I. C. HAAN V= VICTORIE J. F. KROONE Oranje - Wit - Blauw VAN DE LEESTAFEL Foto Voorwalt C.CASSEE Het Boek van de Week. Aanvu 11 i ngsbrandstof FOTOTÜD! Vrijdag 1 Aug. 1941 COMPLETE MEUBILEERING BARTELJORISSTRAAT 39-41 TEL. 10250 Eet-, Zit- en Slaap kamer-ameublementen Tuinaanleg Vaste Plantencültuur VRIJWIL1 N EGIOEN PHILATHELISTISCH BUREAU De Rijkdommen der Aarde Veenkluiten geheel droog vacantiet'JD BEGRAFENIS EN CREMATIE 22444 Vacantia, Vacantie HOTEL „VREEBURG' Sneeuwwitje en de zeven dwergen Denk om afschermen. WELKE DIEREN LEVEN HET LANGST? €en zorg minder en een maaltijd meer LOOP DE Te'efoon 14423 Woonplaats: Oranje Nassaulaan 6, O verveen Kweekerijen: Bl.daalscheweg en Dompvloedslaan Onder deze aloude kleuren zal het Vrij willigerslegioen Nederland strijden aan het Oostfront. Het zijn de roemrijke kleuren van het vaandel der Nederlandsche legioen soldaten. Dit vaandel volgen zij als zij vertrekken uit Nederland. Dit vaandel zal hen voorgaan in den strijd op leven en dood tegen de Bols jewistische horden. Dit vaandel zal fier wapperen, overal waar zij den vijand zullen aanvallen, terugslaan en vernietigen. En ook deze oude kleuren zullen het zijn, die met nieuwen roem beladen door hen zullen worden teruggebracht in ons vaderland, straks als de strijd gestreden, de Westersche beschaving veilig gesteld en de overwinning behaald is. Oranje-wit-blauw. Het zijn de kleuren die getuigen van een tijdperk, waarin Neder landers geschiedenis maakten. Een tijdperk, waarin Nederlanders daden wisten te stellen, die de wereld met ontzag vervulden. Er wordt een beroep op de edelste eigen schappen van ons volk gedaan. Weer moeten er daden gesteld worden. Weer staat de toekomst van ons vaderland op het spel. Weer zijn het de kleuren Oranje-Wit-Blauw, die, ons, zooals eens onze voorvaderen, oproepen ten strijde. Nederlanders, Bolsjewistische benden be dreigen Europa, de Communistische klauw graait naar christendom, beschaving en cultuur, uw doodsvijand zwaait de toorts der vernietiging, maar daar wappert hoog het vaandel met de vertrouwde kleuren, daar wijst het Oranje-Wit-Blauw, de kleuren onzer voorvaderen en thans weer van de Nederlandsche legioensoldaten, die zich opmaken den strijd te strijden, deze kleuren roepen u toe uw plicht te doen, u aan te melden bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE CONCERTEN IN DE GROOTE KERK haHet Concertbureau Alphenaar deelt ons het volgende mede: Het eerste concert van de cyclus goedkoope concerten van den heer George Robert, met medewerking van de allerbeste solisten is een volslagen succes geworden. Niet minder dan 1600 menschen bevolkten de Groote Kerk en waren getuige van een avond die nog lang in de herinnering zal blijven. Alleen reeds het verblijf in deze koele kerk op één der heetste zomerdagen, was reeds een genot op zichzelf. Men kan dan ook van dit con cert zeggen, dat het publiek naar lichaam en ziel verkwikt was. Het is een gelukkige greep van den heer George Robert om voor het tweede concert op Vrijdag 8 Augustus terug te komen met mevr. Jo Vincent, doch nu in samenwerking met de zoozeer bij haar passende alt-zangeres mevr. Theodora Versteegh. Deze beroemde Nederlandsche zangeressen zullen ons in duetten zoowel als soli van hun heerlijk talent doen genieten, terwijl de heer George Robert op ons prachtig Orgel voor een passende afwisseling