Lager Onderwijs in Bloemendaal Gedurende het jaar 1940 Massale betoogingen van N.S.D.A.P. en N.S.B. 35e Jaargang - No. 5 Vrijdag 4 Juli 1941 ADVERTENTIEN BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ABONNEMENTEN Gas- en electriciteitsrantsoenen worden met 20-25 pCt. verlaagd Rede van den Rijkscommissaris. HET BLOEMENOAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regel meer 10 ct Bij contract belangrijke korting OJV BEVATTENDE DE OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN DEE GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN G6, BLOEMENDAAL. Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.— per balï jaar. Losse nummers 5 cent. Schoolbioscoop. In 1940 werden 5 bioscoop!essen gegeven: Op 14 en 15 Maart: Rubber. Op 18 en 19 April: Gletscherwater (loop van de Rhöne van oorsprong tot monding). Op 20 en 21 Juni: Maja de bij. Op 10 en 11 October: Zoutwinning te Boekeio. Op 21 en 22 November: Pamir, het laatste zeil schip. Vier van deze vijf lessen werden gegeven door de „Nederlandsche Schoolbioscoop", een (de twee de) door den heer Van Rijn te Roterdam, die de film had opgenomen en expliceerde. Van de vertoonde films waren Gletscherwater en Zoutwinning te Boekelo zeker de beste. Van twee zijden werd de wensch te kennen gegeven het vertoonde te doen aansluiten bij het behan delde in de klas, ,,in plaats van het omgekeerde", zooals wordt opgemerkt. De Schoolbioscoop-commissie is het daar vol komen mee eens en zou gaarne naar den uitge sproken wensch handelen, als het behandelde in klasse 6 en 7 van de verschillende scholen in de zelfde perioden gelijk was. De wensch door twee der Hoofden van Scholen uitgedrukt zou alleen ook nu te verwezenlijken zijn, als iedere school zijn eigen filmprogramma kon samenstellen. Dat is echter niet mogelijk. Onder de gegeven om standigheden is, wat de commissie biedt, het eenig bereikbare. De Commissie voor de Schoolbioscoop was als volgt samengesteld: J. A. C. Bleeker, Hoofd der O.L. Vondelschool te Aerdenhout, T. K. Roosjen, Hoofd der Chr. School te Bloe mendaal, Th. Remmerswaal, Hoofd der R.K. School te Vogelenzang, S. A. Wilson, Hoofd der Bloemendaalsche Schoolvereeniging te Bloemendaal. De laatste was voorzitter-secretaris. Montessori-onderwijs. De Montessori-afdeeling van de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging blijft belang stelling trekken. De plannen om ook in Aerdenhout de gelegenheid te openen Montessori-Lager On derwijs te ontvangen, konden nog niet verwezen lijkt worden. Overgang naar inrichtingen van voortgezet onderwijs. In totaal gingen over naar inrichtingen voor voortgezet onderwijs: naar ULO 87 naar HBS, Gymnasium of Lyceum 185 naar Vakscholen 52 Totaal 324 (vorig jaar 299) Van de ULO-scholen gingen over: naar HBS, Gymolftium of Lyceum 27 naar Vakscholea 28 naar Kweekscholen 7 Totaal 62 (vorig jaar 55) ULO-diploma. Van de Hartenlustschool werd het ULO-diplo- ma door 42 leerlingen behaald, waarvan 10 het B-diploma verwierven. Van de Christelijke ULO- school behaalden 21 leerlingen het diploma, waar van 5 het B-diploma. Geen voortgezet onderwijs. Het aantal leerlingen, dat de gewone lagere school verliet, zonder dat zij nog voortgezet on derwijs zouden ontvangen, bedroeg 43, terwijl 324 dat wel zouden doen. Ouderavonden op Openbare scholen. Niettegenstaande de moeilijkheden, die het ver gaderen in dezen tijd in den weg staan, werden toch nog vrij algemeen ouderbijeenkomsten op de Openbare Scholen gehouden. Een enkele school had een oudermiddag georganiseerd, inplaats van de traditioneel© ouderavond, waardoor de bezwa ren, aan het verduisteren van een groot gebouw verbonden, ter zijde werden gesteld. Behalve moei