n INSULINDE" 3 BLOEMENDAAL Foto Scherpenhuyzen H. H. Lankamp Boeken op elk gebied 'SSCHOUWBURG HAMLET" NEELSPEELSTERS" 3NTJE HEEFT EEN RD GETEEKEND" Huisdieren Voor ruime keuze BOEKHANDEL Kruisweg 19 Haarlem - Tel. 13237 LOOP DER BEVOLKING Een bril cadeau BURGERLIJKE STAND Ruitersport-commissie Haarlem en Omstreken k P. C. VAN GAART Zn. Wielrijders, opgepast Groote najaarsshow van lief- hebberijvereenigingen Gevonden Voorwerpen Onze Kalende? ooor 1941 KORTE KLEVERLAAN 64 BLOEMENDAAL De Provinciale Bedrijven Maat-Confectie Patronen AGENDA g 23 Nov. - 2.15 uur AAL TOONEEL N V. rlAKESPEARE'S Eduard Verkade. pr. - Coup, geldig. g 23 Nov. - 7.30 uur: ET NEDERLANDSCH TOONEEL MIEN DUYMAER ■VAN TWIST, irijzen. - Coup, geldig 1 26 Nov. - 7.45 uur: HET RESIDENTIE TOONEEL re prijzen: f 0.70 (alles inbegrepen). Zn. Aannemers van swerkeft. Witwerk- 'werk. Duinoordstraat Ï2778. 1ELENBOOM, Biezen- Santpoort. Aannemer Ider-, Glas-, Behang erken. VVerkpl. Bloe- 46a, Bl'daal. Tel. 779, NAANLEG-onderhoud. ïn alle tuinbenoodigd- W. D. Elbersen. Oos- .4, Heemstede. Telef. ZEN, ROLSCHERMEN i overtr. daarvan. Vr. Spec, adres voor Omstr. Eerste Heemst, r, M. Th. Hessels. Ha- 19. Opger. 1924. Tel. semstede. iNLEG en onderhoud, en tuinmateriaal. Fa. Diekerhoff, Veld- Aerdenhout. ÏIMA inmaakvaatjes Is een goed adres: Kuipe- ïdal. Anthoniestraat 3. 9, Haarlem. NGER-STOFFEERDER aan voor alle voorko- erkzaamheden, ook re- aan alle soorten meu- Coronel, Mr. Corne- hk. Kleverparkweg. MAAKBEDR. en Gla- herij „Pura", Wester- Hrlm. Tel. 14444. Gi- i. Schoonm. en onderh. jolen, geb., winkels enz. IOUD van tuinen C. J. Lage Duin en Daal- 9b. Bloemendaal. VERK. van nieuw en lanitair. Waschtafeis, closetpotten, fon- s, baden en geysers in ;en. Aanleg van sani- tallatie's zeer concür- prijsopgave. 66, Hrlm.1 Tel. 18225. ARTS, Parkstraat 14. voor alle voork. be- stoffeerw. Vr. eens Tel. 14170. 4MAAKBEDRI.TF-G!a- icrij J. Kooijman, Bloe_ cheweg 48. Tel. 23573. an verwarmingskachels imaken van dakgooten. BLADEREN zijn ge- Laat nu Uw goten iken; het voorkomt ngen en vernietigt de itsen van veel muggen, laalsche Glazenwas- v. Eerden, Kleverlaan 13400. SL KLEIST, heeft te .ie hopdjes vanaf f 2.50. en kattenvoer voorra- and. van katers enz. honden nu nog trimmen ?n; het is nu nog tijd. 12. Tel. 8610. :S voor de poes (zon- zingende mannenlcr- irima zangers met ga- 3.luxe vogelkooien, arteering. Gebr. Vee- cobijnestraat 12, 14, 18, 13265. Vrijdag 22 November 194Ö bij het Station Wie er kwamen. blIngekomen personen: J. A. Steenkist, tuinman, Vogelenzangscheweg 41, Vogelenzang, van Haarlem. G. C. Dibbetz, leeraar Kon. Inst., Prins Maurits- laan 104, Overveen, van Den Helder. A. Gfrörer, koopman textiel, Dahlialaan 30, Aerdenhout, van Keulen (Did.) J. J. van Noppen, architect, Adr. Stooplaan 138, Overveen, van Haarlem. J. W. H. de Rooij, landarbeider, Leyvveg I, no. 1, Vogelenzang, van Haarlemmermeer. F. Flesseman, koopman textiel, Leeuweriken laan 10, Aerdenhout, van Hillegersberg. A. Schroder, zonder beroep, Goudsbloemplein 2, Aerdenhout, van Amsterdam. Wed. M. A. van Gesker-Logher, zonder beroep, Prins Hendriklaan 136, Overveen, van Heemstede. kunt U niet geven met Sint Nicolaas. Maar wel: een nieuw montuur, een practische brillendoos, of iets dei-gelijks. Komt eens praten en kijken bij „Optipharma", G. Daams, gediplomeerd