HUISKLEEDING K NIPPATRONEN die aan practische eischen voldoet Bont garneering INKOOPEN aan mantels en hoeden Bezuinig niet verkeerd op Uw hcht vereischt warenkennis Wanneer de avon den lang zijl* en men, zooals thans veel meer dan vroeger is aange wezen om gezel ligheid binnen de vier muren te zoeken, dan zal men het ttich „en familie" zijnde, graag gemakke lijk maken. Een gekleede huisjapon, die evenwel gemak kelijk dient te zitten is de meest ideale vinding van dezen tijd. Bij voorkeur zal er een warm ge kleurde wollen stof voor gekozen worden, tenzij de voorkeur wordt gegeven aan een zeer gekleed gen re house coat, b.v. van fluweel, iets dat de meeste vrouwen thans min of meer als overdaad zullen beschouwen. De textielkaart maakt het ons in dit op zicht ook niet al te gemakkelijk, daar een house coat, die meestal lang is en een zeer wijden rok heeft, veel stof en dus een groot aantal punten vraagt. Neemt men in plaats van wollen stof kunst zijde, dan is het aantal punten geringer, dóch dit materiaal leent zich meer voor het voorjaar en den zomer. De huispyama's ko men ook meer in de mode en hiervoor is wellicht door dames, die in het bezit zijn van een paar avondjaponnen, die zij niet meer dragen, een „puntlooze" oplossing te vinden. Van een zwart satijnen avondja pon zou een lange, wijde broek gemaakt kunnen worden, terwijl voor de kasak een fluweelen avond- of gekleede japon het materiaal kan bieden. Ieder heeft of het een of het ander vaak in de kleerkast han gen, zonder dat het in dezen tijd, nu er zoo heel weinig avondjaponnen gedragen wor den, in aanmerking komt om vermaakt te worden. Voor oudere dames blijven peig noirs nog altijd en vogue, een gekleeder aanzien hieraan geven volants van een af stekende kleur stof of van satijn (schets rechts). Groot is de keuze, wanneer het de prac tische huiskleeding betreft, die bedoeld is voor de morgenuren. Overalls, schortjapon- De wintermode toont zich bij zonder veelzijdig en daardoor is het mogelijk om bestaande klee- dingstukken te moderniseeren, waardoor het in vele gevallen mogelijk is. dat zij nog meerde re jaren meegaan. Meermalen kan volstaan worden met het bekleeden van een kraag met bont of om een paar origineel gevormde zakken aan te bren gen. De mantel, die links op deze schets is aangegeven maakt zoo'n moderne indruk, dat men niet zou denken, dat hij ver maakt is en oorspronkelijk een overslag en knoopsluiting links had. In den overslag is kort en bondig de schaar gezet, zijkan ten en voering zijn tegen elkan der gezet en de sluiting vindt thans met haken en oogen plaats Rest thans nog het aanbrengen der bont- garneering. die uit rechte reepen bestaat en al dan niet ook langs den onderkant wordt aangebracht. Imitatiebont (seal electric of bibrette) kan zeer goed dienst doen, terwijl ook bontstof in aanmerking komt. Hoed en mof kunnen gemaakt worden van een combinatie van den afgeknipten overslag en van resten bont. Geheel rechts een mantel, waarvan de nen, schorten, gemaakt van kleurecht en vroolijk bedrukt katoen maken, dat een huisvrouw er bij het verrichten van haar huishoudelijke bezigheden toch steeds vlot en aardig gekleed uit kan zien. Links geeft onze schets een driekwart lang schort te zien, met wijde mouwen en afgewerkt met een smal strookje langs hals en midden voorpand Sluiting op den rug. Wie gedacht mocht hebben, dat de ouder- wetsche bonten schorten afgedaan zouden hebben, blijkt zich vergist te hebben. Zoo als de teekening te zien geeft, treden zij thans weer op den voorgrond, maar de mo de volgt immers steeds een cirkelgang en al het oude wordt weer nieuw. Bijgaand schort, dat den rok rondom bedekt, is in gehaald en aan een rechten band gezet, terwijl het opgestikte voorstuk met banden op den rug kruiselings wordt opgeknoopt. Blauw-witte en rood-witte ruiten leenen zich bijzonder goed voor dit genre schor ten, waarop een paar practische zakken niet .mogen ontbreken. (Nadruk verboden). (G. C. M.