zal zorgdragen. Het zal iedere muzieklierhebber verheugen deze zan geressen nog eens samen te kunnen beluiste ren, daar de prachtige duetten uit Bach's „Hohe Messe" door Jo Vincent en Theodora Versteegh gezongen, ons nog versch in het geheugen liggen. Het is voor de vacantiegangers wel een unieke gelegenheid om een heerlijke avond in onze niet genoeg te prijzen cathedraal door te brengen. Wy kunnen dan ook niet anders verwachten of dit concert zal zich minstens in dezelfde toe loop verheugen als het vorige. TE OVERVEEN Bloemendaalscheweg 257 bij de Julianalaan Tel. 24419 Aan- en Verkoop van Verzamelingen Economische aardrijks kunde voor^ iedereen Dit boek sluit op zijn wijze aan bij „Veertig eeuwen levensdrang", dat wij eenige weken ge leden besproken. Mr. W. J. van Balen huppelde veertig eeuwen door en deed telkens een greep in de historie, een stevige greep, die niet losliet vóór het onder havige stuk geschiedenis recht was wedervaren en in boeienden vorm was neergeschreven. „De rijkdommen der aarde" is een niet minder belangwekkend boek, dat wij met veel genoegen lazen. Het is gesierd met twee ondertitels, n.l.: „Over het huishouden der menschheid" en „Eco nomische aardrijkskunde voor iedereen." Dr. Juri Semjonow, de schrijver, -geeft in dit boek de geschiedenis van voedingsstoffen en materialen. De verschillende vormen van „dagelijksch brood" verschillend bij welhaast elk volk van den aardbol, worden behandeld. Zout wordt be sproken, visch, zuivel, hout, rubber, koffie, al coholhoudende dranken, suiker, tabak, katoen, wol steenkool, olie, metalen enz. Wat daar nu voor meesleepends over is te ver tellen? Daar bezit Juri Semjonow het geheim van. Wat hij b.v. van suiker weet te. vertellen, is gewel dig. En in de wijze waarop hij het doet zit het meesleepende. Zoo'n suikerhoofdstuk b.v. begint Het boek van de week: DE RIJKDOMMEN DER AARDE door Dr. Juri Semjonow. Geb. f 6.90. met de oudst-bekende suikergebruikèrs, de be woners van de staten van Bengalen en Assam. Dan worden de Arabieren „echte zoetekauwen" ten tooneele gebracht, die als ware Islamieten in de rozijnen, gesuikerde amandelen, confituren, suikertabletjes enz. reeds een voorsmaak van de geneugten van hun hemel meenen te proeven. Overal waar zij doordrongen, namen ze het sui kerriet mee en zorgden -zoo voor een snelle ver breiding van ,,'s levens zoetheid". Het suikerriet werd door de Hollanders naar Java gebracht, met veel succes. De Europeesche suiker werd ontdekt door den Duitscher Andreas Sigismund Marggraf. Napoleon stimuleerde het winnen van beet wortelsuiker, niet het minst door het Continen taal stelsel. De suiker- maakte hierna een ware zegetocht over de wereld, waarbij ook nog wel hevig ge streden werd,_ zelfs door suiker tegen suiker. Hoe dat ging, dient men wel zelf te lezen. Dr. Semjonow' schrijft in zijn boek een voor woord „Aan mijn Nederlandsche lezers." Na een inleidend woord zegt Dr. Semjonow, dat hij zonder schroom de Nederlandsche uitgaaf tegemoet ziet, in het geloof, dat in geen land het economisch denken op zulk een hoog peil staat als juist in Nederland. De Nederlanders waren de eerste kooplieden van Europa. De Nederlanders hebben hun koloniën tot de beste ter wereld gemaakt. Hun dijken en hun tulpen, hun cosmografen en hun zeevaarders, hun gouverneurs en hun pioniers, dit is voor u, Nederlanders, allemaal