Mig&ine BOEKEN voor Huis en Hof fruithuis WELKE BON? Tusschen Paschen en Pinksteren. vrijda? 25 April 1941 PREDIKBEURTEN II. „GIJ VERNIEUWT HET GELAAT DES AARDRIJKS" BOEKHANDEL J. M. DE WIT Voor liefhebbers van de Natuur Champignons tAardbeien Tuinkers Jonathans „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch. ZONDAG 27 APRIL 1941. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. J. P. van Bruggen van Amsterdam. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Joh. C Brussaard. Bed. H. Avondmaal en Dankzeg ging. Radio-uitzending op golflengte 245.9 m Vrije Kath. Kerk (Popellaan Kinheimpark) v.m. 10% uur Hoogmis. Celebrant Mgr. Dr. A. G. Vreede. Woensdag n.m. 7% uur Completen en Lof. Nederl. Protestantenbond v.m. 10% uur Dr. W Banning, Herv. pred. te Bentveld. OVERVEEN. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur Ds. Ch. de Beus. Geref. Kerk (Hulpgeb. Croezenstraat) v.m. 10 en n.m. 5 uur Cand. D. van Swigchem. Voorber. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. v.m. 10% uur Ds. Straatsma van 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kapel v.m. 10 uur geen dienst. N.m. 4 uur Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. Geref. Kerk (H.V.) v.m. 10 uur de heer J. Blonet, Theol. Candidaat. AERDENH0UT. Vereen. Relig. Kring v.m. 10% uur Ds. J. van Rossum, voorg. Vrijz. Hervormden, van Amersfoort. HAARLEM. Evang. Luth. Kerk v.m. 10% uur Ds. W. Spliet- hoff. Jeugddienst. Geref. iterk (Kloppersingelkerk) v.m. 10 uur Ds. L. Hoorweg. N.m. 5 uur Ds. Siertsema. Cat. Zondag 37. Geref. Kerk (Noord-Sclioterkerk) v.m. 10 uur Ds. J. W. Siertsema. N.m. 5 uur Ds. G. S. Oegema van Haulerwijk. Catech. Zondag 38. Geref. Kerk (Wilhelminakerk) v.m. 10 uur Ds. G. S. Oegema van Haulerwijk. N.m. 5 uur Ds. Boeyinga. Cat. Zondag 37. Geref. Kerk (Zuid-Oosterkerk) v.m. 10 uur Ds. A. M. Boeyinga. N.m. 5 uur Ds. Hoorweg. Cat. Zondag 38. Remonstr. Geref. Gem. v.m." 10% uur Dr. W. R. M. Noordhoff. Kinderdienst (Oranjekade). Woensdag n.m. 7% uur Bijbelkring. Donderdag n.m. 2 uur Handwerkkring. Zaterdag n.m. 2 uur Studiekring. N.m. 4.10 uur Koorrepetitie. Evang. Samenkomsten (Zuiderstraat 15) v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer W. Dubbeldam van Rotterdam. Bed. H. Avondmaal, vrij voor alle geloovigen. Opwekkingssamenkomsten (Zuiderstraat 15) Don derdag n.m. 8 uur de heer J. Sevensma van Amsterdam. Christian Science Society (Jansstraat 74) v.m. 10 uur in de Ned. taal; v.m. 11.15 uur in de Eng. taal. Den len en 3en Woensdag van iedere maand, n.m. 8 uur in de Ned. taal (getuigenis-bijeen komst). Baptisten-Gemeente (Bakenessergracht 65) v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. L. de Haan. N.m. 8 uur Jeugddienst. Dinsdag n.m. 8 uur Ds. L. de Haan. Bijbel lezing en Bidstond. Alle-Dag-Kerk. In het koor der Groote Kerk (in gang Klokhuisplein) Godsdienstoefening el- ken werkdag, behalve Zaterdags, n.m. van 7 tot 7.30 uur. VoorgangersPredikanten van alle Protestantsche kerken van Haarlem en omstreken. Deuren open 6.45 uur. Toegang en zitplaatsen vrij. ZANDV00RT. Geref. Kerk (H.V.) (Brederodestraat 31) v.m. 10 uur Ds. P. van der Vloed. BESPAAR OP UW GAS DOOR EEN BRUYNZEEL HOOI KIST a f 6.75 of f 9.50 L 0 K E R S E OSTADESTRAAT 7 TELEFOON 20314 UITBREIDING ZAKEN. blHet bekende leder- en fourniturenmaga- zijn, annex fijne lederwarenhandel „De Ossekop", Sc hoterweg no. 1heeft door verbouwing, een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Het achter den winkel gelegen gedeelte is bij de zaak getrokken, waardoor het interieur thans een diepte heeft van pl.m. 16 m. Het geheel maakt een bijzonder prettigen in druk. Langs de wanden zijn glazen schuifkasten geplaatst waarin, zeer overzichtelijk, alle fijne ledenvaren zijn gerangschikt, wat het uitzoeken