15 Verder was de catalogus "verlucht" met enkele toepasselijke reproducties van gravures, oude akten en prentbriefkaarten en bevatte voorts een uit andere bron overgenomen artikel "De herberg in de middeleeuwen" en een artikel "van tafellaken tot servet". De omslag, een afdruk van een gravure met een herbergtafreeltje uit de pruikentijd, was dezelfde als die voor alle andere onder auspiciën van de Stichting Historisch Museum Zuid- Kennemerland gehouden tentoonstellingen in deze reeks is gebruikt. De tentoonstelling zou niet hebben kunnen plaatsvinden zonder de onont beerlijke hulp die de kleine werkgroep heeft gekregen van een aantal deskundigen en andere medewerkers. Zo kregen we zeer veel steun van de heer Siebe Rölle,Gemeente-archivaris van Velsen, die met zijn staf, door efficient voorbereidend werk, het vele archief-materiaal op overzichtelijke wijze voor onze amateurvorsers toegankelijk maakte. De technisch-moeilijke en tijdrovende inrichting van de expositie stond onder leiding van de heer F.Berkhout, museum-consulent van Noord-Holland, bijgestaan door Mevr.J.Grabandt (Vereeniging Haerlem), Wim de Graaf, beheerder van Beeckestijn en de andere medewerkers. Het resultaat was een levendige, zeer verzorgde, tentoonstelling, over zichtelijk per kemdorp opgesteld - ondanks de verspreiding over meerdere ruimten - met gebruik van vitrines en schotten voor het "platte" materiaal en "aquaria" (glazen kasten) voor de vele voorwerpen. De opening van de tentoonstelling was feestelijk en er waren zeer veel ge nodigden die met hun gasten aan onze uitnodiging gevolg hadden gegeven. De Voorzitter van de Stichting Santpoort, Mr. L.F.de Groot, sprak een welkomstwoord en leidde de verschillende sprekers in. Nadat vervolgens de heer F. Berkhout een interessante toelichting had gegeven en Jhr.Mr. F. W.A. Beelaerts van Blokland, Voorzitter van de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland,had gesproken, hield de Burgemeester van Velsen, Mr. P.J.Molendijk, de openingsrede. Hij was vol lof over het feit dat de kleine werkgroep van de Stichting Santpoort erin was geslaagd deze tentoonstelling over een belangrijk stuk geschiedenis van de gehele gemeente Velsen op touw te zetten en hij prees de fraaie en uitgebreide catalogus; zelfs opperde hij de suggestie van een heruitgave daarvan in boekvorm in samenwerking met de gemeente-archivaris en op kosten van de Gemeente! Hij nodigde de Voorzitter dan ook uit spoedig contact met de heer Rolle op te nemen. Nadat de officiële opening was verricht werd een rondgang gemaakt, die het begin vormde van een zeer bevredigende belangstelling tijdens de openings uren op de daaropvolgende dagen. Het aantal bezoekers bedroeg ongeveer 500, van wie bijna de helft zich een catalogus aanschafte. Van Gemeentewege werd in vele opzichten medewerking en steun ondervonden, ook financieel. De Gemeente verleende als subsidie een bijdrage in de on kosten van 1.430,- de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemerland droeg 300,- bij; eindresultaat was een tekort van 225,17, maar dit bedrag werd ruimschoots gecompenseerd door de resultaten van het historisch onderzoek voor ons eigen werkterrein. L.Vermande-Deinum (organisatie en coördinatie tentoonstelling) 16. XV. FINANCIËLE ZAKEN Nu door verschillende oorzaken het uitbrengen van een jaarverslag over I98O met begrotingscijfers voor 1981 achterwege is gebleven en het jaar I98I ten einde loopt, is dit niet meer opportuun. Maar de penningmeester is ten volle bereid aan iedereen die dat wenst opening van zaken te geven. Op dit moment wordt volstaan met de mededeling dat de in de aanvang van het jaar aan het bestuur voorgelegde en vervolgens goedgekeurde begroting van inkomsten en uitgaven van de Stichting voor het jaar 1981 door een stijging van de inkomsten aan de éne kant (toetreding van een aantal nieuwe'Meelnemers voor het leven") en een daling van de uitgaven (voornamelijk door het niet verschijnen van de uitgave "De Zandpoort") aan de andere kant, financieel een minder gunstig beeld had dan de werkelijkheid heeft uitgewezen: het saldo van de geldmiddelen zal eind I98O ten opzichte van het vorig jaar een toename te zien geven van rond 1.500,- en uitkomen op circa 5.000,-. Het bestuur is accoord gegaan met het voornemen van de penningmeester van dit geraamde "overschot" van 1.500,- een bedrag van 1.000,- te reserveren voor rechtskundige hulp. De voorlopige begroting voor 1982 ziet er als volgt uit: Inkomsten: -bijdragen deelnemers, schenkingen voor het leven, rente, enz. 5.600,- Uitgaven - administratiekosten, porti, abonnementen declaraties,werkgroepen: 4.000, - publiciteit 1.600, - rechtskundige bijstand, zaalhuur, archief en part time kracht: 2.300,- totaal uitgaven: 7.900,- Geraamd tekort voor 1982: 2.300,- De inkomsten zullen dus niet toereikend zijn om alle voorgenomen taken naar behoren uit te voeren; het spreekt wel vanzelf dat wij ernaar moeten streven het aantal deelnemers zoveel mogelijk te vergroten. Nog lang niet is iedereen in Santpoort, die ons werk met belangstelling volgt - voorzover dat ten gevolge van de geringe publiciteit in de afgelopen periode nog mogelijk is - als deelnemer bij de Stichting aangesloten. Wij roepen daarom iedereen die meent dat het in de Statuten omschreven doel van de Stichting steun verdient, op in eigen kring - maar ook daarbuiten! - propaganda voor ons vrijwilligerswerk te maken en mee te helpen de beide Santpoorten en hun omgeving mooi te houden en plezierig om er te wonen! Over het afgelopen jaar is van vrijwel alle deelnemers de bijdrage ontvangen. En tegenover wéér een tiental (10) nieuwe "deelnemers (of deelneemsters) voor het leven", die elk 150,- (of meer!) bijdroegen, stond slechts één bedankje! Dit en het feit dat enkele "deelnemers voor het leven" opnieuw betaalden, stemt tot veel verheugenis, vooral als bedacht wordt dat de enige publiciteit over het werk van de Stichting niet van de Stichting maar van buiten kwam. Voor wie het nog niet zou weten: de minimum jaarlijkse bijdrage is 15,-; deelnemer voor het leven wordt men door betaling ineens van - nu nog; wij denken over verhoging - een bedrag van 150,- of meer, waarvoor men dan een fraai certificaat toegezonden krijgt, met een kleurenvergroting van een prentbriefkaart van het "oude" Santpoort. Ons gironummer is:3606774. w.g. H.J.ten Have, Penningmeester

De Zandpoort | 1981 | | pagina 10