lijkheden met de verduistering, was het ontbreken van een gepaste lokaliteit wanneer het school gebouw was gerequireerd eveneens een bezwaar voor het bijeenbrengen der ouders. Op de Vondelschool werden geen Ouderavonden gehouden. Een, waarop de heer Bleeker Montes- sori's beginselen zou behandelen, moest worden afgelast. Op de Bornwaterschool had een bijeenkomst plaats, waar „Kinderen en hun vacantie" het on derwerp van een causerie was. Een tweede avond kon geen doorgang vinden om bovengenoemde moeilijkheden. De Julianaschool kon de ouders twee maal bij eenbrengen. De heer Strijbos vertelde op de eerste van zijn reis naar Spitsbergen en op de tweede be handelde de heer Groeneweg de „Moeilijkheden bij kinderen en de behandeling ervan". De Hartenlustschool had een Ouderavond en een Oudermiddag. Op beide werden de vorderingen der leerlingen besproken en hadden de ouders ge- egenheid met de onderwijzers over hun kinderen te spreken. Ouderraad. In 1940 kwam voor de Openbare Scholen in onze gemeente een Ouderraad tot stand, dat is de cen trale voor de Oudercommissie der verschillende Openbare Scholen. In dit college namen zitting: L. Janse, voorzitter. P. J. Zondervan, secretaris. Spelling. In de regeling der spelling is ook dit jaar niets gewijzigd. Er zou in 1940 een regeling der spelling komen, die op een wettelijke basis berustte. Van een wetsontewrp te dien opzichte is door de tijds omstandigheden niets gekomen. Naar verluidt, ligt het in het voornemen van den Secretaris-Generaal van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, om schoolspelling en „Maatschappelijke" spelling, waarmede we dan de spelling buiten de school aanduiden, met elkaar in overeenstemming te brengen. Bezoldigde kweekelingen met akte. Het instituut „bezoldigde kweekelingen met akte" is tot uitsterven gedoemd. Met ingang van 1 Januari 1943 worden geen kweekelingen, andere dan die in opleiding zijn, meer tot de school toe gelaten. In de verslagen onzer Commissie is in de laat ste jaren critiek, soms scherpe, op dit instituut geoefend. Het behoeft dus geen betoog, dat onzer zijds de opheffing ervan met instemming wordt begroet. Leerkrachten met volledige bevoegdheid en volledige taak in het onderwijs, dienen de wet telijk vastgestelde belooning te genieten. Intusschen mag niet worden vergeten, dat het onderwijs voordeelen van de „kweekeling met akte" heeft genoten. Zijn aanwezigheid in de school heeft het leerlingenaantal per klas gedrukt en op vele scholen de resultaten van het onderwijs gunstig beïnvloed. In onze gemeente, waar de kweekelingen op bijna alle scholen werkzaam wa ren, was de bezoldiging bovendien zoodanig ge regeld, dat zij zeer gunstig afstak bij die van an dere gemeenten en schoolbesturen, waar van be zoldiging soms ternauwernood sprake kon zijn. Velen dezer kweekelingen, hoewel zeker niet allen, zullen door de gunstiger regeling van het aantal leerlingen per onderwijzer, in den loop van 1941 en 1942 een vaste aanstelling bekomen. 's-GRAVENHAGE, 30 Juni. De Secretaris generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: Het is noodzakelijk gebleken met ingang van 1 Juli a.s. de gas- en electrieiteitsrantsoeneering te verscherpen. Met ingang van genoemden datum zullen der halve de rantsoenen gas en electriciteit voor alle gebruikers worden verlaagd van 100 tot 75 van het verbruik in de overeenkomstige perioden van het vorige jaar met dien verstande, dat de minimum rantsoenen voor gas ad 60 M3. en voor electrisch koken ad 150 lc.w.h. per periode onge wijzigd blijven. De minimum rantsoenen electrici teit voor verlichting en huishoudelijke doeleinden (behalve koken) worden voor de eerstvolgende drie perioden