Wie de rijke meneer is geweest die op 9 october 1904 voor de tangver lossing van zijn vrouw een rekening gepresenteerd kreeg van 25 gul den, kan ik niet lezen. Achter deze 146ste bevalling van de "Oude Heer"- zoals wij hem thuis noemden - staat iets als Diter Aan de andere kant kwam het ook wel eens voor dat voor minder geld moest worden gewerkt. Zo is op 15 augustus als naam van de barende een zekere D.A. de Groot vermeld, met als enige bijzonderheid dat zij beviel van een zoon schrijver dezes Het honorarium is hier niet in geld aangegeven: in plaats daarvan lees ik "city bag", een nieuwe verlostas kennelijk als cadeau'tje voor haar man. Hij had die dag trouwens wel wat verdiend na de moeilijke kunstverlossing - een z.g. inwendige kering met extractie - die hij wegens een uitgezakt armpje had moeten verrichten bij mevrouw C. Zonneveld in Santpoort-dorp. Ook daar overigens, een gelukkig, gezonde zoon. Ik wil dit stukje Santpoortse geschiedenis niet beëindigen zonder enkele woorden te wijden aan de nagedachtenis van de man die aan de bron ervan heeft gestaan, mijn collega en oude dorpsgenootwijlen dokter W.J.H. La Lau Al eerder in dit verhaal had ik de gelegenheid te wijzen op zijn voor DIE tijd met zijn beperkte mogelijkheden en de primitieve omstandig heden waaronder hij zijn werk moest verrichten, opmerkelijk gunstige resultaten. Hij moet behalve een bekwaam medicus ook een consciën tieus mens zijn geweest, die na afloop van zijn dagtaak nog de tijd en energie vond voor een systematische vastlegging van zijn ervarin gen. Tenslotte blijkt uit dit simpele "schriftje van La Lau" dat hij een gevoelig mens was, en - gezien de voor hem en zijn vrouw zo zwarte dag in de zomer van 1872- dat ook hun huiselijk leven niet altijd over rozen is gegaan. Hoed af voor deze grote Santpoorter Het probleem is intussen opgelost: van de heer en mevrouw Eyssens-Ditooud-patiënten van mij van de Wüstelaan in Santpoort, die momenteel evenals ikzelf woonachtig zijn in de Service-flat Schouwenhove te Leiden, kreeg ik voor mijn archief een foto ten geschenke van wijlen pater Jan Karei Marie Dito o.p., geboren - ja raadt het - op 9 october 1904 I Deze pater is dus al direct een dure jongen geweest IEen gedetailleerd overzicht van de bevallingen die dokter La Lau in de jaren 1872 - 1874 in Santpoort verrichtte, is als BIJLAGE van 10 pagina's aan dit nummer toegevoegd. Zie Redaktioneelp. 1 24 De Stichting stelt zich ten doel de bescherming van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het omringend natuurschoon van Santpoort (dorps gedeelten Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid) en zijn omgeving, tegen in het kader van monumentenzorg en natuurbehoud schadelijke aantasting of bederf daarvan, alsmede het behoud van uit historisch oogpunt daarvoor in aanmerking komende dorpsgedeelten, panden of stukken landschap of natuurschoon. De Stichting tracht dit doel te verwezenlijken door a. aansluiting te zoeken bij de Bond Heemschut, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en/of andere hetzelfde of soortgelijk doel nastrevende organisaties of instellingen; b. een inventarisatie op te maken en bij te houden van de objecten in en om Santpoort, welke in het kader van de doelstelling beschermd, behouden of hersteld moeten worden; c. de nodige stappen te ondernemen teneinde het dorp Santpoort of in ieder geval de daarvoor het meest in aanmerking komende gedeelten daarvan tot „beschermd dorpsgezicht" verklaard te krijgen; d. bij gemeentelijke, provinciale en rijksoverheid de belangen van Sant poort te behartigen en daarvoor, gevraagd of ongevraagd, advies uit te brengen in alle gevallen waarin dit in verband met de doelstelling noodzakelijk of wenselijk is; e. door middel van de pers en/of andere media, het doen houden van lezingen en het beleggen van vergaderingen, in bredere kring belang stelling en steun voor de doelstelling en aktiviteiten van de stichting te kweken; f. andere wettige middelen. (artikel 2 en artikel 3 Statuten Stichting Santpoort)

De Zandpoort | 1980 | | pagina 14