opticien,Bloemendaalscheweg 123b, Telefoon 23170. Geboren: Zoon van H. Dekker-Ploeg. Doch ter van J. G. van Dam-IIoutman. Overleden: R. P. Kuipers, oud 77 jaar. E. M. H. Vergeer, oud 72 jaar, j. A. Hosbaoh, oud 60 jaar, overleden te Haarlem. C. A. Immink, oud 37 jaar, overleden te Haarlem. C. Wiegman, oud 77 jaar. Voor St. Nicolaas een aardige VERGROTING VAN UW NEGATIEVEN Kleinbeéldspecialist, Staten Rolwerk 6, Tel. 15690 Het is niets voor ruiters om de zaken maar in den steek te laten als alles niet gaat zooals men het graag zou wensohen. De ruitersport com missie Haarlem en Omstreken heeft het nu aan gedurfd om weer eens uit den hoek te komen en organiseerde voor het eerst na de belemme ringen in dit jaar, een pittig spring-concours, op het terrein van de Haarlemsche Rij en Jacht- vereeniging, op Zaterdagmiddag 16 November. De drie in Haarlem en Omstreken bestaande ruitervereenigingen werkten daarbij samen om een goed resultaat te bereiken. Het spring-concours was verdeeld in een lichte en een zware klasse, de lichte hindernissen be reikten 85 90 cm, de zware 110 cm. De jury bestond uit de heeren Majoor Rooden- burg en Kapitein Kwantes, terwijl de heer Erens voor het uitzetten van het parcours had zorg gedragen. De uitslag van het lichte spring-concours was: 1. De heer Charl Huisman op Katinka, fout loos rondgekomen. 2. de heer van Hees op Har- tenknabe, met 12 fouten. 3. De heer Ab. Huis man op Ada. 4. De heer Brugsma op Bob. Het zware spring-concours gaf als uitslag: 1. De heer V. Klep op Pitchou Rikian met 0 fouten. 2. De heer Westerwoudt op Caresse met 8 fouten. 3. Mej. van Marken op Arabeska met 12 fouten. 4. De heer C. op de Coul op Rytho met 12 fouten. Mej. Bard verwierf een eervolle vermelding, wegens het keurig berijden van een zeer moei lijk paard. De heer Klep, de voorzitter van de Ruiter sport-commissie werd winnaar van een fraaie Woninginrichting, Behanger: en Stoffeerders Koediefslaan. hoek Ileerenweg, HEEMSTEDE TELEFOON 28185 OPGERICHT ANNO 1848 Het is mij gebleken, dat vele wielrijders niet of althans onvoldoende op de hoogte zijn van bepaalde speciaal voor hen geldende verkeersre gels. Het komt mij daarom gewenscht voor hier onder in het kort die punten te vermelden, waar tegen in de practijk het meest gezondigd wordt: 1. Slechts twee wielrijders mogen naast elkaar rjjden. 2. Inhalen mag slechts geschieden door één wielrijder tegelijk.- 3. Bij afsluitboomen (b.v. spoorwegovergan gen) mogen slechts twee, wielrijders naast elkalr van de uiterste rechterzijde blij ven staan, 4. Rijwielen mogen tijdens de duisternis niet zonder verlichting tegen den trottoirband of tegen de huizen geplaatst worden. 5. Motorrijtuigen van de Weermacht, de po litie en de S.S., hebben in beginsel voor rang ten opzichte van rijwielen. DE COMMISSARIS VAN POLITIE. beker, die hij sportief ter beschikking stelde van de commissie, om als wisselbeker, als aanspo ring voor andere ruiters te dienen. Bij de deel nemers bevonden zich meerendeels jongere rui ters, waarvan de meesten voor de eerste maal aan een springconcours deelnamen. Bij de prijs uitreiking vond de voorzitter dan ook gelegen heid, om tot voortdurende beoefening aan te sporen en werd dank uitgesproken aan de jury leden voor him belanglooze medewerking. Hij wees er op, dat wij in Haarlem geen beschikking meer hebben over terreinen als Woestduin