-Voor nieuwbouw een grotere dakhoogte en grotere helling dan toestaan ter bevordering van het behoud van het karakter van de bestaande bebouwing; -De taal van de voorschriften vereenvoudigen en daardoor leesbaarder maken. B. Inventarisatie Vinkenbaan en Duinweg. Aan het ontwerpen van een bestemmingsplan, in het bijzonder voor een gebied waarin, zoals in het voor-ontwerp Bestemmingsplan Santpoort-Zuid I, bebouwde kommen worden opgenomen, moet een nauwkeurige inventarisatie voorafgaan. In de brief aan het gemeentebestuur, waarin ons uitvoerig commentaar over dit voorontwerp was vervat en waaruit in het voorgaande hoofdstuk enkele hoofdpunten (aanbevelingen) zijn vermeld, heeft de Stichting in verband daarmee erop gewezen dat voor de bovenvermelde gebiedsdelen de opzet van het plan niet strookt met de grondgedachte van het Streekplan: consolidatie van de bestaande toestand. De op de plankaart getekende bebouwingsstroken langs Vinkenbaan en Duinweg vormen namelijk voor de toekomst een uitnodiging voor sloop en dichtere be bouwing langs een rechte rooilijnJ De Bouwvoorschriften laten ruimte voor dit soort verbouwingen, die het karakter van de bestaande bouwstijl en de omgeving ernstig kunnen aantasten. Om dit standpunt voldoende duidelijk te kunnen toelichten is door de Stichting in enkele maanden tijds een grondige inventarisatie uitgevoerd betreffende de woningen aan de Vinkenbaan en de Duinweg te Santpoort-Zuid. De inventarisatie-werkgroep bestaat uit Mevr.C.S.Lindeman-Meijerink, de heer en mevrouw (Hans en Annekq) Kruger, de adviseurs S.Rolle, Gemeente Archivaris van Velsen en P.Jongens, gewezen hoofd van het Gemeentelijk Monumentenbureau van Haarlem en ondergetekende, L.Vermande-Deinum, Bestuurs lid van de Stichting Santpoort, als coördinatrice van het werk. De Werkgroep heeft in prettige samenwerking met gemeentelijke instanties veel gegevens hiervoor uit archieven kunnen opdiepen, terwijl de gemeente fotograaf de benodigde foto's heeft gemaakt. De inventarisatie-resultaten worden verwerkt in-éen boeiend boek met prachtige foto's; het is vrijwel voltooid en sluit aan bij ons commentaar ten aanzien van het Voorontwerp Bestemmingsplan Santpoort-Zuid I. Gemeentelijk Monumentenbeleid. Na de inwerkingtreding van de Monumentenwet in I96I, waardoor de bestaande gemeentelijke Monumentenverordening van 1950 voor het grootste deel kwam te vervallen, heeft de Gemeente Velsen geen andere basis meer voor het eigen beleid gehad. De Stichting Santpoort heeft al sedert kort na de oprichting in 1976 bij herhaling bij het gemeentebestuur aangedrongen op (betere) bescherming van de vele niet op de Rijks-monumentenlijst voor de gemeente Velsen voor komende panden en andere objecten in Santpoort en omgeving, die wegens hun historische of cultuur-historische waarde in aanmerking dienen te komen om voor volgende generaties bewaard te blijven. Dit betreft niet alleen de objecten.die aan de in de Monumentenwet gestelde normen voldoen maar niet op de lijst staan, maar vooral ook objecten die daarvoor nog niet of zelfs nooit in aanmerking kunnen komen. Hiervoor is een gemeentelijke monumentenverordening waarop een eigen ge meentelijk beleid kan worden gebaseerd een dringende noodzaak. Kennelijk door de daartoe van de Stichting (en van de eigen gemeente archivaris) uitgaande drang heeft men dan ook sinds kort een nieuwe Monumen ten-verordening in voorbereiding, waarvan de betrokken wethouder heeft aan gekondigd dat ernaar wordt gestreefd het ontwerp nog dit jaar aan de Raad te kunnen voorleggen. 