UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN UITBREIDING SOCIALE VOORZIENINGEN ff N DOOR T NDEN RIESSEN lefect o irect Gemeentelijke Distributiedienst. DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST nzolen 3 x née Drogisterij Tel. 8579 35e Jaargang - No. 11 Vrijdag 15 Augustus 1941 ADVERTENTIEN BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ABONNEMENTEN m Openingsuren Distributiekantoor ETEN UIT DE CENTRALE KEUKEN MET 'T NET OPGEVISCHT 429 Augustus 1941 van door d» 'aarvoor nog sche instantie eding kunnen 'ulianalaan 88 ingediend en en, welke tot unendaal', DEN TEX- lesje a 60 ct. Haaqem 1249 DAMES- ON HESTRAAT- EFOON 871? TATION 's Blondeerej, z. airos" i: 1939 voor lerij elmakerij ICHTING, LAT dhois, H'lea HET BLOEMENOAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station Advertentiën per regel 20 cent KRUIDNOTEN <4 regels) 40 cent, elke regel meer 10 ct Bij contract belangrijke korting O.A, BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. K 1587 Abonnementen bij vooruitbetaling f 1.— per haiï jaar. Losse nummers 5 cent. Bloemendaal Julianalaan 6, Overveen De uitreiking heeft plaats in: Het Jeugdhuis, Donkere laan, Bloemendaal De Julianaseboo!, Overveen; Het woonhuis van den heer Van Holland, naast de Vondelschool, Aerdenhout De garage „Duinzicht", Vogelenzang In „Ons Huis", Dorpsplein, Zandvoort in café Gieske, Zandvoortschelaan, Bentveld, En wel op de volgende data en beginletters van den familienaam: Maandagochtend 25 Aug. middag Dinsdagochtend 26 Aug. middag Woensdagochtend 27 Aug. middag Donderdagochtend 28 Aug. middag Vrijdagochtend 29 Aug. middag Zaterdagochtend 30 Aug. 1 De Bureaux zijn geopend van 9 tot half één s'ochtends en van 1 tot 4 uur 's middags. Medegebracht moeten worden alle Distributiestamkaarten van het gezin. Uitgereikt worden: Aan personen, die geboren zijn vóór 2 September 1927 een heele boterkaart of een heele vetkaart. Aan personen, die geboren zijn na 1 September 1937 een halve boterkaart of een halve vetkaart. Voor Vetkaarten komen slechts in aanmerking diegenen, wier gezamenlijk gezinsinkomen bedraagt: Bij 1 gezinslid minder dan f 1000.bij 2 gezinsleden minder dan f 1100.bij 3 gezinsleden minder dan f 1200.bij 4 gezinsleden minder dan f 1300.enz. Zij, die voor vetkaarten in aanmerking wenschen te komen, moeten op Donderdag 21 Augustus of Vrij dag 22 Augustus bij de Distributiekantoren Julianalaan 6 te Overveen én Haltestraat 4 te Zandvoort een formulier afhalen, welk formulier bij de uitreiking der kaarten volledig ingevuld moet worden oveTgelegd. Zij, die voor boterkaarten in aanmerking komen, behoeven derhalve dit formulier met af te halen. De Directeur van den Distributiekring Bloemendaal. Bloemendaal Overveen Aerdenhout Vogelenzang Zandvoort A en C A en C A en C A B C D A en C B B B E F G H I B D E F D E F D E F J K L M N D E F G H G H G H OPQR G H IJK IJK IJK S T U V IJK L M L M L M W X IJ z L M N O P Q N O P Q N O P Q N O P Q R S R S R S R S T U V T U V T U V T U V W X IJ Z W X IJ Z W X IJ Z W X IJ Z Bentveld: alle letters. blAan de ingezetenen van de gemeente Bloemendaal wordt het volgende bekend ge maakt: Door reorganisatie van den distributiedienst zal het kantoor te Bloemendaal vanaf 18 Augus tus a.s. voor de hieronder vermelde aangele genheden op de hieronder vermelde dagen van de week geopend zijn. A. Textiel en schoenen, Maandag, Dinsdag en Woensdag van 913 uur. B. Brandstoffen, Benzine, Petroleum en Rij wielbanden, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 913 uur. C. Detaillisten en ingeschreven instellingen, Donderdag van 913 uur en Vrijdag van 14 16 uur. D. Alle andere aangelegenheden zooals: Distributiestamkaarten en levensmiddelenkaar ten, Losse rantsoenbonnen (ook voor zieken), Zware arbeid, enz., alle werkdagen (behalve des Zaterdags) van 913 uur. Nokmaals