met 20 verlaagd. Van de verlaging van het rantsoen van 100 tot 75 zijn bedrijven van openbaar nut ep open bare verkeersbedrijven uitgezonderd, benevens nader aan te wijzen bedrijven, werkzaam voor de voedselvoorziening. Het rantsoen voor deze be drijven blijft bepaald op 100 Voor verbruikers voor industrieele doeleinden kunnen afwijkingen van de hierboven genoemde percentages, zoowel naar boven als naar beneden, worden vastgesteld. Aanvragen van industrieele bedrijven tot een hooger rantsoen gas en/of electriciteit dienen te worden gericht- tot het betrokken gas- en/of electriciteitsbedrijf. Men wordt verzocht het in dienen van dergelijke aanvragen zoo veel mogelijk te beperken, daar slechts in zeer dringende gevallen tot rantsoeneering zal kunnen worden overge a an. Kort samengevat komt het bovenstaande in het algemeen hierop neer, dat een ieder vanaf 1 Juli a.s., ongeacht het feit of al dan niet meter opneming heeft plaats gehad, zijn verbruik met 25 procent dient te verminderen. Een ieder wordt dan ook in zijn eigen belang aangeraden de meest mogelijke zuinigheid met gas en electriciteit te betrachten, aangezien andeTS de rantsoeneerlng veTder zal moeten worden verscherpt. In een massale bijeenkomst van Nederlandsche en Duitsche Nationaal-Socialisten heeft de Rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden Dr. A. Seyss Inquart Vrijdagavond j.l. op het IJsclubterrein te Amsterdam, waar circa 50.000 personen zich hadden vereenigd, een groote rede gehouden over een nieuw nationaal-socialistisch Europa, voor de verwezenlijking Waarvan het Duitsche Rijk op 22 Juni j.l. de gewapende hand schoen heeft opgenomen in zijn strijd tegen de Sovjet-Unie, een strijd dien het Duitsche volk (aldus Dr. Seyss Inquart) met volkomen rust en onver wrikbaar vertrouwen tegemoet ziet. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de belangrijke gebeurtenissen, die aan den 22en Juni voorafgingen, waarbij de Rijkscomims- saris uitvoerig aandacht Wijdde aan het non agressie-pact tussehen Duitschland en de Sovjet- Unie in 1939 gesloten, richtte hij de aandacht van zijn hoorders en over hun hoofden heen, (al dus zeide Ir. Mussert in de beantwoording der rede), tot dat deel van het Nederlandsche volk, dat begrip heeft voor de grootsche, geweldige ge beurtenissen van dezen tijd, op de noodzakelijk heid. dat de Nederlanders thans moeten kiezen aan 'welke zijde zij staan; deze keuze zal van historische beteekenis zijn, omdat slechts een on dubbelzinnige beslissing ten gunste van het Nationaal-Socialisme aan Nederland een gelijk berechtigde plaats in het nieuwe Europa za kunnen geven. Want dit Nationaal-Socialisme zal terwijl het bolsjewisme de ongelijkheid in de verdeeling van de goedeTen dezer aarde wil af schaffen door allen op het laagste niveau even arm te maken den grooten socialen arbeid van de toekomst volbrengen, doordat iedeTeen aldus de Rijkscommissaris onder waarborg aanspraak op Werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling'heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en be zit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de gemeenschap. Zoo zullen wij, nationaal-soeialisten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den arbeid en de volksche eer opbouwen. -r. De leider der Nationaal-Socialistische Bewe ging, Ir. Mussert, beantwoordde de rede van den Rijkscommissaris, en zeide dat de keus, waarvoor het Nederlandsche volk staat, door de oude naal-socialisten reeds jaTen geleden is gedaan, doel bewust en zonder dralen, uit liefde jegens volk en vaderiard. Met deze groote betooging werd een reeks bijeen komsten geopend, die in deze dagen met ruim dertig gemeenschappelijke