of Mariënbosch, maar dat mag geen reden zijn om maar bij de pakken te gaan neerzitten. Met der uiterlijke samenwerking van de vereenigin- gen, de Haarlemsche R_ en Jachtvereeniging, de Haarlemsche Manege en de Ruiterclub „Vel- serbeek", valt er nog wel iets te bereiken voor den groei en bloei van de prachtige ruitersport. In het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat zal Zaterdag en Zondag a.s. een bijzonder interes sante Najaarsshow worden gehouden, georgani seerd door de Federatie van Liefhebberijveree- nigingen (Felivé)waarin een tiental organi saties is ondergebracht. De moeilijkheden, die op het liefhebberijge- bied verschillende vereenigingen troffen, waren oorzaak dat gezocht werd naar een oplossing om in gezamenlijk overleg iets tot stand te brengen. De Felivé is daarin wonderwel geslaagd. Uit een! tiental vereenigingen is een gezamenlijk bestuur gevormd, -die tezamen de belangen behartigen. Het eerste resultaat was een bijeenkomst waar als spreker optrad de heer de Josselin de Jong, terwijl daarna een tweetal filmvertooningen ge houden kon worden met de heeren Portielje en Verkruyssen. Thans zet de Felivé deeerste stap op het tentoonstellingterrein. De groote zaal van St. Bavo wordt in een stadstuin herschapen, waar elke liefhebber op zijn gebied een paar leer zame uren zal kunnen doorbrengen en tevens zijn kennis van andere liefhebberijen zal kun nen verrijken. Daar werken samen de Pluimvee- vereeniging „Nut en Sport" en de Pluimveever- eeniging „Eendracht"; de Haarlemsche Concours- Commissie en de Haarlemsche Postduivenbond; de Aquariumvereeniging „De Natuur"; de Ver- eeniging tot bevordering der Bijenteelt, afdee- ling „Ons Genoegen", terwijl de Volkstuinveree- niging, daarbij op zeer te waardeeren wijze door het Haarlemsche gemeentebestuur geassisteerd, voor een aantrekkelijke aankleeding der zaai zorg draagt. Het wordt een liefhebberij-demonstratie in uitgebreiden zin, die ditmaal bedoeld is als een aanwijzing, hoe het wèl, en hoe het niét moet. De juiste verzorging van allerlei soorten dieren wordt gedemonstreerd naast de foutieve verzor ging, elk in zijn eigen omgeving. Konijnen, kippen, visschen, duiven, kortom vele soorten „huis"-dieren zullen in hun element aanschouwd kunnen worden. Wanneer men daarbij bedenkt dat de zaal wordt aangelegd in den vorm van een tuin, met vijver enz,, dan staat het vast dat Felivé Zaterdag en Zondag a.s. honderden be zoekers mag verwachten. De tentoonstelling, die bij welslagen in den a.s. zomer gevolgd zal worden door een grootere in de open lucht, wordt Vrijdagavond a.s. 8 uur officieel geopend door dqp burgemeester van Haarlem. o Gevonden en terug te bekomen bij: Jacobson, Julianalaan 152, een damesparapluie; Nieuw- poort, Zomerzorgerlaan 38, een belastingmerk; Tervoort, Hooge Duin en Daalseheweg 2, een auto wieldop; Zuurbier, Bloemendaalscheweg 74, een tompouce; De Groot, Oranje Nassaulaan 61, een rozenkrans; Zwemmer, Cearalaan 4, een jon ge herdershond; Paviljoen Witkop, Strand, een heerenrijwiel; Groeneveld, Kinheimweg 19, een houten kistje; Nijland, Jul. v. Stolberglaan 21, een vulpenhouder; Aelberts, Acaciastraat 111, Haarlem, een heerenhandschoen; Lasthuis, Mau- ricialaan 22, een messchede; Serfontaine, Prins- Hendriklaan 107, een paar kinderwanten; Van Dam Duindoornlaan 13. Bentveld, 'n paar regen