*Balm L C. HAAN BRANDHOUT! Gebr. B0LSENBR0EK Reflectoren en Fotolampen J. F. KROONE HOTEL VREEBURG ZALENVERHUUR Gem. Gasbedrijf van Bloemendaal DierlijkVischI 34e Jaargang - No. 35Vrijdag 31 Januari 1941 COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 Eet-, Zit- en Slaap kamer-ameublementen BUREAU: KORTE KLEYERLAAN 64, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Voorwalt tfoto ZHoeoeel gas mag ik in een periode ge bruiken en hoe weet ik dat Mededeeling Distributie Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen Tuinbouw en Plantkunde" in 1940 voor Centrale Verwarming en Haard Leverbaar uit voorraad Telefoon 23906 en 22299 MEDEDEELING. „Geweldig I waar haal je AANVULLINGSBRANDSTOF DE 4e ZAANSCHE MOLENS- EN MERENTOCHT WEER UITGESCHREVEN Tel. 23280 (3 lijnen) BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station O.A. BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL Advertentiën per regel 15 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 35 cent, elke regel meer 10 cent. Bij contract belangrijke korting. Abonnementen bij vooruitbetaling 1 1. haïf jaar. Losse nummers 5 cent. per Bloemendaalscheweg 277 OVERVEEN TEL. 16012 Tyinaanleg Vaste Plantencultuur Telefoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, Overveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloëdslaan Kerkplein 16 Tel. 22271 Bloemendaal De Directeur van het Gasbedrijf vestigt nogmaals er de aandacht op, dat elke Gasverbruiker recht heeft op een rantsoen, dat even groot is als de hoeveelheid die in een overeenkomstige periode in het vorige jaar is afgenomen, die aangeteekend staat op de meter- kaart die bij eiken meter aanwezig moet zijn. Indien de meterkaart zoek geraakt of onbruikbaar is geworden, wordt op aanvraag een nieuwe meterkaart, waarop de standen zijn ingevuld, verstrekt. Kantoor Gasbedrijf geopend eiken werkdag van 912H en van 1417V2 uur, behalve Zaterdagmiddag, telefoon 22275. Het Distributiekantoor „Bloemendaal", Julianalaan 6, Overveen,"is vanaf 1 Febr. weer van 9.0013.00 uur voor het publiek geopend. Bovendien uitsluitend voor detaillisten en grossiers voor inlevering van opplak- vellen e.d. des Maandags van 14.0017.00 uur. Ten einde teleurstelling te voorkomen wordt ieder dringend verzocht zich aan bovengestelde tijden te houden. Dank zij de Leerplichtwet kunnen en moeten thans alle kinderen onderwijs ontvangen. Toch zijn er nog verscheidene kinderen, die ook wel gaarne zouden willen en ook wel kunnen leeren, verstoken van onderwijs, omdat zij te ziek of te zwak zijn om de school te kunnen bezoeken. Wel zouden velen hunner thuis onderwezen kun nen worden, maar in deze behoefte heeft de Leerplichtwet niet voorzien. Om hieraan tegemoet te koipen, hebben zich in enkele plaatsen commissies gevormd, die het haar taak achten de ernstige bezwaren van die leemte zooveel mogelijk te ondervangen. Ook hier ter stede bestaat reeds sedert jaren zulk een commissie. Jaarlijks wordt aan meer dan 50 leerlingen onderwijs gegeven, de laatste jaren steeg dit aantal tot 60 en 70. Het op herstel van zijn gezondheid wachtende kind ontvangt twee maal per week een onder- wijzer(es) een uur bij zich aan huis, of wel aan zijn bed. De ervaring heeft geleerd, dat deze twee uren voldoende zijn om het kind op peil te houden. Natuurlijk moeten de kinderen en ook de ouders meewerken, maar dat doen ze gaarne. De dagen, waarop ze onderwijs ontvangen zien ze verlangend tegemoet. Ook kinderen uit de omliggende plaatsen worden aangenomen, terwijl met goedkeuring van de directie en den betrokken medicus dit onderwijs ook in de ziekenhuizen wordt gege ven. Dat deze vereeniging uitstekend werk verricht, Mttkt wel uit het feit, dat in de laatste jaren geregeld aan 60 a 70 zieke en zwakke kinderen huisonderwijs werd gegeven. In een der jaarverslagen van „Brederodeduin" lezen we: Onderwijs werd verstrekt aan 26 kin deren door bemiddeling van de Comm. ter voor ziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem e. o. Bij de dikwijls lang durige kuren blijkt dit onderwijs van groot be lang en zijn de resultaten uitstekend. Het onderwijs wordt gegeven aan leerlingen zoowel van