wordt onder de aandacht gebracht, dat van 1 Augustus af aanvraagformulieren voor Rijwielbanden en Schoenen uitsluitend kunnen worden aangevraagd en ingediend van den len t.m. den lOen van elke maand. Schoenenaanvra- gen uitsluitend schriftelijk. Formulieren, welke niet in dit tijdvak worden ingediend kunnen on der geen voorwaarde in behandeling worden ge nomen. Hetzelfde geldt voor onvolledig ingevul de formulieren. In het algemeen kan over het al of niet toestaan van schoener- en banden bonnen geen correspondentie worden gevoerd. De Directeur van den Distributiekring Bloemendaal. gORT GELEDEN waren drie Italiaansche visschers in het riviertje Sesia in Italië bezig netten uit te zetten. Er stond echter een sterke stroom en één van de drje vis schers werd meegetrokken, toen hij zijn net aan een uitstekenden steen wilde bevestigen. Hij werd meters ver meegesleurd en de bei de andere mannen probeerden tevergeefs in zijn nabijheid te komen om hem tegen te hou den. Plotseling wierpen zij één van de groot ste netten over den visscher heen en haalden het vlug weer terug, zoodat de man op het droge gebracht kon worden. Door de tegen woordigheid van geest der beide visschers was een menschenleven gered. blMet ingang van Woensdag 13 Augustus 1941 zal in de gemeente Bloemendaal gelegen heid worden gegeven maaltijden te betrekken, welke in de Centrale Keuken van de gemeente Haarlem zijn bereid. Houders van boterkaarten betalen 22 cent per portie van 1 Liter. Houders van vetkaarten betalen 10 cent per portie van 1 Liter. Zij, die daarvan gebruik willen maken, zullen zich daartoe op Maandag 11 Augustus a.s. tus- schen 10 en 1 uur moeten melden aan de distri butielokalen: te Overveen: Zandvoorterpad no. 1, te Vogelenzang: Vogelenzangscheweg no. 284, onder overlegging van 3 vleeschbonnen; 1/4 boter- of vetbon; Va aardappelbon voor 6 maaltijden. Hiervoor worden knipkaarten verstrekt, welke recht geven tot het koopen van 6 dagkaarten. Voor boter- of vetbon, vleeschbon of aardappelbon worden wisselbonnen beschik baar geseld, welke echter alleen bij de keuken inwisselbaar zijn. Telkens als men zich den dag van tevoren van dagkaarten voorziet is men verzekerd van eten. Wil men dagkaarten kunnen koopen, dan moet de knipkaart meegenomen worden. Het menu van de eerste week luidt: 13 Augustus, Woensdag, Stamppot Roode Kool. 14 Augustus, Donderdag, Purée met Postelein. 15 Augustus, Vrijdag, Erwtensoep. 16 Augustus Zaterdag Stamppot Andijvie. 18 Augustus, Maandag, Purée met Wortelen. 19 Augustus, Dinsdag, Groentesoep. N.B. De Centrale Keuken is geen kwestie van armenzorg of liefdadigheid; zij waarborgt een behoorlijke voedselvoorziening voor de geheele bevolking. Aan een zorgvuldige en smakelijke bereiding wordt de grootst mogelijke zorg besteed. Met ingang van Maandag 18 Augustus 1941 zullen ook in Bloemendaal en Aerdenhout de uit de Centrale Keuken der gemeente Haarlem te verstrekken maaltijden kunnen worden afge haald en wel: te Bloemendaal in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan en te Aerdenhout op de gemeentelijke kweekerij (ingang Veldlaan). De dagkaarten moeten twee dagen vóór de be schikbaarstelling der maaltijden worden gekocht, dus Vrijdag bestellen (en betalen) voor Maan dag, Zaterdag voor Dinsdag, Maandag voor Woensdag enz. Voor het koopen van dagkaarten moet de knipkaart worden medegenomen. De maaltijden moeten tusschen 11.30 en 12.30 uur worden afgehaald aan genoemde lokalen. Mededeelingen van den heer Woudenberg in het N. V. V. De heer H. J. WoudenbeTg, commissaris van bet N.V.V., heeft in een bijeenkomst van func- tionnarissen van het N.V.V. in Krasnapolsky te Amsterdam, eenige maatregelen van socialen aard aangekondigd. Aanwezig was ook de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, Dr. Hellwig. Twee van de door den heer Woudenberg