38 Bert Bus (1931- Jos Diekstra gert Bus werd in 1931 in Santpoort geboren. Hij debuteerde in 1953 als striptekenaar in het jeugd blad Voor dit blad en zijn opvolgers (Sjors van de Rebellenclub, Sjors, Eppo, Eppo Wordt Ver volgd en Sjors en Sjimmie Stripblad) tekende hij het grootste deel van zijn stripproductie. Naast het werk voor deze bladen tekende Bert Bus twee strips voor het meisjesblad (Nancy Drew en Jola) en een (onvoltooide) strip voor het sciencefictionblad onder het pseudoniem Max Mutesi- us. Van de meeste verhalen zijn albums uitgegeven. Buiten het tekenen van strips maakte hij tekeningen voor enkele boeken van Siebe Rolle en Pieter van Hove, een illustratie (aquarel) voor de "Historische Atlas van Haarlem" en tekeningen voor de Archeologische groep Velsen. Het Pieter Vermeulenmuseum had in februari 2009 voor basisscholen in Velsen een bijzondere les kist samengesteld, met materiaal waarmee leerlingen op speelse wijze van alles te weten konden komen over het leven van de Friezen en de Romeinen en de veldslag die zich 2000 jaar geleden rond het Castellum Flevum (gemeente Velsen) had afgespeeld. In deze leskist bevond zich o.a. het stripboek "Malorix" van Bert Bus. Het verhaal speelt zich af in Fort Flevum. Hoeve de Kruidberq [)it schilderij geeft ons een heldere blik op hoeve De Kruidberg, gelegen aan de Duin en Kruidber- gerweg 43, tegenover de ingang van hotel Duin en Kruidberg. Goed is te zien, dat de boerderij uit twee delen bestaat. Het voorgedeelte is in rode baksteen opgetrokken, het achtergedeelte is wit gepleisterd. Het heeft op de begane grond hoge vensters met luiken, op de eerste verdieping in ver houding juist korte. De witte gevel wordt afgesloten met een kroonlijst. Dit woongedeelte vormt het oudste deel van het complex. Hoeve De Kruidberg is een restant van de 17e-eeuwse buitenplaats "De Cruijtbergh". Balthasar Coymans, een welgesteld Haarlemmer, raadslid en schout van deze stad en heer van Streefkerk en Nieuw-Lekkerland, werd in 1644 eigenaar van de hofstede en liet op deze plek plaats een statig landhuis bouwen. De buitenplaats behoorde met zijn fraaie tuin tot een van de mooiste in de banne van Velsen. In 1677 ging het landgoed over in handen van Sophia Trip, dochter uit een Amsterdamse koop mansfamilie, die slechts kort eigenares was. In 1679 overleed zij. Driejaar later, in 1682, werd de buitenplaats door de erfgenamen verkocht aan stadhouder koning Willem III, waardoor deze plek ook de naam 's Princenbosch" kreeg. Het buiten omvatte naast het landhuis: stallen, een koetshuis, tuinmanswoning, moestuin, oranjerie, een vinkenbaan en jachtgebied. Willem III gebruikte "De Cruijtbergh" voornamelijk als jachtverblijf. Hij had plannen om het bestaande buitenverblijf te vervangen door een groot jachtslot binnen een rechthoekige waterpartij. Het is er echter nooit van gekomen. Het verhaal gaat, dat hij het verblijf tevens heeft gebruikt om in het geheim te vergaderen en plan nen uit te werken om zijn schoonvader koning Jacobus II van Engeland af te zetten. Na de dood van Willem III in 1702 raakte de buitenplaats in verval en werd in 1845 bij het land goed Duin en Berg gevoegd. Later zou het geheel Duin en Kruidberg gaan heten. 39

De Zandpoort | 2011 | | pagina 20