DADELS DRUIVEN WELKE BON? Vrijdag 7 Maart 1941 5 Zeelt zelf uw groenten PREDIKBEURTEN Voor de lange avonden H. LANK AMP Het Verkeer Haarlem-Bloemendaal. Museum te Zaandijk. Wie zich thans voor tenminste een jaar abonneert op „Het Bloemendaalsch Weekblad", ontvangt GRATIS onze schitterende Insulinde-Kalender. Ondergetekende Straat Woonplaats wensebt zich te abonneeren op „Het Bloemendaalsch Week blad" (ad f 2 per jaar) en ontvangt gaarne gratis de Insulinde- Kalender. ZHeelt U al $tuii in huis oan Jean Bertholée Jz. Tel. 19248, Gr. Houtstr. 128 Haarlem Sinaasappelen Mandarijnen Vijgen Noten Zoete Reinetten Champagne Reinetten Paradijsrood -f Sas-fruit, munt uitl Zorgt tijdens dit gure Voorjaar Ik geef U <leze les: Koop eerste klas mest, Dan groeit het 't best bij G. A. Veldhuizen is tv adres per kruiwagen en per M3 Alb. Thijmlaan 5 - Bloemendaal Telefoon Santpoort 8240 ZONDAG 9 MAART 1941. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. N.m. 6 uur Ds. Koningsberger van A'dam Jeugddienst voor ouderen. Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kmheimpark) Ge zongen H. Mis. Woensdag n.m. 3 uur Genezingsdienst en Lol. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Brussaard. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m. Ned. Prot. Bond geen dienst. Üniverseele Eeredienst (Soefi-Beweging) ree burg") v.m. 11 uur mej. S. A. van Braam; onderwerp: „Rentmeesterschap OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. C. van Dijk. Geref. KeTk (Hulpgeb. Croezenstraat) v.m. 10 en n.m. 5 uur. Cand. D. van Swigchem. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. H. Olde- man. Lit. VII. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur Ds. F. D. Emous van Amsterdam. N.m. 4 uur Ds. A. C. v. Uchelen van A'dam. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer F. H. Geusebroek van Amsterdam. AERDENH0UT.J Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Dl- w- R- M. Noordhoff, Rem. pred. te Haarlem. HAARLEM. Evanc. Luth. Kerk v.m. 10 uur Ds. C. H. Brandt Vrije Evang. Gem. (geb. Jansweg) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. D. J. D. du Fossé. V.m. 9% uur Bidstond. Woensdag n.m. 7 uur Ds. Joh. J. v. Petegem. Opwekkingssamenkomst. Evan'i. Samenkomsten (Zuiderstraat 15) v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer P. D. Bardelmeijer van Noordwijk aan Zee. V.m. 12 uur Zondagsschool. OpWckkini'ssamenkomsten (Zuiderstraat 15), Don derdag n.m. 3 en n.m. 7 uur de heer K. Rozendal van Den Haag. Eglise Wallonne (Begijnhof) a 10 h. 30 Service et Sermon présidé par Mr. Ie pasteur R. Ie Gras de Nimègue; 3e collecte pour la restauration. Geref. Kerk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. Veenhoh. N.m. 4 uur Prof. Schilder van Kampen. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 4 uur Ds. Siertsema. Geref. Kerk (Noord-Schoterkerk) v.m. 10 uur Prof. K. Schilder. N.m. 4 uur Ds. Hoorweg. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 4 uur Ds. Veenhof. Geref. Kerk (H.V.) (Begijnhofkapel 6) v.m. 10.15 uur de heer A. C. Reuyl. N.m. 5 uur Ds. P. van der Vloed. V.m. 10 uur Kinderdienst in de voorzaal. Remonstr. Geref. Gem. v.m. 10% uur Prof. Dr. G. J. Heering, Hoogleeraar te Leiden. Zondagsschool Oranjekade 1. Woensdag n.m. 7% uur Bijbelbespreking. Donderdag n.m. 8 uur Rem. Jongeren-Kring. Zaterdag n.m. 4 uur Koorrepetitie, üniverseele Eeredienst (Soefi-BeWeging) (Nutsgeb. Lange Veerstraat 16) v.m. 11 uur mevr. A. Schamhart-Scholteonderwerp: „De verant woordelijkheid van den mensch in het leven". Nederl. Vereen, van Spiritisten „Harmonia", afd. Haarlem (geb. „De Nijverheid", Jansstraat 85) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer Ir. Felix Ortt van Soesthelderz. waam. mevr. J. Dijkstra-v. d, Tuin van Hilversum. N.m. 12.15 uur Zondagsschool „De Zonne bloemen". N.m. 3 uur Vraag- en praatmiddag (alleen voor leden en candidaat-leden). Onafh. Relig. Gemeensch. (kerkgeb. Parklaan 34) n.m. 3 uur Ds. A. R. de Jong. College tot verbr. van Spiritistische beginselen (geb. „Theosofia", Nassauplein 8) v.m. 10% uur Wijdingsmorgen, spr. de heer C. v. d. Engel van Delft. Trance toespraak. Baptisten-Gem. (geb. „Salem", Bakenessergracht 65) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. L. de Haan. Dinsdag n.m. 8 uur Ds. L. de Haan. Bijbel lezing en Bidstond. Alle-Dag-Kerk (in de kerkeraadskamer der Groote Kerk, ingang Oude Groenmarkt), Godsdienst oefening eiken werkdag, behalve Zaterdags, n.m. van 3 tot 3% uur. Voorgangers: Predi kanten van alle Prot. kerken van Haar lem en omstreken. Deuren open 2.45 uur. Toegang en zitplaatsen vrij. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 31) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. Een boek uit de Bibliotheek van Kruisweg 19 Haarlem Telefoon 13287 (bij 't station) Gaan we een 125 jaar terug, dan zien we, dat het verkeer hier te lande in hoofdzaak be stond in wagendiensten en veerschuiten. Maar dat bezat Bloemendaal nog niet. Als van Olie- ken, de Nederlandsche Stads- en Dorpsbeschrij ver in 't laatst der 18e eeuw zijn boek schrijft kan de Bloemendaler naar Haarlem wandelen om per trekschuit of met postwagen verder te gaan.of hij kon met een andere schuit mee varen. In 1817 werd de eerste bestrating aangebracht van Haarlem over Overveen naar Bloemendaal en eerst 1824 kwamen plannen op voor een straatweg naar Zandvoort. Juist een eeuw gele den, in 1841, ging men de Kleverlaan met puin bestorten. Van dien tijd dus een zandweg met diepe karresporen. Nog geen dertig jaar geleden was de Kleverlaan een grintweg en weinige tientallen jaren tevoren maakte men met op hef gewag van beschuiping dezer laan. Heel veel moeite heeft de verbetering van vervoermiddelen in de gemeente Bloemendaal gekost. Veel verbetering bestond er ruim 40 jaar terug ook niet. Voortdurend werden de aanvragen om conces sies voor den aanleg van tramlijnen van Haar lem naar Zandvoort geweigerd. Nu was het vrees voor ongelukken door het verschijnen van een stoomwagen met fluit en het eigenaardig stoomgeraas; dan werd het weer gegooid op de te smalle en heuvelachtige wegen. Weer een an der maal was het de vrees, dat een buitenplaats zou verminkt worden of wel, dat bloembollen- grond aan de cultuur zou onttrokken worden. Vroeger beschreven we reeds, dat de spoor weg naar Uitgeest in 1867, die naar Zandvoort in 1881 tot stand kwam, ongerekend, dat Vo gelenzang een spoorwegstation had in de 50er jaren. Toch werd er een vervoermiddel in het leven geroepen en wel een,- waarop Bloemendaal trotsch was. Elk jaar werd het met lof in het Gemeen teverslag vermeld. Mattheus Maas opende 2 Juni 1873 een om- nibusdienst van Bloemendaal, via Overveen naar spoorstation Haarlem. We schreven hierover al eerder. Over de oorzaken kan ik niet oordeelen. Misschien dacht de onderneming, dat het opper best ging, al of niet gevleid door de gunstige verslage/. Waarschijnlijk maakten de Bloemen dalers te weinig gebruik van deze reisgelegen heid naar de naaste stad. Maar i-n elk geval begon het in 1878 te min deren en naast lof kwam klacljt. Echter bleef de toestand zooals ze was. Bur gemeester en Wethouders gingen in 1884 een stapje verder en spraken er hun