„INSULINDE" WELKE BON? Zondagmorgen Vragenrubriek Belastingzaken Vrijdag 31 Januari hé il 1 FOTO SCHERPENHUYZEN Het Westland maakt veilingfust ZONDER TEXTIELPUNTEN OP DE GRENS VAN WEIDEN EN DUINEN voor „Ons Indisch Boekje" Carton in plaats van hout Onze Xalender ooer f941 KORTE KLEVERLAAN 64 BLOEMENDAAL Laat nu reeds Uw PASFOTO'S maken. Dit voorkomt het lange wachten. STATEN BOLWERK 6 HAARLEM. STANDAARDMODEL, VOOR LICHTBAK MET BEPERKTE LICHTUITSTRALING. Teneinde zoo snel mogelijk te kunnen vol doen aan de behoefte tot beschikbaarstelling van een door de Rijksinspectie Luchtbescher ming goed te keuren „Lichtuitstralende aandui ding" als bedoeld in Par. 8 sub 4 der Verorde ning van den Rijscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied No. 212 dd. 23 November 1940, heeft de Rijksinspectie tot dat doel een standaardmodel van lichtbak met beperkte licht- uitstraling ontworpen, ten gebruike door win kels, hotel's café's, restaurants, theaters, bios copen en dergelijke voor het publiek toegan kelijke localiteiten. De desbetreffende werk-teekeningen op ware grootte kunnen met de bijbehoorende beschrij ving en toelichting voor ieder belanghebbende worden beschikbaar gesteld op schriftelijke aan vrage jan de Rijksinspectie Luchtbescherming te 's-Gravenhage, Heerengracht 23. Aan aanvragen tot toezending dezer teekenin- gen met de bijbehoorende beschrijving zal worden voldaan na ontvangst van een bedrag van f 0.25 per compleet stel; het betreffende bedrag be hoort te worden gestort of te worden gestort of te worden overgeschreven op de postgiroreke ning No. 363400 van den Comptabele der In spectie Luchtbescherming te 's-Gravenhage. Het gebruik van dezen standaardlichtbak is met inachtneming der terzake in de bovenge noemde Verordening vermelde bepalingen zonder verdere voorafgaande keuring toegelaten; vol strekte eisch is daarbij vanzelfsprekend dat de gegeven constructie en andere aanwijzingen nauwkeurig worden gevolgd. Andere uitvoeringsvormen der hier bedoel de lichtuitstralende aanduidingen zijn aan een voorafgaande keuring door of vanwege de Rijks inspectie Luchtbescherming onderworpen, ter zake waarvan verder wordt verwezen naar de „Voorschriften betreffende het gebruik van licht uitstralende aanduidingen van beperkt belang" welke spoedig door de Rijksinspectie Luchtbe scherming zullen worden bekend gemaakt. WEGWERPLUIERS Hygiënisch, Yoordeelig en zeepbesparend. Verder alle artikelen voor een goede baby verzorging. G. Daams, Bloemendaalsche- weg 123b, Telefoon 23170. Opticien, diploma V.V.O., Gediplomeerd Drogist A. N. D. B. d.d. 31 Januari 1941. BROOD. Serie 24 van 20 t.m. 26 Jan. Extra tot 2 Febr. Serie 25 van 27 Jan. t.m. 2 Febr. Extra tot 9 Februari. Serie 1 van 3 t.m. 9 Febr. Extra tot 16 Febr. BLOEMKAART Serie 4 van 27 Jan. t.m. 23 Febr. BOTER. OF VETKAART. Bon 26 van 18 t.m. 24 Jan. Extra tot 31 Jan. Bon 27 van 25 t.m. 31 Jan. Extra tot 7 Febr. Bon 28 van 1 t.m. 9 Febr. Extra tot 16 Febr. VLEESCH. Serie 16 van 27 Jan. t.m. 5 Febr. Extra tot 9 Februari. ALGEMEEN DISTRIBUTIEBOEKJE Eieren, (één) Bon 46 van 20 t.m. 26 Jan. Extra tot 2 Febr. Bon 59 van 27 Jan. t.m. 2 Febr. Extra tot 9 Februari. Bon 03 van 3 t.m. 9 Febr. Extra tot 16 Febr, Gort. gortmout of grutten (een halt pond). Bon 44 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. Kaas (één ons per bon). Bonnen 19, 32, 45 en 58 van 27 Jan. t.m. 23 Februari Peulvruchten (1 pond) Bon 102 van 27 Jan. t.m. 16 Febr. Rijst, riistemeel. rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (een half pond). Bon 92 van 25 Jan. t.m. 21 Febr. Havermout, havervlokken, haverbloem, aard- appelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten (een half pond). Bon 57 