SLUITENDE BEGROOTING MET EEN BATIG SALDO VAN 1939 Seen blauwe knoop.... Kunstschaatsen /tziTSTflA Vrijdag 22 November 1940 3 GEMEENTEBEGROOTING 1941 Belasting-ontvangsten dalen MAAR EEN LICHTGEVENDE KNOOP Expositie L. W. R. Wenkebach Bloemend.weg 60, Tel. 22704 Nieuwe rector Kennemer Lyceum Winkels Dansmatinée Maud Kool Dames R. HANDGRAAF Ingebruikneming gerestaureerd orgel De ontwerp-begrooting voor 1941 is deze week verschenen. B. en W. schrijven in een begeleidend stuk, dat deze begrooting een minder gunstig beeld biedt dan haar voorgangster. Voor 1940 is n.l. een slui tende begrooting kunnen worden verkregen door tot een bedrag van rond f 72.525 over het voor- deelig saldo van de rekening 1838 te beschik ken. Om voor het dienstjaar 1941 een sluitende begrooting te krijgen is tot een bedrag van rond f 114.978 over het batig slot van de rekening 1939, groot f 162.978.23, moeten worden beschikt. Per 'saldo ontvang de begrooting voor 1941, ten opzichte van die voro 1940, een meerdere bate van een vorig dienstjaar van f 42.453. De volgende factoren zijn daarop hoofdzakelijk van invloed geweest: De volgende inkomsten zijn lager geraamd: Uitkeering uit het'Gemeentefonds f 22.377; Uit- keering van de provincie ingevolge de Motorrij- tuigenbelastingwet pl.m. f 13.000; 20% hoofdsom personeele belasting 1 tot en met 3 grondslag f 1.000; Overige grondslagen personeele belas ting f 18.000; Opcenten hoofdsom personeele be lasting f 26.600; Opcenten hoofdsom gemeente fondsbelasting f 24.000; Winst Gasbedrijf f 14.000; Winst Waterbedrijf f 13.000. Totaal f 131.977. Hooger zijn geraamd: Aandeel grondbelasting (gebouwd) f 3.000; Opcenten grondbelasting f 6.800. Totaal f 9.800. De inkomsten werden per saldo dus f 122.177 lager geraamd. De volgende uitgaven werden lager geraamd: Rente van geldleeningen pl.m. f 9.085; Aflossing van geldleeningen f 10.000; Kosten straatverlich ting f 24.739; Onderhoud wegen f 8000; Werk verschaffing f 37.900. Totaal f 89.724. Hooger geraamd: Bijdragen in wachtgeldrege lingen ten behoeve van werknemers in particu liere bedrijven f 10.000, totaal f 10.000. De uitgaven zijn dus totaal f 79.724 lager ge raamd. Uiteindelijk een nadeelig verschil van f 42.453. Dit verschil is, zooals reeds uit het boven staande blijkt, opgeheven door over een grooter gedeelte van het voordeelig saldo 1939 te be schikken, dan de begrooting 1940 uit dien hoofde van 1938 heeft ontvangen. Ten slotte merken wij U nog op, dat het ge deelte van het voordeelig saldo van de rekening 1939, waarover niet ten bate van de begrooting 1941 is behoeven te worden beschikt, zijnde rond f 48.000 aan de algemeene reserve is toe gevoegd. Het totaal van de inkomsten en uitgaven der begrooting is f 1895.046.51. De kosten van de politie zijn iets hooger uit getrokken van voor 1940, omdat het corps eenigs. zins is uitgebreid. Aan salarissen wordt nu f 83.019 betaald, tegen f 81.350 in 1940. Geen subsidie is voor de Burgerwacht uitgetrokken, daar deze, zooals bekend is, ontbonden is. Voor onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden is f 50.000 uitgetrokken (1940: f 58.000). voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 43.490 (1940: f 43.590). De nadeelige saldi van de verschillende tak ken van onderwijs zijn: Openbaar lager onder wijs f 34.479; Openbaar ulo f23.231 ;Bijzonder lager onderwijs f 58.488; Bijzonder ulo f 8.454; Bijzonder voorbereidend onderwijs f 7.169; Mid delbaar onderwijs f 69.130; Hooger Onderwijs f 15.490; Nijverheidsonderwijs f 81525. Voorgesteld wcrdt aan c'.a HOV f 2500 subsidie krijgt U cadeau in al onze za ken, ter gelegenheid van de feestelijke heropening van ons verbouwde filiaal Rijksstraat weg 8. Dit aanbod geldt slechts deze week. Ons speldje is een lichtgevend symbool van de ondanks alles gehandhaafde kwaliteit onzer artikelen. Wie verstandig is, vult vandaag, zon der één dag te wachten, zijn voor raad aan. Bekijk ook de speciale Sinterklaas-verpakkingen