i zolder. Boven het venster zijn verbouwingssporen in het metselwerk zichtbaar. Jn de voorgevel zijn een stukje boven de scheiding van de zijgevels en de dakvlakken, aan beide zijden, ge deelten van siermetselwerk te zien. Oorspronkelijk liep dit metselwerk door tot boven de geringe uitkraging aan beide zijden van de voorgevel. 0e bovenzijde van het vlechtmetselwerk in de voorge vel was oorspronkelijk niet afgedekt met een houten deklijst. Die is in latere tijd aangebracht waarbij men het siermetselwerk boven de uitkraging schuin heeft afge hakt waardoor de deklijst kon doorlopen tot boven de uitkraging. Qnder de opkamer bevindt zich een tongewelfkelder. De kelderwand is in het verleden doorgebroken om een verbinding te maken met de kelder onder het heren huisgedeelte, hierop komen we terug bij nr. 85. De kelder heeft nog zijn oorspronkelijke toegangslui ken. Qe trapopgang naar de bovenverdieping bevond zich oorspronkelijk tegen de scheidingsmuur met de opka mer. Deze trapopgang is bij de verbouwing en restaura tie in 1983/84 verplaatst naar de achterzijde van het woongedeelte waar een plee en een gang waren aan- ge bracht. De boerderij is opnieuw toe aan restauratie, vooral het metselwerk moet de nodige aandacht krijgen. Kadastrale perceelnummers: in 1832 nr. 297, in 1882 nr. 1266 en 1267, in 1904 en 1933 nr. 1267 en 1782. Middenduinerweg 85 0it gedeelte was het herenhuisgedeelte dat in het eind van de 1T eeuw tegen de boerderij is gebouwd. In dit gedeelte bevond zich een schouwlijst uit de 17e eeuw. De schouw had gebeeldhouwde pilasters van gips. Bij de restauratie in 1983 was de haardplaat niet meer aan wezig in de schouw. Bij de restauratie is de schouwlijst bewaard gebleven maar bij een recente verbouwing ver wijderd. ]-[et herenhuisgedeelte wordt voor het eerst genoemd in 1832. Er waren twee bedstee- kasten aanwezig maar ook die zijn verwijderd. Het herenhuisgedeelte heeft on der de bedsteekast in de rechterkamer een klein tong ewelfkeldertje dat bewaard is gebleven. De bedsteekast had een aardige 18e eeuwse lijst. De vloer van het kel dertje is later opgehoogd. In de witgesausde voorgevel zijn duidelijk de verbouwingssporen te zien van dichtge metselde deur- en of raamopeningen. Het is niet bekend wanneer deze verandering heeft plaatsgevonden. Het oorspronkelijke metselwerk is uitgevoerd in lagen met koppen en strekken. Het type venster dateert uit de periode 1780-1790. Afbeelding 17: De oorspronkelijke kapconstructie van sparrenstammen. Foto J. Morren 2004 Afbeelding 18: Duidelijk zijn in de voorgevel nog de rollagen te zien die boven de oorspronkelijke ramen waren aangebracht. Foto J. Morren 2004 ]\/[ogelijk is toen tegen de achterzijde van het heren huisgedeelte een uitbouw aangebracht met daaronder een tweede grotere kelder die een doorverbinding kreeg met de tongewellkelder onder de boerderij. De doorver binding is later weer dichtgemetseld. In 1982 is het he renhuisgedeelte onbewoonbaar verklaard en niet bewoond. Het bevat veel recent metselwerk en is voor zien van een vrij steil schilddak dat bij de restauratie in 1983/84 is vervangen naar het model van het oorspron kelijke dak. Ook de aangebouwde gepotdekselde schuur die gebouwd is in 1896/97 is in 1984 geheel vervangen door een nieuwe aanbouw in dezelfde vorm en stijl. Hierin is toen de badkamer ondergebracht. Kadastrale perceelnummers: in 1832 nr. 297, in 1882 nr. 1265, in 1904 en 1933 nr. 1781. van de dakkap van de stolpschuur blijven staan en opge nomen in de nieuwgebouwde woning. Op tekeningen uit 1979 van de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek wordt een venster weergegeven dat dateert uit de perio de 1780-1790 en in de muur van de stolpschuur ge plaatst zal zijn bij een verbouwing in deze periode. Op dezelfde tekeningen zien we dat de dakvlakken in de dakkap van de woning een verschillende helling hebben. Dit wijst erop dat aan één zijde de helling van de dakkap aan- gepast is aan een stuk dakkap van de oude stolp schuur die is blijven staan. Dit stukje dakkap is te zien op de tekening uit 1979 bij doorsnede E-E. De nummers 85 en 87 zijn bij de restauratie in 1983/84 samenge voegd. Bij deze restauratie is de westelijke gevel, die een restant geweest kan zijn van de oude stolpschuur, vervangen door een nieuwe gevel met een andere deur en raamindeling. Qok is de dakkap, bestaande uit zadeldak met aan de zuidzijde een schildeinde, geheel vervangen naar het model van de oorspronkelijke kap. Bij de restauratie zijn dus de meeste oude bouwsporen verwijderd en men moet bij dit onderzoek uitgaan van de beschikbare ar- chiefgegevens en eerdere bouwkundige waarnemingen. Kadastrale perceel nummer: in 1904 en 1933 nr. 1782. Middenduinerweg 87 ]Vja het slopen van de stolpschuur in 1896 is die ver vangen door een grote veestal waardoor er een schaalvergroting in de bedrijfsvoering mogelijk werd. Op de plaats van de stolpschuur is een woning ge bouwd. Vermoedelijk is de westmuur met een stukje •v- Afbeelding 19: zie tekst bij afbeelding 18 |d§§H 21 20 j AU P

De Zandpoort | 2004 | | pagina 12