Sport en Spel, TE NUYL Vragenrubriek Belastingzaken BRIDGE FOTO ENGEL Vrijdag 22 November 1940 7 B.V.C. „Bloemendaal" Bloemend. Gymnastiekvereniging TAFELTENNIS FOTO-ALBUMS SINT NICOLAAS en SPORT is één Schoterweg 27 Telefoon 19030 t voor Land- en Volkenkunde „Garoedaprijs" voor het beste Indische jeugdboek Door de overwinning op Onze Gezellen heb. ben de Oranje-Witten zich een stiik op de rang lijst naar boven gewerkt en zijn daardoor uit de gevaarlijke zóne verdwenen en zoo goed als in veiligheid. Toch heeft deze wedstrijd maar wei nig voldoening geschonken zelfs aan de meest chauvinistische supporter van Bloemendaal. Ondanks deze 31 overwinning was het over wicht niet zoo overtuigend, als we rekening houden met het feit, dat reeds vrij kort na het begin de rechts-back van de gastheeren uit het veld werd gezonden wegen onheusch optreden, zoodat deze genoodzaakt waren verder met 10 man den strijd te voleindigen. Ondanks deze numerieke minderheid, waren hun aanvallen niet van gevaar ontbloot. En achteraf is het maar goed gebleken, dat de zoo nuttige voor sprong voor rust was verkregen, anders hadden wij er een hard hoofd over gehad. Het geheel maakte een rommelige indruk, hoewel de ach terhoede zoowel als de middenlinie beiden een goede partij speelden, dat echter weinig effect sorteerde door de eigenaardige manier van spe len der buitenspelers, die de binnenspelen, totaal verwaarloosden. Het bleef zoodoende na rust bij enkele individueele pogingen van rechts- en linksbuiten, die nietc opleverden. Hopenlijk zullen zij a.s. Zondag tegen, de Zeemeeuwen zich herinneren, dat er nog eenige collega's voorhoedespellers mee doen, die gaarne het hunne tot het succes van het geheel willen bij dragen. Wordt dit tegen deze sterke tegenstan ders in acht genomen, dan is het niet onmoge lijk, dat de winstpunten in Bloemendaal worden gehouden, wat noodzakelijk is om gevrijwaard te zijn voor het bezetten van de laatste plaats. De opstelling, waarin gespeeld wordt is aldus' Berkemeyer, v. Kesteren, v. d. Borgh, A. de Vries, de Jonge, Huisman, v. Bragt, Hessel, Hartman, J. v. d. Schalie, Noordhoff. Het tweede elftal blijft door zijn onderlinge -amhorigheid het goede pad behandelen met een overwinning van 40 op Zeeburgia. A.s. ïondag is het de gast van Zeemeeuwen II en we «ertrouwen erop, dat de reeks overwinningen niet onderbroken wordt. Door prachtig volhouden dwong het derde elftal aan het sterke Edo III een geüjk spel af, hetgeen voldoende was-om in de volgende ronde voor den Stadseditie-beker te worden geplaatst. Wel wordt het natuurlijk moeilijker, maar we achten deze knapen in staat nog eenige overwin ningen te behalen. HANDBAL B.G.V.D.E.V. 9—0 Aangezien het weêr niet zoo bizonder geschikt was, verscheden ue B.G.V.'ers en de D.E.V.'ers toch volledig in het veld. Er was nog geen 2 minuten gespeeld, of R.v. Asselt scoorde den eersten goal, en bracht den stand op 10. Er werden nog eenige doelpunten gemaakt door laatstgenoemde en de rust ging in met een voorsprong voor B.G.V. van 60. Men kon over het algemeen wel zien. dat D.E.V. nog geen goed inzicht heeft over het spel. Maar dat komt ook nog wel. Daarna werd de wedstrijd voortgezet en B.G.V. was