7L 700 *3 /J/J WaLA Geneesheer etc. Na het verlies van drie kinderen blijft het noodlot het gezin achter volgen. In de jaren negentig moet mevrouw La Lau in Meerenberg worden verpleegd. Op 20 augustus 1898 wordt zij voorgoed uitgeschreven naar Bloemendaalwaar ze op 18 februari 1901 sterft. Zoon Jan Willem is eerder op 6 maart 1895 naar Nederlandsch- Indië vertrokken. La Lau doet zijn praktijk over aan de arts Adrianus de Groot, die zich volgens het bevolkingsregister op 19 maart 1902 vanuit Amster dam in hetzelfde doktershuis vestigt, nu aangeduid als Rijksstraat weg G 24. Zijn jonge vrouw Dingema Martina Schotman voegt zich op 26 mei 1902 bij hem, komende vanuit Bolsward. La Lau zelf verlaat Santpoort en vestigt zich op 9 mei 1902 te Maastricht. Zoon Paulus gaat niet met hem mee maar vertrekt in 1903 naar Alkmaar. De oud-Santpoortse dorpsdokter overlijdt op 2 augustus 1913 te St. Pieter bij Maastricht. 13 december 1979 S. Rolle gemeentearchivaris op*/!# s/sss/cxt/s <w Gemeetearchief Velsen; serie kwitanties van de Algemeen Burgerlijke Instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon, 1855-1937 18 door Dr. Meindert J.W. de Groot, arts. Een aspect van de geschiedenis van ons Santpoort, waaraan bij mijn weten in de plaatselijke pers nog niet eerder aandacht is geschon ken, is de verloskundige hulp in vroegere jaren. Jammer genoeg ligt daar weinig van vast. Wat er van over is, is niet meer dan een schrift met aantekeningen van de "plattelands vroed-, genees- en heelmeester" La Lau. In dat ouderwetse schoolschrift heeft deze voorganger van "de oude dokter de Groot", in de volgorde waarin ze plaats vonden, de 180 door hem als dorpsdokter in de jaren 1872 tot en met 1874 verrichte beval lingen opgeschreven. Deze in mijn bezit zijnde registratie begint met nummer 174 en ein digt met nummer 353. Over de vóór en na die jaren met zijn hulp geboren kinderen zijn jam mer genoeg geen aantekeningen bewaard gebleven. Santpoortse bevallingen dus van meer dan 100 jaar geleden. Het zou interessant zijn te weten of één van die borelingen nog in leven is! Hij of zij zou dan de zeer hoge leeftijd van honderd en vier jaar be reikt moeten hebben. Hoewel dit wel uitgesloten lijkt, heb ik er toch iets over op papier willen zetten. Waarom Wel, voor de echte oude Santpoortse families leek het mij interessant eens iets te horen over die "goeie ouwe tijd". Interessant, omdat men in het schriftje vele, in Santpoort nog altijd vertrouwde namen tegen komt. Verder zullen sommige schoolkinderen er misschien plezier in hebben wat te lezen over de bevallingen van hun bet-bet-overgrootmoeders, vijf generaties geleden. En tenslotte is het een kant van de plaatselijke geschiedenis die mij persoonlijk boeit.Eerstensomdat ikzelf en twee van mijn doch ters in Santpoort zijn geboren. Maar ook omdat het hier om een stukje oude verloskunde gaat; en omdat ik in de zeventien jaren van mijn praktijk aan de Wynoldy Daniëlslaan zelf vele honderden bevallingen heb verricht, voor een deel bij mensen met dezelfde familienaam als ik tegenkwam in het schriftje van dokter La Lau. Bevallingen geven banden. In 1953 schreef mevrouw L. van Warmerdam naar aanleiding van de 4000 babies die mijn vader in Santpoort ter wereld bracht: U weet al der kind'ren namen, van de oudste tot de kleinste vent. Maar U heeft ze dan ook allen het allereerst gekend". 19

De Zandpoort | 1980 | | pagina 11