Stichting Santpoort en het welstandsbeleid Vanaf het begin heeft de stichting aangedrongen op een onafhankelijke commissie, die zou moeten bestaan uit leden uit verschillende disciplines, die met welstand te maken hebben, zoals dan geadviseerd door de Vereniging van Nederlandse gemeenten(VNG) en de Bond Heem schut. Daar hoort zeker bij een deskundige op het gebied van cultuurhistorie, monumenten en landschap. Een dieptepunt is wel de goedkeuring van een plan van de toenmalige voorzitter van de Welstandscommissie voor de bouw van een hoog "woongebouw" met 19 appartemen ten aan de Terrasweg, dat qua grootte en hoogte absoluut niet zou passen in deze omgeving. Het plan gaat ook in tegen het eigen gemeentelijke beleid, dat "afwijzend staat tegenover grootschalige bouw in deze omgeving". Ondanks een actie door Santpoorters, die in korte tijd bijna duizend handtekeningen opleverde en de bemoei enissen van de stichting, wordt de vergunning verleend. Toen bouw uitbleef is de vergunning alsnog ingetrokken. Later is hier wel een kleiner appartementengebouw gere aliseerd. Op 17 juni 2004 is in Velsen de Welstandsnota aangeno men, hiermee tegemoetkomend aan de eis van de lan delijke overheid dat iedere gemeente voor 1 juli 2004 het welstandsbeleid moet hebben vastgelegd. De Stichting Santpoort heeft in een reeks van 15 workshops meege werkt aan het opstellen van de gebiedsgerichte criteria. Het doel van de nota was de burger meer duidelijkheid te geven hoe bouwwerken het best kunnen worden vorm gegeven qua ontwerp en materiaalkeuze. De Stichting Santpoort heeft met name aandacht gevraagd voor de criteria voor de historische kernen in Santpoort-Noord en -Zuid, het respecteren van de diverse architectuurstijlen, de villaparken en de groene gebieden. Verder heeft zij bewerkstelligd dat bij grootschalige plannen eerst Beeldkwaliteitsplannen gemaakt kunnen worden, zodat men veel duidelijker vooraf kan zien hoe een plan eruit komt te zien en of het past in de omgeving. Helaas maakt de gemeente geen of nauwelijks gebruik van deze mogelijkheid. In plaats van de gemeentelijke is er nu een provinciale welstandscommissie, die vooral grootschalige bouwwer ken beoordeelt. Verder zijn er richtlijnen gekomen voor kleinere aanpassingen, die alleen bij afwijking van de bouwvoorschriften en bestemmingsplannen moeten wor den voorgelegd aan de welstandscommissie. De Stichting Santpoort, de ruimtelijke plannen en het behoud van het dorpskarakter Het behoud van het dorpskarakter en de bescherming tegen verdergaande verstedelijking staan bij de stichting hoog in het vaandel. Op nieuwe ruimtelijke plannen zoals een bestemmingsplan, de Structuurvisie, het Lokaal Ver- keers-en Vervoersplan, Groen- en bomenplannen, op pro vinciaal niveau het Streekplan/Streekvisie, de ecologische structuren en verbindingen is de stichting alert. Zo nodig worden zienswijzen ingediend, wordt ingesproken in carrousel- en raadsvergaderingen en wordt contact on derhouden met bewoners, zusterorganisaties en politieke partijen. Structuurvisies in de loop der jaren Structuurvisies zijn een soort schetsplannen, waarin voor een periode van 10 a 15 jaar voor de gehele gemeente in grote lijnen de mogelijkheden worden aangegeven op het gebied van Wonen, Werken, Infrastructuur, Zorg en Onderwijs, enz. Wat als mogelijkheid is aangegeven, wordt lang niet altijd gerealiseerd, maar plannenmakers kunnen in principe op medewerking van de gemeente rekenen. Burgers en belangenbehartigers kunnen hun zienswijze geven en ook na vaststelling van de visie blijken er nog andere plannen uit de bus te kunnen komen. De inbreng van de stichting bij een aantal gemeentelijke en provinciale visies met een positief resultaat, willen we niet onvermeld laten: Structuurvisie 1992 Fusieziekenhuis Kennemer Gasthuis in de graslanden van Spaarnberg voorkomen Begin jaren negentig worden de graslanden bij Spaarn berg genoemd als mogelijke locatie voor het nieuwe fusieziekenhuis met 700 a 800 bedden en uitgebreide poliklinische voorzieningen. Met ook nog de aanleg van de noodzakelijke infrastructuur zou de bestaande landschap pelijke structuur compleet worden weggevaagd. De stich ting wijst op een plek, die veel beter bereikbaar is vanwege de reeds aanwezige en geplande infrastructuur, namelijk naast het Van der Aartsportpark in Haarlem-Noord. Uitein delijk komt het daar ook. 10

De Zandpoort | 2016 | | pagina 12