COPIE A. G. G. M. GIORGIS Zn. BLOEMENDAAL H. H. LANKAMP V r a 20 December 1940 Het Bloemendaalsch Weekblad. NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON Verwachting l AGENDA Ridderstraat 18 A zwart HAARLEM, TELEFOON 13310 VAN DE LEESTAFEL Bovenstaande boeken BOEKHANDEL J. M. DE WIT GEMEENTERAAD Voor Xerstliteratuur II voor ons eerstuitkomend nummer, dat Vrijdag 27 December a.s. verschijnt, moet uiterlijk DINSDAG 24 DECEMBEft a.s., v.m. 12 uur in ons bezit zijn. 20442 Brederode, K. H. van, Jan van Galen- straat 18. 20249 Bijnsdorp, Petrus, vrachtrijder, sleeper, paardentractie, Graaf Willemstraat 20. 24630 Ekelschot, A. E., Centrale Crisiscontróle- dienst, Rechthuisstraat 13. 20348 Hulshoff, Drs. D., Oranjeplein 23. 24226 Laars, Wed. A. v. d., Meubelhuis ,,'t Cen trum", Middenweg 11. 20448 Lampert, C., Bakenessergracht 105. 23071 Linden, H. v. d., Vijverweg 6, Bloemendaal. 20048 Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franeiscus van Assi- sië", Timorstraat 60. Rijksverkeersinspectie 20440 Afd. Bevraehtingsdienst, Hazepaterslaan 34. 24728 Schipper, P. J., Scheepskapitein, Lage Duin en Daalscheweg 5a, Bloemendaal. 28011 Stcenwijk, K. C. W. van, instrumentmaker der T. T., Korte Parkweg 1, Bloemendaal. 24629 Blankeyoort Dzn., D., Vijverweg 41, Bloe- daal. Bloemendaal Gem. Bestuur en Gem. Inst. 20441 Duitsché Zaken, Julianalaan 38, Overveen. 20646 Drogtrop, Sr., W., grossier aardappelen, groenten en fruit, Donkere Spaarne 30. 19718 ElsenbUTg, Ed. Lorentzkade 526. Gem. bestuur en Gem. Instell., Haarlem. Rubriek Luchtbeschermingsdienst. 20144 Vakpost II, Nagtzaamstraat 54, rubriek Onderwijs. 19748 2e Hoogere Burgerschool B met 5 j. c., Wilhelminastraat 43a. 24628 Halem, W. van, insp. Nat. Levensverz., Bank N.V., Rotterdam, Delftlaan 213. 27653 Ham, C. A. van deT, Zandvoortsehelaan 54, Heemstede. 20549 Jonker Zagerij en Houthandel, Transvaal- straat 5. 20542 Koome, S., Stuiverstraat 16. 27554 Kraaijëveld, J7 D. A., aannemer Leidsche- vaartweg 143, Heemstede. 19745 Lucas Henny W. J. C., arts, Engelszstraat 29, spr. uur 8.309.30 en 12.3013.30 uur, ook voor fondsleden b.g.g. bood schappendienst K 08. Luchtbescherming Ned. Ver. v. afd. Heemstede. 20641 Secretaris, woning H. W. Mesdaglaan 19, Heemstede. 28850 Kantoor Politiebureau Heemstede 9-12, 14-17). 13827 Melle, J. W. van, leeraar Fransche Taal en Letterk. Chr. Lyceum, Leeghwaterstraat 17. 20548 N.V. Stork Hijsch-Overzetdienst, uitslui tend buiten kantooruren Spaarnhovenstraat 117. 20341 Post I Luchtbeschermingsdienst, Leid- schevaart 146. 20642 Proper, Mr. M. D., Kleverlaan 94. 20449 Sepers, W. C. M., Berckheydestraat 32. 24627 Tuyten, P. J., Zaanenlaan 154. 17802, Vierhout, A. A. M., journalist, Prins Ilen- driklaan 6, Overveen. 27652 „Volk", dagblad „Het. Drs. W. Goedhuys, hoofdredacteur, Zonnebloemlaan 22, Aer- denhout. 28704 Waterborg B. (fa. Gebr. Waterborg Dek- kledenfabriek en Verhuurderij, Oude Schans 81, A'dam, Heemst. Dreef, 199, Heemstede. 20446 Weyland, A., reclamechef, Aelbersberg- straat 13. 