—S.) sluiting eveneens naar het midden gebracht is en plaats vindt door middel van knoopen en knoopsgaten; smalle bontreepen in ho rizontale richting, die zich vooral leenen voor lange, slanke vrouwen. Onderaan een mantel met breeden, plat ten kraag en zakjes in halve maan-vorm, die een aardige onderbreking aan het ge heel geven. MANTEL. Succespatroon A 616. Prijs 45 cent. Mantel van fantasiestof, kan ook van bontstof gemaakt worden. Gekleed model met knoopsluiting, eenigszins op zij vanaf den schouder tot aan den onderkant. Tusschendeel van effen materiaal, b.v. van laken; rechte kraag met aangeknipte einden, die gestrikt worden. Mouwen met eenige bovenruimte. Patronen in de maten 44—4648. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203) per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van U/„, 3 of 71/9 ct. Uw oogen worden er de dupe van. In een donkeren, slecht verlichten hoek van de kamer legt een huisvrouw de laat ste hand aan het verstelwerk, dat nog afge daan moet worden, wanneer haar man bin nenkomt en haar verwijtend toevoegt: „Je klaagt zoo over je oogen en over hoofdpijn waarom span je je dan zoo onnoodig in met werken? Waarom neem je geen schemerlamp naast je, indien je er de voorkeur aan geeft om in je werkhoekje te blijven zitten?" Menigmaal gunt men zich den tijd niet om op te staan en een lamp in de nabijheid te plaatsen; het werk is al bijna af en dus nog maar even in het halfduister blijven zitten! Uitvluchten helpen evenwel niet en de huisvrouw weet heel goed, dat het ver keerd is om haar oogen, die tot de teerste en onmisbaarste lichaamsdeelen behooren, méér in te spannen dan noodig is. Een waarschuwend sein is de pijn boven haar oogen door te groote inspanning in het voorhoofd, ook zullen de oogen dof en glansloos worden, hetgeen aan het gelaat een weinig aantrekkelijk aanzien geeft. Besparing op het licht maakt dikwijls veel groote geldelijke offers noodig, in den vorm van medische behandeling en het aanschaffen van een bril. Is dit wel noodig, sinds Edison zestig jaar geleden de gloeilampen uitvond? Im mers neen, want de steeds voortschrijden de techniek brengt ons de volmaakste hulp middelen, waardoor het onverantwoordelijk genoemd kan worden om op het licht te willen sparen. Het electrische licht, dat een groote verbetering beteekent in vergelij- king met de verlichting met gas, petroleum e.a. hulpmiddelen, moet evenwel op de doel matigste wijze benut worden. Degenen, die op dit punt een verkeerde bezuiniging toepassen, zullen zich moeten afvragen of hierin niet op veel verstandiger wijze verandering gebracht kan worden, door de lichtpunten en sterkte der lampjes eens door een deskundige te laten onder zoeken. De zuinige huisvrouw zal dan lee- ren begrijpen, dat zij niet spaart, indien zij te zwakke gloeilampen koopt, hetgeen zoowel voor het centrale licht als voor lees- en werklampen geldt. Keus is er genoeg. Met nieuwen tijd komt nieuw weten en de technische industrie brengt een groote keus van lampen op allerlei gebied, die er op berekend zijn goed licht, d.w.z. zonder schaduwen, te verspreiden. Beginnen wij bij de keuken, de werk plaats der huisvrouw, die in den regel zeer stiefmoederlijk wordt bedeeld met een pen- deltje, terwijl een ronde melkglazen ballon niet alleen goed licht door de keuken ver spreidt, doch tevens zeer goedkoop in aan schaffing is. Heeft men een groote keuken en de kookgelegenheid in een donkeren hoek, dan kan het noodig zijn, dat