pijpen; Abswoude, Leidschevaart 148, Vogelen zang, idem; van Wely, Zulder Stationsweg 25, Bloemendaal, een groote regencape. Politieburiau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): geldstukje, handschoenen, wanten, rijwielpompslang, zakmesje, verm. zil veren ringetje. Post Aerdenhout: handschoen, Lipssleutel, want. Evenals het vorig jaar stellen wij ook thans voor onze lezers een Kalender voor het nieuwe jaar beschikbaar. Ditmaal is zij gewijd aan ons schoone Insulinde! Twaalf frissche kalenderbladen, met twaalf prachtige Indische foto's en een dekblad, voorstellende een fraaie tempel op het eiland Bali. O.A. ZEER GESCHIKT VOOR SINT NICOLAAS CADEAU! Verkrijgbaar a f 0.50 aan ons bureau: De tarieven van het P.E.N. en de kampeerterreinen. Verschenen is het algemeen verslag met me morie van antwoord der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland, betref fende de begrooting 1940 der provinciale be drijven. Er werd algemeene tevredenheid betuigd met den gang van zakeq en Ged. Staten brengen hulde aan de directeuren en het personeel. Het overlijden van den heer J. van Oldenborgh en Dr. Th. van der Waerden werd gememoreerd. Over uitbreiding van de medezeggenschap kan nog geen toezegging gedaan worden, al blijft de aandacht hierop gevestigd. Ged. Staten kennen de moeilijkheden welke zich door gebrek aan petroleum ten plattelande voordoen. Het bedrijf heeft intusschen met sohaarschte aan materialen te kampen en de aanwezige voorraad wordt het allereerst ge bruikt op plaatsen, waar met netverzwarïng velen tegelijk worden geholpen. De stroomaf- levering aan verafgelegen perceelen blijft de aandacht houden. Over de handhaving van de vastreehttarie- ven werd uitvoerig gediscussieerd. De vast rechtbasis is tweemaal, in 1936 en 1939, met 10 pCt. verlaagd. In de zomermaanden liep het lichtverbruik door de verduisterings maatregelen terug, maar thans wordt niet minder licht verbruikt dan andere jaren, omdat ieder voor den winter zijn maatre gelen getroffen heeft. Voor winkels met etalageverlichting en voor bedrijven, die wegens de omstandig heden weinig licht kunnen branden of noodig hebben, is het een ander geval. Blijft de afname boven de geraamde, over eenkomstig welke destijds het vastrecht is vastgesteld, dan is intusschen ook hier geen aanleiding tot ingrijpen. Slechts wan neer voor afnemers als deze het gebruik beneden bedoelde raming blijkt te zijn ge daald, kan aanleiding tot herschatting van het vastrecht bestaan. Ged. Staten achten gedifferentieerde tarie ven onjuist. Met het verstrekken van electri- sche apparaen zal het bedrijf voortgaan. Al het mogelijke is gedaan om de watervoor ziening ook in dezen tijd zooveel mogelijk te waarborgen. Er is contact tussehen de provin cie en de gemeente Amsterdam. Mocht uitbrei ding van de duinterreinen voor recreatie op aannemelijke voorwaarden mogelijk blijken, dan zullen voorstellen aanhangig gemaakt worden. Bij wijze van proef kon dezen zomer op het kampeerterrein een dokter kosteloos geraad pleegd worden. Zieke personen werden geweerd. O HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Tweede concert. Beethoven, Schubert, Debussy en Brahms neen, men zou zoo op het eerste gezicht niet zeg gen dat er veel nieuws te hooren was onder de zon die deze matinee trachtte te beschijnen. Maar, wacht even, daar was de cadens van Telmanyi in