eens in onze etalages. Geen distributie besognes. te geven en aan „Sursum" f 150 en „Euphonia" eveneens f 150. De kosten voor ondersteuning van behoeftigen zijn geraamd op f 100.640 en voor ondersteu ning aan werkloozen f 47.935. De post onder steuning in geld aan behoeftigen is daarbij uit getrokken op f 60.000 tegen f 55.000 voor 1940. Voor werkverschaffing is f 35.500 uitgetrok ken, tegen f 73.400 in 1940. De raming der belastingen is als volgt: Hoofdsom grondbelasting f 42.400 (1940: f 41.400), opcenten grondbelasting f 92.200 (1940; f 85.400), hoofdsom personeele belasting f 48.000 (1940: f 49.000). 4e7e grondslag der perso neele belasting f 4000 (1940: f 22.000, deze ver mindering is een gevolg van het feit, dat er veel minder auto's rijden), 117 opcenten op de personeele belasting f 285.400 (1940: f 312.000), 15 opcenten dividend- en tantièmebelasting 6000 (1940: f 6000), 25 opcenten dividend- en tantième-belasting f 6000 (1940: f 6000), 25 op centen vermogensbelasting f 75.000 (1940: f 75.000), 35 opcenten gemeentefondsbelasting f 3<72.000 (1940: f 396.000),. hondenbelasting 10.40^1940: f 10.500). De Vvinst van het waterleidingbedrijf is ge raamd op f 28.000, van het gasbedrijf op f 2000. Voor onvoorziene uitgaven is nog een post van f 29.400 beschikbaar. De omzet van het gasbedrijf is door B. en W. lager geraamd in verband met de te verwachten distributie. De begrootingszitting van den gemeenteraad zal op Donderdag 28 November a.s. gehouden worden. KON. NEDERLANDSCHE MIJ. VOOR TUIN BOUW EN PLANTKUNDE blOp de op 14 November j.l. gehouden ledenvergadering der Kon. Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd door den heer W. Beunder een tweetal gekleurde films vertoond van het onder zijn leiding aan gelegde buiten „de Kortekamp" te Epe. Dat men hiervan veel verwachtte bleek wel uit de zeer groote opkomst. Deze verwachting werd ook niet beschaamd, want toen de heer Beunder na een korte inlei ding de eerste film vertoonde, bleek deze een schitterend en zeer interessant beeld te geven van hetgeen daar tot stand is gekomen. De aan vankelijke teleurstelling toen door een 'techni sche storing de vertooning van de tweede film evenmoest worden uitgesteld, werd door den heer -Beunder verdreven door het mededeelen van tal van bijzonderheden over hetgeen ver toond was en de wijze waarop dezij resultaten behaald waren. Uit de talrijke door de aan wezigen gestelde vragen bleek wel hoezeer men met de voordracht meeleefde. Toen tenslotte ook nog de tweede film vertoond kon worden, was het succes van den avond compleet en een dank baar applaus toonde den spreker hoezeer men een en ander op prijs had gesteld. Tot het slagen van den avond hadden ook de heeren Y. G. Mulder en An. Jager veel bijge dragen, door hun talrijke schitterende inzendin gen voor het puntenstelsel en de prijsvraag. Veel belangstelling trok de specialiteit van den heer Jager de welriekende Cyclamen persicum odorata, welke door hem ook reeds op de ver gadering van 13 December 1938 was ingezonden, maar toen slechts ter kennismaking, terwijl zij nu voor het eerst aan het .oordeel yan de jury werd onderworpen. De jury, bestaande uit de heeren J. M. Barn- hoorn, W. Boegschoten en R. v. d. Hl, kende de navolgende punten toe: Y. G. Mulder: 1. Barqueria Skinnezii 8 p.; 2. Acineta Humbolti 10 p.; 3. Groep Chrysanthen in potten (eigen teelt) waaronder secretaire, Maurice L'Huile en Mme Charles Souchet 10 p. en len prijs prijsvraag. An. Jager: 1. Groep Chrysanthen in potten N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELQ - HENGELO In den kunsthandel Fetter, Weteringschans 79 te Amsterdam, wordt Zaterdag a.s. een tentoon stelling geopend van het nagelaten werk van den schilder L. W. R. Wenkebach. In tijden van zorg en ontreddering, aldus lezen wij in het Prospectus, leeren wij doorgaans onze medemenschen beter kennen enwaardeeren en dan zijn wij dankbaar, dat zij bij ons zijn en bij ons