20047 Winterhulp Nederland, afd. Haarlem, Ged. Oude Gracht 47. STADSSCHOUWBURG Zaterdag 21 December 2.15 uur: Gymn. Ver een. „Amicitia Juncti", „Dicky". Zaterdag 21 December 7.30 uur: N-Y- Het Ne- derlandsch Tooneel, „De vriendin van allen eh niemand". Zondag 22 December 2 uur: Jong Rotter- damsch Tooneel (t.b.v. slachtoffers Rotterdam), „Candida". Zondag 22 tot en met Donderdag'26 Dec. 7.30 uur: en Woensdag 25 en Donderdag 26 Dec. 2.15 uur: Ensemble Herman Bouber, „Bleeke Bet". Dinsdag 24 December, 2.30 uur: Herman Smit'g Poppenkast. SCHOORSTEENVEGERS Roerloos gezeten in het kuische licht dat uit de luchten trillend neer komt zweven, aanbidt Maria 't heimlijk-bloeiend leven van 't ongeboren Goddelijke Wicht Aart verre kimme langzaam, langzaam zwicht de matte dag-glans voor het ijle beven van vage nev'len, die al nader dreven, tot 't wijde land in bleeken schemer ligt En eind'lijk is 't al-omme donk're nacht, maar biddend waakt-de Maagd, en wacht het zilver-zachte, lichte luchte-gloren, waaruit weldra hèl-glanzend breken zal de schitter-blanke hemelzangen-val, verkondigend dat Jesus is geboren (Uit „Hedendaagsche Kerstlyriék") en wacht Maria Viola. Journaliste Peggy, door Emma Bugbee, bewerkt door Willy Strijt. Uitg. Hollandia Drukkerij N.V., Baarn. Zij, die in deze lange winteravonden iets willen lezen over de feministische beweging in de Vereen. Staten en haar contact met mevr. Roosevelt, zij dit boek hartelijk aanbevolen. Vooral onze leze ressen zullen ongetwijfeld de lotgevallen van jour naliste Peggy Forster met belangstelling volgen. Peggy is reeds op 20-jarigen leeftijd als verslag geefster aangesteld bij de New-York-Star en ont popt zich als een echte Amerikaansche journaliste. Haar werkkring, die bestaat uit het verslaan van de vergaderingen van het Congres te Washing ton, maakt het haar mogelijk in contact te treden met de vrouwelijke leden van dit college, die tevens de kopstokken vormen van de feministische beweging in Amerika. Het is haar mogen gelukken een persconferentie bij mevr. Roosevelt bij te wonen. Zij is kinderlijk blij en opgetogen, wanneer ook haar de gelegenheid wordt geboden de presi dent en diens vrouw de hand te drukken. Bij deze gelegenheid worden de verschillende versiaggeefsters door het Witte Huis geleiden bezien de verscheidenheid van kunstvoorwerpen en antiquiteiten, welke daar aanwezig zijn. Als nieuwsgierige journalisten komen de dfinies iets te weten van de huiselijke omstandigheden en kleine markante voorvallen in het leven van Amerika's grootste presidenten zooals Lincoln, Adams, Theodoor Roosevelt e.a. In dit opzicht geeft dit boek ons iets nieuws, maar over het geheel «enomen staan de gebeurte nissen wat los naast elkaar. De stijl is echt Ameri- kaansch en eenigszins kinderlijk, hetgeen niet wegneemt, dat het vooral voor onze lezeressen een interessant boek mag genoemd worden Wijkverpleegster van Helen Dore Boylston en be werkt door Fenna de Meijier. Uitgave Hollandia- Drukkerij N.V., Baarn. Dit verhaal verplaatst ons in de achterbuurten van New-York waar twee jonge verpleegsters, Kitty en Suzanne, hun leertijd beginnen. Als bijzondere attractie voor de lezers komt een spookverschijning het huis der twee vriendinnen binnen sluipen. De manier waarop deze onverlaat op heeterdaad wordt betrapt, geeft veel te denken over den moed en de doortastendhei der meisjes. Ook hier is, evenals in het vorige boek, een liefdes geschiedenis door het verhaal heen geweven, hoe wel dit niet hinderlijk op den voorgrond wordt gesteld. Het boek laat ons iets zien van den held- haftigen strijd der Henry StTeet-zusters tegen de onzindelijkheid en onwetendheid der bewoners van het oude stadsgedeelte van New-York. De ver loving van Suzanne