r HOE ZAT DAT ook al weer met de Terrasweg? Enkele voorbeelden uit onze inventarisatie 'De Stichting Santpoort maakt altijd zoveel bezwaren tegen verbouwingen. Waarom?' Woordenlijst m Een veel gehoorde kreet: Vooral de laatste jaren zijn veel mensen hun huizen gaan uit- resp. verbouwen. Op zich is dat natuurlijk geen enkel bezwaar. Het is immers financieel aan trekkelijker het eigen huis ruimer te maken, dan een ander, groter huis te zoeken met alle kosten die daaraan verbonden zijn. Waarom heeft de Stichting Santpoort hier tegen dan bezwaren gemaakt? Wel, in onze doelstelling staat: 'bescherming tegen verstedelijking of andere vormen van aantasting van woon- en leefklimaat en natuurschoon van Santpoort en zijn omgeving'. Dat betekent, dat wij vooral op onze hoede moeten zijn voor ingrepen van de (gemeen telijke) overheid, die ongewenste veranderingen kunnen opleveren voör het woon- en leefklimaat van een woongebied, waarvoor een bestemmingsplan bescherming biedt, zonder dat de wettelijk voor geschreven procedure van herzie ning van dat - vaak verouderde - bestemmingsplan wordt gevolgd. Die ingrepen zijn vele malen voor gekomen, n.l. in de vorm van: 1. toepassing van nog niet wette lijk vastgestelde bouwvoorschrif ten.. 2. veel z.g. 'art. 19 R.O. proce dures' Natuurlijk is de Stichting niet tegen het uitbouwen van een huis, mits dit op een verantwoorde wijze gebeurt. Maar wat is 'verant woord'; de gemeente en de Stich ting Santpoort verschillen hierover nogal van mening! De bestaande bestemmingsplan nen van Santpoort zijn gemiddeld bijna 20 jaar oud en betreffen, behalve de agrarische gebieden, de meeste woonwijken van na de oorloginZuidenNoord. De bouw voorschriften waken vooral over de openheid - de z.g. verplichte zijwaartse open ruimten-tussen de huizen en blokken-van-huizen. Die openheid is n.l. essentieel voor de ruimtelijke opzet en is van groot belang voor het evenwicht tussen open landschap en dichte bebou wing; dus ook voor het algemeen leefmilieu. Uitbouwen en garages plaatsen in de 'verplichte zijwaart se open ruimte' was daarom dan ook vrijwel niet toegestaan. Uit bouwen op het achtererf was beperkt mogelijk tot binnen het bebouwingsvlak. Om aan de vele wensen tot uitbouw (vooral van keukens) tegemoet te komen werd door Openbare Wer ken, omstreeks '77 een ontwerp voor nieuwe algemene bouwvoor schriften opgesteld, bedoeld om in alle nieuwe bestemmingsplannen te worden opgenomen. Hiermee zou de weg worden vrijgemaakt om los te komen van de huidige strenge regels. Maar omdat deze sterk afwijkende voorschriften wettelijk nog niet van kracht waren - de daarvoor nodige herziening van verouderde bestemmingsplannen zou te veel tijd en werk vergen - nam het gemeentebestuur telkens zijn toe vlucht tot (daarvoor niet geschre ven) art. 19 procedures. Deze nieuwe voorschriften geven o.i. echter teveel mogelijkheden; ze laten b.v. toe dat vanaf 6 meter achter de voorgevellijn in de 'ver plichte zijwaartse open ruimte' praktisch het hele zijerf gelijk vloers volgebouwd kan worden. Ook de mogelijkheid tot uitbouw op het achtererf is verruimd met 3 meter buiten het bebouwings vlak. Maar de meeste verbouwers geven, indien mogelijk, de voor keur aan de uitbouw opzij boven de uitbouw naar achter, tot behoud van hun volledige achtertuin, hoe groot die ook mag zijn. Bovendien geeft de zijdelingse bebouwing en afsluiting meer beschutting en privacy aan de achtertuin. Sinds 1977 zijn er al vele verbouwingen geweest - goede en slechte - en er zullen er ongetwijfeld nog vele volgen. Opvallend is nu al het verschijnsel van de grote kamer-uitbouwen in de zijtuinen, als 'steenpuisten' aan de zijgevels, vaak geflankeerd door een nieuwe - brede - garage. De soms overgebleven tussenruimte is dan meestal ook nog volgebouwd of afgesloten. Hier en daar wordt het - dreigende - beeld van lint bebouwing compleet waar 2 be bouwde zij-erven aan elkaar grenzen en wordt visueel duidelijk wat daarmee verloren gaat. Ook de schade aan de architectuur is vaak niet