I. C. HAAN Balm's Reflectoren en Fotolampen 1.F. KROONE Gemeentelijke Distributiedienst. HOTEL VREEBURG Zoodagmorgeo 34e Jaargang - No. 33 Vrijdag 17 Januari 1941 COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 Eet-, Zit- en Slaap kamer-ameublementen BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Voonoalt &oio |j Tuinaanleg Vaste Plantencultuur Bloemendaal Julianalaan 6, Overveen Uitreiking Textiel-, Boter en Vetkaartsn HEINE KEN'S BIEREN AANVULLINGSBRANDSTOF Donkere tijden ten spijt Denkt om Uw vuilnisbakken de fijnste die et is! Telef. 23280 (3 lijnen) HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station O.A. BEVATTENDE DE OFF1CÏEELE MEDEDEELINGEN DEB GEMEENTE BLOEMENDAAL Advertentiën per regel 15 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 35 cent, elke regel meer 10 cent Bij contract belangrijke korting. Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.- haïf jaar. Losse nummers 5 cent per Bloemendaalscheweg £77 g|| OVERVEEN TEL 16012 s j Telefoon 14423 Woonplaats: pranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan In de week van Maandag 27 Januari tot en met Zaterdag 1 Februari zullen nieuwe textiel- kaarten, toeslagkaarten-textiel, boterkaarten en vetkaarten worden uitgereikt. Daaromtrent ver schijnt in het volgende nummer een mededee- ling. Zij, die meenen voor vetkaarten en voor een toeslagkaart-textiel in aanmerking té komen, dienen zich in de week van Maandag 20 Januari tot en met Zaterdag 25 Januari te vervoegen aan het Distributiekantoor, Julianalaan 6, te Overveen voor het afhalen van een formulier. Dit formulier is ook verkrijgbaar in de garage „Duinzicht" te Vogelenzang, op Woensdag 22 Januari en Donderdag 23 Januari. Voor vetkaarten komen in aanmerking de volgende gezinnen: Aantal gezinsleden gezinsinkomen minder dan 1 f 1000.— 2 1100.— 3 1200.— 4 1300.— 5 1400.— enz. Voor een toeslagkaart-textiel komen in aan merking de hoofden van de volgende gezinnen: Aantal gezinsleden gezinsinkomen minder dan 3 (w.o. 2 minderj. kind.) f 1050. 4 idem 1400. 5 1750.— 6 2100.— 7 „2450.— enz. Zij, die verzuimen een formulier af te halen en dit tijdens de uitreiking in de week van Maandag 27 Januari tot en met Zaterdag 1 Fe bruari dus niet ingevuld kunnen overleggen, ontvangen boterkaarten (dus géén vetkaarten) en ontvangen géén toeslagkaart-textiel. Na de uitreiking is ruiling van boterkaarten voor vetkaarten niet mogelijk. DE DIRECTEUR VAN DEN DISTRIBU- TIEKR'ING BLOEMENDAAL. Kerkplein 16 Tel. 22271 Bloemendaal Zalen voor alle doeleinden - Kegel banen disponibel - Billijke prijzen hooren. Bij het afhalen moet de Distributie- Stamkaart van den arts worden medegebracht. Groep 3. Gediplomeerde bakers en kraamver zorgsters. Deze personen moeten in het bezit zijn van een diploma van de Commissie in zake Kraamhulp of van een door deze Commissie er kend diploma. Op deze diploma's moet op de voor- of op de achterzijde een stempel voorkomen van den vol genden inhoud: Staatstoezicht op de Volks gezondheid. Visum voor Bakers (Kraamverzorg ster). NoGeneeskundige Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Handteekening. Voor het tijdvak van 1 Februari tot en met 31 Juli 1941 ontvangen bovengenoemde personen S rantsoenbonnenzeep. Groep 4. Melkers. De toewijzing van zeep voor melkers is geregeld naar het aantal koeien, dat het bedrijf bezit. Voor een bedrijf tot en met 6 koeien wordt per 2 perioden één rantsoenbon voor zeep ver strekt. Voor een bedrijf van 7 tot en met 12 koeien, per periode twee rantsoen. Voor een bedrijf van 13 tot en met 18 koeien, per periode drie rantsoen. Groep 5. Zieken. Deze regeling blijft onge wijzigd. De behandelende geneesheer zendt inge vuld formulier M.D. 29 op aan den vertrou wensarts. Groep 6. Kappers. Hiervoor volgt een nadere regeling. Veenkluiten bij elk kwantum, te koop, voor kachel, haard en centrale verwarming, f 10.