MOET BLOEMENDAAL worden. De Twentsche Bank N. V. - Bloemendaa! ALLE BANKZAKEN LOOP DER BEVOLKING INMAKEN VAN VRUCHTEN BURGERLIJKE STAND DT^ELSWOÜT - APOTHEEir^ Laat U nimmer in den steek A L T IJ D geopend Zondagsdienst Apotheken Gevonden Voorwerpen Weest zuinig met Uw Gasverbruik en denkt er aan dat 25 bezuini gd GEMEENTELIJK GASBEDRIJF BLOEMENDAAL ZIEKENHUISFONDS „VOORZORG BLOEMENDAAL - HAARLEM Geen zorgen meer bij eventueele Ziekenhuisverpleging EEN BELANGRIJK CONCERT Wie er kwamen: biIngekomen: II. W. Sebregts, uit voerder, Schaepmanlaan 4, Santpoort-Station, van Velsen. R. M. Wouters, koopman diamant, Verbenalaan 8, Aerdenhout, van Amsterdam. W. P. van Niel, horlogemaker, Prins Hendriklaan 101, Ovcrveen, van Haarlem, H. M. Hinlopen, expedi teur, Madelievenlaan 7, Aerdenhout, van Nieuwer- Amstel. met EBOREIN geeft de volgende voordeelen: EBOREIN is een conserveeringsmiddel. EBOREIN bevat geen synthetische zoetstof. Bij gebruik van EBOREIN is slechts 80 gram suiker per pond vruchten noodig. Korte kooktijd, dus: gasbesparing. - Geen lucht dichte afsluiting noodig. Gaarne verstrek ken wij U bijbehoorende recepten. „Optiphar- ma", G. Daams, Opticien (diploma V.V O.), Gediplomeerd Drogist A.N.D.B., Bloemen- daalscheweg 123, Telefoon 23170. Ook voor leden van Bloemendaalsoh Ziekenfonds. biGeboren Zoon van W. G. A. Pitlo- Beilnders. Dochter van N. J. M. Lohman-Schrik- ker. Ondertrouwd: E. van Wonderen en H. E. Brouwer. M.W. Sa vrij Droste en Z. Pondman. Getrouwd: A. N. J. van Hees en M. B. van der Sluijs. J. G. Turk en A. J. M. Bruines. Overleden: A. M. van Brederode, oud 71 jaar. TELEFOON 167B0 blApotheek „Elswout", Bloemendaalsche weg 341, Overveen. Dag en nacht geopend, ook des Zondags. Bloemendaalsche Apotheek N.V., Bloemendaal- scheWag 85, alhier. o biGevonden en terug te bekomen bij: Van Schooten, 1 fi'cl „Roozendaal", Overveen,een per soonsbewijs met distributiekaart.Broodman, Prins Mauritslaan 92, ccn damesblazer. Wakelkamp, Dickmanstraat 52, Haarlem, een ledige porte- monnaie. C. Jansen, Eemstraat 27, Haarlem, een portemonnaie met inhoud. Van Staveren, Pot- gieterweg 19, een dameshandschoen. Marmelstein, lepenlaan 34, een zilveren horloge. Wouters, Made lievenlaan 19, een stamkaart. Van der Vlis, Pla- tanenlaan 32, een portemonnaie met inhoud. N. P. Schoen. Eemstraat 29, Haarlem, een baby schoentje. Dubbelman, Hyanintenstraat 47, Sant poort, een portemonnaie met inhoud. Politiebureau Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): damesporte- monnaie met inhoud, sjaal, riem, handschoenen, blouse, sigarettenapparaat, ceintuur, lap stof.porfe- monnaie, sleutels. Post Aerdenhout: een bril. Post Strand: broek, portefeuille met inhoud, tram-abonnement, badgoed, sleutel, gedeelte van een stamkaart. o FRIEZENDAG TE OVERVEEN. oZondag a.s. organiseert het Frysk Selskip „Gysbert Japix" een Friezendag, alhier. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling, alle Friezen te laten deelnemen, doch door de moeilijkheden vooral op Zondag, heeft het bestuur zich genood zaakt gezien hiervan terug te komen. Er werd daarom besloten, dezen dag alleen te organiseeren voor Friezen uit de omgeving, zooals Amsterdam Zaanstreek, Purmerend, Hoorn, Alkmaar, IJ- niuiden, Beverwijk e.a. