L Staande rechts Jan Handgraaf. Hij was melkboer en wer, precies achter het huis was een grote kwekerij, waar groenten, bloemen en planten werden geteeld. Later is het nog een handelskwekerij geweest. Alle huizen om de kwekerij heen zijn gebouwd door de heer Philips (hij woonde zelf destijds in Arnhem) en de kwekerij lag in de laagte. Ook mijn vader heeft hier nog gewerkt. Meer voor de bomen, hij had een opleiding gevolgd bij Zocher. J)e heer Rings heeft naast de loodgieterswerkplaats van Handgraaf (nr.82) enkele huizen gebouwd, waaron der een pand voor een banketbakker, waarin later de fo tograaf Pointl zat. Op deze plaats stond vroeger een café. J)e buurtschap Jan Gijzenvaart viel kerkelijk onder de rooms-katholieke kerk van Schoten. De meeste inwo ners van de buurt waren katholiek. Voor de diensten moesten de katholieken lopen naar Haarlem-Noord. Er is toen een r.k. school gebouwd tussen Schoten en Jan Gijzenvaart, het tegenwoordige gebouw van de jeugd herberg. ]\[aast de kleine huisjes (met de koe in de gevel, red.) staat de tabakswinkel van Toeset. Zijn vader en ook zijn grootvader al hadden daar een kapperszaak. later in de wasserij van het Provinciaal Ziekenhuis. ]\jaast Toeset, waarschijnlijk waar nu de snackbar is, was de smederij van Pieters. Later heeft hij de radio distributie georganiseerd. Zo is Santpoort aan de radio gekomen. Vóór Pieters zat er een café in het pand. Voorbij Pieters was nog de doe-het-zelfzaak van Van der Maat. Dan een heel stuk weiland. Aan het einde van het weiland was weer een café, waar later de fietsen winkel van Zwemmer in heeft gezeten (nr.34). Een ge deelte van dat pand is blijven staan, vlak voor de Van Dalenlaan. tegenover wasserij Hoek en Vaaft had de gemeente Bloemendaal over de spoorlijn een vuilstort. Ik ben er niet zeker van, of dat ook Bloemendaals grondgebied was. Voor de jongens uit de buurt was dit een spannend speelterrein. Je vond er van alles, en er werden mooie fikkies gestookt. Daarbij waren vooral de teerbussen, overgebleven van de asfaltering van de Bloemendaalse straten, een geliefd object. Vlak bij de garage van Otte (nr.25) was nog een krui denierswinkeltje; daar woonde de weduwe de Jong. Je kunt nog aan het model van de voorpui zien, dat het een etalage is geweest. échter deze rij huizen liep de Jan Gijzenvaart. Achter de schoenwinkel van Hoogland (nr.37), die nu is ver- Rechts het stationskoffiehuis van Klauwers. Hij had veel dochters, die o.a. in de bediening liepen. Links daarnaast het bedrijf van van der Velden. bouwd, staat nog een huis, dat via een slop bereikbaar is. Dat huis stond met zijn gevel aan de Jan Gijzenvaart. Jn de winkel van Hoogland woonde voordien de heer Kooij, een stukadoor. J7r waren in mijn jeugd nog twee blekerijen, te weten Hoek en Vaart (van Huijg) en Middenvaart (van Klauwers). Vroeger waren het er drie. Tussen de in gangen van Hoek en Vaart was een timmerwerkplaats. Op de plaats van Otte was voorheen de smederij van Veldhovendie later naar de Kippenbuurt is gegaan. Afiddenvaart was een kapitaal huis. Klauwers woonde daar. Het bedrijf had een groot ketelhuis De stoker heette Grandia. Zij hadden ook een heel grote loods, waarin het goed op rekken werd gedroogd. Als je naast de brillenwinkel zo'n 50 tot 60 meter het zijwegje inloopt richting Johan Verhulstweg, kom je bij de plaats, waar blekerij Gaarenvreugd stond. Via dit pad werden ook de brandstoffen aangevoerd. Op deze blekerij werkten veel vrouwen, voor de schaft werd een bel geluid. De eigenaar, Van Hooff, liet de drie terug liggende huizen bouwen, waar de Jan Gijzenvaart voor langs liep (nr. 123 op grondgebied van Bloemendaal, red.). In een ervan woonde hij zelf. In een van de vier huisjes van Otte (nr. 31) woonde de heer Vis; hij was stoker op Gaarenvreugd. Jets links van Gaarenvreugd stonden nog twee huizen. In één ervan (nr.73) woonde een tuinder, Jan van den Bronk; in het andere (nr.71) heeft broer Jan Jonker nog gewoond. Ter plaatse van het pleintje in de Schaepman- laan was de paardenwei van Gaarenvreugd. Op de plaats waar later slager Van den Arend, Enkabé, Sintenie hun winkels hadden stond voordien een wit huis. Daar woonden Jan en Nico Handgraaf, en er was het café Fortuin. Voordat het afgebroken werd, heeft de heer Van Egmond daar nog gewoond. egenover het postkantoortje en Waasdorp stonden destijds geen huizen, er waren allemaal tuinderijen. De winkel van Adlodi (nr. 133a) was het eerste huis, dat daar gebouwd werd. Er liep toen nog wel een sloot voorlangs, opengelaten bij de demping van de Jan Gij zenvaart. In dit huis hebben de heer Van Drunen en ook de heer Komman gewoond. 1"oen de familie Jonker een prijs gewonnen had, heeft zij een stukje grond gekocht naast Adlodi, met de be doeling om daar nog eens een huis op te zetten. Wat ook is gelukt. Op dat stukje grond heeft mijn vader zelfs nog bloemen gekweekt. Over de sloot heeft hij een brug 41 40

De Zandpoort | 2004 | | pagina 22