— PER KUBIEKE METER G. A. VELDHU1JZEN Alberd. Thijmlaan 5, Bloemendaal, Telef. Santpoort 8240 OPDRACHT blDoor de Directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden is, na gehouden onderhandsche aan besteding aan Bouwbedrijf P. Rijnierse Zoon N.V., alhier, opgedragen: 1. Het bouwen van een portierloge en penning- contrölegebouw. 2. Het bouwen van een Staalphysischlaborato- VERSTREKKING VAN EXTRA RANTSOEN BONNEN VOOR ZEEP Groep 1. Aan arbeiders, die tengevolge van hun werkzaamheden aan sterke vervuiling van lichaam en kleeding zijn blootgesteld. Hier voor zijn twee groepen, n.l. nieuwe aanvragen en aanvragen van hen, aan wie reeds eerder extra zeeprantsoenbonnen werden verstrekt. De formulieren, welke hiervoor noodig zijn, moeten door den werkgever worden aangevraagd en ingevuld. Na 20 Februari a.s. zijn de benoodigde for mulieren M.D. 80 en M.D. 99 bij den Distributie- dienst verkrijgbaar. De te verstrekken extra zeeprantsoenbonnen zijn 3 stuks, welke geldig zijn tot en met 31 Juli 19 41. Groep 2. Practise erende artsen, tandartsen en veeartsen. Om in het bezit te komen van 12 rantsoenbonnen toiletzeep moeten deze personen ten genocge van den Distributiedienst kunnen «•ntoonen, dat zij tot bovengenoemde groep be- TUINBOUW EN PLANTKUNDE biDinsdagavond kwam de afdeeling Bloe mendaal en Omstreken der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in ver gadering bijeen. Na een korte inleidende nieuwjaarsrede door den voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, bracht de secretaris, mr. N. Reeling Brouwer, het jaar verslag over 1940 uit. Begon „Tuinbouw en Plantkunde" haar laatste vereenigingsjaar met 149 leden, aan het inde van 1940 bedroeg het ledenaantal 141, door het bedanken van 23 en het toetredenvan 15 nieuwe leden. Er werden acht bestuurs- en acht ledenvergaderingen ge houden. Drie zomeravond-excursies en een trip naar de Polyantha-tentoonstelling ie Schiedam brachten gewaardeerde afwisseling en slaagden zeer. De cursus Groententeelt voor particulieren, door de afdeeling georganiseerd, belooft met zijn 22 deelnemers een succes te worden. De financiën gaven bij een ontvangst van f 657,39 en een uitgave van f 674,44, een nadee- lig saldo over 1940 ad f 17,05. De penningmeester, mr. E. J. W. Top, werd, na het gunstig advies der verificatie-commissie, décharge verleend voor zijn beheer. De inzendingen voor het puntenstelsel lever den in het afgeloopen jaar de navolgende prijs winnaars op: 1. de heer G. J. Boeschoten met 86 punten; 2. de heer A. Jager met 72 punten; 3. de heer H. Mulder met 37 punten; 4. de heer H. Barnhoorn met 36 punten. Dezen gelukkigen werd een prijs uitgereikt. Voor een inzending orchideeën van den heer A. Jager, werd door de jury tijdens deze ver gadering 9 punten toegekend. De secretaris der Haarlemsche zusterafdeeling, de heer R. M. v. d. Hart, hield een interessante voordracht over de flora en de fauna van het eiland Texel. Door zijn eigenaardige bodem samenstelling, die zoowel diluvium, klei, zand als veen/lekken bevat, biedt Texel ene zeer onderscheiden plantengroei, waarvan spreker tientallen mooie beelden toonde en vele bijzon derheden vertelde. Ook aan de fauna van Texel wijdde de heer v. d. Hart menig praatje en plaatje. Mr. van