vergemakkelijkt. In verschillende vitrines vindt men eveneens de kleinere artikelen, terwijl een keurcollectie koffers in verschillende grootte en kleuren het geheel voltooit. Op het gebied van lederwaren vindt men hier dan ook wel de grootste sortee ringen. Deze zaak mag zich sedert haar bestaan in een zeer uitgebreide clientèle verheugen, zoowel uit de stad als omliggende gemeenten. Zeer zeker zal deze uitbreiding de zaak ten goede k(«iien, terwijl het devies blijft: Uitsluitend prima kwaliteit, tegen billijken prijs. Een bezoek zal u daarvan overtuigen. Op de Grens van Weiden en Duinen Noord-Holland heeft, ondanks de vele droog makerijen, nog verschillende meren van flinke afmetingen. Van deze is het Alkmaarder meer een geliefd watersportcentrum, het Naardermeer een rijk natuurmonument en het Uitgeester meer, waarnaar wij dezen prillen,winderigen morgen onze zwaargelaarsde voeten richtten, is zoowel gezocht door zeilers en visschers, we zouden haast zeggen helaas, als uit natuurkundig oogpunt van heteekenis Het meer ligt in de onmiddellijke nabijheid van Uitgeest en dus, zooals de naam van dit oude, op vele punten schilderachtige dorp aangeeft, aan het eind der geestgronden. Het landschap is er heel mooi. Het meer zelf is grillig gevormd, met verschillende smalle schier eilanden, ten deele omzoomd door riethagen en geheel omgeven door een met gras begroeid dijkje. De omringende weilanden geven een wij de horizont, waartegen de torens, molens en overige karakteris tieke gebouwen van vele Kennemer en Zaansche dorpen en steden zich afteekenen, terwijl achter de Kennemer dorpen de contouren der duinen zichtbaar zijn. Een echt Noord-Hollandsch geheel rees prach tig toen de zon nog maar alleen van achter een wolkenbank de hemel verlichtte en schoone effecten schiep in de van zwart, via allerlei grijzen, tot wit varieerende wolken, die het helderblauwe fond maar voor een deel bedekten. Wondermooi werd het, toen de zon van achter de -wolken te voorschijn kwam, het reeds lente groene gras deed schitteren, het door den Zuid wester bewogen water deed vonken en de geheele gezichtseinder overstraalde. Psalm 104, die van Gods heerlijkheid in de schepping zingt, noemt daarbij ook de vernieuwing van het gelaat des aardrijks. Hier in dit zonover goten land werd dit woord eens te meer een zicht bare werkelijkheid. paar broodvisschers, die de palingfuiken kwamen lichten. Die visschers hadden het niet erg op deze waterraven begrepen, want die vogels komen nooit zonder paling boven, zeiden ze, toen we om het meer heen naar den steiger waren geloopen. Overblijfselen van een poldermeester. Op den steiger gingen we kijken naar braak- ballen van de aalscholvers. We troffen er ver scheidene aan op de door de uitwerpselen glibberige planken. Brandschoone ballen van graten en schub ben waren het, onge veer zoo groot als een tennisbal. Er zat niets, maar dan ook niets verteerbaars meer aan. Wel lagen er nog een paar visschen, half ver teerd, ten bewijze dat de voedselvoorziening op het meer nog goed is. Tevens lagen er de overblijfselen vaniwee water hoentjes twee paar groene pooten met wat zwarte veeren dsr onstreerden dat er ook een roofvogel op den steiger meermalen prooi had verslonden. De merkwaardigste ontdekking die we deden was wel die van een roofvogelbraakbal, waarin onze vriend de preparateur, uit hoofde van zijn vak daarmede nauwkeurig bekend, verschillende beenderen van een huiskat opmerkte. In het polderland noemt men het opruimen van een kat door verdrinking wel „de kat polder meester maken". Lang niet iedere roofvogel zal zoo'n verdronken kat consumeeren, maar de zeearenden, die 's winters b.v. in de Castrieumsche duinen verblijf houden, doen dit wel. Ruime Sorteering BLOEMENDAALSCHEWEG 123 BLOEMENDAAL TELEFOON 22874 Verschillende eenden. Al was het Zondag ook den laatsten dag dat het eizoeken door de wet wordt toegestaan, toch zag het er niet naar uit, dat er om het meer veel eieren zouden liggen. Dat vond ge deeltelijk zijn oor- .