De „Nederlandsche Opera" gesticht Vragenr ubriek Belastingzaken Gemeentelijke Distributiedienst. Distributiedienst Heemstede-Bennebroek 35e Jaargang - No. 13 Vrijdag 29 Augustus 1941 AOVERTENTIEN BUREAU: KORTE KLEVERLAAN 68, BLOEMENDAAL, TELEFOON 23453, POSTGIRO 191387 ABONNEMENTEN Gevonden Voorwerpen Vaste bespeelster van den Stadsschouwburg te Amsterdam. voov VEREVENINGSBELASTING NIEUWE AANSLUITINGEN RIJKSTELEFOON HET BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Algemeen Weekblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Bentveld, Vogelenzang, Heemstede, Haarlem (Kleverpark en Ramplaankwartier) en Santpoort-Station AdvertentiëD per regel 20 cent KRUIDNOTEN (4 regels) 40 cent, elke regeJ meer 10 ct Bft contract belangrijke korting O.A. BEVATTENDE DE OFFICIEELE MEDEDEELINGEN DER GEMEENTE BLOEMENDAAL HOOFDREDACTEUR: A. VAN DER SCHOOR, KORTE KLEVERLAAN 66, BLOEMENDAAL. K1587 Abonnementen bi] vooruitbetaling t 1.per half jaar. Loase nummers 5 cent. Bloemendaal Julianalaan 6, Overveen Distributie Schoenen In verband met het zeer groote aantal aan vragen voor het verkrijgen van een schoenenbon en het dientengevolge groote aantal afwijzin gen, kan de tot nog toe gevolgde gewoonte, om bij afwijzing den aanvrager hiervan in kennis te stellen, niet meer worden gevolgd. De vol gende regeling is noodzakelijk geworden. De aanvragers, die in den zelfden maand waar in zij den bon hebben aangevraagd geen bericht hebben ontvangen, moeten hun aanvragen als afgewezen beschouwen. Zij kunnen tusschen den eerste en tiende van den daaropvolgende maand wederom een aan vraag indienen. Nogmaals wordt in herinnering gebracht, dat in het algemeen over het al of niet toestaan géén correspondentie kan worden gevoerd. De Directeur van den Distributie- kring Bloemendaal. Kring 190 OPENINGSUREN DISTRIBUTIEKANTOOR biHet Distributiekantoor Bloemendaal, ge vestigd Julianalaan 6 te Overveen, is voor de hieronder vermelde aangelegenheden geopend op de navolgende dagen en uren: A. Textiel en schoenen: Maandag, Dinsdag en Woensdag van 913 uur. B. Brandstoffen, Benzine, Petroleum en Rij wielbanden: Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 913 uur. C. Détaillisten en ingeschreven instellingen: Donderdag van 913 uur en rijdag van 14 16 uur. D. Alle andere aangelegenheden, zooals: Distributie-Stamkaarten en Levensmiddelen kaarten, losse rantsoenbonnen (ook voor zieken), zware arbeid, enz.: alle werkdagen (beha1 ve des Zaterdags) van 913 uur De Directeur van den Distributiekring Bloemendaal. blGevonden en terug te bekomen bij: Nien- huys Ruys, Lonbar Petrilaan 22, eert bruine por- temoifnaie met inhoud. Schönhart, Lage Duin en Daalseheweg 5b, eenig papiergeld. Bijkhove, Mauricelaan 19, een broche; C. Zwemmer, Rus- tenburgerweg 23, een actetasch met inhoud. Broekman, Sparrestraat 34, Haarlem, een porte- monnaie met inhoud. Mevr. Rutgers v. d Loef, De Genestetweg 6, een voetbal en een zakmes. Schendstok;, Brederodelaan 86, een groote hond. Ki'atzer, Zandvoorterpad 4,, een paar dames- rëgeniyjpen. Wakelkamp. Dickmaristraat 52, Haarlem, een gebreid jasje en een kinderporte- monnaie, Politiebureau Overveen (inlichtingen alleen op werkdagen van 1012 u. v.m.): Lips- sleutel, collier, jongensslipover, rozenkrans. Post Aerdenhout: paar dameshandschoenen, da rn esparapluie, padvindersriem, 2 tennisballen. Van der Meyden, Platanenlaan 19, een dames polshorloge met band. Inlevering Distributiebescheiden. Het komt herhaaldelijk voor, dat bij vertrek van arbeiders naar het buitenland de in te leveren distributiebescheiden niet compleet zijn, terwijl een ontvangbewijs daarvoor eerst mag worden afgegeven als geen enkele bon ont breekt. Geheele rijen nummers, o.a. van brood en vleesch, welke nog niet eens geldig zijn ver klaard ontbreken vaak, om van de nummers van de Bonkaart Algemeen niet eens te spreken. Dit bezorgt niet alleen aan de ambtenaren van het distributiekantoor, doch ook aan de be trokken arbeiders veel last en moeite, daar nu eenmaal niet van de betreffende bepalingen mag worden afgeweken. In voorkomende ge vallen gelieve men dus alle distributiekaar ten, dus ook de oude melkkaart, in te leveren, waaraan alleen die nummèrs mogen ontbreken, welke op den dag van inlevering geldig zijn. it Schoenenbonnen. Bij gebrek aan bonnen zijn alle nog