Raadszitting Bloemendaal. gram maat's IMPELS I end ijk I heden het rikaansche p p a r a a t J. HENNEN - HAARLEM kLLE VOED- STOFFEN!! Bakkerijen n.v. rij VAN RIESSEN an 4 - Tel. 857V lttig w£rkje 35e Jaargang - Ne. 7 Vrijdag 18 Jut! 1941 ADVERTENTIEN bureau: korte kleverlaan 68, bloemendaal, telefoon 23453, postgiro 191387 ABONNEMENTEN De heer C. D. van Rijn beëedigd en geïnstalleerd - Vergoeding overuren der politie - Uniformk?eeding voor den commissa ris van politie - Bouw van gymnastieklokaal bij het Kenemer Lyceum te op hethoofd TELEFOON 19706 itram. irmaat's Boeren- profiteert U van tame stoffen die wekorrel aan- i. i BOERENBROOD, VOEDZAME BROOD carrier 17 cent n winkel 16 cent Telefoon 11496 5014 Goed Goedkoop ^EKO - Zijlstraat van al 't Stadhuis rffeerderij Meubelmakerij ITIE-INRICHTING n er bijna om, die wie het zeep- klaar maken. Dat eerst recht een ple- ie bellen, dat spat erdie lucht van re zeep, Ze weten Geen bijtende stof- nr uitsluitend zui- ■einigingsmiddelen, verleg toegepast, den verwerkt. ERSVAART 58—60 TEE. 16504 HET BLOEMENOAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regel v meer 10 ct. Bij contract belangrijke korting. O.A. BEVATTENDE DE OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN DEE GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.per balt jaar. Losse nummers 5 cent. (GISTERMIDDAG VAN 2—2.25 UUR) Gistermiddag kwam de Raad der Gemeente bijeen. BEËEDIGING C. D. VAN RIJN Direct na de opening der zitting wordt het nieuw benoemde raadslid de heer C. D. van Rijn binnengeleid door de heeren Noorman en Rohling; de heer van Rijn legt de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht en de hoop uitspreekt dat hij met tevre denheid en dankbaarheid op zijn werk zal mo gen terugzien. De heer VAN RIJN dankt den Voorzitter voor diens woorden en hoopt zijn krachten aan het belang der gemeente te mogen geven. DANKBETUIGING Voor kennisgeving wordt aangenomen een dankbetuiging van het hoofd der Graaf Floris- school voor de aangebrachte verbeteringen aan zijn dienstwoning. BEZORGING DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN Naar aanleiding van de door den heer Schulz in de laatste raadsvergadering gemaakte opmer king omtrent het niet-bestellen in Santpoort van door middel van de posterijen uitgereikte circu laires de distributie betreffende, deelen B. en W. mede, dat dit te wijten is aan een abuis van de administratie der posterijen, die dit verzuim er kend heeft. De raad neemt deze mededeeling voor kennis geving aan. BELOONING OVERUREN POLITIE PERSONEEL Tengevolge van verschillende omstandighe den kon dit jaar niet worden overgegaan tot de benoeming van de 4 tijdelijke agenten aan het Noordzeestrand, aldus het schrijven van B. en W. aan den Raad. De dienst van dit personeel wordt thans waargenomen door de vaste agenten. Hierdoor wordt door deze agenten in de zomer maanden een belangrijk aantal uren per week meer dienst gedaan dan normaal, waarbij zich nog voegt de omstandigheid, dat een tweetal vacatures als agent sedert geruimen tijd onver vuld is moeten blijven. Niettemin komt het den Burgemeester ge- wenscht voor den thans bestaanden toestand voor- loopig te handhaven. Ook bij het personeel zelf bestaat tegen den langeren diensttijd in het al gemeen geen bezwaar, doch daarbij is hem ver zocht te willen bevorderen, dat een betere rege ling voor de belooning van het overwerk tot stand komt. Ten aanzien van dit overwerk merken B. en W. het volgende op. De vergoeding voor het oveerwerk wordt ge regeld in artikel 9 der „Verordening Gemeente politie" en komt in het kort hierop neer, dat voor de overuren hetzelfde uurloon wordt uit gekeerd als v." r de normale diensturen. Deze overwerkregeling is slechter dan die in eenige omliggende gemeenten en staat eveneens ten achter bij die, geldend voor de werklieden van Publieke Werken dezer gemeente. In artikel 4 der instructie, voor laatstgenoemd personeel toch, is een regeling opgenomen, waarbij voor overwerk 25100%, naar gelang van het tijd stip waarop de diensten worden verricht, boven het uurloon wordt uitgekeerd. Weliswaar wordt de regeling bij Publieke Werken aldus toegepast, dat zoo mogelijk de ver richte overuren nadien in vrijen tijd worden ver goed en slechts hetgeen in de regeling boven de 100% is opgenomen in geld