Paaschkaarten BLOEMENDAAL fima A 1/eauud ALLE BANKZAKEN Die NACHT-HOEST zal ophouden! I De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaal akker's Abdijsiroop R. HANDGRAAF 2 Vrijdag 11 April 1941 LOOP DER BEVOLKING Wie zoekt die oindt BURGERLIJKE STAND 5DE ELSWÖüf-APOTHEÈiP Laat U nimmer in den steek ALT IJ D geopend Zondagsdienst Apotheken Arbeidsbeurs Zwemwedstrijden Hartenlust- rchool Zwemfeest Kennemer Lyceum DE VUILNISOPHAALDIENST deze week alléén DONDERDAGS PSALMBOEKJES EN BELIJDENISGESCHENKEN BOEKHANDEL J. M. DE WIT Gevonden Voorwerpen Stofzuiger-Expert gevestigd Dames P. C. VAN GAART Zn. Groote collectie „L'ARLÉSIENNE" in schitterenden stijl Wie er kwamen: blJ. N. Jacobsen Jensen, koopman, Or. Nassaulaan 87, Overveen, van Leeuwarderadeel. G. H. W. Brokken, zonder beroep, Rijnegom- laan 32, Aerdenhout, van Schagen. G. J. Pau- lides, leeraar R.K. Lyc.. Platanenlaan 99, Bloe mendaal, van Haarlem. S. de Jong, koopman in autobanden, Acacialaan 1, Bloemendaal, van Alkmaar. L. J. Harms, accountant. Or. Nassau laan 104, Overveen van Haarlem. P. van Altena, monteur, Leidschevaart 58, Vogelenzang, van Bennebroek. J. Wijdoogen, zonder beroep, Rijne- gomlaan 33, Aerdenhout van Amsterdam. A. C. Bakhuizen, prov. ambtenaar. Bloemend.weg 321, Overveen, van Haarlem. J. E. de Reede (wed. W. 3. Heisterkam), zonder beroep, Prins Hen driklaan 21, Overveen, van Haarlem. een bril, bij „Optipharma" alles wat hij wil! Laat tl eens overtuigen en komt naar ..Optipharma", G. Daams, Opticien (diploma V.V.O.). Ge- dipl. Drogist A.N.D.B, Telefoon 23170. Ook voor leden van Bloemendaalsch Zie kenfonds. blBevallen: Geen. Ondertrouwd. J. Versteeg en K. M. Jevnisek. E. H. Heijmans en M. Besier. Getrouwd Jhr. G. Th. Gevers Deijnoot en A. W. van Tienhoven. Overleden: J. P. Jansen, 67 j. L. H. Berken bosch, 17 j., overl. te Noordwijk. J. H. Gottmer, 76 j., overl. te Haarlem. TELEFOON 16760 blApotheek „Elswout", Bloemendaalsche- weg 341, Overveen. Dag en nacht geopend, ook des Zondags. Bloemendaalsche Apotheek N.V., Bloemen- daalscheweg 85, alhier. blJl. Maandag stonden bij de Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 84 man. en 4 vrouwl. per sonen, in totaal 88 werkzoekenden, gesplitst als volgt: Behangers 1 Chauffeurs (monteurs) 12 Electriciens 1 Handels- en kantoorpersoneel 21*) Land- en tuinbouwarbeiders 10 Loodgieters 1 Losse arbeiders 19 Metaalnijverheid 3 Opperlieden 2 Schilders 2 Timmerlieden 5 Diverse beroepen 10*) 88 Waaronder 2 dames. Het kantoor is gevestigd Brouwerskolkweg 2 te Overveen en geopend iederen werkdag van 912 uur v.m. Tel. te bereiken onder nr. 23250. Alle bemiddeling geschiedt geheel kosteloos! N.B. In Duitschland is nog steeds groote vraag naar hand- en hoofdarbeiders in vele beroepen. Wendt U om volledige inlichtingen zoo spoedig mogelijk tot de arbeidsbeurs. ZIEKENHUISFONDS „VOORZORG" blHet Ziekenhuisfonds „Voorzorg" komt Woensdag 16 April a.s. in jaarvergadering bij een in Hotel Roozendaal te Overveen. Nauwelijks hebl Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nog sneller en nog krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds suit Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel! Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger hef gebruik Tot besluit van het Paaschkwartaal werden Dinsdag j.l. de jaarlijksche zwemwedstrijden voor de leerlingen der Hartenlustschool gehou den. In een tiental spannende wedstrijden kamp ten de jeugdige zwemsters en zwemmers om de grootendeels uit fraaie medailles bestaande prij zen, beschikbaar gesteld door het Gemeente bestuur, de directie van Stoop's Bad, de Ouder commissie en het personeel der school. Dat er onder de 13- tot 18-jarige leerlingen van deze onderwijsinrichting (die de derde plaats in het land inneemt, wat betreft het aantal toe gekende diploma's voor geoefend zwemmer), goede zwemmers en zwemsters zijn, bleek ook op dit vlot verloopende zwemfeest, waarop het jeug dig enthousiasme den grondtoon vormde. Enkele goede records werden wederom verbeterd: de 25 m. schoolslag jongens werd door Nico Blom gebracht van 18.6 op 18.1 seconde, de 25 m. rugcrawl meisjes van 20.7 op 17.5 seconde door Muis Jansen, die hierdoor haar ouder zusje, die er 19.3 seconde over deed, den loef afstak. De 25 m. rugcrawl jongens werd door Klaas van der Veen van 17.8 op 17.7 seconde gebracht. De door het Gemeentebestuur beschikbaar gestelde wis selbeker werden na een spannenden estafette kamp gewonnen door de Ille klasse jongens en de Ille klasse meisjes. Na afloop van de wedstrijden werden de prij zen door tet hoofd van de Hartelustschool, dr. T. Popma, met het hem eigen hartelijk en aanmoe digend woord uitgereikt. Spreker bracht dank aan het Gemeentebestuur, aan den Wethouder voor het Onderwijs den heer A. Cassée, die de wedstrijden tot het einde toe met groote belang stelling volgde, aan de directie van Stoop's Bad, aan leeraren en concierge van de Hartenlust school, die onvermoeid en spontaan medewerken en last not least aan de leerares en den leeraar voor het gymnastiek-onderwijs, mejuffrouw G. Selle en den heer W. van der Laan, die de ziel zijn van deze door de rijpere jeugd op zoo hoo- gen prijs gestelde wedstrijden. Het hoeraatje, waarmede men uiteenging, Was wel verdiend. Wij laten hieronder den volledigen uitslag volgen 25 m. schoolslag meisjes: le klas: Corry Ver- brugge; idem: 2e, 3e en 4e klas: 1. Adri Jansen en 2. Adri Perk. 25 m. schoolslag jongens: le klas: Louis Idch- tenbelt; idem: 2e, 3e en 4e klas: 1. Nico Blom en 2. Henk Brakel. 25 m. samengestelde rugslag meisjes: 1 Adri Jansen en 2. Gerda Dijk; idem: jongens: 1. Henk Brakel en 2. Nico Blom. 25 m. rugcrawl meisjes: 1. Muis Jansen en 2. Adri Jansen; idem: jongens: 1. Klaas van der Veen en 2. Gerrit Schild. 25 m. vrije slag meisjes: 1. Muis Jansen en 2. Gerda Dijk; idem: jongens: 1. Klaas van der Veen en 2. Gerrit Schild. Estafette meisjes: klasse 3: Willy Anthoni, Truus Bremer, Bé Schmidt en Adri Perk: idem jongens: klasse 3: Jan de Groot, Henk Brakel, Gerrit Schild en Klaas van der Veen. Dinsdag j.l. besloot het Kennemer Lyceum zijn Paaschtrimester met het traditioneele zwem feest in Stoop's Bad, waar het zwemonderwijs, dat op deze school tot de verplichte vakken be hoort, wordt gegeven. Het programma bood een rijke verscheiden heid en werd vlot afgewerkt onder de bepoefde leiding van den heer Th. J. H. van 't Lam en zijn mede-docenten in de lichamelijke opvoeding, Mevrouw R. v. d. KlashorstVerbeek en den heer A. van Baasbank, die geassisteerd werden door verschillende andere leeraren. Onder de talrijke toeschouwers, waarvan de overgroote meerderheid bestond uit een vrooiij- ke schaar van jongens en meisjes, die geestdiif- tig hun klassegenooten aanmoedigden, zagen