der Plaats bracht de i spreker een hartelijk dankwoord. HET ONVERWOESTBARE Er was eens een dwaas en, wij zouden ge neigd zijn te zeggen, een onverantwoordelijk man, iemand die volgens onze ervaringen wel naast het eigenlijke leven moet hebben gestaan, omdat hij eenmaal heeft geschreven; „Verblijdt u altijd in den Heer; ik herhaal: verblijdt u!" Ja, dat is makkelijk gezegd. Hij had zeker nooit iets ervaren van de verlammende, doode- lijke machten die er steeds voor zorgen, dat onze blijdschap ons wel vergaat. En nu hoeven we daarbij nog niet eens te denken aan de ellende, die van buiten af over een mensch kan komen, pan armoede, ziekte, oorlog, gevangenschap, schipbreuk wij weten, dat Paulus dat alles aan den lijve heeft ondervonden en dat hij toch „het geloof heeft behouden", inderdaad. Wij weten ook, dat er vele menschen voor en na hem zijn geweest, die hun vreugde en vertrou wen ook temidden van de schijnbaar onover- komelijkste rampen hebben bewaard. Maar het is nu eenmaal zoo, dat onze blijd schap tegen hevige en groote tegenslagen dik wijls wel bestand is, dat we wel een verwoest huis of den dood van een geliefd mensch aan kunnen, zonder de nederlaag te lijden tegen het leven. De forsche strijd, man tegen man, in het open veld, is immers niet de zwaarste, hoè zwaar soms ook. Maar fnuikender voor ons snel versagende hart is „de dag der kleine dingen", dien wij zoo gemakkelijk gering achten, wanneer we er in hoogmoedige theorieën over spreken, al die dingen die op zichzelf en stuk voor stuk eigen lijk volslagen onbelangrijk zijn, en die in geen enkel wijsgeerig werk of geloofsleer of wereld beschouwing ook maar ter sprake komen, omdat ze niet beslissend voor menschelijk leven heeten te zijn; maar die ons toch zoo verraderlijk in onze Achilleshiel kunnen treffen: een gemiste trein, een verstuikte voet, een verloren ring, een vergeten brief. Het heeft alles niets te betee- kenen; maar ondertussehen daar begint onze fiere blijdschap, die door de ergste nood niet was aan te tasten, te wankelen op haar onder mijnde grondvesten, en we kunnen ons alleen nog maar verbazen over onze onbegrijpelijke vreugde van gisteren En toch, ook die dag der kleine dingen zou het ergste nog niet zijn; ook over de kleine ont goochelingen zouden we nog wel heenkomen, als het maar niet önze oogen waren, die de kleur van de dingen bepaalden, als wij maar feilloos als een fototoestel op onze omgeving reageerden, als we maar machines waren, en niet wij. Maar we zijn geen machines, we zijn nu een maal een oneindig ingewikkelder, gevaarlijker en wonderlijker samenstel, dat „mensch" heet. En hoe we het ook wenden of keeren: een mensch is niet alleen lichaam, ook niet alleen geest, beheerschende, vormgevende wil en kracht; hij is door alles heen ziel, en een ziel is nog nooit door een dieplood gepeild, haar tal- looze verborgen, duistere diepten kent God alleen. Dikwijls komt ons het bezit van die ziel, dat onberekenbare, grillige iets wat ons steeds weer ontglipt, als een ramp, bijna als een straf voor. We verzuchten met Dmitri Karamasoff: „de mensch is te wijd; als ik God was geweest, had ik hem enger gemaakt." Want door niets ter wereld worden wij tenslotte zoo gekweld als door de ongrijpbare ondergrondsche machten, die woeden in het duister van onze eigen ziel. Eigenlijk is er maar één woord voor; een slag veld. En wijzelf zijn daarvan de bodem die alles weerloos ondergaat. Hierop raken de groote en kleine machten slaags, en wat van buiten tot ons komt, is dikwijls niet meer dan aanleiding, zooals er voor elk