iets waar het nieuwtje van af is. Maar den geweldigen omvang, het bui tengewone van hetgeen voor u zoo gewoon is, de gansche fantasie van dit heldenepos der eco nomie, zult ook gij eerst dan volkomen kunnen begrijpen en waardeeren, wanneer gij alle daden van andere volken tot maatstaf neemt. Om zijn eigen land te leeren kennen is het noodig eens in den vreemde een kijkje te nemen. Voor deze reis bied ik. u mijn schip aan, dat niet zeeën bevaart, maar eeuwen doorkruist." Tot zoover Dr. Juri Semjonow. Wij kunnen u deze reis- van harte aanbevelen. Honderden pittige illustraties sieren het boek, van de hand van W. Petersen. De uitnemende vertaling is van Til Brugman en de onbekrompen uitgave van N.V. Uitgeversbedrijf „De Spieghel", Amsterdam. J. H. VAN DER SCHOOR. „DIE MODE" IN JULI Het zoo juist verschenen Juli-nummer van „Die Mode" toont ons de laatste modellen van den zomer. Strand- en sportieve kleeding zyn goed vertegenwoordigd; de luchtige, fleurige zomer- toiletjes zullen velen inspiratie geven voor de nazomersche garderobe. Nog steeds is het parool: eenvoud voor de ge wone, dagelijksche jurk, de jurk waar men te allen tijde mee voor den dag moet kunnen ko men. Alle mantel-variaties zijn vertegenwoor digd: de lange gesloten mantel, de loshangende swagger, het korte sportieve jasje, enz. Vooral het laatste komt steeds met nieuwe ideeën op den voorgrond. Alleraardigst zijn de schoenmodellen, die ook nu weer de vaardigheid en de fantasie van den modernen ontwerper naar voren- brengen. Bij de nieuwe hoeden-modellen valt ons de groote eenvoud op, waardoor het mogelijk is, dat verschillende typen (zoo niet alle) denzelfden hoed dragen. Voor de interessenten van de modebranche is dit blad zeker weer een aanwinst, terwijl ook coupeuses en kleermakers in dit nummer goede ideeën zullen vinden. „Die Mode" is bij boekhandel en stoffenzaken verkrijgbaar. Abonnementsprijs f 3.60 per kwar taal (franco huis). Losse nummers f 1.20. Inlichtingen bij N.V. Wereldmode, Prins Hen drikkade 173, Amsterdam. DE SPELLING VAN HET WESTFRIESCH Deze 24 pagina's tellende brochure is weer een van die pittige uitgaven van de West-Frieze- Styk. Die Vereeniging is reeds jaren bezig, de ken nis van West-Frieschland's verleden historisch verantwoord te verbreiden en te trachten het goede en waardevolle uit dat veelszins rijke ver leden te bewaren en tot rijker ontplooiing te brengen. Terloops zij hier vermeld, dat de West-Frieze- Styk op uitstekende geschiedkundige gronden verdedigt, dat niet slechts de thans als zoo danig bekende landstreek als West-Friesland dient te worden aangemerkt, maar dat geheel Noord-Holland boven het IJ dien naam toe komt en met. meer zwier gedragen kan worden dan den wingewestelijken naam Noord-Holland. Deze spellings-brochure is, met medewerking van de hoogleeraren dr. Jac. van Ginneken S.J. en dr. G. C. N.de Vooys tot stand gebracht door de permanente taal-commisie van de West- Frieze-Styk, welke de voorzitter der vereeniging mr. dr. A. de Goede, presideert. In het voorwoord zeggen de samenstellers: „Behalve de voor ieder Westfriesch dialect gel dende regels, zal de gebruikers van deze regels meer speciale aantreffen. Hij zal opmerken, dat wij verschillende malen zegen: „sommige" of „enkele" Westfriesche dialecten gebruiken een bepaalde vorm (b.v. ui, u, uu, oi, eu en wie ev en vie op plaatsen