gering. Er kwamen bij de Stichting al enkele uitingen van kritiek op deze ontwikkeling bin nen. Hopelijk zal de gemeentedeze kritiek ter harte nemen en de bouw voorschriften herzien vóór de defi nitieve inbouw in de a.s. nieuwe bestemmingsplannen (Driehuis, Santpoort Zd I, Velsen Zd). Wij gaven als advies ter herziening: a. Beperking van de breedte van de zijwaartse uitbouwmogelijk heid (b.v. tot l/5deeli.p.v. l/3deel van de afstand zijgevel-terrein- grens). b. Voorrangverlening aan het ach terwaarts uitbouwen, afhankelijk van de situatie en de diepte van het achterterrein. c. Voorrangverlening aan het plaatsen van garages op het achter terrein, afhankelijk van de diepte daarvan. d. Beperking van uitbouw bij gebouwen (woonhuizen) die qua architectuur en/of cultuur-histo risch van belang zijn. Ons tweede punt van kritiek t.a.v. bovengenoemde verbouwingen be treft het gebruik (misbruik) van de art. 19 procedure, waarbij elke keer de bescherming die het bestem mingsplan biedt, wordt aangetast. Heeft de Stichting nu ineens geen bezwaren meer? Zodra wij kans zagen de gewraakte bouwvoorschriften op zichzelf aan te vallen, n.l. bij de inbouw daarvan in het eerste nieuwe bestemmings plan (Velsen Zd '79) zijn wij gestopt met nieuwe bezwaar-procedures tegen verbouwingen. De bouw voorschriften van het plan Velsen Zd zijn in ons bezwaarschrift uit voerig bekritiseerd. Het bleef ech ter niet bij kritiek alleen; ook een alternatief voorstel werd door ons geleverd. Deze zaak is tot in de hoogste instantie voortgezet, maar liep op niets uit: de Raad van State consta teerde dat er bij de aankondiging van de ter visie-legging door de gemeente Velsen een vormfout was gemaakt! De door Gedeputeerde Staten ver leende goedkeuring van het be stemmingsplan Velsen Zd werd dan ook bij Koninklijk Besluit vernietigd en onze gemeente zal opnieuw moeten beginnen. Wist u dat de Stichting Santpoort haar werk doet zonder enige vorm van subsidie? Heeft u suggesties, op- of aanmerkingen voor een volgende 'De Zandpoort' laat u ons dat dan even weten? ie realiseert je pas wat iets voor je betekent als het er niet meer is Nee, dit is geen fotoserie uit Santpoort, maar er zijn zonder diep te hoeven nadenken tal loze gelijke situaties te noe men. Elke keer wordt er een klein beetje veranderd; het valt nauwelijks op. Maar al die kleine beetjes worden snel een boel en voor je het weet is er weer een deel van ons mooie dorp onherstelbaar verknoeid. Tragisch, niet? Maar u kunt er iets tegen doen als Santpoort u lief is; zijn historie, natuur schoon en karakteristieke dorpssfeer zijn immers uniek. Meldt u aan als deelnemer (voor een jaar of voor het leven); dan zullen wij samen alles op alles kunnen zetten om ons mooie dorp te be schermen en te behouden! Sedert 1971 zijn bezwaren van omwonenden met de regelmaat van de klok via brieven, be zwaarschriften, AROB-proce dure, enz. aan B&W bekend gemaakt. In 1977 was er het plan Maas, waartegen de omwonenden zich eveneens verzetten. Na sloop van de grote schuur met aangebouwde hooikap zou er een fors rechttoe- rechtaan gebouw moeten komen met gelijkvloers een trim- en judo zaal, daarboven flatwoningen en achter op het terrein een instructie- bad. Van gemeentezijde werd toen ons oordeel gevraagd over de boer derij: behouden of slopen. Het zeer fraaie en toen nog gave schuren- complex (de woning ervan stond apart aan de Burgemeester En- schedelaan) was gebouwd in de jaren 20 en gebruikt tot 1970. Door het ontbreken van een bestemmingsplan was het daarna mogelijk geweest om er een slordig geplande rij huizen vóór te plaat sen. Door de ingeklemde ligging en het brandgevaar voor de om woners was behoud o.i. weinig zinvol meer. Wel hebben wij het sportcentrum ontraden en aange drongen op een bestemmingsplan voor aangepaste bebouwing. Het plan Maas is - gelukkig - niet uitgevoerd. Het duurdetotjuni 1979 voordater weer een bouwplan was. Deze keer van Architectenbureau Th. van der Klei te Haarlem. Omwonenden tekenden bezwaar aan omdat zij unaniem van