wordt uitgekeerd, doch het zal wel geen toelichting behoeven, dat een soortgelijke uitvoering bij het politiecorps met zijn bezetting beneden de sterkte en daardoor lange diensttijden, onuitvoerbaar is. Op grond van het bovenstaande zijn B. en W. van meening, dat het verzoek van het politieper soneel gemotiveerd is. zOodat zij in overweging geven voor hen in artikel 9 dor „Verordening Ge meentepolitie" een regeling voor de vergoeding van overwerk op te nemen, overeenkomend met het tarief, hetwelk geldt voor de werklieden van Publieke Werken. Het is bezwaarlijk op te geven hoeveel extra Uren dienst van het politiepersoneel in den loop van den zomer gevraagd zullen moeten worden, zoodat een kostenbecijfering thans niet mogelijk is. Door het beschikbaar blijven der geraamde belooningen voor de 4 zomeragenten is het op den salarispost uitgetrokken bedrag zeer waarschijn lijk voldoende om de hoogere vergoeding uit te kesren. zoodat het" aanvragen van een crediet voor 1941 niet noodig wordt geacht. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. UNIFORMKLEEDING COMMISSARIS VAN POLITIE Op grond van het besluit, d.d. 28 Maart j.l., van de Secretarissen-generaal van de Departe menten van Justitie en van Binnenlandsche Za ken, zal binnenkort, zoodra de rangen van de COSHnissarisssen van politie zullen zijn vastge steld, aan hen ook de verplichting worden opge legd om uniformkleeding te dragen. Naar de meening van den wnd.Secretaris- Generaal van het Departement van Justitie moet het billiijk geacht worden indien den commis saris van politie een bedrag uit de gemeentekas beschikbaar wordt gesteld, teneinde daaruit de kosten van eerste aanschaffing der kleeding te bestrijden, terwijl voor de volgende jaren een regeling omtrent de vergoeding voor het dragen van uniformkleeding ware vast te stellen. Het departementshoofd voornoemd acht het voorts gewenscht, dat ten aanzien van de toe te kennen vergoedingen een algemeene regeling wordt vastgesteld. Naar zijn aanvankelijke mee ning ware het bedrag der vergoeding f 150. 's jaars, terwijl in de kosten van eerste aanschaf fing voor éénmaal een tegemoetkoming van f 350.zou kunnen worden toegelegd. Naar de meening van B. en W. moet de klee- dingtoelage geacht worden te behooren tot het begrip „bezoldiging", welke bezoldiging voor de commissarissen van politie, krachtens het bepaal de in het tweede lid van artikel 224 der Gemeen tewet, door de Kroon, den Raad en de Gedepu-, teerde Staten gehoord, wordt geregeld. De door den Secrêtaris-generaal voorgestelde bedragen willen B. en W. billijk voorkomen, waarom zij voorstellen: 1. hen een crediet te verleenen van f 350. als tegemoetkoming in de kosten van eerste aan schaffing der uniformkleeding voor den commis saris van politie; 2. aan den genoemden Secretaris-Generaal, door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten, kenbaar te maken dat de Raad zich met de voor gestelde bedragen kan vereenigen. Met de jaarlijksche vergoeding van f 150. zullen B. en W. bij de begrooting voor 1942 re kening houden. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HUUR P.E.N.-GEBOUW Medio April j.l. werd het gebouw der Born- waterschool door de Duitsche weermacht ge vorderd. Ten einde het onderwijs aan die school zoo weinig mogelijk stagnatie te doen ondervin den is spoedshalve overgegaan tot het huren van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven van het voormalige P.E.N.-gebouw aan de Korte Kleverlaan no. 13. Deze vóorloopige huur is aangegaan voor den duur van 6 maanden, aanvangende 1 Mei j.l. te gen een huurprijs van f 625.per drie maanden. Indien na afloop van dit halfjaar verlenging van de overeenkomst noodig mocht blijken kan zulks telkens voor den tijd van drie maanden geschieden. B. en W. geven den Raad in overweging de voorloopig getroffen regeling te bekrachtigen. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VERPACHTING STRAND P. Witkop te Overveen en K. Paap te Zand- voort, verzoeken om gedurende het jaar 1941 wederom aan hen te verpachten het strandge- deelte nabij de strandtrap aan het eindpunt van den Zeeweg. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willi gen, tegen een pachtsom van Achthonderd gul den f 800.in totaal, onder voorwaarde, dat de pachters voornoemd op zich nemen te zor gen voor het wegvoeren van het stuifzand rond om de consumptietent en de badinrichting, en het voor zooveel noodig egaliseeren van het ge pachte strandgedeelte, en overigens met inachtne ming van de bepalingen waaronder ten vorige jare genoemd strandgedeelte werd verpacht, aan gevuld met de bepaling, dat de gemeente geener lei aansprakelijkheid zal dragen voor schade, den pachters toegebracht door maatregelen van de bezettende macht of van Overheidswege, ten gevolge waarvan de strandexploitatie op eeniger- lei wijze wordt beperkt of onmogelijk gemaakt; in wélk geval slechts de pachtsom naar even redigheid van den tijdsduur en den omvang dier maatregelen zal kunnen worden verminderd. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ONTHEFFING BEBOUWINGSVOOR SCHRIFTEN Burgemeester en Wethouders stellen voor in overeenstemming met het advies van de Commissie voor Publieke Werken, ontheffing van bepalingen der Bebouwingsvoorschriften: le. te verleenen aan: a. L. Warmendam te Aerdenhout, voor het ma ken van een diepkoelinstallatie voor de melkerij „Mariënbosch" aan den Boekenroodeweg; 2e. te weigeren aan: a. J. Maks te Aerdenhout, voor het bouwen van een broeikasje aan perceel Aerdenhoutsduinweg 9b, daar de voorgenomen aanbouw een over schrijding van de voorgevelrooilijn van den Schulpweg tengevolge zou hebben; b. G. A. Veldhuijzen te Bloemendaal, voor het bouwen van een wagenbergplaats met schaftlo kaal op een terrein achter perceel Alb. Thijm- De Nederlandsche Unie heeft partij gekozen De heeren Eindhoven, Linthorst Homan en De Quay, wie sprak dan ook weer van de drie wijzen van het Westen? hebben in het laatste nummer van de Unie een ver klaring afgelegd, die zij noemden: „Waar wij staan". De geweldige ontwikkeling der gebeur-: tenissen tengevolge van den steeds verder om zich heen grijpenden volkerenkrijg, zoo schrij ven zij, stelt ook ons volk niet alleen dag aan dag voor groote en kleine vragen, maar eischt ook somtijds hierop een antwoord. Met nadruk schrijft het driemanschap som tijds. Het is namelijk niet de gewoonte van de Unie een scherp omlijnd standpunt in te nemen. Men moet dan ook niet verwachten, dat de heeren thans, nu in het Oosten van Europa een geweldige strijd ontbrand is, om het zijn of niet-zijn van ons werelddeel, al schrijven zij aan den kop van hun verklaring: „Waar wij staan", inderdaad een positief geluid laten hooren. Neen, hoogstens zou men na lezing van dit artikel kunnen zeggen, waar de Unie „zweeft". Ze hebben er zich dus ook thans, nu er voor ons volk maar één keuze is, op de vlakte gehouden en meenen zich er met een slimmigheid te kunnen afmaken. Zij zeg gen dan: „Maar de omstandigheden, waarin ons Volk zich thans bevindt, maken het ons ten eenen male onmogelijk, stelling te nemen in den strijd tusschen Duitschland en Rusland. Een dergelijke beslissing toch, zou slechts in volle vrijheid en door eigen Overheid kunnen worden genomen." En verder: indien wij zooeven op grond van staatkundige overwegingen het woord be zet Nederland onmogelijk achtten, partij te kiezen in den Duitseh-Russischen oorlog, zoo zien wij ons in dit verband genoopt op grond van den eeuwen ouden bloedeigen aanleg dezer Gewesten te verklaren: wij Nederlandsche socialisten zijn geen natio- naal-socialisten." In zijn lataste rede, welke hij te Amsterdam hield, heeft de Rijkscommissaris duidelijk zijn standpunt uiteen gezet. „Nederland zal natio- naal-socialistisch georganiseerd moeten wor den", zoo zeide hij. Slechts dan zal het moge lijk zijn op basis van gelijkgerechtigheid in de nieuwe volkerengemeenschap van Europa te kunnen samenwerken. Het driemanschap verklaart, dat zij én hun aanhang geen nationaal-socialisten zijn. Wel nu, zijn kunnen htm conclusies trekken. In deze tijden, nu een geweldige nationaal- socialistische revolutie zich baanbreekt, zoowel over de plutocratische en joodsche machten, als over de bolsjewistische, past geen halfslach tigheid. Men is vóór of tégen. Men is met Duitschland tégen de Sovjet-Unie, of men is met de kapitalistische wereld en de Sovjet horden tégen het nationaal-socialisme. De drie wijzen van het Westen hebben „hun standpunt bepaald". Zij hebben dit klaarblijke lijk gekozen op een dusdanige wijze, dat nie- man van hun leden er „aanstoot aan kan nemen." Thans slaan zij zich op de borst en denken