I. C. HAAN P. RIJNIERSE ZOON Goldschmeding *Balm's Visch 1 9» |FOTO'S PIANO'S MUZIEK J. F. K ROÖNE Gemeentelijke Distribuiiedienst. éP-4 NIEUW!! Overveen -TEU23523. HOTEL VREEBURG ZALENVERHUUR 34e Jaargang - No. 48 Vrijdag 2 Mei 1941 Eet-, Zit- en Slaap kamer ameublementen BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 64, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN Voorwalt &oio Uitreiking Persoonsbewijzen Groote Markt, Haarlem Uitreiking Aardappelkaarten De Pastoor van Eikendonk Er zijn geen woorden genoeg CC AReDsrZn. Het is nu "let goede Tuingereedschap D. HOGENBIRK ZN de fijnste die er is... HET BLOEMEHDAALSCH WEEKBLAD COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station O.A. BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DEB GEMEENTE BLOEMENDAAL Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regel meer 10 ct. Bij contract belangrijke korting. Abonnementen bi) vooruitbetaling f 1.— per half jaar. Losse nummers S cent m voor persoonsbewijzens IS volgens voorschrift Bloemendaalscheweg 177 OVERVEEN TEL. 16012 ZIJLWEG 13, Aannemers-, Timmer-, Metsel-en Schildersbedrijf, OVERVEEN TELEFOON 10961 (8%—12& 1 6). buiten Kuntooruren en b.g.g. 14103 •V f-V f'-v-;'".-'w*-A" - mJW Tuinaanleg V astë Plantencultuur. on 14423 •Nassaulaan 6; Overveen ïew'esr en DomnvToctisIaan Telefo Woonplaats: 0 fan jé' K-we ekeriien: BI.daalsc Vs 1*r. - ..-ijvt*! 't. Op 12 Mei a.s. zullen de eerste Persoons bewijzen in deze gemeente worden uitgereikt. De uitnoodigingen om daartoe op het bureau van uitreiking te verschijnen, zijn heden ver zonden. De opgeroepenen hebben dus nog eenige dagen den tijd om de foto's in orde te laten maken, indien deze nog niet gereed zijn, en om de verschillende stukken, die moeten wor den medegebracht, klaar te leggen. De uitreiking geschiedt in een lokaal onder het kantoor van den gemeente-ontYanger, dus naast het Raadhuis te Overveen. Een voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat 70% van de foto's niet aan de voorschriften voldoen. Daarom is het wel van belang hier over te nemen, wat dezer dagen is gepubliceerd aan gaande de foto's. „Het meerendeel der 11 bepalingen voor de foto's, afgedrukt op de adreszijde van de uit- noodiging, vraagt geen nadere toelichting. Blij kens veel ingekomen brieven schijnt echter het bepaalde onder 4 niet geheel duidelijk te zijn en is men in twijfel, of met de doorsnede van het hoofd de horizontale, dan wel de verti cale doorsnede wordt bedoeld. Wil men in alle voorkomende gevallen den zekersten en veilig- sten weg bewandelen, dan zorge men, dat de kleinste doorsnede van het hoofd altijd min stens 2 c.m. zij. En wil men iedere moeilijk heid met betrekking tot de vereischte afmeting voorkomen, dan make men gebruik van de vrijheid, de genoemde minimum afmeting te overschrijden, door het hoofd, binnen de gren zen der totale foto-afmeting van 3V2 x 4>/2 c.m., zoo groot mogelijk te reproduceeren. Het voorschrift onder 5 vereischt, dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar zij. Bij het fotografeeren van vrouwelijke cliëntèle, die gewend is het kapsel over het oor te dragen, moet er op gelet worden, dat het haar zoo danig boven en achter het oor wordt terug gelegd, dat aan vorenstaande eischen kan wor den voldaan en het bepaalde onder 7 is met die eischen in geen enkel opzicht in strijd. Met den achtergrond, waarover onder 