6. Landgoed Spaarnberg In 1984 kocht Macobouw B.V. te Amsterdam het landgoed Spaarn berg met gebouwen voor 2,4 miljoen van de failliete Stichting Spaarnberg. Verschillende bouwplannen passeerden de revue. 1 oktober 1987, bouwaanvraag door Maco voor het oprichten van een gebouw met 40 appartementen op Spaarnberg. Door verandering van bestemming en van bouwvlak was er een artikel 19 procedure nodig voor aanvraag van goedkeuring door de Provincie. De Provincie stelde twee voorwaarden: -geen toename van het bouwvolume dan het bestemmingsplan (uit 1976) max. toestaat. -handhaving van het huidige karakter van het gebied. Tegen het eerste bouwplan van 1 december 1987 maakten wij bezwaar t.a.v. het volume (ruim 30% teveel), de stijl en de plaats van het gebouw. Bij het tweede bouwplan (juli'88) was het volume teruggebracht tot 21.000m2 voor 32 inplaats van 40 appartementen. Aan de stijl en de bouwplaats veranderde niets. 3 augustus'88 Wij maken bezwaar tegen het tweede bouwplan t.a.v. overschrijding van het max. toegestane bouwvlak en volume - het dominante karakter van het zeer grote ge bouw op de rand van het landgoed, als visuele verstoring van en onaanvaardbare inbreuk op het landschap van het beschermde veen-weidegebied de eentonige en geestloze architectuur van de zeer lange gevel (bijna 100 meter) - de verdere versnippering van het landgoed in een openbaar gebied en twee afzonderlijke privé-zones bij het appartementengebouw en het koetshuis en het afgesloten zuidelijk deel van de Witte Paters. 29 augustus'88 Wij lichten onze bezwaren toe op de hoorzitting van de Gemeente. 28 december'88 De gemeenteraad verklaart onze bezwaren onge grond Hierna wordt de artikel 19 procedure gestart en gaat het bouwplan met de bezwaren en het ver weer door Velsen naar de Provincie waar wij in een hoorzitting opnieuw een toelichting geven. 1 mei'90 Gedeputeerde Staten verwerpt onze bezwaren en geeft Velsen een verklaring van geen bezwaar tegen het bouwplan. 12 22 mei'90 College van B W van Velsen geeft goedkeuring voor de oprichting van een gebouw voor 3 2 ap partementen aan Macobouw B.V. Het gemeentebestuur en Maco zijn ondertussen tot overeenstem ming gekomen t.a.v. eigendom, beheer, indeling en restauratie van het park Spaarnberg. Van het 8.5. hectare grote park zal 6 hectare bij de gemeente in eigendom en beheer komen nadat Maco, volgens afspraak, op eigen kosten de benodigde restauratie heeft uitgevoerd. Het gedeelte van de gemeente Velsen wordt openbaar park als uitloop van het Burgemeester Rijkenspark. Ook werden er condities gesteld aan het beheer van de twee privézones. Het koetshuis was door Maco verkocht aan een particulier, de heer Snoek, voor eigen bewoning en stalling van antieke au tos Na jarenlange verwaarlozing van Spaarnberg (Stichting Sant poort kwam herhaaldelijk met klachten daarover bij eigenaar en gemeente) moet er nu zeer veel achterstallig onderhoud inge haald worden. Het park zal t.z.t., zoveel als mogelijk is, afgewerkt worden in overeenstemming met het oorspronkelijke plan van J.D.Zo- cher Het bestemmingsplan Burgemeester Rijkenspark, waartoe Spaarn berg behoort, zal gewijzigd moeten worden, waarvan het con cept-plan nu gereed is. Inmiddels heeft de sloop van het seminarie en de bijgebouwen plaats gehad en is de bouw van het appartementencomplex gaan de De toegangsweg begint nu tegenover het Beukenlaantje, op de zelfde plek aan de Wüstelaan, waar vroeger de wagenweg langs het koetshuis naar het landhuis liep. De andere wagenweg naar de nog bestaande en originele ingang op het gebied van de Witte Paters is helaas verloren gegaan in de privézone van de heer Snoek. De afwerking van de verbouwing en de gevels van het "koets huis" laten wel lang op zich wachten! Nabeschouwing Van de blekerij "Spaarnberg" uit de 16e eeuw, via een landgoed in de 19e eeuw, naar een seminarie voor missionarissen in Afrika in 1950 en tenslotte een luxe appartementengebouw voor miljonairs in 1992! Een ons inziens bar lelijke kolos, die het landschap beheersen zal! Vanaf de tientallen balcons kijken de bewoners straks uit over de weilanden. In elk geval zijn wij verheugd dat een groot deel van het park openbaar zal worden. Wij zullen er naar blijven streven dat t.z.t. het gedeelte van de Witte Paters eveneens bij het park wordt gevoegd en open baar toegankelijk wordt. De gemeente Velsen kocht in 1930 het overbos (nu Burg.Rijken spark) na de dood van baronesse Olga Wüste-von Gotsch. 13

De Zandpoort | 1991 | | pagina 8