Bramhs' vioolconcert! Wanneer in een concert de solist tegen het einde van het eerste deel het punt bereikt waar 't woordje „cadenza" geschreven staat, weet hij gewoonlijk wat er van hem verwacht wordt: een improviseerend, virtuoos resumé van het voorafgaande, een krachtproef zuiver en alleen voor hem, den solist, Hij kan deze taak op ver schillende manieren opvatten. Cortot bepaalt zich tot één enkele triller terwijl Menuhin op zijn vier snaren net zoolang kwinkeleert als het heele eerste deel op zichzelf al duurde. Telma nyi echter weet iets veel leukers. Als. U denkt dat hij na het traditioneel kwartsext-accoord zijn brillante solo zal beginnen, hoort U een slag op de pauk. Schrikt U niet, 't is geen vergissing van den paukenist, hij slaat zelfs aan 't roffelen en Telmanyi fiedelt er lustig bovenuit. Gaan deweg nemen ook andere instrumenten aan de cadens deel en zoo hoort men nauwelijks waar de „solo-improvisatie" ophoudt en Brahms-zelf weer beginnen mag. Heil U groote Cadensator! Nog enkele jaren én de cadens zal een rustpauze zijn voor den solist, maar een zware taak voor de orkestleden. Voor de pauze Beethovens ouverture „Fidelio", de „Unvollendete" van Schubert en de „Prélude a Taprès-midi" van Debussy. De Unvollendete klonk tamelijk mat en onenthousiast; dat kan men zich eigenlijk niet veroorloven wanneer men een zóó vaak gespeeld stuk op zijn pro gramma zet. Vanwaar toch overigens deze enorme populariteit, terwijl haar voorganger in C-Dur als „zwaar" geldt en de zes eerste Schubert-symphonieën nooit te hooren zijn? Mij dunkt, die faam schuilt voor een deel ook in het adjectief „Unvollendet". De muziek, die zingende Weensche wonder-muziek, is geniaal, maar achteraf bleek de tweedeelige bouw een psycho logisch bijna even groote macht. Nóg twee dee- len en deze 8e symphonie was de 7e In „himm- lische Lange" nabij gekomen en gold voor even „zwaar". Maar met Debussy woei plotseling een vleug „esprit gaulois" door de voorname verveling van de provincie-matinee. Een als gewoonlijk volmaakt solo van den eersten fluitist Bahr- waser, en eindelijk het élan van den dirigent, waarop we al zoolang zaten te wachten. Zoodat het talrijk publiek dankbaar was en staande hulde bracht aan het Concertgebouworkest, zijn- dirigent Van Beinum en naderhand ook den solist Telmanyi, wiens voortreffelijke violistiek het op den duur kon winnen van de nonchalan ce, die beroemdheden zich in kleine steden schijnen te mogen veroorloven. H. N. Wat zijn maat-confectie-patronen? Maat-eonfectie-patronen zijn patronen, die zich vooral onderscheiden door weinig stofge bruik en goeden pasvorm. MEISJES PYAMA. LEEFTIJD 10 a 12 JAAR Ben. stof M. 2.90 a 75 c.M. breed Deze meisjes-pyama kan ook gemaakt worden, van een bestaande heeren-pyama, die niet meer gedragen wordt omdat er slechte of dunne plek ken aan gevonden worden, Door dit patroontje te gebruiken kunt U op deze wijze zonder stof te koopen ene nieuwe pyama voor Uw dochtertje en alzoo het afgedankte kleedingstuk, nog als nieuw gebruiken. Ook de voorgaande modellen zijn steeds ver krijgbaar en de collectie is ter inzage. Bovenstaande patronen zijn a 0.50 verkrijg baar bij „Het Bloemendaalsch Weekblad", Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal en Maison Lintri, Zandvoortscbelaan 55, Heemstede. I

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 5