nu ook weer in den aanval. Er werden nog drie goals ge maakt, en wei door R. v. Asselt, J. de Cock, en nogmaals door R. v. Asselt. Het was dus een zegenrijke overwinning voor B.G.V. H. T. T. C. „SHOT". Secretariaat: H. Kolk, Pijnboomstraat 123, Haarlem-Noord. Speelgelegenheid: Jeugdhuis, Donkerelaan, Bloe mendaal, Donderdag- en Vrijdagavond 7 uur tot 10.30 uur. De uitslagen van de door Shot in de week van 4 tot II Nov. gespeelde wedstrijden luiden: Shot 1—H.T.T.C. 15—5 Shot 2—Zuiderkwartier 1 46 Shot 3a—Shot 38—2 Oosterkwartier 1Shot 473 Shot 7Oosterkwartier 2I9 Shot 8Oosterkwartier 5 4—6 Het programma voor de komende week is als volgt: 18 Nov.: H.T.T.C. 4—Shot 6. 20 Nov.: Meerlebosch 1Shot 3a. 21 Nov.: Shot 1T.O.G.-l. 21 Nov.: Shot 2—H.T.T.C. 3. 21 Nov.: Shot 3Barna ld. 21 Nov.: Shot ldMeerlebosch ld. Shot 1—H.T.T.C. 1 5—5. Na een buitengewoon spannenden wedstrijd is het Shot 1 gelukt een der kampioens-pretendenten, het sterke H.T.T.C., een gelijk spel af te dwingen. Nadat Shot aanvankelijk een 41 voorsprong genomen had, zag zij deze teniet gaan en zelfs in een 54 achterstand veranderen. Toen redde het dubbel de situatie door van Heeck-Vetter in drie games te winnen. Traksel won twee partijen tegen van Eek 2113; 215 en tegen Vetter 2220; 2117. Van Heeck verloor hij in twee games 1221; 17—21. Zalm zag kans twee span nende drie games wedstrijden te spelen. Tegen Heeck won hij 1321; 2220 2321 en tegen Vetter verloor hij 1721; 2321; 2325. De gamesuitslagen duiden hier wel op spanning Tegen van Eek verloor hij in twee games. Waan- ders ten slotte won van van Eek in twee games 214; 2118, terwijl Heeck met 2021; 2114, 1821 over hem zegevierde. Tegen Vetter verloor hij in twee games. Een buitengewoon spannende wedstrijd, die het beste voor de toekomst doet verwachten. De Tweede klassers. Shot 2 kon het niet verder brengen dan een 64 nederlaag tegen Zuiderkwartier 1 b. Schipper zag kans om twee wedstrijden te winnen, zij het ook met zeer kleine verschillen. E. Bloemsma verloor zijn drie enkelspelen, echter het geluk was niet aan zijn kant.'H. Kolk won 1 wedstrijd. Het dubbel Schipper-Bloemsma zegevierde met 2115; 1821; 2114 over hun tegenstanders. Het pas opgerichte drie A team met de spelers H. Oosterhof, C. v. Raait en J. Holle stak zeer goed van wal. De spelers van het derde team stelden, met uit zondering van J. Vogel, een weinig teleur. Shot 3a zien wij echter in den strijd om het kampioenschap van 2 B nog wel een hartig woordje meespreken. Het vierde team kreeg bij Oosterkwartier de kous op den kop. Behalve de partij Hurts-Hommers gingen alle enkel-spelen voor de Shotters verloren. Het dubbel bracht het tweede winstpunt. De Derde klassers. Shot 7, dat tegen Oosterkwartier 2 speelde, kreeg eveneens een nederlaag te slikken. N. Meijer wist de eer te redden door een mooie 217; 2117 overwinning. Na met 42 voorgestaan te hebben, verloor het achtste nog met 64. o H.T.T.C. „SHOT" De uitslagen van de vorige week gespeelde wedstijden zijn: Shot 3Meerlebosch 1 73 Shot 4Zuiderkwartier 2 46 Shot 6—AU. Oog 1 0—10 Shot 7—Barna 3 28 Shot 8Heemstede 5 37 De wedstrijden voor de kömenle week: 23 Nov.: Shot 5—LUTO 3 26 Nov.: TOG 4—Shot 2 27 Nov.: Meerlebosch 2Shot Id 28 Nov. Shot 3aShot 4 28 Nov.: Shot 6Zuiderkw. 