woning voor een langere periode verhuurd aan Ekogrön, een bedrijf met een bijzondere agrarische bestemming. Ook het particuliere deel is intussen fraai gerestaureerd. Hoe belangrijk Middenduin is voor de mensen in en ook buiten Santpoort, is gebleken op de Open Monumen tendagen van 2004 en '05. Het complex wordt dan door honderden mensen bezocht en de rondleidingen, door de Stichting Santpoort georganiseerd, waren een groot succes. Dankzij uitgebreid historisch onderzoek zijn in de Zandpoort van 1980 en 2004 interessante artikelen over het complex gepubliceerd. Op dit moment is nog niet duidelijk welke bestemming het complex gaat krijgen in het nieuwe bestemmingsplan "Duingebied". De Stichting pleit ervoor de huidige be stemmingen te handhaven. Verbouwing molenschuur tot molenaarswoning In 2004 zoekt de molenaar van De Zandhaas een woning in Santpoort bij voorkeur in de nabijheid van de molen. De molenaar en het bestuur van de Molenstichting komen dan met het plan de molenschuur te verbouwen tot een woning door de schuur aan de molenzijde open te breken en er een enorme glazen pui in te schuiven. Er is geen monumentenaanvraag ingediend, terwijl de schuur een gemeentelijk monument is, die samen met de molen (een rijksmonument) een ensemble vormt. De stichting en een aantal omwonenden verzetten zich tegen het plan omdat het karakter van de schuur onherstelbaar wordt aange tast. Maar liefst vier onafhankelijke cultuurhistorische instanties brengen negatieve adviezen uit; met name de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waaraan door ge meente Velsen advies was gevraagd, is uiterst afwijzend. De vereiste vergunning zou van rechtswege zijn ontstaan. (Oude regel: Als er geen besluit op een aanvraag wordt genomen, krijgt de aanvrager automatisch de gevraagde vergunning.) Er komt een rechtzaak van, waarbij de rechter de stichting in het gelijk stelt. Na veel geharrewar wordt uiteindelijk een monumentenvergunning aangevraagd met een aanmerkelijk beter passend ontwerp. De gerestaureerde Bosbeekschuur aan de overzijde dient nu als extra ontvangstruimte. Ook voor de restauratie daarvan is jarenlang herhaaldelijk aandacht gevraagd. Velserenderlaan en omgeving Rond 2000 heeft gemeente Bloemendaal het plan hun brandweerkazerne te verplaatsen naar Meer en Berg, het huidige Brederodepark. De kazerne zou schuin tegenover de Ruïne worden gesitueerd met een uitrit naar deze laan, die bij Velsen hoort. Door tijdig alarm te slaan is dit voorkomen; kort daarop is de brandweer regionaal ge- contreerd. Men had de kazerne dan weer moeten afstoten met als resultaat een absoluut niet passend gebouw in dit gebied. Bij een grenscorrectie met Bloemendaal in 2003/2004 heeft de stichting er op aangedrongen de groene ge bieden aan de Velserenderlaan, Bergweg en Bredero- delaan buiten de grenscorrectie te houden. Het groene onbebouwde gebied van 6 meter diep evenwijdig aan de laan wordt dus niet overgedragen aan de gemeente Bloe mendaal, zodat Velsen zeggenschap zal behouden over de directe omgeving van de laan. In het verleden had de gemeente de gebieden aan beide kanten van de laan juist aangekocht om de laan en de omgeving van de Ruïne een monumentaal karakter te geven. Bij het maken van een nieuw bestemmingsplan voor Santpoort-Zuid heeft de stichting ervoor gepleit aan deze gebieden de bestemming "Bos"en "Groenvoorziening" te geven, zodat er aan en rondom de laan geen verdere be bouwing kan plaatsvinden. Desondanks moet de gemeen te Velsen regelmatig reageren op bouwactiveiten aan de Bloemendaalse zijde van de laan. Ook heeft de stichting om voor de Ruïne en de omgeving een apart beleidsplan op te stellen, waarin expliciet de verbondenheid van de Ruïne met de omgeving duidelijk wordt. Zeker bij de Ruïne van "Brederode" is de relatie met de omgeving meer dan duidelijk en mag niet worden genegeerd. De diverse bouwplannen rondom de Ruïne blijven een punt van grote aandacht voor de stichting. De laan zelf heeft, mede op verzoek van de Historische Kring Velsen, de status van Gemeentelijk monument gekregen. Een paar jaar geleden is begonnen met de res tauratie. Daarbij is teruggegrepen op de tijd van rond 1729; toen deze weg de oprijlaan naar de buitenplaatsen Velse- rend en Hoogsigtenburg was. Aan weerszijden zijn nieuwe lindes geplant en tegenover de Ruïne twee zg. stoelen, een soort boeket van lindes, die samen in een plantgat worden gezet.

De Zandpoort | 2016 | | pagina 10