leedwezen over uit, dat deze omnibusdienst nog niet was ver vangen door een ander middel van vervoer, meer overeenkomstig de plaatselijke behoeften, 't Col lege van B. en W. wierp voor een deel de schuld terug op de Bloemendalers. Zij schenen de behoefte aan beter verkeer nog niet te gevoelen en „nog niet bevattelijk voor deze belangen te zijn." Het werd nog erger. Maas liet in 1885 zijn omnibus langs de Kleverlaan rijden. Daardoor had Overveen heelemaal geen verkeer met Haarlem, want weinig waren de treinen naar Zandvoort en nog geringer, in getal, die welke te Overveen stopten. Maar nu kwam de concur rentie en die zou wel verbetering brengen. Een nieuwe omnibusdienst kwam in 1886 tot stand. Maas ondervond dat terdege. De behoefte aan betere bediening (waarom nieuw-modisch het Engelsche service?) bleek te bestaan en werd vervuld. In 1889 werden er reeds 25000 passa giers vervoerd. We vertelden vroeger reeds van de z.g. tram-omnibussen en van de Dricks. Ook die zouden op den duur moeten verdwij nen. We vertelden al van de tramplannen. In wei nige minuten brachten de electrische trams ons naar de stad. Maar daar ging iets anders mee samen. Het Kleverparkkwartier. eerst een randge bied langs de Schotersingel, ontwikkelde zich snel door den tramaanleg, in verhaast tempo met het verdwijnen der overwegen aan Kruis weg en Kenaupark (1906). Nu is hef één bebouwing van Station en Ke naupark tot aan het dorp. Overveen bleef nog De Zaanstreek is een attractie rijker geworden door de opening van een museum der „Zaan- landsche Oudheidkamer", in een echt Zaansch huis. Er is iets zeer bijzonders verkregen en zijn we goed ingelicht dan is de vestiging van dit museum, waarvan de oorspronkelijke verzame ling in het Raadhuis van Zaandijk was onder gebracht, mogelijk gemaakt door een genereuse daad der erfgenamen van wijlen de bewoonster van dit huis. Men kan dit niet genoeg prijzen, want wat hier te zien en te genieten valt, was anders wel licht her- en derwaarts in particuliere woningen verspreid geworden. Het museum is gevestigd aan den Lagedijk, dicht bij den beroemden beel dentuin. Wat het museum betreft: hef woonhuis is ge heel intact gebleven, zelfs de naam van wijlen de bewoonster, N. de Jager, prijkt nog in het ko zijn van de voordeur. Reeds dadelijk wordt men bij het binnenko men getroffen door de fraaie kamer, waarin be hang door W. Uppink in de dertiger jaren van de vorige eeuw geschilderd. Een zeldzaam fraaie schoorsteen met fijne, vergulde, gesneden figu ren op de hoeken, van Mercurius en Neptunus en de spiegel zijn een lust voor het oog. De kleur der betimmering en zoldering: matgroen met goud zijn een fraaie en' rustige omlijsting van de landschappen, die in romantischen sfeer zijn gehouden. Een buitengewoon fraaie en zeer uitgebreide verzameling blauw komt op bijzondere wijze uit tegen den mat-rood geschil derden achtergrond van de glazen kast, die oor spronkelijk een bedstede was. Interessant is ook het fraaie achterhuis aan de Zaan met zijn sier lijken gevel. Vele malen is deze bewonderd in illustraties en op prentbriefkaarten; het is daarom met voldoening dat men dit gedeelte van het huis eens kan betreden en van daaruit de Zaan eens kan bewonderen. Wat moet het vroeger een fraai landschap geweest zijn met zijn molens en groene landouwen. Weinig is er meer van over, gelukkig evenwel dat door de vestiging van dit museum veel bewaard kan blij ven, want het overige deel van de verzameling is zeer zeker niet minder waard om bekeken te worden. Fraaie kleederdrachten en folkloristische voorwerpen, houden de aandacht gespannen. Toen