mening waren, dat een flatgebouw van 5 woonlagen en onderliggende garages een ernstige aantasting vormde van het leef milieu. Hoogst merkwaardig was het feit dat het college van B&W, in vol strekte tegenstelling tot hun eer dere afwijzing van grootschalige bouw, nii aan een plan van de voorzitter van de Welstandscom missie de architect van der Klei wèl de gevraagde bouwvergunning verleende. Aan de uitvoeringervan is echter nooit begonnen, waarna het gemeentebestuur in juni '81 de bouwvergunning introk. Daar door kon de Stichting op haar beurt het in mei '80 bij de afdeling Rechtspraak ingediende beroep schrift intrekken. En nu wordt er toch eindelijk gebouwd, grootschalig, dat helaas wel, maar beter aangepast bij de omgeving. Het uit 1899 daterende Station Santpoort-Zuid geeft blijk van een zorgvuldig uitgekiende vormgeving en detaillering. De ruimtelijke situering heeft rond om een plastische geleding mogelijk gemaakt. Dit effect is vooral nagestreefd in de bekapping. De sterk wisselende contouren hiervan accentueren de verschillende elementen waaruit de bouw massa is samengesteld. Het ontwerp staat op naam van architect D. A.N. Margadant. Deze bouwde enkele jaren later ook het station te Haarlem. Zijn bekwaam heid komt daarin wel zeer over tuigend tot uitdrukking. Bent u al deelnemer van de Stichting Santpoort? Dan zullen een aantal zaken u ongetwijfeld bekend voorko men. U vraagt zich wellicht af waar om deze 'extra editie' dan toch in uw brievenbus rolt en nog wel zonder adresband. Deze speciale 'De Zandpoort' is echter huis-aan-huis verspreid in Santpoort om zoveel moge lijk mensen te bereiken en op die manier hopelijk als deelnemer van de Stichting te kunnen begroeten. Op de adressen Wüstelaan 75 en 77 staan de in 1890 door mevr. Wüste gestichte voormalige bewaarschool en de bijbehorende woning. Een galerijtje fungeert als verbindingselement. De met het ontwerp belaste archi tect L. Ritter koos een goed in deze landelijke entourage passende vormgeving. Wij bespeuren ver wantschap met het werk van de Haarlemse architect van der Steur. De voorgevel van het schooltje is in drie traveeën verdeeld. De met natuursteen versierde tussen- en hoekpilasters geven de gestrekte gevel een enigszins verticaal accent. Dit wordt nog verterkt door het opnemen van duidelijk sprekende natuurstenen tussenstijlen in de drie raampartijen. De tamelijk grote dakoverstekken dragen op geschoorde consoles. Het dakvlak boven de voorgevel vertoont in het midden een lichte geleding. Wij kunnen hierin een poging zien, het op de rand van het platte dak geplaatste torentje een visuele ondersteuning te geven. Het schooltje is tamelijk strak in vergelijking tot de woning. Door sprongen toe te passen in de gevels en in de daken heeft de architect willen voorkomen dat dit uit twee bouwlagen bestaande huis een zware massa zou worden. Ook om deze reden zal hij de verdieping van het voorgedeelte de structuur van een houten vakwerk hebben ge geven. Kmmmm Beide werkstukken zijn een afspie geling van het streven, zich niet meer zoals voorheen te laten in spireren door de oude bouwstijlen. In navolging van Berlage legde Margadant zich toe op een ratio nele vormgeving. Een construc tieve toepassing van bouwmate rialen was hierbij het voornaamste richtsnoer. Opmerkelijk is het gebruik van het in die tijd uit Amerika geïmporteerde pitch- pine. Deze sterk harshoudende houtsoort kon niet worden geschil derd en werd daarom met een blanke lak afgewerkt. Ons Santpoortse station heeft van binnen niet meer geheel het oor spronkelijke aanzien. Wel is dat het geval met de noordelijke wacht kamer, onder de overkapping van het perron. De wanden en de zol dering hebben daar nog de authen tieke decoratie. Kwekerslaan 21 is de voormalige dienstwoning van de begraafplaats De Biezen. Zij dateert uit 1906 en werd ontworpen door de toenmalige gemeente-opzichter C. Kramer. De stijlperiode waarin het huis tot stand kwam wordt 'Art-Nouveau' genoemd. De gepleisterde gevels zijn vakvormig ingedeeld