12. In verband daarmee ontvingen verschillende organisaties in de gemeente, waaronder de Stichting Santpoort, in augustus '81 een verzoek tot het samen stellen van een algemene lijst met suggesties. De objecten kunnen zowel hekken, dijken, palen als panden zijn. Voor het samenstellen van deze lijst is ondergetekende met de heer P.Jongens, adviseur van de Stichting, veelvuldig "op stap" geweest, zowel in Santpoort Noord als in Santpoort-Zuid en in de agrarische gebieden die daarbij behoren. Naast de op de Rijks-monumentenlijst voor de Gemeente Velsen staande be schermde monumenten (23 in getal, waaronder de Ruine van Brederode, de molen De Sandhaes, een complex oude behuizingen (Middenduin), vele panden aan de Hoofdstraatde restanten van het Huis te Spijk in de Hofgeest, grenspalen, enz.) zal de lijst ongeveer driemaal zoveel objecten bevatten, waaruit de in te stellen monumentencommissie een keuze kan doen. Intussen gaat onze werkgroep inventarisatie door met haar taak, zoals be schreven ten aanzien van Vinkenbaan en Duinweg. De meeste gegevens voor de Bloemendaalsestraatweg zijn verzameld en de foto's zijn in de maak, zodat binnenkort het tweede inventarisatie-boek gereed zal kunnen zijn. Bij de opstelling van de lijsten is gebruik gemaakt van een combinatie van de uitgangspunten die de Bond Heemschut toepast met de praktijk-ervaringen op dit gebied van deskundigen. Wij hopen op de contactavonden van 16 december en 22 januari a.s. de algemene inventarisatielijst en de voltooide boeken ter inzage te kunnen leggen. L.Vermande - Deinum. XI. "Verloedering"Agrarisch gebied-Zuid. In een brief aan B W van 31 augustus I98I heeft de Stichting, naar aan leiding van een kort tevoren met wethouder Bijl gevoerd onderhoud over het al jaren lang voortschrijdende bederf van het agrarisch gebied tussen de bebouwing van Santpoort-Zuid en de Delft, nog eens een overzicht gegeven van de sedert april 1977 herhaaldelijk gedane verzoeken daaraan paal en perk te stellen. In de brief werd opnieuw geconstateerd dat de van gemeentewege gedane pogingen daartoe ten enenmale ontoereikend zijn geweest, inclusief het plaatsen van een waarschuwingsbord aan de Wiistelaan, waarop vermeld is dat de daar gelegen, te koop aangeboden grond niet voor volkstuinen bestemd is en dat opstallen verwijderd zouden worden. In de brief werd vervolgens sterk aangedrongen op het met spoed tot stand brengen van een voorbereidingsbesluit voor dit gebied, waarin dan duidelijke voorschriften zouden moeten worden opgenomen tegen het ongewenst gebruik van grond. En ter bescherming van het landschap zou daarin moeten worden bepaald dat uitsluitend gebruik van de grond is toegestaan dat met de bestemming van het gebied overeenkomt, en dat voor bepaalde bewerkingen zoals ontginnen, bodem verlagen of ophogen en egaliseren of scheuren van grasland, een aanlegvergun- ning vereist zal zijn. Voorgesteld werd aansluiting te zoeken bij het op 14 mei I98I tot stand ge komen Voorbereidingsbesluit voor het Agrarisch gebied-West. Besloten werd met de opmerking dat een voorbereidingsbesluit met de bovenbe doelde strekking in ieder geval een redelijke bescherming kan bieden tegen verdere aantastingen van dit karakteristieke weidegebied, één van de meest kwetsbare en waardevolle landschapsbeelden in de gemeente Velsen.

De Zandpoort | 1981 | | pagina 8