wij verschillende leden van Bestuur en Curato rium van het Kennemer Lyceum, o.a. den Bur gemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, den Rector, den heer R. Kuiterd. tal rijke leeraren en den directeur van Stoop's Bad, terwijl aan dit zwemfeest bijzondere luister werd vrleend door de aanwezigheid van den Secre taris-Generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Prof. Dr. J. van Dam, wiens belangstelling in het zwem-onderwijs welbekend is. Als steeds vormden de klasse-estafettes, waar bij zeer goede tijden werden gemaakt, het aan trekkelijkste nummer van het programma. Van de overige nummers verdienen het schoon- springen en drenkeling redden speciale vermel ding, terwijl een komisch intermezzo verzorgd door een badmeester van Stoop's Bed en een der verpleegden van „Kareol" een aardige af wisseling vormde, Het feest werd besloten door een waterpolo- wedstrijd tusschen een zevental van het Kenne mer Lyceum en van de Rijks HBS te Velsen. voor de GEMEENTE BLOEMENDAAL maakt be kend, dat in verband met den Tweeden Paaschdag, in DE MAANDAGSCHE WIJK, waar ook DES DONDERDAGS vuilnis wordt opgehaald, wordt gereden. G. A. VELDHUIJZEN. die. uitmuntend geleid werd door den heer Swier, en die na een spannenden strijd door het Kennemer Lyceum werd gewonnen met 43. Bij de prijsuitreiking bracot de Rector van het Kennemer Lyceum den Secretaris-Generaal eerbiedig dank voor zijn aanwezigheid, waarna hij het woord richtte tot den heer van 't Lam, wiens benoeming tot Inspecteur der Lichamelijke Opvoeding onlangs werd vermeld en voor wien de organisatie van dit zwemfeest het einde be- teekende van zijn lange loopbaan aan het Ken nemer Lyceum. In hartelijke woorden prees de Rector de verdiensten van den scheidenden docent en wenschte hij hem succes toe in zijn nieuwe loopbaan. Hierna overhandigde de heer Paul Floor, voor zitter van de leerlingenvereeniging der lyceïsten, den heer Van 't Lam, een prachtig bloemstuk uit naam van alle leerlingen. De heer van 't Lam dankte met eenige welgekozen woorden. En hierna begon voor het Kennemer Lyceum de Paaschvacantie. BIJ BLOEMENDAALSCHEWEG 123 BLOEMENDAAL TELEFOON 22874 blGevonden en terug te bekomen bij: Hek- ker, J. W. Frisolaan 9, een zwarte handschoen; Visse, Bloemendaalscheweg 216, een schaar; Quivooy, Rijksstraatweg 580, Haarlem, een gou den ring; Postkantoor Overveen, een portemon- naie met inhoud; Keetman, Steenbokstraat 41, eenige distributiekaarten; Kroese, Bloemendaal scheweg 230, een kussentje; Van Rossum, Schulp weg 7, een zilverbon; Zandvoorterweg 43, een jonge herdershond; Schultz, Noordlaan 46, een gymschoentje; Van der Niet, Bentveldsduinweg 3, een gouden armband; Nijbroek, Kleverlaan 56, Haarlem, een rolschaats: Bartelomeus, N. Tuindorplaan, Haarlem, een jong hondje; Po litiebureau Overveen (alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): handschoenen, jongensjas, cein tuur, muts, wanten; Post Aerdenhout: beursje met recu, paar handschoenen, sleuteltje, want. TUINBOUW EN PLANTKUNDE blDe afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde komt Dinsdag 15 April as. in ledenver gadering bijeen in Hotel „Rusthoek". De agenda vermeldt een voorstel van het be stuur omtrent een op Vrijdag 23 Mei 1941 te houden excursie naar het Zuiderpark te 's-Gra- venhage. De heer An. Jager houdt een voordracht over „Fruitteelt bij liefhebbers". JAARVERGADERING