met gekamde banden van imitatie-natuursteen. In dit stramien werden de ramen geplaatst. Er moet een kleurverschil zijn geweest tussen de banden en de vakken. Dit is teniet gedaan door een latere behandeling met de witkwast. Het huis bestaat uit twee elkaar haaks snijdende elementen, eindigend in totaal vier topgevels. Op deze wijze is een plastische vormgeving bereikt, die vooral in het dak tot uitdrukking komt. Het smalste van de twee bedoelde bouwelementen steekt naar voren uit en wordt geaccentueerd door een erker en een klokkestoeltje. Rechts van dit gevelgedeelte is onder een doorschietend dekschild een galerijtje geformeerd. De open heid hiervan levert een aangename contrastwerking op. Ruimte Ordening Het leiding geven bij de ontwikkeling van een gebied, teneinde het ontstaan van een voor de gemeenschap zo gunstig mogelijk geheel te bevorderen. In kleiner verband: het tot stand brengen van een verantwoord stads-, dorps- en landschapsbeeld. Bestemmingsplan Door de gemeenteraad vastgestelde rege lingvan de bestemming van een gedeelte van het gemeentelijk grondgebied, met binden de gebruiksvoorschriften voor de grond en hetgeen zich daarop bevindt. De Wet op de Ruimtelijke Ordening (Wet R.O.) schrijft voor dat voor gebieden buiten de bebouwde kom een bestemmingsplan móet - en voor gebieden binnen de bebouwde kom kan worden vastgesteld. Voorbereidingsbesluit De gemeenteraad kan een bestemmings plan in voorbereiding verklaren (voor bereidingsbesluit). Daarbij kunnen voor schriften worden gegeven om te voorkomen dat een terrein minder geschikt wordt voor een daaraan te geven bestemming. Een voorbereidingsbesluit vervalt indien niet binnen een jaar erna het ontwerp-bestem- mingsplan ter inzage is gelegd. 'Artikel 19 R.O.-procedure'; verklaring van geen bezwaar. In art. 19 R.O. is bepaald dat, nadat een voorbereidingsbesluit is genomen, B&W vrijstelling kunnen verlenen van bepaalde voorschriften van het bestaande bestem mingsplan, mits door Gedeputeerde Staten vooraf een verklaring is afgegeven dat daartegen geen bezwaar bestaat. Met 'art. 19 R.O.-procedure' wordt vaak de gang van zaken aangeduid, waarbij, in strijd met de bedoeling van de Wet, een voor bereidingsbesluit wordt genomen met het uitsluitend doel B&W in staat te stellen een bouw- of verbouwingsplan van één enkele woning toe te staan, dat volgens het bestaande bestemmingsplan niet geoor loofd is. AROB-procedure Dit is een procedure volgens de Wet Administratieve Rechtspraak Overheids Beschikkingen. Hierbij kan iedereen, die zich door een overheidsbeslissing in zijn belangen geschaad voelt, nadat zijn daar tegen aanhangig gemaakte bezwaren niet het beoogde resultaat hebben gehad, bij de daarvoor speciaal ingestelde Afdeling Rechtspraak van de Raad van State in beroep gaan. Wij, Nederlanders, wij zijn geen stil zitter*. We werken aan onze economie We bouwen aan onze toekomst. En we breken af wat de vooruitgang in de weg staat. Goed zo. Die oude lantaarn geeft trouwens toch te weinig licht. Dat bruggetje kan geen auto meer dragen. Die molen funktio- neert niet meer. En die bomen nemen de zon weg. Dus wie zal er om treuren als al die dingen langzaam maar zeker verdwijnen? Wie er later om zullen treuren, zijn onze kinderen. Omdat wij, in onze voort varendheid, te veel van die, niet zo efficiente maar wel lieve, oude dingen hebben kapot gemaakt Omdat te veel moois weg is. Definitief weg. Soms realiseer je je met spijt wat iets voor je betekende, als het er niet meer is Laten we zorgen dat het zo ver niet komt. Laten we zuinig zijn op onze monumenten (ook de kleine). En als het eens onvermijdelijk lijkt Publicatie aangeboden door dit blad. in aamenwerl iets waardevols te slopen, laten we dan eerst goed nadenken. En nadenken. En nadenken. Opdat wij straks aan onze kinderen kunnen laten zien, hoeveel moois wij hebben bewaard. Naast het vele nieuwe, dat wij hebben gemaakt. ng met de Stichting Ideele Reclame SIRE. Eerst tot tien tellen voor we gaanslopen.

De Zandpoort | 1982 | | pagina 2