een extra licht punt wordt aangebracht, doch meestal is dit overbodig, indien men een ballon tegen de zoldering laat aanbrengen. Ook tegen te felle verlichting dient gewaarschuwd te worden, aangezien deze ook niet aangenaam op de oogen inwerkt, indien de gloeilamp althans niet genoeg beschermd wordt. Waar blijft de huiselijke gezelligheid, in dien de middagdisch opgediend wordt op een tafel, die in een donkeren waas gehuld is, omdat de gloeilamp meer weg heeft van een gloeiende spijker, dan dat zij inder daad aan haar doel beantwoordt? Mopperend verklaren de huisgenooten, dat zij niet kunnen zien, wat zij eten. Is dit tevens niet zonde van de vele moeite, die de huisvrouw zich getroost heeft om een smakelijk maal op te dienen? Aangenaam licht verhoogt de stemming en den eetlust, en dan, men moet niet ver geten, dat de oogen ook gaarne „meeëten". Wandlampjes maken aardige hoekjes. Indien de heer des huizes 's avonds zijn post af te werken heeft, is een staande lamp onmisbaar op de schrijftafel, evenzeer als de leeslamp achter zijn fauteuil. Men vraagt zich zoo menigmaal af wat men bij verjaardag of andere feestelijke gelegenheden kan geven, doch hierover be hoeft men niet lang na te denken, want lampen, groot en klein, zijn steeds welkom A 616. en verhoogen de gezellige sfeer in huis. Men denke tevens aan de aardige wand lampjes, die een donkeren hoek op roman tische wijze verlichten. Bezuiniging is voor menigeen een gebie dende eisch, doch men moet dit op de juis te wijze weten te doen en wel zóó, dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. In dit verband denke men slechts aan de schade en de ongelukken, welke veroor zaakt worden door onvoldoende verlich ting van gangen, kelders, en trappenhuis, en dit alles, omdat men een luttel bedrag op de electrieiteitsrekening spaart. Lampen en gloeilampen moeten aan be paalde eischen voldoen; en het verstandigst en op den duur zuinigst is, als men hier omtrent deskundig advies inwint. Tot de taak der huisvrouw behoort niet alleen het inkoopen der verschillende le vensmiddelen, doch tevens van alles wat tot de kleeding en het schoeisel van het gezin behoort, alsmede huishoud- en tafel goed. Zeer begrijpelijk zullen in tijden als die, waarin wij thans leven, in vele gezin nen de dubbeltjes soms wel tweemaal om gekeerd worden, alvorens ze uitgegeven worden. Voordeelig in te koopen is daarom het parool en zoo mogelijk zal gewacht worden totdat de wettelijk voorgeschreven maanden van uitverkoopen zijn aangebro ken. Toch moet ook hier geen overdreven zuinigheid leiden tot z.g. stropjes, waardoor in de toekomst blijkt, dat goedkoop duur koop geweest is. Wij doelen o.a. op sommi ge artikelen, die heel goedkoop van de hand gaan, omdat er z.g. weeffouten inzitten, waardoor men de kans kan loopen, dat zich spoedig gaatjes of dergelijke minder aan gename gewaarwordingen in het gekochte voordoen. Iedere vrouw moet tevens over eenige warenkennis beschikken en de verschillen de weefsels kunnen onderscheiden. Verder zal zij ook de behandeling van het was- schen en strijken der weefsels moeten ken nen. Verschillende materialen en levens middelen dragen een bepaald kenteeken, dat de kwaliteit waarborgt, terwijl men te vens ook op verschillende artikelen aan gegeven ziet, dat het Nederlandsch fabri kaat is. Indien deze bij een gelijken prijs ook eenzelfden kwaliteit bieden, zullen al le Nederlandsche vrouwen ze natuurlijk in het belang onzer industrie boven buiten- landsche waren verkiezen. Zij zullen hierdoor een steentje bijdra gen om het spook der werkeloosheid te doen verminderen, hetgeen alleen door sa menwerking kan geschieden. (Nadruk verboden).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5