet hoeft. Want er is niets op tegen om desondanks op gepaste, vroolijke wijze ook dit jaar weer „aan Sinter klaas te doen". Dat we ons in het geven van geschenken dit jaar noodgedwongen eenigszins zullen moeten beperken, spreekt eveneens vanzelf Doch dat we dit jaar maar heelemaal de Sint Nicolaasviering opzij moeten schuiven, meenen wij toch te betwijfelen. Daartoe is zeer zeker geen aanleiding aanwezig. Het gewone dage- lijksche leven gaat immers ook zooveel mogelijk gewoon door? Waarom zouden we dan een ver andering brengen in de data van onze hoogtij dagen? Er is nog iets anders, dat ons moet doen besluiten om dit jaar even goed als vorige jaren het sprookje te vieren. Denkt u eens aan de kinderen! Wat eveten zij van de huidige om standigheden, waarin wij verkeeren? Het kind is onbezorgd, vol vreugde en pleizier en beseft niet, wat er heden ten dage in de wereld ge beurt. Gelukkig maar. Het moeilijke leven nog vóór hem; wie weet, welke hinderpalen er nog voor hem verborgen liggen op zijn levenspad Daarom heeft het kind ook recht op een onbe zorgde jeugd. En daarom heeft het kind ook recht op een Sint Nicolaasfeest. En deze weten schap zal den doorslag moeten geven en ons moeten doen besluiten om, ondanks alles, toch het Sint Nicolaasfeest te vieren,want wij mis sen het recht om dit het kind te onthouden. Wij wilen besluiten zooals wij begonnen: het Sint Nicolaasfeest is een feest van geven. En het geven heeft in onze dagen van nood en nooddruft een diepere beteekenis dan ooit. De huidige wereld stikt haast in het egoïsme, dat de volkeren tegen eikaap heeft opgezet. Het egoïs me, dat de liefde tot den naaste poogt te ver scheuren. Daaraan willen wij niet meedoen, doch, der traditie getrouw, weder blijde onze geschenken uitdeelen onder de kinderen, onder de familieleden, vrienden en verwanten. En, een extraatje op zij leggen voor hen, die het door deze omstandigheden moeilijker heeft dan ooit. Kijkt u eens rond in uw kennissen- en geburen- kring. Allicht zijn er wel, die u op 5 December kunt gelukkig maken met een klein presentje, met een kleine gave. Vergeet het niet, lezeres, lezer; u oolc bent er als kind in opgevoed! Geef voedsel aan den drang in u, om goed te doen. Het is een van uw mooiste eigenschappen! En het Sint Nicolaasfeest is daartoe de beste gelegenheid! VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK De Afd. Bloemendaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik wil ook dezen winter niet stilzit ten en het bestuur hoopt de cursussen voor meis jes. weer te hervatten. Indertijd werden ook huisvlijt cursussen voor joftgens gegeven en van den kant der ouders komt er zooveel aandrang, nu de scholen Zater dags gesloten zijn en men de jongens toch graag van de straat wil houden en nuttig* bezig wil zien, dat het bestuur ook in overweging heeft genomen, om ook in deze richting iets te doen. Zoodra de plannen hiervoor vast staan en men over localiteiten en leiders beschikt, hopen wij hiervan nadere mededeelingen te doen. BEKENDMAKING VAN-HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Brood voor graanverbouwers De secretaris-generaal, waarn-hoofd van het departement van Landbouw en Visseherij maakt met betrekking tot het bakken van brood uit eigen graanoogst het volgende bekend: Reeds eerder is gepubliceerd, dat graanver bouwers graan uit eigen oogst voor eigen ge bruik tot brood mogen bakken of laten bakken tot een hoeveelheid van ten hoogste honderd k.g. graan per gezinslid. De personen, die hiervan gebruik wenschen te maken dienen de brood- bonboekjes in te leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De aandacht wordt er thans op gevestigd, dat personen, die alsnog voor deze regeling in aan merking wenschen te komen, zich hiertoe tot Zondag 1 December a.s. kunnen aanmelden bij de plaatselijke distributiediensten. Hierbij die nen de broodbonboekjes te worden overgelegd en bovendien de distributie-stamkaarten van alle gezinsleden, met inbegrip van het inwonend