waar ovreenkomstige Nederland sche woorden een ui hebben), terwijl we dan nauwkeurig vermeden hebben om aan te geven welk Westfriesch dialect zoo'n vorm kent. De aanleiding hiervoor was, dat we iedere dialect schrijver zélf willen doen vaststellen welke klank het door hem te schrijven dialect kent." De West-Frieze-Styk hoopt met dit degelijke, uitstekende ingedeelde werkje te bereiken, dat het Westfriesch zich met behulp van deze regels ontwikkelt tot een litteratuur-taal. Wie zich voor dialect interesseert, of voor taalstudie in het algemeen, heeft hier een inte ressant boekje. Als voorbeeld van het gebruik van de aan gegeven spelling is een bijdrage van de hand van mr. dr. A. de Goede opgenomen, die alles zins lezenswaard is. De brochure is gedrukt bij de N.V. Drukkerij en Uitg. Mij. v.h. W. F. K., Schagen, die een uitstekende verzorging leverde. De prijs is f 0,75. J. H. VAN DER SCHOOR. BEZOEK DER VEREENIGING „HAERLEM" AAN KOOG-ZAANDIJK Wij lezen in Dagblad „De Zaanlander": Zaterdagmiddag 1.1. had het aangekondigde bezoek van de Vereeniging „Haerlem" plaats aan de drie Zaansche Musea's te Koog-Zaandijk. Met den trein van 13.47 arriveerden 88 leden van het Genootschap aan het station, waar het gezelschap onmiddellijk in drie groepen werd verdeeld, die onder leiding van resp. de heeren J. W. de Boer, F. Mars en Evert Smit bij toer beurt een bezoek brachten aan de Oudheid kamer, het Molenmuseum en Het Pink. Voor explicatie droegen zorg, in „Het Pink" de heeren Ph. Beernink, G". Husslage en K. Steemeijer; in het Molenmuseum de heeren P. Boorsma en P. Michels en in de Oudheidkamer de heeren G. J. Honig, J. C. Vis en J. W. A. Honig. Voor het eerst werd bij dit gecombineerd bezoek het panorama door den heer F Mars in den Noorderschuur van den Molen op het doek gebracht, bezichtigd. En hoewel nog veel détails ontbreken, heeft het toch een machtigen indruk op de toeschouwers gemaakt. Alle bezoekers waren opgetogen over het ten toongestelde en unaniem in hun lof over de keurige inrichting der Musea. De flinke Zuidenwind stelde bovendien den gastheeren in staat den molen in vol bedrijf te demonstreeren. Na afloop vereenigden allen zich in „De Waakzaamheid" te Koog aan de Zaan, waar de heer J. L. Tadema, voorzitter der Vereeniging I „Haerlem" het dankwoord sprak. 75 ct. p. mand, bij 20 manden f 12.50 G. A. VELDHUIJZEN BLOEMENDAAL Alb. Thljmlaan 5, Telefoon Santpoort 8240 Terwijl U van Uw vacantie geniet, ontwikkelen wij Uw films van den vorigen dag en maken prachtige af drukken en vergrootingen. Bloemend weg 277, Overveen, Iel. 16012 BELAST ZICH MET BLOEMENDAAL STRAATWEG 4A TELEFOON o heerlijke tijdmits ge, voorzien van sigaren van Sigarenmagazijn Paarlberg er op uitgetrokken zijt! Sigarenmagazijn Paarlberg, Bloemendaalscheweg 119, hoek Dr. D. Bakkerlaan, Telefoon 22628. TELEFOON 22271 Zaterdag 2 Augustus 2l/2 uur Hermas' vermaard Poppenspel IN 6 BEDRIJVEN Een Knalmiddag voor de kinderen Entree 20 en 40 ct. - pl. bespr. 