HOE ZAT DAT ook al weer met de bebouwing van de Velserbroek? 1 Coupon W 2>e T^umu&j m en toen Stichtingsbestuur: m yfipra mm m De Stichting wil graag op korte termijn in contact komen met een secretaris of secretaresse om ons bestuur aan te vullen. Bent u geïnteresseerd, laat u het ons dan even weten? Nu de tweede inspraakprocedure over de Velserbroek in een eindstadium komt, lijkt het ons zinvol het standpunt van de Stichting nader toe te lichten. Op 29-4-'70 werd door de gemeen teraad van Velsen het bestem mingsplan de Velserbroek vast gesteld en op 15-6-'71 gaf Gedepu teerde Staten de goedkeuring. Het plan wordt begrensd door het Noordzeekanaal (N), het zijkanaal C (O), de Westlaan (Z) en groten deelsdoor Rijksweg9(W) en bevat meerdere polders, waarvan de Velserbroek verreweg de grootste is (ruim 600 ha) en de enige polder 'met klei met ongunstige eigen schappen, alleen geschikt voor grasland'. Dwars erdoorheen ligt Rijksweg 6. Het gehele boven omschreven gebied was door het Rijk bedoeld als groene bufferzone en onderdeel van het grote recrea tieplan Spaarnwoude, zoals vast gelegd in het streekplan. Het rijksbeleid was erop gericht het grootstedelijk woongebied van Haarlem Noord én de woongebie den van de oude dorpen Spaarn- dam en Santpoort(Nrd)hiermeeaf te ronden, te beschermen tegen verdere verstedelijking en af te schermen tegen de industrie in het Noorden. De gronden van de agrariërs werden, met financiële hulp van CRM in snel tempo opgekocht en daarna weer verpacht. Een com missie recreatie Spaarnwoude toog aan het werk om de bestemmingen van het streekplan verder uit te werken. Het gebied ten Zuiden van Rijks weg 6 - de huidige bouwlocatie Velserbroek - was bestemd voor actieve stedelijke recreatie met 'alle vormen van buiten- en binnen sport; o.a. een voetbalstadion. Door de ruime opzet is het moge lijk een soort parkachtige aanleg na te streven met de nodige wandel-, fiets- en autopaden, parkeer- en stallingruimten'. Nadat diverse publikaties over de intensieve propaganda van de ge meente Velsen om dit deel van de Velserbroek als bouwplaats voor 4500 woningen aan te wijzen, bij de Stichting ongerustheid hadden veroorzaakt, deelde zij in 1977, op basis van haar statuten, in een brief aan Gedeputeerde Staten haar standpunt mee: 'Geen bebouwing van de Sant- poortse polder de Velserbroek, omdat het daardoor met het dorps karakter en de landelijke omgeving van Santpoort (Nrd) voorgoed zou zijn gedaan'. Met deskundige hulp werd een voorlopige inventarisatie gemaakt van alternatieve bouwmogelijk heden binnen de gemeente Velsen. Een studie werd gemaakt van overige bezwaren, samengevat in een gedegen nota, die in september '77 door ons werd voorgedragen bij de Provincie. Ook tijdens de hoorzittingen naar aanleiding van het ontwerp-streek- Knip uit - vul in - stuur op: Stichting Santpoort, Postbus 212080 AA Santpoort-Zuid. Ik meld mij aan als deelnemer van de Stichting Santpoort voor: een jaar (f 15, het leven (f 150,Hiervoor ontvang ik als dank een prent van Oud-Santpoort. (Ik wacht met betalen tot ik uw acceptgiro-kaart heb ontvangen.) Ik heb foto's/verhalen/van Oud-Santpoort. U kunt mij bellen op nummer Ik wil de Stichting Santpoort graag daadwerkelijk helpen. Neemt u contact met mij op? Naam Adres Postcode Woonplaats Handtekening plan Amsterdam-Noordzeeka naal-gebied verdedigde de Stich ting haar standpunt. Ons alter natief luidde globaal: Bouwlocaties mogelijk bij de sta tions Santpoort Zuid en Noord 1000 woningen); ten westen van Zeewijk (met doorverbinding van spoorlijn) 3000 woningen en ver der op nog enkele verspreide z.g. 'witte plekken' 500 woningen. Grootste voordelen: koppeling aan bestaande sociale en culturele voorzieningen (scholen, medische centra, winkels enz.) en vergroting van het draagvlak daarvan. Onze algemene bezwaren tegen de Velserbroek luidden: Slechte ligging, ingeklemd tussen rijkswegen, zonder spoorlijnaan sluiting. Duur bouwen op slappe veen-klei met kans op verzakkingen (verge lijkbaar probleem als Kunstijsbaan Kleverlaan). Duur èn onlogisch bouwen doorde noodzaak van nieuwe sociale en culturele voorzieningen terwijl de bestaande voorzieningen vergro ting van draagvlak nodig hebben door o.a. vergrijzing van de bevol king. .Het heeft alles niet mogen baten want de harde politieke propagan da van Velsen trof doel en Provin ciale Staten besloten, tegen de wil van Gedeputeerde Staten in, de Velserbroek aan te wijzen als bouwplaats voor 7000 a 8000 woningen! Daarna heeft het Stichtingsbestuur aan B&W laten weten, dat het, ondanks het gehandhaafde stand punt, erop rekende in het overleg van de voorbereiding te worden 4' tv/.-- betrokken. Het Projectbureau Velserbroek werd ingesteld, de gemeenteraad zegde 4,5 miljoen toe aan voor bereiding en er kwam o.a. een inspraakprocedure tot stand. De Stichting Santpoort heeft daaraan deelgenomen en op de eerste in spraakavond - 18 mei '81 - een duidelijke standpunt-verklaring afgelegd. In de nu lopende tweede ronde zijn de voorgestelde bebou wingsmodellen aan de orde en hierbij gaat het erom hoe de relatie Santpoort-Velserbroek in het land schap zal zijn. Waarom is er nog steeds geen eind gemaakt aan de verloedering van de agrarische gebieden rond Santpoort door illegale f caravan- opslag, volkstuinen, 'pony-farms' en dergelijke? De Stichting waarschuwt hier tegen al sinds 1976! Mr. L.F. de Groot L. Vermande-Deinum H.J. ten Have H. Kruger N.Ph.M. Slinger voorzitter vice-voorzitter penningmeester lid lid tel. 260658 tel. 376083 tel. 376719 tel. 382731 Stichting Santpoort, Postbus 21, 2080 AA Santpoort-Zuid -L sLX-: 3 ■- 1Wi mwM ssêsss'yfs; -* W

De Zandpoort | 1982 | | pagina 3