personeel te worden getoond. Bij herhaling wordt nog blijkens verbalen ge constateerd, dat men de verduisteringsvoor- schriften in het bijzonder korten tijd na zonson dergang en koren tijd voor zonsopgang onvol doende in acht neemt. Ook al is het buiten reeds min of meer licht, moet men er voor waken, 's morgens de ver duisteringsmiddelen niet te verwijderen en licht te ontsteken, voordat de zon is opgekomen. Ook komt het nog voor, dat men b.v. op de slaapkamer eerst het licht opsteekt en daarna pas de gordijnen sluit. De politie heeft opdracht gekregen, om van deze overtreding zonder pardon proces-verbaal op te maken. De tijdstippen van zonsondergang en zonsop gang kan men eiken avond in de nieuwsbladen lezen. DE COMMISSARIS VAN POLITIE Oprichting van „Het Nederlandsche Verbond van Sibbekunde" Voor eenige dagen werd door de in Nederland op het gebied der geslacht, en wapenkunde werkzame vereenigingen overgegaan tot een be langrijke concentratie. Onder leiding van den heer A. R. Kleyn, te Zeist, werd door de verschillende bestaande organisaties besloten tot de oprichting van een centraal lichaam, „Het Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde". Tot deze concentratie traden toe de „Konink ljjke Genootschap voor Geslacht, en Wapenkun de, meer bekend als de „Nederlandsche Leeuw", de „Nationale Vereeniging voor Geslacht- en Wapenkunde" en de eerste kortelings opgerioh te „Nederlandsche Vereeniging voor Genealo gen". Het figt in de bedoeling, dat de verschil lende z.g. familie-vereenigingen, waarvan er in ons land verschillende bestaan, zich bij dit verbond zullen aansluiten. Op deze wijze is men er in geslaagd het ge- heele organisatorische leven op het gebied der geslacht- en wapenkunde in één overkoepeling onder te brengen, hetgeen in de toekomst een groot voordeel zal blijken op te leveren voor al len, die op een of andere wijze te maken heb ben met deze tak van wetenschap, die vooral in de komende tijden meer dan vroeger een belangrijke rol zal spelen in onze samen leving. Onder voorzitterschap van den heer A. R. Kleyn, te Zeist, werd een bestuur gevormd te zamen met de heeren Dr. Th. R. Valck Lucas- sen, Driebergen, en C. Pama, te Voorburg, res spectievelijk voorzitter der Koninklijke Vereeni ging voor Geslacht, en Wapenkunde en de Nederlandsche Vereeniging van Genealogen, terwijl de heer A. R. Kleyn tevens voorzitter der Nationale Vereeniging voor èeslacht- en Wapenkunde is. De Koninklijke Genootschap voor Geslacht en Wapenkunde, een vereeniging van ruim 600 leden, kan bogen op een reeds langen staat van dienst. Zij bestaat reeds omstreeks 60 jaar en heeft speciaal bekendheid in ons land door haar uitgebreide verzamelingen en boekerijen op genealogisch gebied en haar maandblad „De Nederlandsche Leeuw", een -tijdschrift, dat in binnen, en buitenland vermaard is door het hoo- ge wetenschappelijk peil, waarop zijn inhoud staat. Het is een vereeniging voor allen, die aan geslacht en wapenkunde hooge eischen van be trouwbaarheid stellen zij heeft op dit gebied baanbrekend werk verricht en menige mistoe stand helpen opruimen. De Nederlandsche Vereeniging van Genealo gen, die eerst kortelings tot stand kwam. is te beschouwen als een organisatie van hen, die meer actief deel hebben aan de sibbekunde, het zij dooft- hun beroep als genealoog of door hun daadwerkelijke onderzoekingen op de archieven. Deze vereeniging verleent haar bemiddeling voor het geven van opdrachten voor het samen stellen van kwartieren en stamboomen en het naspeuren of ontwerpen van familiewapens. Een eenigszins afwijkende plaats neemt de Nationale Vereeniging voor Geslacht, en Wapen kunde in. Wil zij aan den eenen kant ook bij haar leden de belangstelling voor het familie onderzoek bevredigen door het uitgeven van een eigen maandblad, het organiseeren van ex cursies, het gezamenlijk verrichten van bepaal de onderzoekingen, van het houden van lezin gen en voordrachten aan de andere zijde streeft zij iets na, dat eenigszins te