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. DE THUISKOMST t(.was verloren en is gevonden." Lucas 1.5 32 Misschien zou er meer richting en méér waar achtige vreugde in ons leven zijn wanneer wij iederen dag één oogenblik met ons heele hart het Evangelie in het Evangelie konden lezen, Lucas 15, het hooglied der vreugde bij God en bij de menschen. Eindeloos jubelender dan in de schoonste negende symphonieën weerklinkt in dit hoofdstuk van het hemelsch geschiedenis boek der menschheid, dat geen jaartallen kent, de muziek die het welkomstfeest inluidt. Hier is ge tijd van het vertwijfelde zwerven vervuld; flier begint het liefelijk Jaar des Heeren. Wij menschen hebben dit wonderbare verhaal, vreemd genoeg, „De verloren zoon" genoemd. Omdat wij alleen den onderkant van God's .bor duurwerk zien, als een gewirwar van draden, zooals de Pastoor in den „Bloeienden Wijngaard' het uitdrukte. Wij zien in den jongsten zoon in de eerste plaats onzen lotgenoot, wij allen die iets weten van verloren zijn. Wij allen die in den vreemde bij de varkens hebben gezeten, verteerd van heimwee, maar veel te trotseh om zelfs maar aan een terugkeer te denken; wij weten hoezeer deze zoon een verloren zoon is geweest; hoe ver hij de klanken die werkelijk voor zijn ooren waren geschapen achter zich had gelaten, hoe fel hij het on mogelijke heeft begeerd en in welk een peilloos luchtledig zijn ontgoocheld hart tenslotte stortte. Voor óns valt alle nadruk op het verloren zijn, omdat wij allen wel eens ons schoonste paard hebben gezadeld en daarop in vollen galop den diepsten en lokkendsten afgrond zijn ingereden. Maar wanneer het verhaal een naam had moe ten krijgen van Hem die het vertelde, of van den vader uit de gelijkenis, dan zou het zeker wel „De gevonden zoon" hebben geheeten. Want voor hen was het laatste woord aan de blijd schap, voor hen bestond alleen nog de muziek en dans en het gemeste kalf, het beste kleed, de ring en de nieuwe schoenen, zij reppen met geen woord over de eindelooze uren aan het 'venster en aan het hek, die zij op den uitkijk, altijd, altijd op den uitkijk, hebben doorgebracht. En ook voor alle vaders en moeders die daarna op den uitkijk hebben gestaan, voor allen die een mensch door het leven verloren hebben, is steeds het laatste woord aan de vreugde geweest wanneer het kind wezenlijk te rugkeerde. Het is zoo geweest voor allen die liefhebben, want misschien is „liefhebben dikwijls alleen maar: lang genoeg kunnen wachten? Altijd wanneer het kind wezenlijk terug keerde, wanneer het waarachtig thuis kwam. En „thuiskomen", dat is niet: op hetzelfde punt weerkomen vanwaar men eenmaal wegging. De verloren zoon is na zijn thuiskomst zeker geen kalme en tevreden boerenzoon geworden, zoodat het was alsof hij nooit achter den ploeg vandaan was geweest, en ook zal hij geen even beeld van zijn oudsten broer zijn geworden. Hij kon immers niet terugvinden wat hij nooit had bezeten dat kon hij niet eens verliezen. Zijn bezit lag elders, niet in afgepaalde vel den, aarde en arbeid, niet in den troost van tast bare vruchten en in de veiligheid van vertrouw de schuren. De steun van een tot in de kleinste onderdeelen vast ingedeelde plicht was hem ont- zegd. Hij kwam niet thuis oP de boerderij, bij zijn jeugd; hij kwam thuis bij zijn Vader. Bij een Vader die wist wat hij van noode had, die hem niet verweet, dat hij niet was als zijn broer en als de meeste anderen. De Vader heeft hem laten gaan toen zijn plicht hem wegriep. Want de Vader in Wiens huis vele woningen zijn, weet ook van vele soorten plichten. Hij weet dat er zonen zijn om thuis te blijven en zonen om weg te zwerven, zonen om tevreden te zijn en zonen om eeuwig verder te zoeken, zonen