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft het gemeentelijk sportterrein „aan het begin van den Zeeweg belangeloos beschikbaar gesteld. Hier wordt Zondag a.s. deze openluchtdag gehouden. Medewerking zullen verleonen de gezelscliappen ,,Fryslan" uit Amsterdam „Sljucht en Rjucht" uit Koog aan de Zaan, het Haarlemsche zangkoor ,,Frisia" en de humorist Stags uit Amsterdam. Er zal een kaatsdemonstratie worden gehouden ondeT leiding van den heer De Wal uit Haarlemhieraan zullen deelnemen Haarlem, Amsterdam en Zaan streek. Voor het winnende partuur zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld; de beste kaatser krijgt een eere prijs. De tooneélvereeniging „Frisia" zal o.m. op voeren de „Plattelands-repetitie" voor een boeren bruiloft. Ook voor de kinderen worden wedstrijden ge organiseerd; de „Fvyske Skots" en andere bekende Friesche dansen zullen worden uitgevoerd. De heer Metz, voorzitter der organiseerende ver- eeniging zal te 11 uur een openingswoord spreken; daarna zal de heer Boersma, bondsbestuurslid uit Utrecht een toespraak houden. Er worden hon derden belangstellenden verwacht. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB blJ.l. Woensdag zijn op onzen clubavond de kampioensbeker en medaille's uitgereikt aan de verschillende groepwinnaars vairthet afgeloopen winterseizoen. In de eerste plaats werd aan den heer W. van 'der Werff de beker uitgereikt die hij weer als kampioen 1941 een jaar in zijn bezit mag houden. Het is thans de tweede maal dat aan den heer van der Werff de beker is uitgereikt en het re glement luidt dat diegene die den beker driemaal achtereen wint hem definitief mag behouden, zoo dat voor het aanstaande seizoen een scherpe strijd verwacht mag worden. De medailles voor winnaars van de groepen 2, 3 en 4 werden uitgereikt aan de heeren H. W. Ho- genbirk, C. Hogënbirk en J. Haanstra, die alle naar een hoogere afdeeling promoveeren. Ook de winnaars van de na de onderlinge com petitie gehouden zeskampen de heeren C. Wouda, C. ten Hengel, J. Haanstra en P. van der Werff ontvingen een prijs. Tenslotte werden de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de Zomerwedstrijden, waarvan de heeren J. Lankamp en N. Babeliowsky door al hun partijen te winnen respectievelijk den lsten en 2den prijs ontvingen. De avond werd besloten met een gongwedstrijd die een geanimeerd verloop had; Hoewel het wed- s'trijdseizoen thans is gesloten blijft de club op eiken Woensdag in het Jeugdhuis Donkerelaan doorschaken. Mochten er sehaakliefhebbers wezen die met de club willen kennis maken dan zijn zij de komende weken van harte welkom. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGENBELASTING Nu vele motorrijtuigen, welke voortbewogen worden door middel van dieselmotoren, in ver band met het bestaande gebrek aan dieselolie voorzien worden van een gasgenerator of wel van een persgasinstallatie, doet zich ten aanzien van de motorrijtuigenbelasting de volgende moeilijk heid voor. In vele gevallen is de houder van den die selwagen tijdens en na den inbouw in het bezit van een geldige wegenbelastingkaart. De nu oorspronkelijk voor dieseltractie betaalde we genbelasting is volgens art. 3a van de Motorrij tuigenbelastingwet tweemaal zooveel als zulks het geval is voor motorrijtuigen, voortbewogen door middel van generatorgas. Begrijpelijkerwijze vérzoeken daarom de des betreffende ondernemers aan de ontvangers der Directe Belastingen om restitutie van de in dezen zin te veel betaalde wegenbelasting. Deze volko men billijke verzoeken werden tot nu toe door de diverse ontvangers van de hand gewezen, zoo dat gedurende den resteerenden geldigheidsduur van de wegenbelastingkaart feitelijk te veel be lasting betaald wordt. Hierin heeft de Bond voor Bedrijfsautoverkeer aanleiding gevonden, zich in een request te rich ten tot den Secretaris-Generaal van het Departe ment van Financiën, teneinde te verzoeken in dergelijke gevallen aan de ontvangers der Di recte Belastingen machtiging te willen geven, restitutie te