Om een goed idee te krijgen hoe het gebied is geworden tot wat het uiteindelijk is, tuimelen we terug in de tijd: een korte historische situatieschets van landschap en be bouwing. Landschap van weleer T n de middeleeuwen en de 16e eeuw is een reeks van meren en moerassen langs de binnenduinrand te vinden. Vanuit het zuiden gerekend begint dat met een meertje aan de huidige Lage Duin en Daalseweg, nu Halve Maantje ge heten. Naar het noorden toe komen we een meertje met moeras tegen, dat nu de naam Meertje van Caprera draagt. En op het gebied van het latere Meer en Berg ligt naast een moerassig gebied ten noorden van het oude hoofd gebouw van het Provinciaal Ziekenhuis een meer met moeras waar de vijver in het park een restant van is. Dit laatstgenoemde meer wordt op een kaart uit het begin van de 17e eeuw vermeld als het meer van Brederode. Veel aanvoerwater komt via wellen uit de duinen. r\ eze reeks meertjes en moerassen wordt bijna geheel omsloten door de oude en jonge duinen met uitzonde ring van een smalle strook nabij het kasteel Brederode. Het is niet ondenkbaar dat deze reeks van meren en moe rassen een aaneengesloten waterstroom vormden, die in de middeleeuwen de naam de Kinhemof de Rhinédroeg en later bekend zou worden als de Brederodebeek, die de slotgracht van kasteel Brederode van water voorzag en vervolgens via het steeds lager wordende land ten westen en noorden van Santpoort naar het toen nog jonge Wijker- meer stroomde. TT et schone water uit de duinen en de meren biedt voor delen, wat blijkt uit het feit dat ondernemers hier blekerijen vestigen en het landschap aan hun behoeften aanpassen. Door middel van een stelsel van sloten en giet- sloten verbeteren de eigenaren de afwatering. Een van de blekerijen heet Bloemendaals begin, Deze naam leeft nu nog voort in de villa aan de Velserenderlaan 1waar eer tijds de geneeskundig directeur van het Provinciaal Zie kenhuis woonde. P en ander oud en stabiel element in dit landschap vormt de Buijr- of Heerenwegh, een oude middeleeuwse weg die wij nu nog kunnen herkennen als wij de Berg weg nemen achter de restanten van Velserend langs. Een buijrwegh is in feite een gemeenschappelijke weg. Deze zeer oude verbindingsweg liep langs de binnenduinrand en verbond vanuit het zuiden oude adellijke woonplaatsen als Aelbertsberg, Brederode en Huis te Velsen. Deze buijr- of heerenwegh vormde een van de belangrijkste verbindings wegen tussen Noord- en Zuid-Kennemerland. Van hofstede tot horecagelegenheid A p de plek tegenover kasteel Brederode wordt al vóór 1617 op een croft land, Steeckelcroft geheten, een hofstede gesticht. T n 1624 wordt het geheel verkocht aan Jan Claess. Loo, bur gemeester van Haarlem die tevens eigenaar is van twee brou werijen, nl. De Drie Leliën aan het Spaarne en Het Scheepje. De naam van de hofstede verandert in Huis te Loo, niet alleen toepasselijk wat achternaam betreft, maar ook qua ligging bij duinen en bos (loo). Hij laat in 1638 een nieuw huis bouwen op de hofstede. \T anaf 1729, als de hofstede opnieuw verkocht wordt, duikt voor het eerst de naam Velserend op, een tegen hanger van Bloemendaals begin. De laan naar de hofstede krijgt de naam Velserenderlaan. Mogelijk heeft een zekere Breghie Hooft die daarvoor een groot aantal jaren op de hofstede woonde, deze toepasse lijke naam bedacht. P r ontstaan trouwens meer hofsteden in de naaste omge ving van Velserend, waarvan sommige namen nu nog in het straatbeeld zijn terug te vinden, zoals hofstede Meer en Berg (de voormalige blekerij Cloeckendael), hofstede Jagtlust en de hofstede Valckenburg (later Rust na Onrust genoemd). Het landschap ondergaat daardoor veranderingen. De me ren ten zuiden van Velserend worden in vorm gewijzigd en deels opgenomen in de tuinaanleg op de hofsteden. De moerassen waren door de natuur al dichtgestoven of ge dempt en omgevormd tot bruikbare grond. Alleen bij het meertje van Caprera rest nog steeds een stukje moeras. Zo verandert geleidelijk aan het landschap rond Velserend. Velserend logement T n 1818 kopen Boele Jans Bouwman en zijn vrouw Geer trui Poelman de hofstede. Zij maken als eersten van het huis een logement. Als trekpleister fungeert de Ruïne van Brederode, maar ook het Brederodeduin. Heel het fraaie Kennemerland ligt overigens aan de voeten van de gasten. Zoon Wijnand Jans zet het logement na de dood van zijn vader voort. 4 Een beroemdheid "T\ e oudste dochter van Jaco bus Johannes van Baale trouwt met Jan Eden. Uit dit hu welijk komt in 1873 hun zoon Jaap voort. Helaas sterft zij twee weken na de geboorte van haar zoon en Jaap wordt op Velserend groot gebracht door zijn grootmoe der en later door zijn tante Ja- coba van Baale. Jaap Eden zal uiteindelijk internationaal een schaatsberoemdheid worden. Chirurgische ingrepen Brouwerij De Drie Leliën (rechts) en hofstede Huis te Loo (links op de achtergrond) met daarnaast de Ruïne van Brederode. Jacob Adriaensz Matham 1627 (Noord-Hollands Archief) ond 1900 ondergaat loge ment Velserend een gedaan teverandering. Aan de oostkant wordt het logement deels inge kort en voorzien van een glazen serre met restaurantfunctie. Mag het iets meer zijn T n 1847 komt Velserend in het bezit van Jacobus Johan nes van Baale en wordt in de verkoopakte herenhuis genoemd. Ook hij zet het logement voort. Tien jaar later echter krijgt hij door eigen toedoen een conflict met buur man Jan Paulus Taunaij. Wat wil het geval. De Velserenderlaan liep tot die tijd in een rechte lijn vlak langs het logement naar de tegenwoordige Berg weg. Jacobus Johannes dacht vrijelijk de weg een stukje in noordelijke richting te kunnen verleggen, waardoor hij een mooi terras kon creëren met fraai uitzicht op de Ruïne van Brederode. Maar bij de heer Taunaij (advocaat wonen de op Jagtlust en tevens eigenaar van de hofsteden Middenduin en Bloemendaals begin) is hij daarmee aan het verkeerde adres. Uiteindelijk wordt het geschil op gelost en e.e.a. schriftelijk vastgelegd. Nu is nog steeds goed te zien hoe de Vel serenderlaan, gezien vanaf de Brederood- seweg, vlak voor het voormalige hotel een zwenking naar rechts maakt. VI og enkele malen verwisselt het hotel van eigenaar om in 1931 in handen te komen van N. V Aannemings- en Administratie Maatschappij Stapoel te Amsterdam die nog datzelfde jaar en het daaropvolgende verbouwingen laat uitvoeren. Hofstede Velserend in 1729. Hendrik de Leth (Noord-Hollands Archief) 5

De Zandpoort | 2010 | | pagina 4