demonstraties van Ne derlandsche en Duitsche Nationaal-Socialisten in alle Nederlandsche provincies werd gehouden. In 's-Gravenhage spraken Oberdienstleiter Fr. Schmidt, commissaris-generaal, leider van 't Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, en de plaatsvervangend leider der N.S.B. en hoofdstor- mer van den Nationalen Jeugdstorm, de heer C. van Geelkerken. Voor de plaatselijke omgeving werd Zaterdag avond op het terrein voor het Paviljoen in den Haarlemmerhout een betooging gehouden. Hier w'aren o.a. aanwezig de Beauftragte des Reichs- kommissars in de provincie Noord-Holland, Ober dienstleiter M. Seidel, luitenant Bolt, de Wehr- machts- en Stadtkommandant Hauptman Flöhl, de Regeeringscommissaris voor Haarlem de'heer S. L. A. Plekker, de heer M. Gerisch, Ortsgruppelei- ter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. te Haarlem, Pressedezernent Tretow, de districts leider van District 14 der N.S.B., de heer A. H. van der Horst, Wethouder Dr. Ch. A. Götte, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau W. M. H. Nienhuis Ruys. Leden van de N.S.B. en N.S.D.A.P. waren in eenige optochten naar het terrein getrokken. Hier stelden zich ook eenige afdeelingen van den Duit- schen Arbeidsdienst en van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. op. De muziekkorpsen van de Haarlem- selie Politie en van de Duitsche Weermacht gaven, terwijl het terrein zich vulde, diverse nummers ten beste. Aan de Noordzijde van het terrein was een spreekgestoelte opgericht, dat met oranje-blanje- bieu, de Duitsche hakenkruisvlag en de N.S.B.- vlag versierd vfas. De bijeenkomst werd geopend door den heer Gerisch, die de Nederlandsche en Duitsche autori teiten Welkom heette en er op wees, dat bijeenkom sten als deze noodig zijn, om velen, die zelfs op dit oogenblik nog geen oog hebben voor het gevaar, dat Europa bedreigt, gelijk de laatste dagen dat hebben aangetoond, er mede op de hoogte te brengen, dat er nog altijd krachten zijn, die er op uit zijn, ons geluk en onzen arbeid te belagen. De eerste spreker van den avond, Kreisleiter B. Volker van 't Rijkscommissariaat, wees er op, dat het oogenblik daar is, dat geheel West-Europa zich als één man schaart achter de figuur vanA'dolf Hitier, die thans ook den strijd tegen het wereld- bolsjeWisme tot den zijnen gemaakt heeft. Thans is gebleken, uit welke motieven hij weken- en maandenlang gezwegen heeft. Het Was een nood gedwongen zwijgen, hoezeer hij ook wist, dat Rus land geen ander doel had dan Europa langzaam maar zeker onder zijn macht te brengen. Thans is dit zwijgen verbroken en de strijd tegen de Sovjet- Unie is in volle hevigheid ontbrand. Spr. vestigde er de aandacht op, dat deze strijd niet tegen het Russische volk gaat, maar tegen het Sovjet-regime. Wij aldus spreker hebben het bolsjewisme leeren kennen en Weten Wat het be- teekent, als 5 a 6 millioen menschen Wachten op het parool, om den strijd voor het bolsjewisme te beginijen. Daarvoor zijn in Duitschland vele menschen geofferd en veel bloed is er voor vergoten. Thans is het Hitler, die ons weder gered heeft en bewaard voor het bolsjewisme. Het is geen won der, dat. Spanje, dat immers evenzeer den strijd met het Bolsjewisme moest strijden en dat zegevie rend overwon, zich thans spontaan achter Ilitler geschaard heeft, zoo goed als het fascistisch Italië. Het Duitsche leger is sterk en zal den strijd tegen de Sovjet-Unie tot een zegenrijk einde voeren. Niettemin zal deze oorlog groote inspanning ver gen en Duitschland betreurt het daarom, dat Neder land blijkbaar nog steeds niet begrijpt, Waar het om gaat. En toch bracht datzelfde Nederland ■spontaan geld bijeen toen het kleine Finland