GEREF. MANNEN- VEREENIGING blDe Gereformeerde Mannenvereeniging Bloemendaal-Overveen houdt op Dinsdag 15 April a.s. haar jaarvergadering in het hulpkerk gebouw aan de Croesenstraat te Overveen. Ds. M. J. ten Brink van Santpoort zal een cau serie houden over: „Het Evangelie en onze taak". blIn het pand Bloemendaalscheweg 201, Overveen, opent morgen de Stofzuiger-Expert een zaak. De Stofzuiger-Expert propageert het goede principe van het periodieke onderhoud van het onmisbare gebruiksvoorwerp stofzuiger, tegen minimale kosten. Daarnaast verschaft ervaring, reeds stam mend uit den eersten tijd der stofzuigers en in Rotterdam voordurend onderhouden, den onder nemer gelegenheid reparaties aan alle moge lijke merken stofzuigers te verrichten. Waar de Stofzuiger-Expert de zaak energiek aanpakt en zeker van plan is het vertrouwen der stofzuigers-gebruikers te winnen en te be houden, twijfelen wij er niet aan of het zal de zen actieven oud-Rotterdammer niet aan clien tèle ontbreken. EXAMENS blOnze plaatsgenoot, de heer J. P. M. Comr mandeur slaagde te Delft voor het examen veor werktuigkundig 'genieur. Uw adres voor een goed verzorgd kapsel voor U en ook voor Uw kinderen is- Zijlstraat 35 Haarlem - Tel 17625 Woninginrichting. Behangers en Stoffeerders Koediefslaan, hoek Heerenweg, HEEMSTEDE TELEFOON 28185 OPGERICHT ANNO 1848 Bloemendaalscheweg 53 Telefoon 23039 Bloemendaalscheweg 255 Telefoon 22292 Warmoesstraat 10 Telefoon 10547 Toen j.l. Vrijdagavond in den Haarleipschen Stads-Schouwburg, het opgetogen publiek aan het slot der „L'Arlésienne", den spelers een geest driftige- schier eindelooze ovatie bracht, hul digde het daarmede ook den schepper van dit meesterwerk: Alphonso Daudet. Hoe jong was hij nog (pas 26 jaar!), deze zoon uit het oude land der Troubadours, toen dat juweeltje der Fransche letterkunde, dit schoop- ste boek der vele schoone boeken, die hij er op liet volgen, zijn „Lettres de mon Moulin" het licht zag, waarin de vóórschets van „L'Arlésien ne" is opgenomen Maar hoeveel ontberingen had hij toen reeds gekend, nadat hij, op 15- jarigen leeftijd gedwongen was geweest zijn geboorteplaats, Nimes in Provence te verlaten, en twee jaar later zonder werk door Parijs zwierf.Als bij tooverslag maakte echter de ver schijning van dit kleine boek een einde aan zijn beproevingen: heden nog een onbekende bij het groote publiek, was hij den volgenden dag eet» beroemdheid. Naar dezen vóórschets bouwde hJj het gelijknamige drama op, dat in 1872 te Parjjs zijn primière beleefde en dat Bizet inspireerde tot het componeeren van zijn bekende Suits „L'Arlésienne". De N.V. „Het Nederlandsch Tooneel", dat ons dit drama bracht onder de fijnzinnige regie en artistieke leiding van haar directeur, Cor van d^r Lugt Melsert, wist die muziek op de ge- eigende passages door de Haarlemsche Orkest- Vereeniging in te vlechten en bracht juist daar door en onder de bezielende leiding van L. M. G» Arntzenius eerst recht tot haar hoogste effect. Daudet's drama speelt zich af op een „Mas" (boerderij) te Cigalières in Provence, het dorpje waar de schrijver zijn genoemd chef d'oeuvre schiep. Het is de geschiedenis van Fréderi, den jongen boer, braaf en zedig als een meisje, die een hartstochtelijke liefde heeft opgevat voor een jonge dame, een verleidelijke schoonheid, een wolk van fluweel en kant. Ze is Arlésienn», een