niet-be handelde' aanvragen voor schoenenbon no. 1, welke in Augustus zijn binnengekomen, afge wezen. Van 1 tot en met 6 September a.s. kunnen per briefkaart schoenenformulieren voor gewone lederen schoenen (bon no. 1) worden aangevraagd, waarbij men rekening dient te houden met den zeer beperkten voorraad van dergelijke bonnen. Aanvragen voor geheele gezinnen hebben dan ook in het geheel geen zin. Formulieren voor bon no. 2 (ook lederen pantoffels) zijn in vrij ruime mate aan het distributiekantoor voorhanden. Na 10 September worden geen formulieren voor schoenenbonnen meer afgegeven of aan genomen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat niet volledig ingevulde formulieren zonder meer worden afgewezen. Alle vragen moeten derhalve worden beantwoord. Het zetten van streepjes achter vragen heeft onmiddellijk af wijzing tengevolge. Bandenbonnen. Aanvraagformulieren voor bandenbonnen zijn op 3 en 4 September aan het distributie kantoor verkrijgbaar, doch uitsluitend in de morgenuren. Rijwielen behooren - ter controle te worden meegebracht. Petroleum voor verlichting. Voor hen, die verzuimden petroleum voor verlichting aan te vragen, bestaat Maandag morgen 1 September nog gelegenheid een for mulier in te vullen. Boter- en Vetkaartenuitreiking. Op Dinsdag 2 September a.s. tusschen 9 en 12 uur en tusschen 2 en 4 uur kuhnen aan het distributiekantoor Van Merlenlaan 2 nog boter- en vetkaarten worden afgehaald door hen, die daarvoor nog niet in de gelegenheid waren. Oproep- en Stamkaarten meebrengen! Aangezien vele vragen zich niet leenen om in het openbaar te worden behandeld, gelieve men bij de inzending een postze gel voor antwoord bij te sluiten. Duidelijk gestelde vragen en moeilijk heden moeten geadresseerd worden aan ons Redactiebureau, Korte Kleverlaan 68, Bloemendaal en worden behandeld door den heer J. W. Breet, belastingconsu lent, Pijnboomstraat 121, Haarlem. De antwoorden worden zoo spoedig mo gelijk behandeld en indien niet geschikt voor publicatie, desgewenscht geheel kos teloos aan onze abonné's toegezonden. Op de achterzijde der enveloppe naam en adres vermelden, op de voorzijde „Belastingrubriek". De namen der vragers blijven streng ge heim! Vraag: Kunt U mij opgeven wanneer de Ver eveningsheffing ingaat en hoe hoog deze hef fing is? Antwoord: Deze heffing is verschuldigd door den werkgever en bedraagt 41/2% van het uit betaalde loon plus emolumenten, dus wordt over hetzelfde bedrag berekend als de loonbelasting. De heffing gaat in dp den eersten betaaldag na 31 Augustus 1941, dus voor maandloonen over de maand September en voorweekloonen vanaf de eerste week van September. De heffing geldt o.m. niet voor: le. uitbetaalde pensioenen; 2e. belooningen voor personen welke -uitslui- of nagenoeg uitsluitend huiselijke diensten verrichten in dienst van particulieren; 3e. belooningen voor verrichten arbeid, indien de werknemer te dier zake door het Rijk pensioen is verzekerd. De heffing wordt tegelijk met de» loonbelas ting (op hetzelfde formulier) vóór den lOen van eiken maand opgezonden (voor het eerst dus begin October). Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de Ver eveningsheffing a 41/2% ook moet worden be taald voor personen, die beneden den grens van het tarief voor de loonbelasting vallen en waar voor dus geen loonstaat behoort te worden bijgehouden. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat men na verkregen toestemming van het col lege van Rijksbemiddelaars D/2% van deze hef fing kan afwentelen op de werknemer. In dit geval wordt de loonbelasting berekend over °'8'/2% -van het bruto-loon. Door de zorgen van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten en in overleg met de ge meente Amsterdam is de mogelijkheid geschapen te komen tot oprichting van een Nederlandsche Opera, die zal worden gevestigd in den Stads schouwburg te Amsterdam en die met haar voor stellingen nog in den loop van het a.s. winterseizoen zal beginnen. Naar aanleiding van de stichting van dit voor ons land nieuwe cultureele lichaam heeft de heer F. Primo, hoofd van de afdeeling Theater en Dans van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, in een vraaggespek het navolgende over de tot standkoming en de organisatie van de eerste Nederlandsche beroepsopera medegedeeld. „Want een beroepsopera