hulppostkantoor PTT. Er lag al een door de directeur Ir. D.N. Dammers van Openbare Werken aangedragen schetsje met een verbindingsweg dwars door Vlugthoven (onze huidige groene long), die volgens hem nodig was om vanaf de Burgemeester Enschedélaan naar de Hoofdstraat bij het voorgestelde politie/posthuis te kunnen komen. Van Tijen en Maaskant geven geen goedkeuring voor de weg en komen er in een van de volgende vergaderingen van de Commissie voor de Wederopbouw van Velsen op terug. Op 17 juni 1946 licht Van Tijen dan het uitbreidingsplan voor Santpoort toe aan de Commissie. Men gaat akkoord met de voorgestelde plaats van het politiebureau op de plaats aan de Hoofdstraat waar nu een tandartsenpraktijk gevestigd is, vlak bij het begin van de Wüstelaan, maar zonder weg dwars door Vlugthoven. De aansluiting van de Terrasweg met de Hoofdstraat is op dat moment wel voorzien maar nog niet gerealiseerd, "omdat men nog met sanering van enkele panden aan de Hoofdstraat bezig is om de doorbraak mogelijk te maken" (deze tekst komt woordelijk voor in de verslagen van de Commissie Wederopbouw. Noot van de schrijvers van dit artikel: de doorbraak van Terrasweg naar Hoofdstraat is al veel eerder mogelijk geworden door het in 1909 afbranden van de herberg "De Groene Valck", en ook gerealiseerd in of vlak na de Eerste Wereldoorlog. Fotoansichtkaarten uit 1931 uit de ansichtenverzameling van Willem Metselaar laten dit duidelijk zien. Waarom de Commissie Wederopbouw in 1945 van de veronderstelling uitging dat deze doorbraak nog gerealiseerd moest worden is volkomen onduidelijk). m jmririmin Gelukkig hebben Van Tijen en Maasland besloten de weg door Vlugthoven niet toe te staan. De heer Dammers ligt nog anderhalve maand dwars maar trekt uiteindelijk eind juli 1946 zijn bezwaar tegen het niet-aanleggen van de weg door Vlugthoven in, waardoor er niets meer in de weg staat de politiepost te bouwen. Deze is overigens pas in 1959 gereedgekomen. De architect was de heer H. Peters, zie publicatie in het Bouwkundig Weekblad 1960, nr. 17., afb. 5 en 6. En dan de tweede uitzondering: de ondernemers Tabernal en Schuit hebben plannen voor het ontwikkelen van een theater op hun grondgebied, op de locatie aan de Hagelingerweg waar nu de Dekamarkt is. De stedenbouwkundigen en de gemeente vinden het een mooi plan, namelijk een monumentale afsluiting van het Burgemeester Weertsplantsoen kijkend vanaf de kant van het huidige station. Maar ze moeten het wel zelf ontwikkelen en van financiële hulp van de gemeente is geen sprake. Er is niets van gekomen. 12 Grootschalige sociale woningbouw in Santpoort-Noord In Santpoort-Noord gaat het om twee grote projecten, het bouwen van de West-Indische buurt tussen 1949 en 1951 (zie afb. 7 en achterkant omslag) en het bouwen van etagewoningen aan het Burgemeester Weertsplantsoen van 1959 tot 1961 (zie afb.8 en 9), onder directe verantwoordelijkheid van de gemeente Velsen. De West-Indische buurt Voorbereiden en aanbesteden van de bouw van 142 montagewoningen te Santpoort (complex XVII), 1949 1951, in de Antillenbuurt: Curacaostraat, Arubastraat, Bonairestraat, Surinamestraat. Oorspronkelijk plan 154 woningen (nov./dec. 1949), teruggebracht via 143 2 juni 1950) naar 142 woningen Architect: P. van der Wart, Utrecht Aannemer N.V. Aanneming-Maatschappij v/h Fa. J.Krap, Utrecht Offerte totaal ca. f.1.700.000,- voor 154 woningen, daarna f.1.594.774,-voor 143 woningen (76 Duplex 67 Simplex) systeem: Elementenbouw Krabo De woningen in de Indische buurt aan de Sabastraat en omgeving in Santpoort-N zijn in opdracht van de gemeente Velsen ontworpen in een traditionele baksteen architectuur met kleine ramen, maar wel al in een systeembouw, het elementenbouwsysteem Krabo. De woningen liggen evenwijdig aan de straten veelal met de achtertuinen tegen elkaar aan. De koppen van de woningblokken zijn met elkaar verbonden met een Afb. 9 Burg. Weertsplantsoen, achterkant étagewoningen, 1959 1961. Foto: M.G. de Groot, 2015 tuinmuur, wat het idee van een gesloten blok benadrukt. Aan de Curacao-Paramaribo- en een gedeelte van de Bonairestraat zijn duplexwoningen -inhoud 292 m3- gebouwd. De overige woningen aan de Saba- Suriname-, Aruba- en een gedeelte aan de Bonairestraat zijn eengezinswoningen -inhoud 259 m3- van het z.g. "doorzon type". Vanaf de prijsaanbieding in 1949 door N.V. Aanneming Maatschappij v/h Fa. J. Krap is er nogal geschoven met aantallen, omdat uit twee verschillende toegewezen jaarcontingenten voor woningen moest worden geput en dezelfde woningen ook in IJmuiden werden gebouwd. De prijsonderhandelingen namen zeer veel tijd in beslag. Uiteindelijk moest de Gemeente Velsen de schuren bij de woningen uit eigen portemonnee betalen, zonder rijkssubsidie. De woningen waren "sober en doelmatig", zoals dat werd genoemd. Gemetselde gevels van bakstenen met vuren houten kozijnen en ramen, voorzien van enkel glas. Achter de gevels ging wel een elementenbouw van het systeem Krabo van de aannemer schuil. De eengezinswoning had een douche, wat bij soortgelijke woningen voor de oorlog niet het geval zou zijn geweest. De indeling van de eengezinswoning was als volgt: drie slaapkamers boven met overloop en een badkamertje. Op de begane grond een woonkamer, een aparte keuken, gangetje, kelderkast onder de trap en een wc. Veelal werd in de woonkamer nog een glazen wand geplaatst om een extra slaapkamer aan de achterzijde te creëren. Uit de geraadpleegde stukken is niet helemaal duidelijk of dat in deze woningen is gebeurd. De afwerking van het onderste gedeelte van de wanden 13 Afb.5 Plattegrond politiepost (links)/hulppostkantoor (rechts), Santpoort-Noord,1959. Bron: Bouwkundig Week blad 1960 tg; Afb.6 Politie/postkantoor, foto 1959. Bron: Bouwkundig Weekblad 1960 Afb.7 Montagewoningen West-Indische buurt, 1949-1951. Foto: M.G. de Groot, 2015 Afb.8 Burg. Weertsplantsoen, woningwetwoningen, 1959-1961. Foto: M.G. de Groot, 2015

De Zandpoort | 2015 | | pagina 8