verleenen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN haOp Donderdag 17 Juli a.s., des avonds om 8 uur, zal in de Zuiderkapel aan de Zuider straat no. 15, te Haarlem, spreken de heer J. Kits, Evangelist te Zeist. Den 24sten Juli spreekt de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar, over het onderwerp: „De arm des Heeren." o EXAMENS blVoor de praktijkexamens Boekhouden der Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden en der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering der Handelswetenschappen is geslaagd de heer A. Stevens, te Haarlem. Voor 't praktijkexamen Engelsche Handelscorrespondentie der laatstge noemde vereeniging slaagde mej. A. Koeze te Bloemendaal. Beide leerlingen werden opgeleid door den heer G. J. Pool, Iepenlaan, alhier. blVoor het eindexamen HBS-B slaagden de volgende leerlingen van het Kennemer,Ly ceum te Bloemendaal: J. L. André de la Porte, M. E. Ballast, C. W. Bierens de Haan, J. B. Boeyinga, J. B. Broodman, W. Frankenthal, C. van Hengel, C. M. Huyer, W. B. Kessler, J. A. v. d. Lee, A. C. van Marie, W. Matthieu, S. I. van Nooten, H. Prins, P. Roeland, L. A. v. Scherpenberg, J. K. Schilthuis, O. W. J. M. Smaalders, C. Snethlage, F. W. R. v. Starten, H. Sturm, A. van Thiel, C. M. E. Ujlaki, G. A. Zomer, I. R. Rusz en W. Schneider. jH Geslaagden van de Hartenlustschool Diploma MULO Van de Hartenlustschool, tijdelijk gevestigd in de villa Rustenburgh, zijn tot heden geslaagd de volgende leerlingen: J. Kruyt, B. IJspeert (dipl. B), Coby Clay, J. Stada (dipl. B), H. Kuling, Annie Klerk, D. Questro, R. Stoffer, Annie Kamstra, A. van de Velde, T. Visser, Bep Strang, Marie Caspers, J. Pronk (dipl. B), Corry van Kersen, Bertha Luikinga, Tootje Deutekom, J. Baggerman, Hansje Sundermeyer, H. van der Werff, S. Bakker en Adri Veen. In de volgende weken van Juli worden de examens voortgezet. NEDERL. NATUURHISTORISCHE VER EENIGING AFDEELING HAARLEM EN OMSTREKEN Excursie naar den Haarlemmermeer haZaterdagmiddag werd een fietstocht ge maakt naar den Haarlemmermeer. Dank zij de vriendelijke tussehenkomst van den landbouw- consulent, den heer Den Engelsen, kon een tweetal bedrijven bezichtigd worden. De heer Den Engelsen bracht het gezelschap naar het bedrijf van den heer Meerburg, vlak achter de Cru- quius en vertelde eenige bijzonderheden over de verschillen in grondsoort in den polder. Het meerendeel der bedrijven zijn landbouwbedrij ven, dat van den heer M. was een gemengd bedrijf. Op de gronden van den heer Meerburg bevindt zich een stuk oud zeezand. De op dezen sterk stuivende grond geteelde voederbieten hadden van de droogte te lijden. De rogge stond prachtig: duidelijk was aan den stand, voornamelijk aan da hoogte, de meerdere of mindere droogte van den bodem af te lezen. Op de zwaardere gronden werd de tarwe verbouwd. Erwten (capucijners en groene erwten) lar"n te drogen. De zwavelgrond wordt gebruikt voor de teelt van suikerbieten; op de bladeren werd hef schildpadtorretje gevonden. Na een bezoek aan de gebouwen, waarbij vooral de Amerikaansche ronde koestal op viel, werd de tocht voortgezet naar Hoofddorp, waar ir. C. Koopman, verbonden aan het Cen traal Bureau van het'Ned. Landbouw-Comité, ons ontving op het onder zijn leiding staande veredelingsbedrijf van landbouwgewassen. Ir. Koopman zette uiteen wat de bedoeling is van deze veredeling: n.l. de beste eigenschappen uit de verschillende soorten te vereenigen. De ver edeling berust bij zelfbestuivende gewassen, zooals tarwe, op kunstmatige kruising. Jaar lijks wordt een groot aantal kruisingen uitge voerd en het duurt jaren voor men eindelijk zoover is, dat men de beste nakomelingen daar van