10 ct. De dagen worden korter, en al gaan velen 's avonds nog met licht naar bed, de tijd begint weer te naderen, dat we 's avonds om half tien met de lamp op zitten. Dan behoort het huis verduisterd te zün. We vergeten het zoo licht, we draaien zoo ge makkelijk den knop van het licht om, maar de verduisteringsmaatregelen zijn nog geldig en al hopen we, dat we dezen winter weer volop het licht kunnen laten uitstralen en niet meer in het donker be hoeven te gaan, nu zitten we nog in den tijd, dat er geen licht naar buiten mag schijnen. Men denke er om, want tegen overtreders wordt krachtig opgetreden. EXAMENS Geslaagde leerlingen van de Hartenlustschool. Evenals vorige jaren geven wij thans de vol ledige lijst van de leerlingen der Hartenlust school, die hun examens met goed gevolg af legden. Na afgelegd examen werd het sfihooldiploma behaald door: Christina J. Vettewinkel, Adriana J. Jansen, Cornelia Reus, Gijsberta Roor, Jo hanna M. Hooijen, Frederika Klijzing, Loes Struyk en Maurits Meijers. Het M.U.L.O.-diploma A werd behaald door: H. W. Kuling, J. A. Nijhof, Anna M. Caspers, Pau lina J. L. Goll, Anna M. Klerk, J. H. Baggerman. S. A. Bakker, G. van Es, J. Kruyt, D. Questro, R. Stoffer, Anny Kamstra, Corry van Kersen. Al- bertha J. Luikinga, Johanna M. Sundermeyer. A. J. van de Velde, M. W. C. Visser, H. J. G. van der Werffv Johanna C. Bruin, Jacoba C. Clay, Catharina M. Deutekom, Elisabeth W. Strang, Adriana Veen. Cornelia J. de Graaff en J. E. van den Berg. Het M.U.L.O.-diploma B werd behaald door: J. Pronk, J. Stada en B. W. IJspeert. Na afgelegd examen werden toegelaten tot de E.T.S. te Amsterdam: H. Busé en J. Brussen; tot de Kweekschool voor Onderwijzeressen: Anna M. Klerk en Anny Kamstra; tot een inrichting voor Middelbaar Onderwijs: L. Lichtenbelt en H. Markus. blBij het, vanwege het Nederlandsch Radio-Genootschap te Den Haag gehouden exa men slaagde voor technicus de heer B. Hulzebos, alhier. ovVoor het examen Hoogduitsche taal, mid delbaar onderwijs a, huisacte, slaagde de* heer I A. P. Steinhauer, alhier. jyt de dieren die het langst leven en welks levensduur men met zekerheid heeft kunnen vaststellen, behoort de krokodil en de kar per; deze dieren kunnen 300 jaar óud worden. De walvisch en de olifant zouden het tot 200 jaar kunnen brengen, terwijl onder de vo gels de valk met een vermoedelijken levens duur van 150 jaar bovenaan staat. Hierop volgen de papegaaien en adelaars, die in doorsnee honderd jaar oud worden. want Duitschland wint voor Europa aan alle fronten met in te schakelen. Telef. 23280 (3 lijnen) blIngekomen j kooper, Saxenburge Haarlem. J. M. Kweekduinweg 1, J. C. de Bilt, Verteg 46, Overveen, van H teekenaar vliegtuigf 11, Bloemendaal, H< Als U minder k\ een bril noodig. „Optipharma", G. V.V.O.), Gediplc Bloemendaalschev voor leden van B bl— Bevallen: W. Getrouwd: J. A. S W. Kout en M. van W. C. Vos. A G van Overleden: B. H. J. de Vries. D. van Cornet, oud 51 j., blApotheek „I weg 341, Overveen. des Zondags. Bloemendaalsche i scheweg 85, alhier. GEVONDE blTerug te be Steenbokstr. 20, Ha J. Tervoort, Hooge I mendaal, een tuigje. Nassaulaan 118, Ov houd. Tennispark 1 bruine portemonnaif mendaal een zwart burglaan 27, Overve rier). André de la 1 Bennebroek, een hc Janssen, Wagenweg gouden ring. Van Ei straat 6, Haarlem, i Duin en Daalschewe] bal. Balm, Bloemen schoen. Aan het Bureau 1 leen op werkdagen sleutel van een rij- huissleutel, een kni] Aan de Politiepos een zwart lederen nummerplaat G.Z. 4 Aan de politiepos badmuts, een hoofc badpakje, een beur; gummi-kinderschoer Aan het Bureau - zilveren rozenkrans. Als aanvullings-b CENTRALE VI „veenkluiten" vi brandhout. FRIESCHE TELEFO

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 2