openbare als van bijzondere scholen en zoo mogelijk door werklooze leerkrachten. Tot 1938 werden de kosten bestreden door eén gemeentelijke subsidie van f 2000.contributies van leden en vereenigingen en bijdragen der Ouders. In dat jaar heeft Haarlem's gemeente raad onder den druk der regeering deze subsidie geheel geschrapt. U begrijpt, hoe wij te moede waren, nu de voornaamste bron van inkomsten ons onthouden werd, geheel onverwacht zonder eenig voorafgaand bericht. Wat toen? Moesten wij onze zieke kleuters, die toch reeds zooveel misten in vergelijking met hun gezonde kornuiten nu ook het genoegen ont nemen, dat zij alUians thuis onderwijs ontvin gen? Neen, het bestuur besloot met dezen nut tigen arbeid voort te gaan. Mede dank zij de krachtdadige steun van enkele vereenigingen en personen zijn wij de jaren 1938, 1939 en 1940 doorgeworsteld. Maar nu zijn wij ook ten einde raad. Wij hadden meer steun en medewerking verwacht. Hoewel wij elk jaar opnieuw om sub sidie vroegen, ontvingen wij steeds nul op het request. Voor het zieke en zwakke maar toch leergierige kind kon zelfs geen klein bedrag worden uitgetrokken! Het vorige jaar werd aan vele gegoede ingezetenen een gift of een jaar- jaarlijksche bijdrage verzocht, slechts van zeer weinigen ontvingen wij het gevraagde. In den loop van dit jaar zond ik aan de oudercommis sies der openbare scholen, en aan de besturen der Chr. en R.K. scholen een verzoek om een jaarlijksche bijdrage. Slechts van een viertal ontvingen wij een gunstig antwoord; de overi gen lieten het schrijven onbeantwoord. Er wordt in Haarlem veel gevraagd en ge lukkig ook veel gegeven, daarom kan het ons zoo leed doen, dat wij in dit opzicht zoo weinig succes hebben. Toch zullen wij rustig met onzen arbeid voort gaan totdat onze penningmeesteresse Mevr. N. Reus-Goudsmit, 2e Emmastr. 26, verplicht is ons het „Hiertoe en niet verder!" toe te roepen. Aan U de plicht te zorgen, dat dit oogenblik nooit aanbreekt! Een volgenden keer hoop ik U uit onze rijke ervaring enkele gevallen mee te deelen. De 2e Secretaris, J. H. W. HABERMEHL, Kinderhuissingel 30. Giro 402786. blAan het op de laatstgehouden ledenver gadering van bovengenoemde afdeeling uitge brachte jaarverslag over 1940, waarover wij in 't kort in ons vorig nummer reeds een en ander mededeelden, ontleenen wij thans nog het vol gende: Leden: Het jaar 1940 werd ingegaan met 149 leden. Hiervan ontvielen aan de afdeeling 24 leden, waarvan het meerendeel hun lidmaatschap opzegden. Hiertegenover stond een aanwas van 15 nieuwe leden, zoodat het jaar 1941 werd in gegaan met 140 leden. Bestuur: Het bestuur hield in 1940 8 vergade ringen, waarvan een gecombineerd met de oud bestuursleden. In de ledenvergadering van Januari werd de heer Mr. E. J. W. Top in de plaats van den heer P. Kool tot penningmeester gekozen. In de ledenvergadering van December werd de' heer Mr. J. D. v. d. Plaats bij acclamatie tot voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. de Kruijf de heer G. J, Boescho. ten gekozen werd. Ledenvergaderingen: Er werden 8 ledenver gaderingen gehouden, die over het algemeen goed bezocht werden. In verband met de tijds omstandigheden werd de Mei-vergadering niet uitgeschreven. Bij het uitschrijven van de win tervergaderingen werd in verband met de ver duistering rekening gehouden met den stand van de maan, waardoor het de leden mogelijk fwerd gemaakt de vergaderingen te bezoeken. Excursies: Er werden drie zomeravond-excur sies uitgeschreven, die een goed verloop had den en een middagexcursie, welke echter ge houden zou worden op Zaterdagmiddag 11 Mei, zoodat hieraan wel niemand eenigen aandacht zal hebben geschonken. De moeilijkheden bij het organiseeren van de jaarlijksche zomer-excursie werden opgelost, door een bezoek te organiseeren naar de ten toonstelling Polyantha te Schiedam, met een ge meenschappelijk noenmaal in „De Koe op Zol der". Deze excursie slaagde goed en het was voor allen een groote voldoening, deze traditie ook thans nog te kunnen handhaven. Cursussen: Wederom werd zonder resultaat getracht een officieele cursus in groenten en fruitteelt te organiseeren. De belangstelling