zal het dan toch wel zijn?", aldus luidde de eerste vraag aan den heer Primo. „Zeker", luidde het antwoord, „tot nu toe zijn vele en vaak lofwaardige pogingen gedaan om in ons land een goede" opera te vestigen. Men is daar nu en dan ook wel eens in geslaagd, doch zulk een onderneming was geen lang leven beschoren, niet omdat er geen behoorlijke elementen waren, maar omdat op den duur de financiën het niet langer toelieten de onderneming in het leven te houden. Men viel zoo van de eene. proefheming in de andere". „Meent u, dat het ditmaal wel zal slagen?" „Wij hopen en vertrouwen het. Hetgeen tot dusverre ontbrak, daar heeft thans het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten voor ge zorgd: er is belangstelling voor het nieuwe kunst instituut gewekt bij de overfieid, want zonder die belangstelling is een opera nergens ter wereld mogelijk. Juist die interesse van de overheid heeft in <jns land altijd ontbroken". „Denkt u, dat er ook bij het publiek belang stelling voor zal bestaan?" „Ongetwijfeld. Waarom zouden de Nederlanders, die van huis uit toch muzikaal zijn en van tooneel houden, niet voor opera voeleii en andere volken wel Misschien zal het in den beginne niet bepaald storm loopen, maar zeker is het, dat, wanneer de belangstelling is gewekt, het volk hier zoowel als elders, den weg naaT de opera zal vinden. Wij hebben geen opera-traditie, omdat wij het nooit tot een behoorlijke vaste opera hebben kunnen brengen, maar zeker is het, dat wanneer eenmaal het volk- den smaak te pakken zal hebben, een opera niet meer'gemist zal kunnen worden". „Er was tfcch een Nederiandsche Opera-stichting in Amsterdam? Wordt die nu opgelost, of zet ze haar werkzaamheden voort?" „De Nederlandsche Opera-stichting heeft buitten- gewoon göfed werk gedaan gedurende de twee jaar, die achter ons liggen. Maar ook dit werk was niet vol te houden, met hoeveel liefde en opoffering het ook werd gebracht, omdat de overheidssteun ontbrak. Ik moet hier hulde brengen aan de initia tiefnemers, de Wagnervereeniging, het koor, de artisten, de leiders, zoowel de artistieke als de zake lijke en in de eerste plaats aan de heeren van Tien hoven en de Marez Oyens, die geheel belangeloos ontzaglijk veel hebben gedaan om de pogingen tot een goed einde te brengen. Zij zijn er dan ook in geslaagd, maat verder kon het niet meer zoo door gaan. Tegen 31 Augustus wordt de Nederlandsche Opera-stichting ontbonden en alles wat op dit gebied werd bereikt, dreigde nu verloren te gaan, indien de overheid niet zou ingrijpen. Het Rijk heeft zijn taak begrepen. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dank zi] de krach tige interventie van zijn Secretaris-generaal, Prof. Dr. T. Goedewaagen, heeft bereikt, dat er Continuï teit zal zijn en dat de vruchten van een paar jaar hard werken door een schare geestdriftige artisten, niet zullen verdorren. Integendeel, er is grooter bloei in het vooruitzicht, want de opera zal thans eindelijk op vaste grondslagen worden opgericht. Het zal niet langeT een streven zijn van dilettanten met veel goeden wil, maar van mensehen, die al hun tijd aan het werk zullen kunnen geven, omdat zij van hun roeping 'n beroep zullen kunnen maken. Met het amateurisme is het voor goed uit. Thans wordt de eerste Nederiandsche Opera op beroeps grondslag in ons land opgericht. Dit is van histori sche beteekenis". „Er is een basis gevonden van vruchtbare samen werking met de gemeente Amsterdam. De „Neder iandsche Opera" zal gevestigd zijn in den Stads schouwburg, op het Leidscheplein, waar tevens „Het Nederiandsche Tooneel" als vaste bespeler is. Deze twee belangrijke instellingen zullen echter elkander in het werk niet mogen hinderen. Daarom werd het gemeentebestuur van Amsterdam bereid gevonden, de noodige verbouwingen te laten ver richten, opdat de opera en het dramatisch tooneel in één huis zouden kunnen wericen, repeteeren, en ook opvoeringen geven zonder elkandeT te hinderen. Beide groepen werken echter van elkander ge scheiden, elk op eigen terrein, doch één zakelijk leider zal belast worden met de huishoudelijke regelingen. Het personeel en het bestaand materiaal van den Stadsschouwburg woTden ook ter beschik king van de opera gesteld". „Kunt u al namen noemen vna diegenen, die met de organisatie belast zullen worden?" „De regeling is