9. 3. Over de vertegenwoordiging van de Stichting "in en buiten rechte" bepaalt artikel 8 nu dat dit door de voorzitter geschiedt. Hiermee is de ver plichte vertegenwoordiging van de Stichting door een dagelijks bestuur voorzitter, secretaris, penningmeester) vervallen. Overigens kan het bestuur, volgens dit artikel 8, ook aan andere bestuurs leden vertegenwoordigingsbevoegdheid toekennen. Afschriften van de gewijzigde Statuten zijn aan diverse instanties ter in formatie toegezonden. Voor de deelnemers en andere belangstellenden zijn exemplaren bij het secretariaat verkrijgbaar. Voor niet-deelnemers wordt een vergoeding van 2.50 per exemplaar in rekening gebracht. VIIIDe Velserbroek. In de inspraak-procedure Velserbroek betrokken, heeft de Stichting al op de eerste avond - 18 mei I98I - bij monde van ondergetekende haar standpunt duidelijk gemaakt. Het mag bekend worden geacht dat de Stichting Santpoort de bebouwing van de Velserbroek steeds heeft afgewezen, aangezien daardoor het dorpskarakter en het landelijk aanzien van Santpoort-Noord en het omringend landschap op on herstelbare wijze zou worden geschaad. De Stichting heeft daarbij een aantal alternatieve bouwplaatsen genoemd en erop aangedrongen daarnaar eerst een onderzoek te doen instellen. In de op 18 mei I98I afgelegde verklaring werd hiervan nogmaals mededeling gedaan, onder toevoeging dat, nu de door de Stichting naar voren gebrachte bezwaren geen gehoor hadden gekregen, gevolg gegeven moest worden aan het bestuursvoomemen al het mogelijke te doen om Santpoort te beschermen tegen al te schadelijke aantastingen van het landelijk milieu, het dorpskarakter en het omringend natuurschoon. Dit bestuursvoomemen was destijds reeds aan het gemeentebestuur ter kennis gebracht. Duidelijk werd voorts naar voren gebracht dat het bestuursstandpuntdat reeds in 1977 in een brief aan Gedeputeerde Staten was meegedeeld, daarna in hoorzittingen veelvuldig is herhaald en toegelicht, geen verandering had ondergaan, zeker niet nu het de bouw van omstreeks 7000 in plaats van de aanvankelijke ^+000 woningen betreft. Aangevoerd werd verder dat onze statuten ons voorschrijven op te komen voor bescherming en behoud van dorpskarakter en landelijk milieu en dat wij daarom bijzonder geïnteresseerd zijn in de wijze waarop het totale plan in het land schap zal worden ingepast en hoe Santpoort-Noord en zijn directe omgeving - inclusief de Hofgeest - tegen naar onze mening schadelijke inkapseling in een stedelijke agglomeratie kan worden beschermd. Tenslotte werd in verband met het overigens aangevoerde duidelijk gemaakt dat de Stichting zich te allen tijde het recht voorbehoudt de door de Wet toegestane stappen te nemen ten aanzien van elke fase van uitvoering van dit project waarbij onvoldoende aandacht aan de door ons gestelde normen is besteed. Hoewel ons was verzekerd dat de inhoud van deze verklaring in de rapportage van de werkgroep Velserbroek aan het gemeentebestuur zou worden verwerkt, bleek bij kennisneming van het betreffende rapport (deel 3, "Kijk op de Velserbroek") dat dit niet was gebeurd. In de gemeenteraads-vergadering van 15 oktober werd van onze zijde daarop de aandacht gevestigd, waarna de omissie werd hersteld en een gesprek plaatsvond met de wethouder en de werkgroep met als resultaat meer wederzijds begrip voor eikaars standpunten en de toezegging dat de Stichting ook in de volgende fase van de inspraak zou worden betrokken. Mr. L. F. de Groot. 10. IX. Voor-ontwerp Bestemmingsplan Santpoort-Zuid I en Inventarisatie van Vinkenbaan en Duinweg. A. Het voor-ontwerp. De Stichting Santpoort heeft vanwege het Gemeentebestuur toegezonden ge kregen een voor-ontwerp Bestemmingsplan Santpoort-Zuid I, met verzoek om commentaar. Een verheugende gang van zaken, waardoor goede"samenspraak mogelijk is met vermijding van bezwarenprocedures Voor Santpoort-Zuid geldt thans nog steeds een oud Bestemmingsplan Santpoort-Zuid, dat uit twee "Uitbreidingsplannen" bestaat. 1. Het oudste is een Uitbreidingsplan van 1930('-); dit beslaat het zuide lijkste gedeelte van Santpoort-Zuid, echter met uitzondering van de gehele omgeving van de Bloemendaalsestraatweg, tot Bloemendaal toe. Dit betekent dat hier alleen de gemeentelijke Bouwverordening van toepassing is, die te weinig bescherming biedt en grootschalige en andere onaangepaste bebouwing toelaat. 2. Het andere Uitbreidingsplan dateert van I967 en beslaat het noorde lijker gelegen gebied van Santpoort—Zuid, voornamelijk de na—oorlogse villawijken van de Neethof (Zuid van de spoorweg) en Boschbeek (ten Noorden ervan), voorts de omgeving van de Ruïne van Brederode. Maar in deze gebieden zijn nog grote gedeelten onbeschermd, zoals het ïhilipspark en de Wiistelaan, de Brederoodseweg en het gedeelte Vinkenbaan en Duinweg. Hier hebben, doordat dit gedeelte onder "bebouwde kom" viel, in 1975 de bouw van het flatgebouw Longwood en in 1976 de verminking van de Duinweg kunnen plaatsgrijpen! Het ons voor commentaar toegezonden voorontwerp Bestemmingsplan Santpoort-Zuid I betreft nu onder andere het laatst beschreven gebied en bovendien de bebouwing van de Bloemendaalsestraatweg aan de Westzijde. Een eerste verkenning in het terrein en bestudering van het vooront werp leverde als resultaat op dat het gevraagde commentaar kon worden gegeven. Het Bestuur heeft in de desbetreffende brief aan het gemeente bestuur meegedeeld dat in het algemeen waardering voor het, in de lijn van het Streekplan liggende, conserverende karakter van het voorontwerp bestaat, dat er echter een betere waarborg in het plan zou moeten komen voor de bescherming en het behoud van de karakteristieke waarden \ande bestaande bebouwing zoals in het bijzonder aan de Vinkenbaan^en aan de Duinweg en van de planologische en landschappelijke waarden^in het totale gebied; waar, door een verstrooide opstelling van de bebouwing op ruime percelen de oorspronkelijke landschapsvormen van de binnenduinrand min of meer in stand zijn gebleven, zouden deze zo goed mogelijk beschermd moeten worden. In ons commentaar is in detail aangegeven op welke wijze deze betere be scherming in de plantekening en de bebouwingsvoorschriften kan worden teweeggebracht. Het zou te ver voeren hier daar op in te gaan. Wel heeft het zin hier enkele punten uit het commentaar te vermelden. Onder handhaving van onze bezwaren tegen de invoering van de verruimde bouwmogelijkheden volgens de maatstaven van Openbare Werken, deden wij de volgende aanbevelingen: -Ook de bebouwing aan de Oostkant van de Bloemendaalsestraatweg opnemen, ter bevordering van eenvormige beoordeling van de bebouwing aan beide zijden van deze oude dorpsstraat; -Voor ruime percelen in het plangebied het percentage van toegestane bebouwing verminderen van 20$ tot 10$;

De Zandpoort | 1981 | | pagina 7