door onderlinge vergelijking heeft geselec teerd. Teneinde het aantal jaren te bekorten worden in de kas tusschen-generaties gemaakt, terwijl in Indië voor den oorlog tusschen- generaties van erwten, gerst en haver werden gemaakt. Na deze inleiding werden de proefvelden bezichtigd. Juist in dezen tijd waarin de belangstelling voor de landbouwvraagstukken algemeen is, was deze excursie zeer op haar plaats en de heer Gerbranda sprak dan ook namens allen toen hij de heeren Den Engelsen en Meerburg en later Ir. C. Koopman hartelijk dankzegde voor hun groote bereidwilligheid waardoor deze bezoeken mogelijk werden gemaakt. SPORTFEEST VAN DE CHRISTEL. SCHOOL blDe Christelijke School te Bloemendaal hield voor haar ÜlO-leerlingen op het Ge meentelijk Sportterrein aan den Zeeweg te Overveen Vrijdagmorgen j.l. onder ideale weers omstandigheden een sportfeest. Omstreeks 9 uur werd begonnen met het af werken van een uitgebreid programma, be staande uit snelloop, ver- en hoogspringen, bal- werpen, slingerbal, kogelstooten en estafettes, samengesteld en uitgevoerd onder leiding van de' leeraren in lichamelijke opvoeding, mej. T. Selle en den heer W. v. d. Laan. De jury be stond uit de leerkrachten. Op de verschillende nummers werd door de deelnemers fel gestreden; vooral de klasse-esta fettes werden onder groote spanning verloopen. Er werden aardige resultaten behaald. Te circa 12.30 uur werden de uitslagen door het hoofd der' school, den heer Tj. K. Roosjen, bekend gemaakt. Met een toepasselijk woord reikte hij de prijzen uit, waarna deze goed ge slaagde sportochtend gesloten werd. CABARETAVOND VOOR DE GEWONDE EN ZIEKE MILITAIREN TE UTRECHT bl— Maandag 21 Juli zal een Haarl, Cabaret gezelschap bestaande uit H. Ferra, Duo Smal en Van Norde, Mr. Lswoe, G. v. d. Maat, Joop Pruis en Martin v. d. Horst, geheel belangeloos een feestavond geven voor de gewonde en zieke militairen te Utrecht. Dit gezelschap heeft met veel succes in Mei een avond gegeven voor de verpleegden van „Kareol" te Aerdenhout. Het plan is om de patiënten in de pauze te tracteeren Giften of geschenken voor dit doel zullen gaarne in ontvangst worden genomen: Adr. Stooplaan 21. II Zeer lage contributie, voor een verpleegtijd van 42 dagen, of onbepeikt naar keuze Vrije ziekenhuiskeuze. Geen bijbetalingvoorgeneeskundigebehandelingof verpleging. Vrij vervoer naar het Ziekenhuis Vraag inlichtingen en tarieven bij den Penningmeester Hendrik Roozenlaan 25, Haarlem (West). HET BESTUUR. SOLIST: ALBERT DE KLERK, ORGANIST haMaandag den 21en dezer geeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur Frits Schuurman, een belangrijk concert in de oude St. Bavo. Het koor zal werken zingen van oude meesters als Da Palestrina, Lotti Hass- ler, Orl. di Lasso en anderen. Alleen het „Ecce quomodo moritur justes", is reeds een bezoek aan hef concert waard. Een der verslaggevers schreef het vorige jaar daar van: „Deze plechtige lijkzang, gezongen ter nagedachtenis van onze dierbare gesneuvelden, werd door het publiek staande aangehoord. Het was een treffend moment vol ingetogenheid, toen het levende orgel van kloeke manneristem- men dezen rustigen en toch hoopvollen treur zang door de geweldige ruimte liet galmen." Een andere drukte zich als volgt uit: „Toen het in den onvolprezen zang onzer Koninklijke Liedertafel opsteeg, was het als ruischte een zachte wind over de graven der gesneuvelde wapenbroeders." Doch de toehoorders zullen niet alleen bs»- zielden mannenzang te hooren krijgen, zij zui len ook kunnen genieten van het prachtige orgelspel van Albert de Klerk. Na een schitterend eind-examen, twee jaar geleden afgelegd, (cum