blijven. En dit geldt niet alleen ten op zichte van onze medemenschen, maar vooral ook ten aanzien van de waarlijk goede kunst, die in ons leven-van-alle-dag zoo'n belangrijke plaats inneemt. Ongetwijfeld zullen er velen zijn, die op deze expositie meer dan ooit de grootsche schoonheid van het Hollandsche landschap zullen ontdekken, de innige poësie van een bloeiende heide met vennen of de typisch Hollandsche sfeer van een polderlandschap onder de koepeling van drei gende stapelwolken, waarachter wij steeds weer de zon weten en voelen. Het is of de natuur zelve de kleuren van het palet van den meester genomen heeft. Juist nu is deze expositie bijna als een sym bool te beschouwen, maar ook als de vraag: kent gij de schoonheid van uw land? De expositie is tevens als een verkoopsten toonstelling bedoeld. ELECTR. SPAAR-, LEES- EN VERDUISTERINGSLAMPJES ELECTR. KACHELTJES ELECTR. KOOKPLATEN ZAKLANTAARNS BATTERIJEN GEREEDSCHAPPEN HUISVLIJT Voor een practisch geschenk (eigen teelt) waaronder Eykhof's glorie, Ceddy Masson, Bel d'or en Cranford Beauty 6 p. en 2en prijs prijsvraag. 2. Groep Cyclamen persicum odorata 9 p.; 3. Groep Primula obconica coerulea 9 p. In de volgende vergadering, welke op Dins dag 10 December a.s. zal worden gehouden, zal de heer D. Kuiper wederom een praatje bij lan taarnplaatjes houden, terwijl tevens een aan tal plaatjes uit het archief van de vereeniging zullen worden vertoond. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Jan. 1941 benoemd tot Rector van het Kennemer Lyceum te Overveen de heer R. Kuitert te Am sterdam, geboren in 1891, leeraar in de Neder landsche Taal- en Letterkunde, vroeger aan ?en Rijksopvoedingsgesticht en aan de Handelsschool te Zwolle en sinds 1922 tot op heden aan de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers ta Am sterdam, van 1935—1938 aan het Vossiusgymna- sium en daarna bovendien aan de derde 5-jarige H.B.S. te Amsterdam, lid van verschillende com missies voor Moedertaal en Methodiek, voorz. van de Gem. Commissie voor >Bijbelonderwijs aaa öffft. Gymnasia, Lycea en H.B.S.-en, voorzitter van de Studiecommissie voor Docen ten aan de Hoofdactecursussen, Docent aan de Volksuniversiteit. Van zijn hand zijn verschei dene publicaties verschenen o.a. Van Kindertaal tot Moedertaal, Moderne methodiek voor het L.O., Taalvorming, idem voor het Mulo, Metho diek voor Voorb. Hooger en Middelbaar Onder wijs (ter perse), Grammatica's van T. Terwey naar nieuw taalinzicht herzien, Willem de Mêro- de, een korte dichterstudie, verschillende artike len in jeugdperiodieken en vaktijdschriften als: Nieuwe Taalgids, Taal en Leven, Paedagogisch Tijdschrift, enz., medewerker aan het Algemeen Handelsblad. De heer R. Kuitert is niet lid van een politieke partij. Als secretaris voor onderwijs aan de A.M.J.V. te Amsterdam heeft hij een buitenlandsche reis gemaakt ter bestudeering van middelbare inrich tingen van onderwijs in andere landen en een ontwerp voor een Handelslyceum der A.M.J.V. opgesteld, dat door den Minister werd goedge keurd, doch wegens wettelijke onmogelijkheid niet tot stand is gekomen. De heer Kuitert is een man, die een warm hart voor de jeugd heeft en een open oog voor de nooden van ons tegenwoordig onderwijs. Ver wacht wordt dat hij» door zijn veelzijdige werk zaamheden, rijke ervaring en rustige, vaste per soonlijkheid zal blijken te zijn „the right man in the right place" om in dezen tijd, zoo vol nieuwe en vernieuwende denkbeelden, de juiste koers te houden. Zij nog vermeld dat in aansluiting aan de mededeelingen, 14 October j.l. aan de ouders toegezonden door dr. W. H. C. van Esveld, waar bij deze berichtte het rectoraat van het Kenne mer Lyceum voorloopig op zich te hebben geno men, het bestuur aan de ouders heeft medege deeld, dat de omstandigheden het gewenscht hebben gemaakt, het Rectoraat op te dragen aan iemand buiten eigen kring. Zaterdag j.l. gaf onze plaatsgenoote Maud Kool haar eerste dans-matinée