gevecht altijd wel een uiter lijke aanleiding is te vinden. Maar de wortel van dien strijd is in onszelf, in ons mensch-zijn met al zijn vreeselijke en heerlijke mogelijkheden. Wist Paulus daarvan dan niets? Hij heeft geweten van „de andere wet", die in zijn leden heer sent tegen de wet van God in, die hem dwong het goede, wat hij wilde niet te doen, maar het kwade wat hij niet wilde. Hij heeft geweten van een doorn in het vleesch, die ondanks zijn herhaaldelijk gebed niet van hem kon worden weggenomen. Hij heeft de kloof gekend als weinigen van ons. Misschien ook: als velen van ons, want handhaven wij kwaliteit! Paarlberg's. Si garenmagazijn, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. meestal weten wij van elkaar niet, hoe diep de kloof reikt. We weten het nauwelijks van ons zelf. Het blijkt altijd weer dieper dan we dachten. En dan tóch: Verblijdt u? en nog wel: altijd? Ja! antwoordde Paulus. Want: in den Heer. In Christus, den volkomen gaven mensch, Wiens rok was zonder naad, mocht Paulus' gespleten heid heul en balsem vinden. In Christus mag ook ons aller heimwee landen. Er i s een „Arts onzer zielen", een Heiland, die in de eerste plaats voor de vermoeiden en beladenen, de verscheurde en eeuwig zwervende zielen is ge komen, om hen rust te geven. Eén die zoowel dood en verschrikking als den dag der kleine dingen in wezen krachteloos heeft gemaakt, doordat Hij beide vrijwillig op zich heeft ge nomen. Het is tóch geen gepraat van een onwerke- lijken idealist, het: Verblijdt u altijd. Het is de dankbare jubelkreet van den mensch die heeft mogen ervaren, dat God meer is dan ons hart. Zeker, morgen zal hij deze verzekerd heid alweer verliezen, morgen zal hij weer weten, dat tenslotte alles, de onbelangrijkste dingen, hem kunnen scheiden van de liefde Gods, en dat iedere hoogte of diepte hem tot verzoeking kan worden. Maar zelfs morgen zal hij tevens weten van Iets, wgt als een stralende boog alle kloven overkoepelt, Iets wat niet afhankelijk is van hemzelf en zijn stemmingen, Iets wat Zich soms, ook in zijn diepste ellende, ook in zijn meest hopelooze en vernederende dorheid, eindelocs mild en vertroostend over hem heen kan buigen en hem toefluistert: „Hebt goeden moed, vreest niet, want Ik heb de wereld, heb ook uw hart, overwonnen." blNu de koude haar intrede weer heeft gedaan, is daarmede de kans op het beschadigen der vuilnisbakken door vastgevroren resten weer grooter geworden. Natte voorwerpen worden vaak in den vuilnis bak geworpen met als gevolg het vastvriezen daarvan aan den bak. Een papier er omheen wikkelen zou dit voorkomen. Anderen trappen het vuilnis aan, waardoor de man van de reini ging kan tobben om den bak te ledigen. Ten slotte kan men van den vuilnisman niet verlangen, dat hij den bak of emmer met de handen ledigt, daar velen nog den bak of em mer gebruiken voor oude scheermesjes, glas en andere scherpe voorwerpen. Wil men dus zijn vuilnisbak of -emmer spa ren, dan zorge men er voor dat het vuilnis zon der eenige moeite er uit glijdt. Laat uw bak niet „overnachten" voor uw vóórdeur, want dan vriest de inhoud vast! o RADIO TECHNISCHE SCHOOL blOp Donderdag 23 Januari a.s. des mor gens te 10 uur zal de heer J. v. d. Berg, Zijl straat 87a te Haarlem, voor de leerlingen der hoogste klasse van de Radio Technische School een lezing houden over: „De organisatie en tech niek van den radiohandel". Voor deze belangrijke voordracht is een be perkt aantal introducties vooruit verkrijgbaar aan de school Kleine Houtweg 31.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1