8 wordt gesproken, wordt niet de achter- of ommezijde der foto bedoeld. Een witte, althans lichte achtergrond is voorgeschreven om daartegen de afbeelding zoo scherp mogelijk te doen af steken. De achter- of ommezijde van het foto papier, genoemd onder 11, mag geen stempel afdruk, opdruk of anderszins, b.v. watermerk vertoonen. Zij is bestemd voor den vinger afdruk, welke door de aanwezigheid van der gelijke merkteekenen in of op het papier aan duidelijkheid zou inboeten. Men lette dus goed op, dat het merk van het gebruikte fotopapier niet op de achterzijde voorkomt (Agfa-Lupex, Gevaert enz.). Wij vertrouwen, dat na deze toelichting gee nerlei twijfel zal bestaan omtrent de inter- pretatie der eischen, welke aan de foto's voor de Persoonsbewijzen zijn gesteld. Mocht, on verhoopt, nog verduidelijking noodig zijn, dan vrage men inlichtingen aan de bevoegde in stanties. (Gemeente-secretarie, afd. Bevolking te Overveen.) Willen de ambtenaren, die voor de uitrei king der Persoonsbewijzen zijn aangewezen, hun belangrijke en omvangrijke taak op vlotte wijze kunnen uitvoeren, dan mag er door het inleveren van ondeugdelijke foto's geen stag natie in hun werkzaamheden ontstaan. De omvang van een taak, waarbij zes en een half millioen Persoonsbewijzen gedistribueerd moeten worden, moge slechts door ingewijden te overzien zijn, het belang daarvan raakt een ieder van ons en eischt ons aller medewer king." Bloemendaal Julianalaan 6, Overveen blDe uitreiking i.eeft plaats in Het Jeugdhuis Donkerelaan Bloemendaal; De Julianaschool Overveen; Het woonhuis van den heer Van Holland naast de Vondelschool Aerdenhout; De garage „Duinzicht" Vogelenzang; Van 9 tot 16 uur en wel voor de letters: Bloemendaal Overveen Vrijdagochtend 2 Mei A Vrijdagmiddag 2 Mei B-C Zaterdagochtend 3 Mei D-E-F A-B Zaterdagmiddag 3 Mei G-H-I-J C-D-E Maandagochtend 5 Mei K-L-M F-G-H-I-J Maandagmiddag 5 Mei N-O-P-Q K-L-M-N-O Dinsdagochtend 6 Mei R-S-T P-Q-R-S-T Dinsdagmiddag 6 Mei U-V-W-X- U-V-W-X IJ-Z I.T-Z Aerdenhout Vogelenzang Zaterdagochtend 3 Mei A-B Zaterdagmiddag 3 Mei C-D-E Maandagochtend 5 Mei F-G-H-I-J A-B-C-D Maandagmiddag 5 Mei K-L-M-N-O E-F-G-H-I- Dinsdagochtend 6 Mei P-Q-R-S-T K-L-M-N- O-P Q-R-S-T-U- V-W-X- IJ-Z Medegebracht moeten worden alle Dislributiestam- kaarten van het gezin Uitgereikt worden (indien het gezin geen aard appelen in voorraad heeft): Aan houders van distributiestamkaarten, die geboren zijn na 1 Mei 1937 een halve aardappel- kaart. Aan houders van distributiestamkaarten, die geboren zijn voor 2 Mei 1937 een heele aardappel- Aan hen, die voor extr.: r ntsoenen wegens zwaren arbeid in aanmerking komen, een halve aardappelkaart extra. Aan hen, die voor extra rantsoenen wegens zeer zwaren arbeid in aanmerking komen, een heele aardappelkaart extra. Bij de uitreiking van kaarten aan gezinnen, die over aardappelen uit eigen teelt of eigen voorraad beschikken, wordt voor elke 15 kg. voorraad een heele aardappelkaart ingehouden. De eigen voor raad wordt in de laatste kolom van onderstaande opgave vermeld. Onjuiste opgaven kunnen straf rechterlijk worden vervolgd. De nummers van alle distributiestamkaarten van het gezin worden op het aan eiken inwoner toegezonden formulier onder elkaar geplaatst; achter ieder nummer komt een rechtopstaand streepje in de betreffende kolom. Bij zwaren of zeer zwaren arbeid worden uiteraard twee streepjes gezet, een in de derde kolom en een in de vierde of vijfde kolom. De volledig ingevulde circulaire moet bij de uitreiking medegebracht worden. Dinsdagmiddag 6 Mei U-V-W-X- IJ-Z VOOR GOEDE EN ACCURATE BEDIENING DROGISTE R IJ „DE ADELAAR" ROLLANDSLAAN 57 - TELEFOON 19806 Opgevoerd door de R.