Vinkenbaan 16 en 18 Dubbel woonhuis gebouwd in 1911 naar ontwerp van Lassing en Putz. Symmetrisch opgezet plan. Het vierkante middengedeelte wordt geflan keerd door teruggebouwde vleugels met getrapte geveltoppen. Vakkundige en zeer beheerste conceptie. Nabloei neo-renaissancein de trant van architect J.London<, De oorspronkelijke raamroeden zijn nog aanwezig maar de dakpannen van de middenbouw zyn vervangen door bitumineus dakvilt. Bij de bouwaanvraag was een atelier voor een diamantslijperij voorzien, hetgeen afgewezen werd. "Oakwood", Vinkenbaan 13 (foto zie blz. 4) Oakwood is gebouwd in 1877 voor Th.M.Blom, smid te Overveen, die de grond in erfpacht kreeg van Mr. J.P.Teding van Berkhout. De dakvorm is nog gaaf uit 1877 en de beplanking als bekleding van de gemetselde muren dateert mogelijk ook uit de bouwtijd. De garage aan de voorkant en de andere aanbouwen werken storend. Het oorspronkelijk bij behorende grote terrein is in ca. 1930 verkaveld voor de bouw van twee huizen onder één kap (nr. 9 en nr. 11). 22 Vinkenbaan 23 Gebouwd in 1902. Vrijstaand vierkant huis met wit gepleisterde gevels, rieten dak en bewerkte rand onder het dakoverstek. Voor het bouwjaar een opmerkelijke klare vormgeving. Overhoeks gesi tueerd in verband met bezonning. "The Briars", Vinkenbaan 25 (foto's zie blz. 5 en 7) Gebouwd in 1877 voor de Haarlemse bloemkweker P.A.N.Kool, die de grond in erfpacht kreeg van Mr.J.P.Teding van Berkhout. In 1908 bewoond door C.Verweij broer van de letterkundige Albert Verweij en vader van de bekende schilder Kees Verweij. Het huis staat met de achterzijde naar de Vinkenbaan. De voorzijde lag aan een weggetje dat door de bollenvelden naar "De Vaart" voer de en waarvoor de bewoners 'recht van overpad' hadden. Het eenvou dige dorpshuis kreeg een grote zijwaartse uitbouw door H.P.Berlage (ca 1908). De ramen op de verdieping zijn waarschijnlijk uit die tijd. 23 1

De Zandpoort | 1984 | | pagina 13