-.aak in het feit dat alles door het lang- lurige gure weer erg laat is, en bovendien zijn de landen, die binnen den het meer omringenden dijk lig gen door den hoogen waterstand nog heel drassig, waardoor de laarzen goed van pas waren en we besloten, geen tijd aan het opzettelijk zoeken van eieren te besteden. Van de vele grutto's, die we zagen, baltste er wel een enkele hoog in de lucht, nu eens over links, dan weer over rechts, onder aanhoudend grieta- grieta-geroep, maar die kon ons van dit voornemen niet afbrengen, te meer daar de vogels op en bij het water onze aandacht spanden. Want pas toen we over het dijkje in de sompige weitjes en rietmoerassen waren, kregen we al ver schillende paartjes slobeenden in het vizier, die door den kijker nog nader gebracht werden. De mannetjes hadden de opvallend witte borst en roestbruinen buik, de vrouwtjes verschilden niet zoo heel veel van de wijfjes van de wilde eend, hoe wel ze natuurlijk de breede slobbensnavel hadden. Terwijl we de slobben aandachtig opnamen, viel op slechts een tiental meters van ons af een man- netjes-zomertaling in, een klein eendje met een helderwitte, in den nek doorloopende oogstreep, die mèt het wit van den buik en het g-rijs van den spiegel prachtig contrasteerde met den donker bruinen kop en rug en de zwartgebande zijden. Omdat we ons koest hielden, kwamen er ook een paar futen aanzwemmen en -duiken, heerlijke vogels, vooral in het voorjaar, als de witte voorzijde extra glanst, het zwarte kuifje en de typische kastanjebruine kraag den kop sieTen. Het man netje maakte zijn ega het hof en demonstreerde alvast zijn kunde in het verzamelen van nest materiaal door met een snavel vol oud wier boven te komen. Na eenig fier heen en weer zwemmen voor het vrouwtje liet hij het wierplukje weer in het water vallen. Dat was nog maar voorbereiding. Bij het vorderen van het seizoen zal de nestdrift wel toenemen en spoedig het groote nest verschij nen. Acht waterraven. Door een zeilvereeniging is aan het meer een gevaarte geplaatst van waaruit de wedstrijden schijnen te worden geregeld. Dat bouwsel is daar niet bevorderlijk voor het natuurschoon, maar daar is thans weinig meer aan te doen. Vóór die kiekkast is een aanlegsteiger in het meer geplaatst, eenigermate in den vorm van een Y. Daarop zagen we reeds van uit de verte acht aalscholvers zitten in verschillende houdingen. De meesten waren in een gewone rustliouding, maar een tweetal zat met gespreide vleugels zich te zonnen. Door den sterken bries spreidden ze hun vlerken niet zoo wijd als anders wel eens het geval is. Duidelijk was het onderscheid tusschen de oude en de jonge vogels door den kijker waar te nemen. De ouden missen de witte keel en onder zijde en hebben slechts aan kop en bovenhals witte veertjes en een witte dijvlek. Overigens zijn ze roenglanzend zwart en ze maakten met hun typische vormen op dien steiggr een prachtig effect. Plotseling vlogen ze op, want er naderden een De veronderstelling is dus gewettigd, dat zoo'n zeearend,een poos om het 's winters en in het vroege voorjaar geheel verlaten Uitgeester meer gezworven heeft en daar een poldermeester opgespeurd en verslonden h*eft. Jammer, dat we den zeearend nu niet voor den kijker kregen en ons met dit souvenir moesten tevreden stellen. Toch nog een levende verrassing. Inderdaad, we zouden nog iets zeer bijzonders beleven. Ilet wit van de futen, waarover we pas spraken, het z.g. futenbont, kan in de zon heel mooi blinken. En zoo dachten we aanvankelijk dat er, toen we een duikerachtige, witblinkende