aan gekondigde verordeningen betreffen den uitbouw van de wettelijke ziekteverzekeringen en een andere betreft f inancieele verbeteringen voor rente trekkers door het verleenen van toeslag op de thans geldende wettelijke regeling. Hij zeide de zekerheid te hebben, dat zij binnen kort in werking zullen treden. Weliswaar, aldus spr., heeft de Ziektewet zelf de mogelijkheid voor een verderen uitbouw der uitkeeringen open gelaten. Art. 50 van deze wet bepaalt n.I., dat recht op ziekengeld niet bestaat, wanneer de verzekerde geen lid is van een door de Ziekenfondswet erkend ziekenfonds. Deze wettelijke bepaling wijst er, aldus spr., ondubbelzinnig op, dat de wetgever zich van de onvolkomenheid van de bestaande regeling be wust was, te meer omdat het oorspronkelijke ont werp uit het jaar 1911 ook in de uitkeeringen, die de genoemde bijzondere kosten met zich zouden brengen, voorzag. Het N.V.V., zoo deelde spr. mede, heeft nu na maandenlange voorbereiding en talrijke verhande lingen en besprekingen het zoover weten te bren gen, dat de goede gedachte, die al in art. 50 tot uiting komt, in de daad kan worden omgezet. De tegenstand is overwonnen en met de ko mende verordeningen, die wij dezêr dagen kunnen verwachten en die binnenkort in werking zullen treden, is de weg gebaand voor een goed geregelde wettelijke ziekteverzekering. Tot nu toe heeft de wettelijke ziekteverzekering in haar huidigen vorm slechts het financieele risico van arbeidsongeschiktheid tengevolge van ziekte geregeld. De Ziektewet voorziet namelijk slechts in de gedeeltelijke vergoeding van het ge derfde loon. Bij ziekte dreigen nog sterker dan de loonderving voor den verzekerde de daaraan ver bonden bijzondere kosten voor medische hulp, ge neesmiddelen, medicamenten, verpleging, opera ties, enz. Voor de betaling van deze bijzondere kosten moest de verzekerde tot nu toe zelf zorgen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor zijn gezins leden. Den inhoud van de beide verordeningen schetste spr. in het kort als volgt: Van de in werking treding der verordening af moet de verzekeringsplichtige arbeider (werk nemer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid zijn van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toekomst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegenstelling met den huidigen toestand behoeft de werknemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgeveT heeft zijn deel bij te dragen, doordat hij wettelijk verplicht wordt de helft van de premie, dat zijn de halve kosten voor het ziekenfonds, te betalen. De contributie of de premie worden niet meer naar het aantal verzekerden per gezin berekend, maar in procenten van het arbeidsloon. Dit contributie-systeem belast iederen ver zekerden naar zijn economisch vermogen en is daarom sociaal rechtvaardiger, aldus spr. De ongetrouwde arbeider moet hetzelfde be talen als de getrouwde en deze weer evenveel als de arbeider, die een groot gezin te onderhouden heeft. Deuitkeeringen bevatten ziekenverpleging en uitkeering bij sterfgeval. 1. Ziekenverpleging: dokters met inbegrip van specialisten en tandartsbehandeling, verloskundige hulp van dokter en vroedvrouw, ziekenhuis-sana- toriumverpleging. 2. De benoodigde geneesmiddelen en hulp middelen tot genezing, met inbegrip van alle middelen, die noodig zijn ter voorkoming en be handeling van ziekten of gebreken en die tot herstel van de arbeidsgeschiktheid dienen. 3. Bij overlijden ontvangt de verzekerde of zijn nabestaanden een bepaald bedrag. Verder zeide spr.: 1. De verzekerden hebben tegenover de zieken fondsen zonder meer recht op afsluiting der ver zekering. 2. De verzekering moet alle bedoelde uitkee ringen omvatten, die het doorvoeringsbesluit naar maat en omvang vaststelt. 