laude) aan het Con servatorium, w;erd dezen Haarlemsehen kun stenaar vóór eenige weken met algemeene stem men van de internationale jury de Prijs van Uitnemendheid toegekend. Sinds zeventien jaar werd deze prijs niet meer toegekend, gezien de hooge eischen, die er voor gesteld worden. Vooral moet Alb. de Klerk als imprgvisator op een gegeven thema iets buitengewoons kunnen presteeren. Daarom mag onze bijzondere belangstelling uitgaan naar het slotnummer van zijn pro gramma op dit concert. Dit nummer zal bestaan uit een Improvisatie in vier deelen op evenveel thema's, te verstrek ken door vier kunstenaars van naam. De thema's zullen hem door den heer J. Tideman, voorzit ter van Zang en Vriendschap, overhandigd worden direct voor den aanvang van de im provisatie. Het publiek krijgt dan eerst die gege vens te hooren en zonder verdere voorberei ding moet de organist er dan zijn stuk uit op bouwen. Wij twijfelen dan ook niet aan de belang stelling, die door een dergelijk niet alledaagsc'i programmanummer zal gewekt worden. De kerkconcerten van Zang en Vriendschap trekken steeds een 3 a 4000 toehoorders. Ook in deze kommervolle tijden zal de edele man nenzang en het machtige orgelspel weer tot duizenden harten kunnen spreken. De toegang tot het concert is zoo laag moge lijk gesteld en bedraagt slechts f 0,25. o DIPLOMA-ZWEMMEN IN STOOP'S BAD blIn „Stoop's Bad" te Overveen legden Dinsdagmiddag 8 Juli j.l. de meisjes-leerlingen van de tweede een eenige meisjes van de hoo gere klassen der „Hartenlustschool" de proe ven af voor het Stoop-diploma en het A-diploma van den Ned. Zwembond. Het „afzwemmen" begon te circa 2 uur en had een zeer vlot verloop; de proeven werden afgenomen door mej. T. Sclle, leerares lichame lijke opvoeding aan de Hartenlustschool; den heer P. Schultink, directeur van Stoop's Bad en den heer Endert, badmeester van Stoop. Na afloop begaven allen zich naar het gym nastieklokaal in het zwembad, waar door het hoofd der school, den heer dr. T. Popma, ao- diploma's werden uitgereikt. Dr. Popma bracht aan allen, die him mede werking hadden verleend, dank en in net bij zonder deed hij dit ten aanzien van het ge meentebestuur van Bloemendaal, dat het moge lijk had gemaakt het zwemonderwijs op de Har tenlustschool in te voeren, zoodat reeds vele leerlingen, die deze school doorloopen hadden, in het bezit kwamen van het zwemdiploma. Waren het eenige dagen geleden de meisjes van de „Hartenlustschool" die de proeven voor het Stoop-diploma en het A-diploma van den Ned, Zwembond aflegden. Vrijdagmiddag d:a.v. kwamen de jongens-leerlingen van de tweede klassen hiervoor aan de beurt, terwijl 2 jongens van hoogere klassen de proeven deden voor het tamelijk moeilijke B-diploma van den Ned. Zwembond. Het „afzwemmen" vond plaats in het binnen bad van „Stoop's Bad" te Overveen en had ook nu weer een vlot verloop; de proeven werden afgenomen door de heeren P. Schultink. W. v. d. Laan, leeraar lichamelijke opvoeding aan deze school, en Endert. Het doet ons genoegen dat dit keer, zoowel meisjes als jongens, buiten het gewone zwem diploma, óók de proeven aflegden voor het A en zelfs B-diploma van den Ned. Zwembond. Het zwemonderwijs heeff dus weer een groo1 succes gehad, zooals de .resultaten uitwijzen Géén van de leerlingen behoefde afgewezen te worden Zoo leverde de „Hartelustschool" weer een aantal goede, geoefende zwemmers (sters) af zooals dit jaarlijks geschiedt! EXAMENCOMMISSIE M.Ü.L.O. blBenoemd is in de commissie voor de MULO-examens te Amsterdam de heer A. Hoek stra van Haarlem, onderwijzer aan de Openbar» MULO-school alhier.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 3