met een jongen dokter wordt plotseling door een onbenullige oorzaak verbroken. Vermakelijk is het te lezen hoe deze verhouding in het einde van het verhaal door het zoo even ge noemde spook wordt hersteld. Een boekwerk, dat bij uitstek voor bakvischjes geschikt is in de Kerstvacantie gelezen te worden. Distributiemap „Holano". In de serie diensten, die de verschillende map pen voor distributie-bescheiden reeds hebben ge boden, is thans wederom een nieuwe verschenen in den vorm van de map „Holano", een samen vatting van de woorden die iederen distributie patiënt uit het hart gegrepen zullen zijn: „Hoe lang nog 7" Maar de auteur van de Holano-map wil de distributiemoeilijkheden wat veraangenamen door een zeer practische map, die in een soliede uit voering op overzichtelijke wijze, dag voor dag aan geeft welke bonnen geldig zijn. Door een vernuftige vinding wordt tevens aangegeven, wanneer de geldigheidsduur van de bonnen afloopt, zoódat gebruiker elk moment gewaarschuwd wordt, vooral tijdig de bonnen te gebruiken. Zij, die zich voor deze nieuwe map interesseeren, kunnen haar op ons bureau bezichtigen en even tueel bestellen. KERSTNUMMER A.V.R.0. RADIO-BODE. De A.V.R.O. meende juist in dit jaar de uitgave van een Kerstnummer niet te moeten nalaten. Er is wederom zeer veel zorg aan de uitgave besteed en de omslag treft reeds direct bijzonder: de af beelding van een oud beeldje, voorstellende de aanbidding van het Christuskind door de drie Koningen. Tal van andere reproducties van oude meesters, van Courbet, een aquarel, en teekeningen verluchten het nummer. De vaste medewerkers J. F. Doeve, E. M. ten Harmsen van der Beek, YVolfgang en Molenaar verleenden eveneens hun medewerking. Het Kerstnummer begint met een beschouwing van Coen Kries over de „Laudi per ka nativitata del Signore" van Respighi, dat de A.V.R.O. op Tweeden Kerstdag hoopt uit te voeren. Voorts verhalen van Emiel Buysse, Theun de Vries,Mr. F. Bordewijk, Johan van der Woude en Ted. O. Sickens, benevens een Perzische vertelling van J. Alving. Bijzondere vermelding verdient de „Ma donna-Meditatie" door J. F. Witsen, Elias met de daarbij behoorende reproducties van oude, onbekende meesters. Dezelfde schrijver leverde voorts een bijdrage over twee renaissance-portret- ten, n.l. Maximiliaan I, geschilderd door "Joost van Kleef en Hendrik II door Corneille de Lyon. Het binnenwerk werd verzorgd door de Neder- landsche Rotogravure Mij. te Leiden, terwijl het omslag door de firma Joh. Enschedé Zoon te Haarlem weTd uitgevoerd. ZIJN VERKRIJGBAAR IN DEN BLOEMENDAALSCHEWEG 123 TEL. 22874 BLOEMENDAAL Gistermiddag kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Wegens het late aanvangsuur der zitting moeten wij voor dit nummer met een kort ver- jpag volstaan; in ons eerstkomend nummer wor den de discussies enz. uitvoeriger opgenomen. Na de opening herdenkt de Voorzitter den overleden Commissaris dezer provincie, Baron Röell, in een rede die door de raadsleden staande wordt aangehoord. INSTELLING VAN EEN CONTROLEUR IN ALGEMEENEN DIENST. B. en W. schrijven aan den Raad: De controleur bij de werkverschaffing heeft gedurende het laatste jaar tengevolge van de daling van het aantal werkloozen in deze functie geen volledige dagtaak meer. Daarom werd hij in November 1939 op zijn verzoek tevens belast met controle-werkzaamheden ten behoeve van den distributiedienst. Nu