schijnt op dit gebied niet voldoende te zijn om iets tot stand te brengen. Werd verleden jaar echter met een onderlinge cursus in groenten en fruitteelt veel succes be haald, thans belooft oen door de afdeeling geor ganiseerde cursus in groententeelt voor particu lieren dit voorbeeld te zullen volgen. De eerste les van dezen cursus is inmiddels gehouden en werd door 22 deelnemers bezocht, waarvan er een zelfs uit Amsterdam voor was over gekomen. Verwacht mag dan ook worden, dat hiermede een nuttig en wellicht ook voor het ledental van de afdeeling belangrijke prestatie verricht zal worden. Puntenstelsel: Hierbij deden de tijdsomstan digheden zich wel zeer zwaar voelen. Werden er verleden jaar door 10 inzenders 46 inzendingen ingezonden, thans waren er slechts 4 inzenders met 25 inzendingen. Niettegenstaande hij na Mei niet meer inzond, wist de heer H. Boegschoten zich toch als eer ste te handhaven met 9 inzendingen en 86 pun ten. Hij werd op den voet gevolgd door den heer An. Jager met 8 inzendingen en 72 punten. Hier op volgde de heer Y. G. Mulder met 4 inzendin gen en 37 punten, wederom op den voet gevolgd door den heer J. M. Barnhoom met 4 inzendin- "en en 36 punten. Financiën: De inkomsten bedroegen f 657.39 en de uitgaven f 674.44 zoodat er een tekort is van f 17.05, hetgeen ten laste van de reserve werd gebracht. Samenvatting: Terwijl in de jaarverslagen van de laatste jaren steeds op de verschillende pun ten een vooruitgang kon worden geconstateerd, moet dit jaar over 't algemeen een kleine ach teruitgang geconstateerd worden. Toch meent 't bestuur dat dit geenszins aanleiding moet zijn om de toekomst van de afdeeling met bezorgdheid tegemoet te zien. Immers de moeilijkheden, die zich op allerlei gebied voordeden, waren zoo groot, dat het feit, dat het vereenigingsleven nog zoo goed gehandhaafd kon blijven voldoening moet geven. Dadelijk na de gebeurtenissen in Mei belegde het bestuur een vergadering waarop ook de oud bestuursleden uitgenoodigd werden. Op deze vergadering werd de vraag opgeworpen, of men door zou werken of niet en deze vraag werd ge lukkig met overtuiging bevestigend beantwoord. Hetgeen daarna door de vereeniging gepresteerd is, heeft overduidelijk aangetoond, dat men zich deze vraag thans niet meer behoeft te stellen, maar alle aandacht moet concentreeren op den bloei van de afdeeling. Naar aanleiding van geruchten, die ver spreid worden, deelt ondergeteekende mede, dat hij geen lid is van een politieke partij, noch daarmede iets heeft uit te staan. Alle andersluidende beweringen zijn onwaar. TH. M. P. BRUINSMA, Drogist, Verbindingsweg, Bloemendaal, die verrukkelijke sigaar?" „Natuurlijk in het Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloe mendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakker laan, Tel. 22628. Veenkluiten bij elk kwantum, te koop, voor kachel, haard en centrale verwarming. flO.- PER KUBIEKE METER G. A. VELDHUIJZEN Alberd. Thijmlaan 5, Bloemendaal Telef. Santpoort 8240 De Zaansche V.V.V. heeft, zooals verwacht kon worden, den 14 dagen geleden uitgestelden Mo lens- en Merentocht weer uitgeschreven. Het ijs op het geheele parcours is onderzocht en prima gebleken. Enkele brugonderdoorgangen zijn nog niet betrouwbaar. In samenwerking met de politie worden hier alle veiligheidsmaatrege len genomen. De organisatie groeit steeds uit. Behalve dat alle controleposten van permanente aanwijsbor den zijn voorzien, worden thans ook naast de richtingpijlen, plaatsnamen op het ijs gezet, op dat de vreemdeling zich oriënteeren kan in welke gemeente hij zich bevindt. Als prijs voor dezen tocht wordt thans een ander type Molen ontworpen, zoodat de gere gelde deelnemers op den duur een complete collectie in hun bezit krijgen. De start kan Zondag tot 12 uur, nabij het sta tion Zaandam geschieden, terwijl bij niet door gaan de Stations dit tijdig zullen publiceeren. Geen vóór-inschrving. Men kan zich Zondag morgen vanaf 9.30 bij een der Bureaux te Zaan dam f 1,van een startkaart voorzien. Rolletjes geweekte Stokvisch Versch gepelde Garnalen Gebakken Spiering Blanke Zoutevisch

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1