vergelijken valt met de doelstelling van de „Deutsche Ahnengemeinschaft". Deze vereeniging heeft zich tot taak gesteld een groote kartotheek aan te leggen i>n de kwartierstaten van haar leden. Deels ontvangt zij de opgaven hiervan van de aangesloten leden zelve, maar daarnaast doet de vereeniging ook zelfstandig onderzoekingen in die richtir> Op deze wijze is het mogelijk, dat tal van menschen die anders vaak groote moeite zullen hebben hun kwartieren te zoeken of daarbij op een dood spoor zijn geraakt uit de aanwezige gegevens van de kartotheek een be langrijk deel hunner kwartieren kunnen af schrijven, doordat blijkt,- dat zij een reeks voor vaderen gemeen hebben met een ander lid, waarvan reeds alles was nagezocht en vastge legd. Behalve >eze drie genoemde organisaties, zal in deze concentratie plaats zijn voor de verschil lende, in ons land bestaande z.g. familieveree- nigingen, terwijl er ook een mogelijkheid ge schapen is voor individueele leden om tot het .Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde" toe te treden. Het adres der Vereeniging is voor- loopig: Parklaan 2, Zeist. srevuo. ASftO Berry Kievits, Gerard Walden, Jean du Bela, Siemen Jongsma Birdie Dean" de Europeesche 'darts-sensatie, The 6 Dancing I ovelies. Auteur Jacq. van To- rwnrs J. Geesink. Groot ork^t Vrijdagavond h a 11" acht Vorder: lederen dag-;een avondvoorstelling half-acht. Maandag,.-Dinsdag; Donderdag HftLE-DRIE,:; Toegang aile leeftijden. Prijzen:-. GO, -VS. 00. 1.-, 1.10, .1 30. 1.50. 1 Plautsbéspreken van 1(L tot 1 uur. NIEUWE PUNTEN, NIEUWE IDEEëN Eén November: nieuwe punten.en nieuw» ideeën voor Uw garderobe! De eerste vindt U op- Uw textielkaart, de laat- sten in „Beyer's Mode für Alle", waarvan wij zoojuist het November-nummer ontvingen. In buitengewoon mooie kleuren zien we de aller aardigste modellen afgebeeld. Voor de gezellige winteravonden en feestjes brengt het blad ons: gekleede japonnen met gerimpelde lijfjes en rokjes (apart is nog steeds de zeer moderne vleermuis-mouw), avondjapon nen, die heel variëerend zijn; sommigen vertoo- nen* heel wijde rokken, anderen nauw-sluitende rokjes met losse jasjes in jaquet-model. Niet a\leen wapneer we uitgaan, doch ook bij ons dagelijksch werk willen we er natuurlijk aardig uitzien. Hiervoor vinden we een keur van modellen, die zeer elegant en tegelijk practisch zijn. Vanzelfsprekend is er rekening mee ge houden, dat we nu met zoo weinig mogelijk stof moeten uitkomen. Kunt U een jurk uit 2 m. stof van 94 c.m. breedte maken? Met behulp van dit blad wel. U vindt hierin een voorbeeld van een leuke zeer geslaagde japon, werkelijk van zoo weinig stof gemaakt. Een duidelijk knip- plan geeft U aan, hoe te knippen. Voor buitenshuis zien we modieuze mantels, dikwijls met groote zakken gegarneerd. Voor de minder koude dagen geeft dit blad nog eenige leuke mantelpakjes met snoezige blousjes. Voor onze kleinen zullen we vast wel met onze punten uitkomen, als we de goede tips benut ten, die in het November-nummer van „Beyer's Mode für Alle" op de kinder-pagina voorkomen, zooals: een meisjesjurk of meisjesmantel uit een ouderwetsche damesmantel, een broek vour broer en een rok voor zus uit één heerenpanta lon enz. Voor de punten die we dan nog over houden, vinden we allerleukste jurkjes, mantel tjes, pakjes en jassen. Het breihoekje toont ons nog een sportieve capuchon met aangebreide shawl en voor ijs en sneeuw een heerlijk warme dames-trui en heeren-pullover. Met „Beyer's Mode für Alle" als gids zal ieder ongetwijfeld succes hebben. „Beyer's Mode für Alle" is in den boekhandel verkrijgbaar a f 0.55 per nummer, of bij abon nement a f 1.50 per kwartaal. Proefnummers worden gratis verstrekt door N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, Amsterdam (C.), tegen vergoeding van f 0,10 portokosten. Behalve de nleuv/ste verkeer» voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid ee drankmisbruik!) kennen!

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 11