in Diligentia te Den Haag, onder auspiciën van Ernst Krauss, met medewerking v|n de pianiste Wia de Rook. Het was een afwisselend programma, dat tje geboren danseres de gelegenheid bood, zich vol ledig te uiten. Reeds schreven wij, dat Maud Kool een natuurlijke, feërieke gratie heeft, die aan bijna alle bewegingen zuivere weergave ver leent van wat er in haar leeft. Zij opende het programma met een polka van Darius Milhaud, ofschoon het een moeilijke inzet was om hjt publiek in den ban te krijgen, won zij toch d„- rect de aandacht doordat hare bewegingen tin telden van speelschheid en van schalkschheid. Geheel anders was zij in Gymnopédie van Ene Sa tie; deze zuivere Grieksche uitbeelding van stand en gebaar was van etherische schoonheid en geheel in stijl. In „Kermis" van Emile Jaques Dalcroze gaf de danseres een artistieke uitbeelding van hou dingen, die men op sommige schilderijen van de Belgische school kan zien. De „Wals" van Alex ander Scriabine, waarin haar gratie de groote kans kreeg, was smetteloos van zuiver uinge werkte bewegingen, het geheele lichaam nam hieraan deel. Na de pauze kwam de danseres geheel in vuur. „Danseuse" van Claude Debussy en „Pizzicato" van Serge Prokofieff werden punctueel uitge voerd, iedere beweging was hierin gemotiveerd. In de vertolking van „Zigeunerin" van Alexan der Mottu had men misschien meer branding van het zigeunerbloed mogen verwachten, doch deze danseres houdt haar talent binnen het ka der van het voorname en wij zouden bij een meer hartstochtelijke uitbeelding het puur zui vere hebben moeten ontberen. De „Suite francaise" van Francis PouleM werd gebisseerd, terwijl na „Prélude" van Paql Gershwin de danseres een schat van bloemen ontving en een dankbaar applaus haar deel werd. Deze middag belooft voor haar carrière een groote toekomst, want het publiek is ten slotte het meest gebaat met de zuiverheid, die Maud Kool in haar kunst tot uiting brengt; zij predikt door haar talent het „schoone". De costuums, die zoo geheel de frischheid van het leven aangaven, waarborgen, dat ook (jje magie van het kleed haar aandeel zal krijgen, zoodra de danseres volkomen zal zijn doorge drongen tot hetgeen zij wil geven. Het. was jammer, dat het tooneel niet de diep te had, die men voor den dans noodig heeft. De pianiste had zich blijkbaar in het werk van- dè danseres ingeleefd, het was dan ook volko men verdiend, dat zij in het succes deelde. Wij hopen Maud Kool spoedig in Haarlem te mogen zien optreden. KO BORSTEN. Uw adres vooi een goed verzorgd kapsel voor U en ook voo* Uw kinderen is: Zijlstraat 35 Haarlem - Tel. 17625 Zondag 24 November a.s. zal het door de firma Flentrop te Zaandam, geheel gerestaureerd orgel in de Gereformeerde Kerk aan den Vijver- weg in gebruik genomen worden. Tijdens de diensten op dien dag zal, als ge woonlijk, door de beide organisten afwisselend worden gespeeld, terwijl vóór en na den och tenddienst door den heer Dirk Jansz. Zwart, or ganist te Zaandam, de volgende composities ten gehoore zullen worden gebracht: Vópr den aanvang: Kanonisch voorspel en koraal Psalm 84 vers 1, van Jan Zwart. Na afloop: la. Trio over het Gebed des Heeren (het „Onze Vader"), en lb. Voorspel in oud-Holland- sche stijl, Psalm 6 1, beiden van Jan Zwart. 2. Toccata et Fuga in D.-moll, van J. S Bach. 3. Fantasie „Een vaste burcht is onze God", van Jan Zwart. - Den daarop volgenden Zondag 1 December zullen eveneens bij het begin en het slot van den morgendiénst enkele orgelstukken worden voor gedragen en wel door den heer C. J. de Koning JCzp., organist te Ermelo. die ook aan den dienst zelf zijn medewerking zal verleenen. Op gelijke wijze zullen voortaan de eigen or ganisten voor en na den dienst classieke muziek (liefst in verband met de preek), ten gehoore geven. Zondag 8 December door den heer N. Jansen en Zondag 15 December door den heer J. C. van Riessen en zoo verder.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 3