kind van Arles, waar volgens Multatulie de schoonste vrouwen der wereld wonen. Reeds zijn de voorbereidende feestelijkheden voor d* bruiloft in vollen gang, als plotseling een mede minnaar verschijnt, die razend van woede el» jaloezie, onthult, dat dit meisje reeds twee jaar lang zijn maitresse is geweest en hij haar aan geen anderen man gunt Hevig is de moreele schok die Fréderi treft door deze onthulling, maar hij gedraagt zich als een man. Hij werkt voor tien om zijn smart te vergeten, veinst vroo- lijk te zijn, danst opgewonden mee in de faran- dole, ja, ten laatste verlooft hij zich, op aan drang van zijn moeder, met een dorpsgenoote, de lieve Vivette. Te vergeefs! In zijn hart knaagt een ongenezelijk verdriet, een verteerend vuur. En in den nacht, die volgde op het feest van St. Eloi, dat met uitbundige vrooiijkheid op de boerderij gevierd was, waar de wijn ih stroomen vloeide, vuurwerk knalde, lampion* gloeiden, waar men zich schier dood danste aan de farandole en Fréderi schijnbaar een der op- geweksten was, volgt het ontzettend onafwend bare, voltrekt zich het noodlot: Fréderi opent het zolderraam en stort, met de woorden: „ilt heb haar te lief, ik ga heen", verpletterd op dè steenen der binnenplaats. Onder het meesterlijk spel van een keur bende onzer actrices en acteurs, in de schitter rende- en kostbare monteering van costumes en décors, welke laatsten zoo fraai door Jaquei Snoek waren geteekend (van wien wij de her innering aan zoo vele prachtige ontworpen décors in andere stukken bewaren) en door Karei Brückman geschilderd, dit alles, opge luisterd door de choreografie van Yvonne Georgi en ondersteund door de koren der R.K. Ora- torium-Vereeniging, bleek „L'Arlésienne" nog niets van haar ontroerende schoonheid te heb ben ingeboet. Trouwens, de maandenlange opvoering in het Openfucht-Theater op de laatste Wereldten toonstelling te Brussel waren hier eveneens het onomstootend bewijs voor. Als wij de spelers huldigen, wenschen wij gaarne de oudste en de jongste van hen den voorrang te geven: mevr. Marie van Westerhoven, de 80-jarige kunstena res, die (a.g.) van moeder Renaud zulk een ontroerende- en levenswarme uitbeelding gaf en Carla de Raet, die, ongewild, door haar aan doenlijke wedergave van „Onoozeltje" vaak de aandacht der toeschouwers van het spel der overigen afleidde! En dit laatste is geen geringe verdienste, als men bedenkt, dat de hoofdrollen vervuld werden door niemand minder dan Mag- da Janssens, Annie v. d. Lugt Melsertv. Ees en Cor v. d. Lugt Melsert, welke laatste den rol van den wijzen en edelen herder Bathazar vertolkte. Daudet schilderde met voorliefde wijze herders; had hij het spel van Cor v. d. Lugt Melsert kunnen zien, hoe zou het hem in ver rukking gebracht hebben. In alle deeler. afge stemd op het spel dezer kunstenaars en niet minder brillant, stond ook dat der overige mede spelers: Johan Schmitz als Fréderi, Jan van Ees als Baas Mare, Louis van Gasteren als Francet Mamaï, Han Bentz v. d. Berg als Mitifio, Anton Grijnders als de Equipagie en Yvonne Georgi, die o.a. heel origineel het visioen van L'Arlé sienne opriep. „L'Arlésienne" werd een waarlijk grootsche opviering en den ex-'-'tant der Haarlemsche Schouwburg komt hulde toe voor den moed, waarmede hij ons eén dergelijke kostbare op voering durfde brengen. B.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2