3. Kostenvergoeding in de plae.ts van daad werkelijke levering der voorgeschreven benoo- digdheden, uitgezonderd gevallen, waarin leve ring in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4. De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aanspraken als de verzekerde zelf. In par. 1 van de nieuwe \erordening. is bepaald, dat de echtgenoote van den verzekerde bij beval ling een bedrag ineens van f 55.ontvangt. Spr. deelde mede, dat er een sterke centrali seering van de tlians bestaande ziekenfondsen zou komen, omdat de overwegende meerderheid van deze fondsen, aldus spr., op den duur niet in staat zou zijn, aan deze eischen, welke de nieuwe tijd stelt, te voldoen. Ten aanzien van de invaliditeits- en ouder domsrente, deelde spr. mede, dat een verhooging van de rente zal geschieden volgens de voorschrif ten in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkomstig de invaliditeits- en ouderdoms wet en overeenkomstig de wet voor de vrijwillige ouderdomsverzekering en voor de invaliditèits- rente bedraagt de toeslag 25 procent op de wette lijk vastgestelde rente voor die rentetrekkers, die het 65-jarige levensjaar he en bereikt. Voor trekkers van invaliditeitsrente, die het 5-jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, be draagt de toeslag 50 procent en voor het geval de rentetrekker gehuwd is, komt daar nog een toe slag van 25 procent bij. Deze verhoogipg treedt ook in werking, wan neer de rentetrekker weduwnaar geworden is of gescheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den vereischten leeftijd nog niet hebben be reikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 proeent bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor zes kinderen wordt gegeven. Op het weduwen- en weezenpensioen wordt een toeslag van 50 gegeven. In het eval, dat weduwen- en weezenrente gelijktijdig bestaan, wordt de toeslag verhoogd voor iederén weeg met 25 weer maximaal voor zes weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 toeslag gegeven. Op grond van deze verlgoogingen, kunnen wij zeggen, aldus spr., dat de ouderdomsrente ver hoogd zal worden met in doorsnee 40 de in validiteitsrente met 65 en de weduwen- en weezenrente met 52 Deze toeslagen op de wettelijk bepaalde rente blijven buiten beoordeeling bij een onderzoek naBT behoeftigheid. Rentetrekkers, die naast de wettelijk vastge stelde rente nog andere ondersteuning genietem behouden deze uitkeeringen onverkort. He Nederlandsche Volksdienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche volk op sociaal gebied op grootsche wijze te ver zorgen. Hierbij za] niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkander willen verleenen. De N.VJD. hoopt door een groot aantal medewerkers, die alom in den lande, in iedere stadswijk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gelnicht werkzaam zullen'zijn, dit breede bemiddelende contact tusschen alle Nederlanders te kunnen leggen. Tienduizenden kunnen hierbij worden in geschakeld. Iedere man en vtouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger(ster) aan bii het onderstaande adres(sen), waar alle in lichtingen zijn te verkrijgen. De uitvoering van het sociale werk van den N.V.D. brengt natuurlijk kosten met zich mede. Daar de bijstand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een mede-landgenoot en niet van een ambtelijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te worden uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N.V.D. een lidmaatschap inge steld, waaraan een vaste maandelijksche bijdrage is verbonden. Meldt u aan als lid van den N.V.D. en helpt mede het welzijn van ons volk te ver zorgen. Inlichtingen en aanmelding bi] het bureau van den N.V.D. in uw stad of provincie. Provinciale directeur van den Nederland- schen Volksdienst voor Noord-Holland ist D. G. Avenarius, Kenaupark 1, Haarlem.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1