evenwel binnenkort de werkverschaffing zal worden geregeld door het inmiddels inge stelde Rijksarbeidsbureau zullen de werkzaam heden van zijn oorspronkelijke functie ophou den. Aangezien het evenwel gewenseht is iemand ter beschikking te hebben, die contróle-werk van allerlei aard kan verrichten stellen wij u voor de functie van controleur bij de werkverschaffing op te heffen en een nieuwe functie onder den titel van „contröleiir in algemeenen dienst" in te stellen en deze functie te rangschikken in klasse XIII van de bestaande salarisverordening (1800 f 2200 met 4 éénjaarlijksche verhoogingen van f 100). Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met de stem van den heer Prinsenberg tegen. SALARIS AMBTENARES MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. B. en W. schrijven aan den Raad: In verband met de belangrijkheid der werk zaamheden, die tot de taak van de ambtenares voor het maatschappelijk hulpbetoon behooren, achten wij een salarisverhooging voor haar ge wettigd. De bedoelde functie is thans opgenomen in klasse XIII (f 1800f 2200) der salarisverorde- ning, terwijl wij overwegen deze ambtenaar onder te brengen in klasse XIV (f 2000f 2400). Hiertoe zal de „Verordening tot regeling van de bezoldiging van hefpersoneel in dienst der gemeente Bloemendaal" moeten Worden gewij zigd, waarom wij u een ontwerpverordening ter bekrachtiging aanbieden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ONTHEFFING BEBOUWINGS- VOORSCHRIFTEN stellen voor gunstig te beschikken op: a. een verzoek van den Districtsbouwkundige van den Rijksgebouwendienst te Haarlem, ten behoeve van eene aan- en verbouw van het tele foongebouw der P.T.T. achter het postkantoor te Bloemendaal; Op voorstel van den heer Posthumus Meijes wordt dit verzoek voor het uitbrengen van een nader advies naar B. en W. gerenvoyeerd. b. een verzoek van J. C. van Wessem Jr. te Amsterdam, om verlenging van de hem d.d. 18 Juli 1940 reeds verleende dispensatie ten be hoeve van de verkaveling in vier perceelen van het terrein van villa „Beukenhof". Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. gaatUnaar BOEKHANDEL Kruisweg 19 Haarlem bij het station - Telef. 13287 Groote sorteering Kerstverhalen Ook voor Kerstkaarten en -wensehen Afwijzend te beschikken op: a. een verzoek van H. Oxener te Haarlem, ten behoeve van den bouw van een dubbel woon huis op een terrein aan de Zonnebloemlaan te Aerdenhout. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. AANVULLING VERORDENING VOOR RANGEN ENZ. DER POLITIE B. en W. schrijven aan den Raad: Krachtens artikel 9 der Verordening, regelen de de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der politie wordt een vergoeding voor overwerk aan dit personeel gegeven. Deze regeling, opgenomen bij de totstand koming der genoemde Verordening, is bedoeld als eenigerm^te een zekere verzachting van de zeer ingrijpende verlaging, die de bezoldiging der politie in 1937 onderging. Voor de 4 tijdelijke agenten, die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus voor den dienst aan het Noordzeestrand worden benoemd, is deze salarisverlaging minder of In het geheel niet voelbaar geweest. Deze tijdelijke agenten toch zijn hoogstens 3 maanden in dienst terwijl het nagenoeg ieder jaar andere personen zijn, die voor deze tijdelijke betrekking worden uitgekozen. Dit personeel heeft dus nimmer onder de