om te arbei den dicht bij huis en zonen om ver weg liefde te verspillen. En de Vader had hen allebei lief op hun eigen plaats. Voor het kind dat bij hem bleef was zijn dagelijksche zorg en ai zijn bezittingen, dat kind beploegde zijn aarde. Voor den zoon die verloren ging, maar terug werd gevonden, was zijn jarenlange geduld en zijn diepste vreugde; dat kind schilderde zijn hemel. „Thuiskomen", dat is: antwoord krijgen op wat ons hart het diepst heeft gevraagd, bo ven ons eigen verlangen uitgroeien en ons uit strekken naar de vrijheid die de liefde ons reikt, in vrijwillig aanvaarden dienst; zingen leeren. Dat werd het bezit van den verloren zoon, al kon hij het dan niet in landerijen uitmeten of de vruchten ervan op de markt brengen. En zoo groot was de liefde van den Vader, dat hij niet vergeleek, en van elk zijner kinderen niet anders verwachtte, dan dat het zou leven naar zijn wezen. Want waar blijdschap uit liefde heerscht, daar ligt de moraal verschrompeld, en daar bestaan geen andere geboden meer dan „wee; welkom" en „sta mij toe je te b 1 ij v e n vtoteL" De heer en mevrouw IMMINKVAN DER SCHALK geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hunne dochter MARIA HELENA Bloemendaal, 30 Jan. 1941. Bloemendaalscheweg 126. (Inplaats van kaarten) WEER VORST. De dooi van vorige week was niet bestendig en mensch en dier ondervinden weer de ongemakken van de vorst in sterke mate. Voor de vogels is het gelukkig, dat er nog men schen gevonden worden, die wat van hun brood rantsoen voor hen willen afstaan en die er ook goed op letten of er onder de etensresten voor de vogels nog wat eetbaars zit. Ze hebben die bij voeding dringend noodig. Een bakker had zijn broodkar schoongeveegd en de kruimels bij zijn wagen, onder een boom neergelegd. Met een paar musschen pikte daar ook een merel van. 't Was een mannetje, kenbaar aan het zwarte veeren kleed; het vrouwtje is bruin. Kwam er nu een voorbijganger aan dan hinderde dat de musschen niet, maar de merel wipte dan telkens achter de wielen van de bakkerswagen, om weer te voorschijn te komen als de weg vrij was. Niet elke vogel weet echter zoo'n gedekte tafel te vinden. Aan het Noordzeekanaal troffen we aan den wegkant een spreeuw aan, die op zijn rug lag met zijn pootjes te spartelen en niet meer op kon komen. We namen hem mee, maar onder weg bezweek hij, ondanks dat wij hem wat pro beerden te verwarmen. Helaas zal hij het eenige slachtoffer niet zijn. Heeft u er wel op gelet, hoe fleurig na de'dooi van de vorige week het mos onder de sneeuw dhft- daan kwam Het is verwonderlijk, hoeveel levens kracht deze nietige plantjes bezitten en ook, hoe boeiend ze bij aandachtige beschouwing zijn. Of ze nu op kouden hardsteen of boomen zitten, in een ouden dakgoot of op den boschgrond, ze maakten na den dooi weer dadelijk een frissehen indruk. Als het wat meer voorjaar wordt en de vorst werkelijk wegblijft, dan vertooncn ze ook heel gauw iiun bloei, de bekende typische sporen- doosjes, niet aantrekkend door grootte of kleur, maar voor den aandachtigen beschouwer wel zeer interessant. Houdt ze in de gaten als we een paar weken verder zijn. Let nu ook eens bij de late morgenschemering of het avonddonker op, of u wat van de uilen zien kunt. Meer dan anders zult u ze hij de woon streken vinden, omdat de hardbe vroren velden ze niet veel beweeglijke prooi zullen opleveren. Het is steeds boeiend, deze vrienden der duisternis gade te slaan en al zal het niet meevallen de soort vast te stellen zoo in den schemer, en te weten of men met een kerkuil te doen heeft, die tamelijk veel voor komt, of met een ransuil met zijn prach tige pluimpjes, dan wel met de karakteristieke kleine steenuiltjes, aandachtige