ver leden jaar den strijd tegen Sovjet Rusland moest strijden. Het schijnt thans dat zij, die geen natio naal-soeialisten Willen zijn, geen begrip hebben van Wat hen te wachten zou staan. Wanneer ook hier het bolsjewisme zou komen, dat wil zeggen wanneer Duitschland er niet was. Maar het gaat niet om Duitschland, het gaat om het behoud van toekomst en cultuur van gans oh West-Europa. Duitschland heeft Nederland niet als een over wonnen land behandeld. Er zijn maatregelen ge nomen, die misschien velen niet naar den zin waren, doch die tot het Welzijn van het gehecle volk strekten en daarom genomen moesten worden in den titanenstrijd van dit oogenblik. Men beseft dat misschien in Holland niet omdat Nederland een rijk land is, maar juist een land, dat zoo be voorrecht is, moest zich op dit oogenblik niet af zijdig houden. Laat u in Nederland niet misleiden! aldus spr. In eenheid met Duitscliland ligt de oplossing van vele moeilijkheden, die wij karaktervol onder het oog zullen moeten zien. Wij van onzen kant koes teren het vertrouwen, dat het verstand van het Nederlandsche volk het in het eind zal winnen en zoo Willen wij ook hier getuigenis afleggen van ons voornemen gezamenlijk tegen het bolsjewisme te willen optrekken. Ik geloof, dat Wij de teekenen der tijden verstaan, Wanneer wij vertrouwen hebben in den man, die eenmaal Duitschland ordende en thans Europa ordent tot het bereiken van den vrede, dien het noodig heeft. Tot het verkrijger, van dien vrede geldt thans het parool: Strijd en nog eens strijd voor Europa De tweede spreker, ir. C. J. Huygen, secretaris generaal van de N.S.B., constateerde, dat het treffen tussehen nationaal-soeialisten en bolsje wisten thans eindelijk een feit is geworden en dat in dien strijd Duitsche en Nederlandsche nationaal- soeialisten schouder aan schouder zullen staan. Sedert dë N.S.B. bestaat heeft deze zich beijverd aan te toonen, dat het bolsjewisme niet anders is dan de uiterste consequentie vf>n een doorgevoerde democratie en dat de strijd daartegen waard is, op leven en dood te worden gestreden. De strijd van de democratie tegen het vasteland van Europa, dien Wij thans aanschouwen bewijst, dat de N.S.B. daarin niet heeft misgezien. De Duitsche legers en daaronder duizenden Nederlanders trekken op tegen het bosjeWistische monster, om de wereld daar voorgoed van te be vrijden. Wij, die aan don kant staan aldus spr. hebben een taak ver van het front te vervullen en die is, het nationaal-socialisme onder onze volks- genooten te verbreiden, omdat wij daarmede op onze Wijze strijden voor een nieuw Europa en voor ons vaderland. Dan. als eenmaal de strijd is uit gestreden, zuilen wij onze plaats onder de volken van Europa verworven hebben. Kan het ons bevreemden, dat de zaken zoo ge- loopen zijn? De N.S.B.'er weet, dat Mussert reeds jaren geleden den loop der dingen heeft voorspeld, juist als die is gekomen. Spr. haalde ten bewijze hiervan een aantal citaten uit redevoeringen en schrifturen van den leider der N.S.B. aan en criti- seerde vooral lien, die zich nog in onze dagen achter een masker van godsdienst verschuilen, geen kleur durven bekennen en er nog niet voor uit durven komen, dat zij in de tegenstelling, die het nationaai-socialisme met liet bolsjewisme schept, reeds lang hun keuze hebben vastgesteld. Zij begrijpen nog steeds niet, dat het bolsjewisme afgewend en voor altijd uitgeroeid moet worden en dat de N.S.B. liun daartoe de hand reikt. Nadat het zesde couplet van het Wilhelmus Was gezongen, sprak de heer Gerisch een slotwoord, Waarna de betooging Werd beëindigd met liet DeUtschlandlied en het Horst WeseCllicd.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1