3 28 Nov.: Shot 7Oosterkw. 3 28 Nov.: Shot 8Meerlebosch 4. De Tweede klassers. Shot 3 speelde een fraaie wedstrijd. G. J. v. Frankenhuijsen toonde weer eens zijn vroegere vorm. Hij won al zijn enkelspelen. G. Klupper moest slechts een partij aan zijn tegenstander laten. J. Vogel won één enkelspel. Het dubbel spel van FrankhuijsenKlupper zegevierde royaal over het Meerlebosch duo ZijstraDoets 21—16; 21—5. Het vierde bracht het er minder goed af, hoe wel het buitengewoon goed speelde verloor het na een spannenden strijd met 46. C. Hurts en J. Meij zorgden hier ieder voor twee punten. J. Sonneborn heeft zich, na een jaar niet ge speeld te hebben, nog niet hersteld; hij verloor drie partijen. De Derde klassers. Het zesde Shot-team kon tegen het sterke Allard's Oog geen enkel punt in de wacht slee pen. In het zevende zorgde K. Visscher en N. Meijer ieder voor een punt tegen Barna 3. De wedstrijd Shot 8—Heemstede 5 leverde een behoorlijke 73 overwinning voor Heemstede op. W. Kruyff blonk vooral bij de Heemstedena ren uit! Het uitgebalanceerde Scheveningsche Systeem voor X tafels. Bij dit systeem blijven de speUen op de tafel en worden dus niet geruild. De spelers worden in twee lijnen geplaatst en blijven de geheele zitting spelen in dezelfde lijn, Men geeft de Noord-Zuid lijn de oneven nummers en de Oost-West lijn de even nummers. De eenvoudigste wisseling is: N.-Z. gaat van tafel 1 naar 2, van 2 naar 3 van 3 naar 4, van 4 naar 5, enz. O.-W. gaat van tafel 1 naar 5, van 5 naar 4: van 4 naar 3, van 3 naar 2, enz. Bij deze wisseling komt men voor het feit te staan dat de mogelijkheid zeer groot is dat tijdens het spel de bieding en de kaarten van de belendende tafel kan worden waargenomen, hiervoor is nu een verbeterde wisseling samengesteld, die voor de oneven tafels als volgt loopt: N.-Z. gaat van tafel 1 naar 3, van 3 naar 5, van 5 naar 2, van 2 naar 4, enz. O.-W. gaat van tafel 1 naar 4, van 4 naar 2, van 2 naar 5, van 5 naar 3, enz. Moeilijker wordt de wisseling bij een even getal tafels, dé beste methode is hiervoor het verstrekken van parengidsen, die door de spelers bij de wisseling worden medegenomen. Als proef zullen we een zitting van 6 tafels uitkienen N.-Z. gaat van tafel j naar 4, van 4 naar 5 van 2 naar 5, van 5 naar 3, van 3 naar 6, enz. O.-W. gaat van tafel 1 naar 3, van 3 naar 5 van 5 naar 2, van 2 naar 6, van 6 naar 4, enz. De heer Key uit Nijmegen heeft de Sclieveninger op zijn wijze verbeterd. Hierbij wisselen èn de spellen en één lijn, hierbij blijven de N.-Z.-spelers zitten. Echter het euvel van de even aantal tafels is hierbij ook nog maar ten deele opgelost, terwijl er toch een mogelijkheid is dit geheel op te lossen, en wel door een mengsel van Key en Mitchell. Hierover een volgenden keer. Aan wie de schuld? Deze week eens een probleem, waarin de eerste vraag isWat is het j uiste contrakt 2e vraagHoe moeten we bieden om tot dat contrakt te komen En de 3e vraag: hoe moet gespeeld worden om het contrakt te volbrengen Oost, gever, beide kwetsbaar, blanco nanche. Probleem (Ab.W.) West: Sch. aasboer852; Hrt. aas vrouw962; Rt. heer2; KI. heer. Noord: Sch. vrouw; Hrt. heerboer103; Rt. 10—7—6—3; KI. 104—5. Oost: Sch. heer10943; Hrt. 54; Rt. boer95; KI. aasvrouw98. West moet klein ,slam Schoppen spelenNoord komt uit met Ruiten 3. MOOIE COLLECTIE KLEVERPARKWEG 7 Spellenruiling bij een Howell van vijf. AAls we nog eenmaal de wisseling nagaan van het door mij vorige week gegeven schema, dan bemerken we direct dat ieder deelnemend paar, aan iedere tafel (met uitzondering van tafel 1tweemaal komt te zitten, groote moeilijk heden levert nu de spelruiling op. En de kleinste fout die de spelleider maakt bederft de geheele zitting." Bij het wisselschema van verleden week, sluit het hier volgend ruilschema: Koopt Uw SPORTARTIKELEN W Het meest GESORTEERDE en GOEDKOOPSTE ADRES in Haarlem-Noord voor: Voetbal, Tafel tennis, Hockey, Gymkleeding en Schoenen. Kamp messen, Zakmessen, Winteravondspelen, Boksballen, Expanders, enz. enz. Voor; Spellen no. Spellen no. spellen no. tafel 1 le ronde 2e ronde 3e ronde 1 1— 2— 3 4—5—6 7— 8— 9 2 7_ 8— 9 10—11—12 13—14—15 13—14—15 16—17—18 19—20—21 4 16—17—18 19—20—21 22—23—24 5 22—23—24 25—26—27 1— 2— 3 Tafel 4e ronde 5e ronde 6e ronde 1 1(1—11—12 13—14—15 16—17—18 2 16—17—18 19—20—21 22—23—24 3 22—23—24 25—26—27 1— 2— 3 4 25—26—27 1— 2— 3 A— 5— 6 5 4— 5— 6 7— 8— 9 10—11—12 Tafel 7e ronde 8e ronde 9e ronde 1 19—20—21 22—23—24 25—26—27 2 25—26—27 1— 2— 3 4—5—6 3 4— 5— 6 7— 8— 9 10—11—12 4 7— 8— 9 10—11—12 13—14—15 5 O 13—14—15 16—17—18 19—20—21 Aangezien vele vragen zich niet leenen om in het openbaar te worden behandeld, gelieve men bij de inzending een postze gel voor antwoord bij te sluiten. Duidelijk gestelde vragen en moeilijk heden moeten geadresseerd worden aan ons Redactiebureau, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal en worden behandeld door den heer J. W. Breet, belastingconsu lent, Pijnboomstraat 121, Haarlem. De antwoorden worden zoo spoedig mo gelijk behandeld en indien niet geschikt voor publicatie, desgewenscht geheel kos teloos aan onze abonné's toegezonden. Op de rugzijde der enveloppe naam en adres vermelden, op de voorzijde „Belas tingrubriek". De namen der vragers blijven streng ge heim! VraagIk woon in Heemstede, ben gehuwd en heb geen kinderen. Mijn inkomen bedroeg over 1939 netto f 4050.Ik betaal aan levensverzeke ringspremie f 160.per jaar en ondersteun mijn ouders met f 200.per jaar. Hoeveel belasting moet ik betalen? Antwoord: Indien uw ouders behoeftig zijn in den zin der wet, hetgeen we wel kunnen aannemen, betaalt u f 327.76 in totaal aan Inkomsten- en Gemeentefondsbelasting, inclusief opcenten. Vraag: Mijn auto kan ik sinds Juni j.l. niet meer gebruiken. Kan ik voor de Personeele belas ting ontheffing verkrijgen? Antwoord: Voor 1940 is dit niet mogelijk, tenzij u de auto verkoopt. Voor 1941 kunt u gebruik maken van een speciale regeling,.welke ik u t.z.t. (1 Januari a.s.) op aanvrage gaarne toezend. De eenvoudige mensclien in Indië komen gaarne met hun wonden bij zendelingen, of paters, of dokters, om ze te verbinden, omdat ze weteij, dat dezen ze gauw genezen. Maar met inwendige ziekten staat de zaak anders. Immers, die ontstaan volgens hen dooi oorzaken, waarvan de Europeaan de geheimen niet kent. Hoe zou hij ze dan kunnen