Helaas zijn restaurant en zwembad ten prooi gevallen aan teruglopende bezoekersaantallen, branden en sloop. De sauna verscheen er, en in de jaren 2003 en 2005 waren er plannen voor grootschalige woningbouw (drie appar tementencomplexen van ongeveer 11 meter hoog en 60 meter lang). Het gebied verloedert, Santpoort is een ruïne rijker. Tot 2015 heeft de herontwikkeling stilgelegen, mede van wege de wisseling van eigenaren. Op dit moment zijn er nieuwe plannen in de maak. Helaas heeft het gebied recent een heel ander, niet in het gebied passend aanzicht gekregen door de grootschalige aanleg van aarden wallen, het neerzetten van hoge hekken, een illegaal parkeerterrein en diverse bouwwerken. Blekersduin De ontwikkeling van het plan Blekersduin op de plaats van de huidige Dekamarkt en het voormalige Nova-terrein in Santpoort-Zuid, houdt de stichting al ruim 15 jaar bezig. In die periode zijn er grofweg "drie ontwikkelingsgolven" te onderscheiden: de eerste in 2000/2001, de tweede 2008/2009, en op dit moment de derde vanaf 2013 tot heden en deze blijft tenminste nog doorlopen tot in 2017. In deze 17 jaar zijn er ook een paar constanten: - Bij voortduring een te massale opzet met teveel wonin gen, teveel parkeerplaatsen en te hoge bebouwing, niet passend bij het dorpskarakter van Santpoort-Zuid - De uitslagen van twee dorpsbreed gehouden enquêtes, door de Stichting Santpoort en Stichting Woongemeen schap Santpoort-Zuid gezamenlijk georganiseerd, laten zien, dat er keer op keer absoluut geen draagvlak is voor deze plannen - In geen enkele fase is er voldoende ruimte voor een "serieus"dorpsplein opgenomen, waar door de stichting bij voortduring om is gevraagd - Goede samenwerking met het inmiddels opgeheven wijkplatform Santpoort-Zuid en de Stichting Woonge meenschap Santpoort -Zuid - Ontbreken van een duidelijke, actieve rol van de ge meente Velsen, terwijl zij als mede eigenaar van de gron den (het terrein van de voormalige school De Basseroet en het Oranjeveldje) wel degelijk partij is in deze In de loop der jaren is het gebied meerdere keren van eigenaar gewisseld, een wisseling die in enkele gevallen met een langdurige juridische strijd gepaard is gegaan. Op dit moment is Dreefbeheer, de ontwikkelingspoot van het Dekamarktconcern, voor het grootste deel de eigenaar. In tegenstelling tot eerdere eigenaren, die in sommige ge vallen openstonden voor overleg, is de laatste zeer ontoe gankelijk gebleken en niet bereid tot enige compromissen. Gelukkig heeft de gemeenteraad in het verleden de gepre senteerde massale plannen meerdere malen afgewezen. In het nu voorliggende plan is er wel iets gedaan aan de massaliteit en de hoogte, maar het geheel met vooral een supermarkt van 1750 m2 winkelvloeroppervlak is nog steeds te veel en te versteend voor de landelijke dorpskern Santpoort-Zuid. De Stichting Santpoort en het omringende land schap en het groen Al 40 jaar lang zet de stichting zich in voor het behoud van het omringende landschap in de Binnenduinrand. Wat maakt dit landschap nu zo bijzonder? Santpoort ligt in de zogenaamde binnenduinrand of Ken- nemerzoom, een gebied dat zich kenmerkt door een land schappelijke opbouw van strandwallen en strandvlakten tussen de duinen en het oostelijker gelegen poldergebied. Op de strandwallen kon veilig worden gewoond en Sant poort ligt dan ook op zo'n noord-zuid lopende strandwal, hier de Molenduinen genoemd. De veenweidegebieden, de z.g. graslanden van Santpoort, liggen van oudsher op de tussenliggende strandvlakten. De Schipbroeken, de Venen tussen Haarlem en Santpoort, en de Velserbroek waren moerasachtige gebieden van wege het vele kwelwater dat uit de duinen zijn weg zocht naar het voormalige Wijkermeer. De Schipbroeken maken deel uit van de Santpoorts-Bloemendaalse vallei, die in Bloemendaal begint en langs Meer en Berg, de Ruïne van Brederode en de Biezen doorloopt naar de Velserbroek. Het kasteel Brederode is gebouwd op een apart uitsteken de smalle zandrug en was ooit omringd door moerassen. Vanaf tweeduizend jaar voor Christus en waarschijnlijk al eerder gezien recente opgravingen, heeft de mens de oorspronkelijke wildernis in cultuur gebracht. Omstreeks 1000 na Christus ontstaan de hoge jonge duinen, waarvan de Brederodeberg aan de Bergweg een van de hoogste is. In combinatie met de bebouwing is een uniek cultuurland schap ontstaan, waarin de landschappelijke ontwikkeling èn het achtereenvolgend gebruik door de mens nog steeds zichtbaar zijn, zoals de middeleeuwse ontginnin gen, de steilranden van de zandafgravingen, de gietsloten van de blekerijen, die zich hier in de 15e en 16e eeuw 15

De Zandpoort | 2016 | | pagina 17