thans zoo, dat het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten den vasten bespeler voor tooneel benoemt, in dit geval den lieer Cor van der Lugt Melsert en zijn regisseurs. Het Departement benoemt ook de artistieke leider van de opera, de opera-regisseurs, de baUetujees- ters, de dirigenten en de koor- en balietmeesters, de dirigenten en de koor- en balletleiders. Ik kan u thans reeds mededeelen, dat de artistieke leiding van de opera in handen zal zijn van Mr. Joh. den Hertog, die tevens belast zal zijn met de voorbe reiding der koren, een zeer belangrijk werk, op welk gebied, zooals u %veet-,' deze kunstenaar reeds zijn sporen heeft verdiend, ook in het buitenland. Een vaste dirigent zal dit eerste jaar niet benoemd kunnen worden, omdat nog proeven zullen moeten worden genomen. Daarom zuilen Verschillende diri genten in de gelegenheid worden gesteld gedurende een zekeren tijd aan de opera werkzaam te zijn. Na dit eerste jaar zal wellicht de mogelijkheid bestaan een definitieve keus te doen onder de eandidaten. De functie van regisseur is een zeer belangrijke. Hieromtrent zijn nog onderhandelingen gaande. Wat het ballet betreft: het ballet Georgi en het Nederiandsche Ballet zullen om beurten mede werking verieenen. Er wordt verder een Raad van Toezicht ge vormd voor de opera en een Raad van Toezicht voor het tooneel. Het Rijk en de gemeente zullen in deze raden vertegenwoordigd zijn. Het spreekt vanzelf, dat er eerst nog veel en hard gewerkt moet worden en'daarna eerst zal kunnen worden bepaald, wanneer voor het voet licht getreden kan worden. Doch dit zal in elk geval nog-dezen winter zijn. De Nederlandsche Opera staat in dienst van de Nederlandsche Volksgemeenschap. Daarom zal zij ook voorstellingen in andere steden des lands geven, daar -waar behoorlijke schouwburgzalen beschikbaar zijn. Het zal een periode van beteekenis worden in de geschiedenis van de muziek-drama- tische kunst, een tijd van hard werken voor die genen, die hun schouders onder het werk zullen zetten. Maar er bestaat geestdrift en bezieling voor en dat wekt groot vertrouwen. Daarom heeft het Rijk door het verieenen van Tuimen financieelen steun van zijn groote belang stelling blijk gegeven en in overleg en samenwerking met het gemeentebestuur van Amsterdam hoopt men, aan het eind van het eerste opera-jaar op belangrijke resultaten te kunnen terugzien. De eerste stappen zijn moeilijk, maar zij zijn beslissend en daarom moeten zij voorzichtig gezet worden. Dank zij veler medewerking voor dit groote en goede doel zal ook veel bereikt worden". LANDVERRADERS In een door het Departement van Volksvoor» lichting en Kunsten huis aan huis verspreide brochure „Landverraders", is een eerste reek* van de bekende radio-praatjés van Max Blok zijl gebundeld. Inklare taal geeft Max Blokzijl in deze bro chure zijn oordeel over de lieden, die zonde# eenig gewetensbezwaar eerroof plegen door da heiligste gevoelens van andere Nederlanders ts schenden en daarbij zichzelf aldus de heer N. Oosterbaan in het voorwoord tot' deze bro chure de lauwerkrans van het ware Neder landerschap op het hoofd wagen te zetten. Daarnaast schetst Blokzijl, zonder een blad voor den mond te nemen, de situatie hier te lan de, zooals hij die na een afwezigheid van 25 jaar in den vreemde vond. In het land, waar hij als correspondent van een onzer grootste dagbladen zoo lang heeft ge woond, nl. in Duitschland, had hij reeds lang geleden da Nederlanders in één organisatie ver- eenigd en eendracht zien groeien waar vroeger de grootste verdeeldheid heergchte. Terugkeerend in het Vaderland trof hij ons eens zoo nuchtere volk aan in een toestand van geestelijke verdwazing, welke het een inzicht in de werkelijke verhoudingen en in de waar achtige Nederlandsche belangen onmogelijk maakte en het aan de meest onzinnige verhalen en aan de onwaarschijnlijkste geruchten geloof deed schenken. Zonder zich een oogenblik te bedenken, heeft hij zich toen aan den arbeid gezet om door mid del van pers en radio ons volk op de juista wijze voor te lichten over de groote dingen, welke thans om ons heen en bij ons geschieden. Zijlweg 19366 Rusthuis Hyacintha, Chr., Korte 39, Overveen. 19169 Schönhuth, H. W.. Crayenestersingel Heemstede. 61, 1

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1941 | | pagina 1