genezen? Neen, dat moet hun eigen medicijnman of priester doen. Hij is er voor opgeleid. Een dergelijk Dajak-pricster beeld ik hier af. Het zijn vaak pientere mannen. Op den grond staat een groote beker, waarin de zaken staan, die hij bij de genezing gebruikt. Soms heeft hij succes, maar meestal natuurlijk niet. Dr. II. F. Tillema. (Namens het Koloniaal Inst. te A'dam.) Er verschijnen nog steeds weinig boeken, wgl- ke onze jeugd op onderhoudende wijze over do Nederlandsche Overzeesche Gewesten vertellen. De behoefte aan zulke boeken is veel groote* dan blijkbaar wordt beseft. Teneinde het schrijven van dergelijke boeken aan te moedigen, heeft de Raad van Beheer vAn het „Koloniaal Instituut" andermaal een prijs van f 100.uitgeloofd voor den schrijver van het beste jeugdboek, waarvan het verhaal speelt in één der Nederlandsche Overzeescha Gewesten. Die prijs draagt zooals bekend is den naam „Garoedaprijs 1941", terwijl aan den winnaar tevens een diploma zal worden uitgereikt. De Keuringscommissie voor Indische Jeugd lectuur heeft zich bereid verklaard de ingeko men werken te beoordeelen. Manuscripten moeten vóór 1 April 1941 inge leverd worden bij de bibliotheek van het „Ko loniaal Instituut", Linnaeusstraat 2a, Amsterdam (O) en moeten zijn ingeschreven in machine schrift (met 2 doorslagen). Inzendingen Tnoeten geschieden onder een motto en vergezeld zijn van eene verzegelde enveloppe, welke naam en adres van de(n) schrijver(ster) bevat. Het gebruik van inheemsche woorden moet zooveel mogelijk worden vermeden; indien ge bruikt, dient aan den voet van de bladzijde eene verklaring van die woorden te worden gegeven. Bij elk manuscript zal door de Keuringscom missie eene beoordeeling afgegeven worden. Deze commissie is samengesteld ais volgt: R. A. H. Arntz, Onderwijzer M.O. Soc. Geogra fie, Leider-Penningmeester van het Bureau „Be vordering Kennis Koloniën". Mej. L. M. Boerlage, Directrice van de afd. Kinderleeszalen van het Dept. Amsterdam der Mij. tot Nut van het Algemeen. L. Eskes, Leeraar Geografie a.h. Baarnsch Lyceum. Dr. Th. P. Galestin, Conservator van de afd. Volkenkunde van het „Koloniaal Instituut". J. H. Mulder, Onderwijzer M.O. Soc. Geogra fie, Leider-Secretaris van het Bureau „Bevor dering Kennis Koloniën". Bijzondere leden: H. Evers, voor de Prot. Chr. Scholen; Frater M. Ludwinus, voor den Keur- raad v. R.K. Jeugdlectuur. De schrijvers blijven alle rechten op hunne manuscripten behouden. Zij moeten dus zelf een uitgever zoeken, hetgeen, zooals de praktijk heeft geleerd, voor het bekroonde werk in het geheel geen moeite kost en ook voor de niet bekroonde manuscripten, welke een gunstige beoordeeling verwierven, weinig bezwaar oplevert. De Raad van Beheer van het „Koloniaal In stituut" verwacht op deze wijze in samen werking met de bovengenoemde Keuringscom missie voor Indische Jeugdlectuur er in te kunnen slagen hen, die daartoe de begaafdheid bezitten en die Nederlanasch-Indië, Suriname of Curacao goed kennen, er toe te brengen hun ne gedachten op schrift te stellen en daarmede de kennis van onze overzeesche gewesten onder de NederlandscHe jeugd te helpen bevorderen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 7