vogel op grooten afstand zagen, een fuut onder voordeelige belich ting aan het capriolen maken was en ook zijn onderzijde liet zien. We schonken er dan ook niet zooveel aandacht aan, temeer omdat rietgorzen en rietzangers in onze onmiddellijke nabijheid onze aandacht vroe gen. Toen we echter een poosje later een dertig meter van den meeroever verwijderd waren, zagen we plotseling een grijs en witten vogel, die we daar, en zeker zoo Iaat in den tijd, niet verwacht hadden. De spitse, flinke duikersnavel, de witte onder en grijsachtige bovenzijde, en de keelvlek toonden ons, dat we met een roodlceelduiker te doen hadden. De keelvlek was lang niet echt-rood, had alleen een iets sprekender tint dan de hals en we veronder stelden, dat deze roodkeelduiker wel niet geheel op kracht zou zijn en daarom in het meer was blijven plakken. Hij liet zich tot op enkele meters naderen, maar krabbelde toen van den door den golfslag aangevreten oever in het water, dook en kwam eerst een twintigtal meters verder weer boven, om daarna sierlijk weg te zwemmen, waarbij we door den kijker nog veel van zijn fraaie zwem- techniek genoten. 19 April 1941. Het voorjaar is de tijd voor het bewerken van den tuin, zoowel om het geheele seizoen van bloem en plant te kunnen genieten, als om er welkome groenten en vruchten van te oogsten. Daarbij roept het voorjaar naar buiten en legt de buitensport beslag op een groot deel van den vrijen tijd. Er zijn talloos veel boeken, die bij het tuinieren en bij de buitensport tot gids dienen kunnen en die maken, dat men van deze ontspannende inspanning het meeste profijt en genoegen heeft. In de étalage van Boekhandel J. M. de Wit. Bloemendaalscheweg 123, is een keurcollectie boeken op dit breede terrein tentoongesteld, die voor velen van nut kunnen zijn. Een kijkje daar, zal zeker niemand teleurstellen. w CR HOUTSTRAAT 128 TELEf. 19248 25 April 1941 BROOD. Bon 13 van 21 April tot 27 April. Extra 1#t 4 Mei. Bon 14 van 28 April tot 4 Mei. Extra tot 15. Mei. BLOEMKAART Bon 7 van 21 April tot 18 Mei. Boterkaart C/s pond boter). Bon 12 van 14 Apr. t.e.m. 20 Apr. Extra tat 27 April. Bon 13 en 14 van 21 April tot 7 Mei. Extra tot 10 Mei. Vetkaart pond boter of margarine of 2 ons vet). Bon 12 van 14 April t.e.m. 20 April. Extra tot 27 April. Bon 13 en 14 van 21 April tot 7 Mei, Extra tot 10 Mei. VLEESCH. Bon 13 van 21 April tot 30 April. Extra tot 4 Mei. MELK Bon 13 van 21 April tot 27 April. Bon 14 van 28 April tot 4 Mei. Extra tot St Mei. ALGEMEEN DISTRIBUTIEBOEKJE Koffie (l*/i ons) of Thee ons). Bon 18 tot en met 27 ApriL Suiker (2 pond). Bon 21 van 14 Apr. t.e.m. 11 Mei. Gort, gortmout of grutten (een half pond), Bon 25 van 21 April tot 15 Juni. Eieren, (één) Bon 94 van 21 April tot 27 ApriL Extra t»"4 4 Mei. Bon 85 van 28 April tot 4 Mei. Extra tot 11 Mei. Kaas (één ons per bon). Bonnen 63 en 73 tot 20 April. Extra tot 4 Mei. Bon 64 en 74 van 21 April tot 4 Mei. Extra tot 18 Mei. Rijst, rijstemecl. rijstebloem, rijstgrles of gruttenmeel (een half pond). Bon 23 van 21 April tot 18 Mei. Havermout, havervlokken, haverbloem aard- appelmeelvlokken. gort, gortmout of grutten (een half pond). Bon 24 van 21 April tot 15 Juni. Macaroni, vermicel.l of spaghetti (1 ons). Bon 26 van 21 April tot 15 Juni. Maïzena, griesmeel, sago, aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (1 ons) Bon 27 van 21 April tot 15 Juni. PEULVRUCHTEN Bon 28 van 21 April tot 11 Mei. BRANDSTOFFEN. Haarden en Kachels. Bonnen 15. 16, 17 tot 30 April. Centrale Verwarming. Bonnen 35 t.m. 41 tot 30 April. Zeep Bon 20 van 31 Mrt. tot 27 April. Bon 29 van 28 April tot 31 Mei. SCHEERZEEP. Bon 117 van de losse bij de textielkaart uitge reikte bonnen van 1 Jan. tan. 30 ApriL

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 5