wij er op Zondag waren, was het er al gezellig druk, 'n bewijs /dat er nog voldoende waardeering is voor het oude en voor het eigene van een streek, want de verzameling is typisch Zaansch. Van de hand des heeren C. Slop, te Koog aan de Zaan, die van tijd tot tijd zijn gehecht heid en zeer zeker die van vele zijner streek-ge- nooten in dichtvorm in De Zaanlander toont, lazen wij in genoemd blad een gedichtje aan het museum gewijd. Hij schrijft o.a.: Welk een gratie sprak er eertijds Uit de Zaansche kleederdracht, Die belangstelling kan wekken Ook nog bij het nageslacht. Inderdaad is die belangstelling aanwezig, het aantal bezoekers overtreft, naar wij vernamen, de verwachting. Naast het Molenmuseum is dit museum een zeer bijzondere attractie; waarvoor zoowel de schenkers als de inrichters aller waardeering ver dienen. Hier is iets wat niet door kostbare kunstvoor werpen aantrekkelijk is, doch door het behouden van de sfeer, het verleden tot ons doet spreken. Alles bij elkaar genomen, een bezoek overwaard en van hieruit gmakkelijk per trein te bereiken. We voegen hieraan nog gaarne toe, dat den amanuensis niets te veel is en door zijn optre den direct bij het binnenkomen door zijn voor komendheid de bekende Zaansche gastvrijheid hoog houdt. C. E. v. E. verstoken en kreeg veel later twee trams, n.l. van Verwulp, via Handelsschool tot de gewe zen tol en van 't Station langs Verspronck- en Julianaweg tot „bovenaan". En nu al een paar jaar geen tram meer naar Bloemendaal en naar Overveen. Autobussen onderhouden nu een be perkten dienst. (Geen nadruk) G. J. BETTINK Onderteckeningi Het Muis d.d. 7 Maart 1941. BROOD. Serie 05 t.m. 2 Mrt. Extra tot 9 Mrt. Serie 06 t.m. 9 Mrt. Extra t.m 16 Mrt BLOEMKAART Serie 5 vajj 24 Febr. t.m. 23 Mrt. BOTER- OF VETKAART. Bon 05 t.m. 2 Mrt. Exta tot 9 Mrt. Bon 06 t.m. 9 Mrt. Extra t.m. 16 Mrt. VLEESCH. Serie 05 tot 9 Maart. Extra tot 12 Maart. ALGEMEEN DISTRIBUTIEBOEKJE Koffie (l'/( ons) of Thee (V» ons). Bon 02 van 3 Febr. t.m. 16 Mrt Suiker (2 pond). Bon 06 van 17 Febr. t.m. 16 Maart Eieren, (één) Bon 12 t.m. 2 Maart. Extra tot 9 Mrt. Bon 81 tm. 9 Mrt. Extra t.m. 16 Mrt. Kaas (één ons per bon). Bonnen 13 en 14 t.m. 9 Mrt. Extra tot 23 Mrl Gort, gortmout of grutten (een halt pond). Bon 08 van 24 Febr. t.m. 20 April. Peulvruchten (1 pond) Bon 15 van 24 Februari t.m. 30 Maart. Rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (een half pond). Bon 11 van 24 Febr. t.m. 23 Maart. Havermout, havervlokken, haverbloem, aard appelmeelviokken, gort, gortmout of grutten (een half pond). Bon 07 van 24 Febr. t.m. 20 April. Macaroni, vermicelli of spaghetti (1 ons). Bon 09 van 24 Febr. t.m. 20 April. Maïzena, griesmeel, sago, aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (1 ons). Bon 10 van 24 Febr. t.m. 20 April. Zeep Bon 16 t.m. 30 Maart. SCHEERZEEP. Bon 117 van de losse bij de tex.ielkaart uitge reikte bonnen van 1 Jan. t.nj. 30 ApriL BRANDSTOFFEN. Haarden en Kachels. Bon 11, 12 en 13 van 25 Jan. t.m. 28 Febr. Bonnen 15, 16, 17 tot 31 Maart. Centrale Verwarming. Bonnen 25 t.m. 32 van 25 Jan. t.m. 28 Febr. Bonnen 35 t.m. 41 tot 31 Maart. PETROLEUM Verwarming (2 liter). Zegels „Periode 9" tot 20 April. Verlichting (2 Liter). Zegels „Periode E" tot 31 Maart. HONDEN- EN KATTENBROOD. Bon 9 t.e.m. 31 Maart. voor een voldoend weerstandsvermogen i gebruikt regelmatig: VITAMINEHOUDENDE VERSTERKINGSMIDDELEN Een ruime keuze vindt U bij: G. Daan Bloemendaalscheweg 123b, Telefoon 2317c Opticien, diploma V.V.O., Gediplomecvri Drogist A N D.B

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5