Te Wapen voor Brederode In 2011-2012 wordt bekend dat de Ruïne behoort bij de 34 Rijksmonumenten, die het Rijk wil afstoten. Het gaat daarbij om rijksgebouwen, waaronder rijksmonumen ten, die niet meer in gebruik zijn bij de overheid, zoals bij voorbeeld de koepelgevangenis in Haarlem. Tegelijk zal er met ingang van 1 januari 2013 geen beheersubsidie meer worden uitgekeerd voor de Ruïne aan de Kastelenstichting Noord-Holland/Zeeland. Deze zegt vervolgens haar taak neer te leggen; het in dienstzijnde beheerdersechtpaar wordt ontslagen. Het logo van de initiatiefgroep Te Wapen voor Brederode. Dan breekt een onzekere tijd aan, omdat er nog niets over de verkoopvoorwaarden bekend is. Wie komt in aanmer king voor de aankoop van de Ruïne en wat mag de koper ermee doen? De Stichting Santpoort heeft toen samen met een aantal gebruikersorganisaties, zoals het Verhalenfestival, de Leerlijn Cultuurhistorie van Stichting Openbaar Onderwijs IJmond, de Compagnie van Brederode en een aantal ver ontruste burgers, de werkgroep "Te Wapen voor Bredero de" opgericht met Piet Paree als voorzitter. Doel ervan is waar dan ook, aandacht te vragen voor het behoud van de Ruïne zelf als bijzonder monument -eerste Rijksmonument van Nederland en daarmee de start van de Rijksmonumentendienst (nu Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed, de RCE)- en het toegankelijk houden voor publiek en laagdrempelige culturele activiteiten. Er wordt een handtekeningenactie georganiseerd, die binnen twee weken 6000 handtekeningen oplevert. Er zijn gesprekken geweest met het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, met gemeente Velsen en de provincie Noord-Holland, Kastelenstichting Noord-Hol land-Zeeland, enz. Uiteindelijk is een nieuwe Nationale Monumentenorga nisatie, de NMO, opgericht. Dit is een samenwerkings verband van een aantal landelijke professionele monu mentenorganisaties, Vereniging Natuurmonumenten en recent Staatsbosbeheer. Na lange onderhandelingen van de NMO met het ministerie van Wonen en Rijksdienst over een mee te geven bruidschat, worden de betreffende monumenten in een aparte stichting Monumentenbezit ondergebracht. Er is in 2012 door de Dienst Domeinen, verantwoordelijk voor de Ruïne als rijksbezit, onmiddellijk anti-kraak bewo ning geregeld. De Stichting Heerlijkheid Brederode, die in 2013 het dagelijkse beheer, de openstelling en het facilite- ren van extra activiteiten, op zich neemt, zal dit voorlopig blijven doen in overleg met de NMO en Stichting Monu mentenbezit; op dit moment zijn zij met elkaar in gesprek over een mogelijke exploitatieovereenkomst. Restauratie van het herdenkingsmonument van de Tweede Wereldoorlog in Santpoort-Zuid Tegenover station Santpoort-Zuid is in 1946 een herden kingsmonument opgericht, ontworpen door de Bloemen- daalse architect H.W. van Kempen. Na 70 jaar is het monu ment zo onderkomen, dat het tijd wordt voor een grondige restauratie. Na lang aandringen reageert de gemeente positief op de vraag van de stichting om het monument te restaureren en het resultaat mag er zijn. Op 4 mei 2016 heeft burgemeester Dales onder grote be langstelling de vlag gehesen. De Brederode Daltonschool heeft het monument geadopteerd. Het speciaal opge richte Comité Oorlogsmonument Santpoort-Zuid houdt toezicht op de verzorging van het monument en de directe omgeving. De onthulling van het gerestaureerde herdenkingsmonument van de Tweede Wereldoorlog in Santpoort-Zuid door burgemeester F. Dales in de aanwezigheid van een vertegen woordiging van de Scoutinggroep Sint Radboud, leerlingen van de Brederode Daltonschool, de Stichting Santpoort en het Comité Oorlogsmonument Santpoort-Zuid en een grote groep belangstellenden op 4 mei2016. 9

De Zandpoort | 2016 | | pagina 11