voor 1937 geldende, voordeeliger, salarisregeling gewerkt. Bovendien is dit personeel door het voor hen van gemeentewege verstrekken van uniform- kleeding, sinds 1 Juni 1938, welke kleeding tevoren voor eigen rekening kwam, reeds be langrijk tegemoet gekomen. Onder deze omstandigheden werd het minder juist geacht voor de tijdelijke agenten, die gedu rende de zomermaanden worden belast met deA dienst aan het Noordzeestrand, bovendien nog da vergoeding voor overwerk uit te betalen. Het is echter gewenseht de redactie van artikel 9 der aangehaalde verordening met de tot nu toe gevolgde praktijk in overeenstemming te bren gen, waartoe wij u een besluit ter bekrachtiging aanbieden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. INTREKKING RAADSBESLUIT VOORGESTELD. In de Raadsvergadering van 17 October j.L werd naar aanleiding van een desbetreffenden brief van den voorzitter van Ged. Staten van Noordholland, van 12 October 1940, lid 1 c vari artikel 32 b van het Ambtenarenreglement ge wijzigd. Dit geschiedde volgens den wensch van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, die yan oordeel was, dat opneming van de bevoegdheid om in bijzondere gevallen andere ongehuwden geheel of gedeeltelijk met eenige kostwinners gelijk te stellen welke bevoegdheid in het Algemeen Rijksambtenarenreglement ontbreekt volkomen in strijd ware met het denkbeeld van de unificatie der bepaling inzake gelijktijdig genot van burgerlijke en militaire belooning, hetwelk de Regeering in de afgeloopen jaren heeft verwezenlijkt. In dezelfde vergadering van den Raad werd de „Verordening Gemeentepolitie" in gelijken zia gewijzigd en aan Ged. Staten toegezonden met verzoek te willen bevorderen, dat daarop de goedkeuring van een hoogere instantie worda verkregen. Thans deelt de voorzitter van Ged. Staten aan B. en W. bij brief van 28 November 1940 mede, dat de wijzigingen der gemeentelijke rechtsposi tie regelingen t.a.v. de in gemeld raadsbesluit van 17 October 1940 vervatte bepaling, onder de huidige omstandigheden door den Secretaris- Generaal voornoemd niet worden gewenseht, waarom B. en W. den Raad in overweging geven voormelde raadsbesluiten van 17 October 1940, wederom in te trekken. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BOUW VAN 35 ARBEIDERSWONINGEN Bij den Gemeenteraad is ingekomen een ver zoek van het bestuur der Woningbouwvereeni- ging „Bloemendaal-Noord" om medewerking voor aanvrage van een rentedragend voorschot uit 's Rijks kas voor den bouw van 35 arbeiders woningen op de terreinen aan de Donkerelaan en het Hofje van Stoel. Besloten wordt medewerking te verleenen, terwijl tevens wordt vastgesteld een partieele herziening van het uitbreidingsplan voor de gronden aan de Donkerelaan en het Stoel's Hofje. Voorts wordt aangenomeneen voorstel van B. en W. om f 6500.te voteeren inzake het op slaan van voorraden groenten en vatgroenten met het oog op mogelijke moeilijkheden 'met de voedselvoorziening. Een verzoek van W. J. Kars, controleur bij den dienst van Publieke Werken om zijn functie, thans gerangschikt in klasse VI, over te bren gen naar klasse XIII der Salarisverordening, wordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen (de heeren Noorman, Schulz en Prinsenberg). In ons volgend nummer komen wij uitvoeriger op deze zitting terug.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1940 | | pagina 11