-K. Gem. Tooneelvereenlging „Sint Geneslus". blAls slotuitvoering van het speelseizoen gaf „Sint Genesius" j.l. Zondagmiddag in hötel „Vree" burg", alhier, een opvoering van het tooneelwerk „De Pastoor van Eikendonk", een spel in drie be drijven van René Bosch. Zij trad hiermede in het beproefde voetspoor van de Haarlemsche R.-K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", die drie maanden geleden de viering van het 48-jarig be staan van den „Ned. Kath. Volksbond" te Heem stede met een opvoering van ditzelfde tooneelstuk opluisterde. In het middelpunt van René Bosch's comedie staat de figuur van een ontroerend-menschelijken dorpspastoor. Hoogbejaard is hij reeds, deze brave geestelijke met zijn krans van zilverwitte lokken, maar zijn ijver en zorg voor het geluk zijner parochianen zijn onverzwakt; aan een gemoedelijken vroolijkheid paart hij een geestige gevatheid; tegelijk is hij een weerbaar strijder, die zich niet schroomt geducht de waarheid te zeggen. En voor dit laatste vooral is er thans alle aan leiding, nu de gemoederen in Eikendonk duchtig worden opgezweept en dorpsintriges hoogtij vieren, over de keuze van een te benoemen onder wijzer en over de samenstelling van het dames comité, dat een groot Heilig Hartbeeld ter voort durende devotie op het kerkplein zal doen op richten. Dan is daar nog de brandende kwestie: zal de rijke en zich als kerkmeester-wethouder zoo gewichtig voelende heereboer Rooijers zijn eenig kind als vrouw afstaan aan den eenvoudigen en heel be schaafden onderwijzer Herman van Velsen, of wel aan den zoon van notaris Poortman, die, naar men mompelt tot een der financieel zwakkere broeders in het notaTisgilde behoort en die met dit huwelijk zich vaster in het zadel zou kunnen zetten. Voeg hierbij den vermeenden aanslag op het leven van dien Rooijers die alle tongen in be weging zet, want wat deze laatste zaak zoo bij- zoiider interessant maakt voor de babbelzieke dorpelingen is, dat de aanvaller de oude Van Velsen is, de stakker, die na den dood van zijn vrouw aan den drank verslaafd is, doch wien nie mand tot een dergelijken misdaad in staat acht. Later blijkt dan ook, dat die z.g. bedreiging naar het leven slechts door vrees en machtswel lust van Rooijers was ingegeven. Maar intusschen brengt de twijfelachtige repu tatie van dien ouden Van Velsen, de kansen van zijn zoon Herman, die de vacante onderwijzers plaats sterk ambieert, niet weinig in gevaar. Op het wekelijksch kaartavondje, dat de pastoor met Rooijers, notaris Poortman en dokter Berg mans ten zijnent belegt, worden er dan ook over de onderwijzerskeuze harde nooten gekraakt. Ja, de brave pastoor heeft heel wat te stellen met de enghartigheid, eerzucht en 't eigenbelang van de schaapjes, die hem als him herder aan zijn hoede zijn toevertrouwd; waarachtige Christelijke liefde is hun vreemd; op weinige uitzonderingen na, jagen zij slechts hun eigen voordeelen na en het zijn vooral de hardvochtige boer Rooijers en diens niet minder liefdelooze zuster Aagje met wien de pastoor een zwaren strijd moet aanbinden. Dan komt er een moment, dat de kamp de