de Nederlandsche zaak gediend te heb ben naar eer en geweten. Doch in werkelijk heid hebben zij slechts bereikt, dat wanneer straks de harde waarheid ook tot hun leden zal doordrigen de ontgoocheling nog grooter zal zijn De strijdorganisatie der S.S. doet een beroep, ook op U In den strijd tegen de Sovjet-Unie, den strijd tegen de aanranders van de Europeesche be schaving en Westersche cultuur, den strijd tegeo de vernietigers van het Christendom, hebben talloozen zich reeds aanéén gesloten om een front te vormen, dat opgeworpen wordt als een stalen muur tusschen het Nieuwe Europa ett de Bolsjewistische horde. Uit alle deelen vaji het continent zijn zij gekomen, deze jonge strijders en zij trekken thans op achter de vanen der Waffen-SS. Ook in ons land hebben velen zich gemeld, die thans met de wapenen en metterdaad hun leven inzetten om Europa te redden van het Bolsjewistische gevaar. Was is deze Waffen-SS? De Waffen-SS, aanvankelijk een klein corps, de SS genoemd, van strijdbare mannen, aan wie de bescherming van den persoon van den Füh- rer werd opgedragen, groeide na de machts overname uit tot een élite-corps. Haar taak werd het bewaken van de nationaal-socialisti- sche staatsorde. Langzamerhand groeide zij uit tot een keurcorps, dat thans de belichaming van de nationaal-socialistische wereldbeschou wing genoemd kan worden. Naast deze SS werd de Waffen-SS opgericht, die tot taak kreeg de Groot-Germaansche volkerengemeen schap te bewaken en te Verdedigen. Slecht^ de besten, de flinksten en de meest ras-zuiveren, werden in dit élitecorps toegelaten. De hoogst/» eischen, lichamelijk, zoowel als geestelijk, wor den den SS-man gesteld. De kenmerkende Germaansche deugden dra gen deze organisatie en haar devies luidt over eenkomstig het gebod van den Führer: „Mijn eer heet trouw". Naast de trouw staat de gehoorzaamheid, een vrijwillige gehoorzaam heid, die bereid is ieder offer voor den Führer en de nationaal-socialistische wereldbeschou wing te brengen, die bereid is ieder bevel zon der aarzelen en onvoorwaardelijk op te volgen. Vrijheidswil en ontembare strijdgeest ver vullen den SS-man en nooit aarzelt hij zich met zijn leven voor zijn ideaal en den Führer in te zetten. Over de plaats, die de SS ten opzichte vaji den Godsdienst inneemt, is door criticasters veal boosaardigs gezegd en geschreven. Deze vraag heeft eens Reichsführer Himmler met de vol gende duidelijke woorden beantwoord: ....„Wij zouden dit vast aaneengesmeede corps niet kun nen zijn, wanneer wij niet de overtuiging en het geloof in een almachtigen God bezaten, Die ons behoudt, Die ons en ons vaderland, ons volk en deze aarde geschapen en ons onzen Führer gezonden heeft." Dat de SS-mannen als politieke soldaten geheel en al in het nationaal-sociaistisch denken en handelen opgevoed worden, spreekt vanzelf. De sportopleiding en de scholing zorgen voor de lichamelijke ontwikkeling van den SS-man. Wat de sport betreft worden de hoogste eischen aan hem gesteld. Jaarlijks moeten zij proeven van bekwaamheid afleggen en het SS-sport- insig'ne is voor iederen SS-man verplicht. De eer van den SS-man is hem heilig. Hij heeft het recht en den plicht, zijn eer met de wapens te verdedigen. Daarom wordt hem, nadat hij zijn arbeidsdienstplicht en militairen dienst vervuld heeft, op één en twintigjarigen leeftijd het wapen, de SS-dolk uitgereikt. Eerst dan, en wanneer hij den eed op den Führer heeft afgelegd, wordt hij als volwaardig SS-man in de organisatie opgenomen. Zoo marcheert de SS volgens onverander lijke wetten, als een nationaal-socialistische orde van mannen van het Noorsche ras, als een gezworen gemeenschap van hun sibben, vast besloten op, naar de toekomst. Zoo marcheert thans deze uitgelezen schare van jonge Germanen naar het Oosten, waar zij den strijd aanbinden tegen de Sovjét-Unie, ge dragen door onwankelbaar geloof, in den natio- naal-socialistischen Staat en den Führer. Aanmeldingen kunnen geschieden bij de Cen trale van de Waffen-SS, Bureau Nord-West, Stadhouderslaan 132, Den Haag. Tijdens hun opmarseh naar hel Oosten treffen de Duitsche soldaten onbeschrijfelijke teeltenden van ellende in de Sovjet-Unie aan. Zoo rijn vele arbeidersgezinnen er onder de macht der bolsjewisten aan toe (Scherl-Hollared)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1