Stichting Santpoort SANTPOORT, 1990 Een "culturele" fietstocht in Santpoort. Uitgave van Stichting Santpoort, 1990. Korte route-beschrijving. Voor nummerverwijzing, zie uitgave "De Zandpoort", nr.9 en 10, 1990, van de Stichting Santpoort. Bij deze beschrijving hoort een speciale plattegrond. De route begint en eindigt bij N.S.station Santpoort-Zuid. We stappen bij station Santpoort-Zuid (1) op de fiets en gaan linksaf over de overweg de Wüstelaan (2) op met meteen links na de overweg een eeuwenoude grenssteen (3-1) en vervolgens aan beide zijden een aantal karakteristieke panden (456;7 Voorbij de kronkel in de Wüstelaan, links de voormalige tuinbaaswoning (8) en schuin tegenover de Clarionlaan één van de stenen pijlers van de voor malige blekerij "Bleek en Hoven" (9) Even verderop ligt rechts het landgoed "Spaarnberg(10) met het vroegere toegangshek (11)Aan de linkerzijde ligt villa "Spaarnheuvel(12) en verderop het "Beukenlaantje" waar tegenover het Koetshuis (13) staat. Een eindje verder links het chalet "Spaarnberg"(14) uit 1835 en dan de vroegere bewaarschool met dienstwoning (15)in 1890 in opdracht van mevrouw Wüste gebouwd, met daarvoor de vrijheidsboom, een linde, uit 1913. We rijden vervolgens langsBeth-el(16) villa "Santvliet"(17) allebei rechts en "Bosbeek"(18) links van de Wüstelaan. Direct na "Bosbeek" zien we links de "Santhaes(19) We rijden de Wüstelaan uit en komen daarbij links langs de, aan beide zijden van de ingang van de Molenstraat, staande huizen (20) Vlak voor de Hoofdstraat staan links twee witte huisjes (21)waarvan nr.103 een, tot voor kort, ouderwets kruidenièrs-en grutterswinkeltje is geweest. We gaan nu rechtsaf de Hoofdstraat in met op de hoek de "Weiman"(22) en vlak daarna het "Zwitserse Huis"(23). Op de hoek met de Johan van Beemlaan, rechts, staat huize "Schoonoord"(24) uit de 18e eeuw. Even verderop in de Hoofdstraat zien we een oude ble- kersschuur (25) Via de Johan van Beemlaan (26)met een mooi uitzicht op de "Santhaes", komen we weer op de Wüstelaan, die we rechts inslaan. Dan de tweede straat links, de Burgemeester Enschedélaan in. We stappen even af bij de Nederlands Hervormde kerk uit 1916 (27) en bekijken de oude grens steen (3-5), die tegen de kerkmuur aan de straatkant staat. We gaan verder, komen links langs de pastorie (28) en villa "Bosch en Duin"(29) en nemen bij de viersprong rechts de Middenduinerweg Hier moeten we afstappen. Lopend passeren we links huize "Shamrock"(30) en villa "Terras" (31) Het land aan de rechterkant hoorde vroeger bij huize "Vluchthoven" en diende vermoedelijk als bleekveld van de oorspronkelijke blekerij. We gaan nu linksaf de Kerkweg (33) op en zien op de hoek het oude brand weerhuisje (32)De Kerkweg verder volgende zien we links op nr.29 "Het Mosterdzaadje"(34) Opgericht 2 maart 1976 Doel behoud landelijk milieu, dorpskarakter en omringend natuurschoon van Santpoort Tel. secr.Postbus 21, Santpoort-Zuid Giro 3606774, verder rekeningen bij alle banken

De Zandpoort | 1990 | | pagina 28