krachten van den nobelen priester te boven gaat en zinkt hij uitgeput, bewusteloos in zijn fauteuil ter neder. Maar dan ook dringt het tot zijn paro chianen door, welk groot leed zij hun herder, die toch niets anders dan het goede Wilde, hebben aangedaan. Dan overwint Christelijke liefde de macht van het kwade. En in die kamer van den Pastoor, waar zoo velen en nooit te vergeefs zich met hun bezwaren en nooden tot hem Wendden, zijn wij aan het slot van het derde be drijf, getuige van een algemeene verzoening tus- schen de partijen, die elkaar zoo fel bestreden hebben. Daar zien We ook hoe de oude Van Velsen geheelonthouder geworden is, hoe zijn zoon de geWenschte onderwijzersbenoeming Wordt toege zegd, hoe het weer pais en vrede onder het ge noemde damescomité geworden is en hoe de notaris glundert, die, na een gesprek onder vier oogen met den Pastoor, van een dnlkkenden, geldelijken last ontheven is. Maar ook Dr. Bergmans voelt zich gelukkig, nu zijn vriend de overwinning behaald heeft en zijn ontslagaanvraag aan monseigneur, die hij strijdensmoede in concept geschreven had, weer verscheurd heeft. En de zorgzame, lieve Betje straalt van vreugde, nu zij er zeker van is, nog vele jaren haar goeden Pastoor te mogen om de prima kwaliteit van onze sigaren te beschrijven. Overtuigt U zelf eens door een proef! Ons adres is: Sigarenmagazijn Paarl- berg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. om uw rijwiel eens in- en uitwendig te laten schoonmaken. Wij maken 'm weer als vertroetelen. Ja zelfs Bertus, de koster-tuinman, die droge tiep, grinnikt van tevredenheid. Maar wie het gelukkigst van alle bezoekers zijn, dat zijn Herman en zijn jonge verloofde, en als de Pastoor, na zijn gastenuitgeleide tefl hebben gedaan, Weer binnenkomt, is hij er nog juist een heel klein oogenblikje getuige van, hoe twee innig gelukkige jonge menschen elkander omhelzen. En hoe hijzelf zich gevoelt, deze nobele vrede stichter 1 „Wel fluistert hij „ik mag toch... alleen al voor vandaag honderdmaal zeggen... Deo gratias Gé van Kesscl gaf een voortreffelijke uitbeel ding van den geestelijken herder, zeker niet minder- mooi dan de creatie van den wijzen en edelen doch Wereldschen herder, uit „L'Arlésieime", die Cor v. d. Lugt Melsert veertien dagen geleden in den Haarlemschen stadsschouwburg bracht. Mevr. Ely Koning, die zich het bescheiden rolletje van Betje de huishoudster toebedeeld zag, bewees hoe men ook daaruit de volle honderd procent speelkunst kan putten. Rie de Goede was de personificatie van een vinnige en eerzuchtige boerin, zooals de rol van Aagje, dit meebracht en Jan de Goede's spel als boer Rooijers Was pittig en overtuigend. Xel Bandsma Was als Elsie, de dochter van Rooijers, een lieve verschijning. Van Velsen Sr. en Van Velsen Jr. voldeden zeer goed in de uitbeelding, zooals die door Henk Opdam resp. Jules v. d. Veldt gegeven werden. Ditzelfde kan ook gezegd worden van Piet van Kessel, H. Elfrink en J. Nupoort in hun rol van notaris Poortman, resp. Dokter Bergmans en koster Bertus. Zoo werd het geheel een mooie af sluiting van de reeks tooneelWerken, die „Sint Genesius" dezen winter voor het voetlicht ge bracht heeft. B. Kerkplein 16 Tel. 22271 Bloemendaal in alle prijzen vindt U bij: BLOEMEN DAAL Bloemendaalscheweg 58, Tel. 22238 Gevestigd sinds 1841 Tel. 23280 (3 lijnen)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1