beschouwing, doet u allicht 'n speciaal kenmerk ontmoeten. Het is niet denkbeeldig, dat ze in dezen tijd meer vogeltjes dan muizen verslinden, omdat de muizen nu niet voor liet grijpen zijn. Veroordeel ze daarom niet als schadelijk, want de statistieken wijzen onomstootelijk uit, dat hun nut door het verdelgen der muizen, zeer wel opweegt tegen de consumptie van een aantal vogeltjes. En voer strooien baat voor deze roofvogels niet, of het moest zijn, dat ze een muisje, dat in de avondschemer van het van de voedertafel gevallen voer wil snoepen, brutaalweg uit uw voortuintje wegpakken. Aangezien vele vragen zich niet leenen om in het openbaar te worden behandeld, gelieve men bij de inzending een postze gel voor antwoord bij te sluiten! Duidelijk gestelde vragen en moeilijk heden moeten geadresseerd worden aan ons Redactiebureau, Korte Kleverlaan 64, Bloemendaal en worden behandeld door den heer J. W. Breet, belastingconsu lent, Pijnboomstraat 121. Haarlem. De antwoorden worden zoo spoedig mo gelijk behandeld en indien niet geschikt voor publicatie, desgewenscht geheel kos teloos aan onze abonné's toegezonden Op de rugzijde der enveloppe naam en adres vermelden, op de voorzijde „Belas tingrubriek". De namen der vragers blijven streng ge heim! EEN BUNDEL PRAATJES EN PLAATJES OVER INDIË door Dr. II. F. TILLEMA Circa 150 mooie foto's. PRIJS 85 CENT Verkrijgbaar bij ome colporteurs en aan ons Bureau: Korte Kleverlaan 64, Bl'daal. Het Westland is bezig zijn veilingfust zelf te maken. In verschillende plaatsen zijn installaties opgesteld, waarmede de bekende kistjes worden vervaardigd, die straks de druiven en tomaten zullen bevatten. Het tekort aan hout zal de aflevering en de verzending van het product in het komend seizoen niet in den weg staan, nu blijkt dat ook car ton als verpakking kan worden benut. Het benoodigde materiaal .wordt in hoofdzaak door de cartonfabrieken in Groningen ge leverd. De veilingen zorgen er voor, dat in het voorjaar tenminste een vierde van de nor maal gebruikte hoeveelheid in voorraad is. Evenwel ligt het in de bedoeling toch zooveel mogelijk op verpakkingskosten te bezuinigen. Als gevolg hiervan zullen b.v. de komkommers voor den export los in de wagons worden verzonden. Er bestaat voorts het plan voor de ver zending van de vroege sla ook gebruik te maken van het cartonnen fust. Koffie pond) of Thee ons). Bon 18 van 21 Dee. to: en met 31 Jan iHll. Zeep Bon 113 van 1 t.m. 31 Jan. Bon 01 van 1 t.m. 28 Febr. Macaroni, vermiceLi of spaghetti (I ons). Bon 31 van 28 Dec. t.m. 21 Febr. Suiker (2 pond). Bon 91 van 18 Jan. t.m. 14 Febr. Maizena, griesmeel, sago. aardappelmeel, pud dingpoeder of pnddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (1 ons). Bon 87 var 28 Dec. t.m. 21 Febr. SCHEERZEEP. Bon 117 van de losse bij de textielkaart uitge reikte bonnen van 1 Jan. t.m. 30 April. BRANDSTOFFEN. Haarden en Kachels. Bon 08, 09 en 10 van 15 Dec. t.m. 14 Febr. Bon 11, 12 en 13 van 25 Jan. t.m. 28 Febr. Centrale Verwarming. Bonnen 15 t.m. 24 van 15 Dec. t.m. 14 Febr. Bonnen 25 t.m. 32 van 25 Jan. t.m. 28 Febr. PETROLEUM Verwarming (2 liter). Zegels „Periode 8" tot 23 Febr. Verlichting (2 Liter). Zegels „Periode D" van 20 Jan. t.m. 23 Febf. HONDEN- EN KATTENBROOD. Bon 15 van t.m. 28 Febr. Evenals het vorig jaar stellen wij ook thans voor onze lezers een Kalender voor het nieuwe jaar beschikbaar. Ditmaal is zij gewijd aan ons schoone Insulinde! Twaalf frissche kalenderbladen, met twaalf prachtige Indische foto's en eerf dekblad, voorstellende een fraaie tempel op het eiland Bali. Verkrijgbaar a f 0.50 bij onze colporteurs, die U thuis bezoeken, of aan ons bureau:

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 7