kelingen binnen de gemeente, is van belang bij het maken van bij voorbeeld bestemmingsplannen, het inpassen van nieuwe infrastructuur en in de overleggen over ruimtelijk beleid met andere overheden. Het eerder genoemde herstel van de beken, de aanleg van faunapassages, het opstellen van inrichtings- en be- heerplannen voor bijzondere gebieden, behoud en herstel historische lanen, de aanstelling van een landschapscoör dinator zijn onderdelen van de uitvoering van het plan. Bij de ontwikkeling van het nieuwe bestemmingsplan De Biezen bij voorbeeld, is op basis van het LBP een inrich tingsplan gemaakt, waarin o.a. is opgenomen het herstel van de houtwallen die van oudsher langs de wegen werden aangelegd als windvang en bron voor brand- en geriefhout, de aanleg van hagen rondom de agrarische percelen, een paddenpoel, etc. Helaas is er van een in landschappelijk en ecologisch op zicht verbeterde manier van beweiding van paarden nog steeds geen sprake, terwijl dat visueel en ecologisch een van de grootste aantastingen van het landschap betekent. Ook voor de wildgroei van de zg. paddocks lijkt nog steeds geen oplossing in zicht. Groenbeleidsplannen In de loop van de 40 jaar heeft de Stichting ook veel aandacht besteed aan de opeenvolgende Groenbeleids plannen. Een Groenbeleidsplan houdt zich bezig met het zg. binnenstedelijk groen: de aanleg en onderhoud van de parken en plantsoenen, beheermaatregelen zoals het maaibeheer en het kapbeleid binnen het bebouwd gebied. In september 2008 wordt een Concept Groenbeleidsplan afgewezen door de raad. Dit plan moest de opvolger wor den van het Groenstructuurplan uit 1985 en de Ecologi sche groenvisie uit 1997. In dit plan zijn alle binnenstedelijke groengebieden ge classificeerd in: Te Behouden Groen, Te Behouden Groen met compensatie, Groen zonder dat zonder meer een andere bestemming kan krijgen, en dus weg kan. Hoe en waar de compensatie zou moeten gebeuren was niet aan gegeven. Ook was er geen onderscheid tussen "oud" en "nieuw"groen. Het maakt namelijk nogal wat uit of ergens een parkje van een paar jaar oud weg kan of verplaatst moet worden of dat een houtwal, die soms al honderden jaren oud is, wordt wegbestemd. De stichting heeft toen bij de raad hevig aan de bel getrok ken. Een groep bewoners in Santpoort-Noord en -Zuid is een huis aan huisactie gestart. Volgens de raad had men nog nooit zoveel reacties binnengekregen. Ook de Woon gemeenschap Santpoort-Zuid en de Dorpsraad Driehuis komen in het geweer. In juli 2008 blijkt dat met de vele inspraakreacties niets is gedaan, terwijl B&W wel op 1 juli aan de raad vraagt om een extra bevoegdheid om de zg. groenclassificaties te kunnen wijzigen tot een maximum van 1000 m2. Hoeveel keer en waar wordt niet aangegeven. In de praktijk zou dit kunnen betekenen, dat elk stuk groen vroeg of laat zon der enige vorm van inspraak kan verdwijnen. Uiteindelijk besluiten de politieke partijen, dat de wethouder met een nieuw plan moet komen. Ook later zijn er pogingen geweest, recent nog via een aanpassing in de APV, om de besluitvorming over wijzigingen in groene gebieden direct onder B&W te laten vallen. Ook dit is door de raad afgewe zen. Monumentale Bomenplan en het kapbeleid Al jaren steekt telkens de discussie over het afschaffen van het kapbeleid de kop op. De stichting heeft keer op keer vóór het behouden van het kapvergunningenstelsel gepleit. Al decennia is in de Algemeen Plaatselijke Ver ordening (APV) een verordening opgenomen: voor het kappen van een boom met een doorsnee van 15 cm op 1m hoogte moet een kapvergunning worden aangevraagd. De gemeente wil daar uit bezuinigingoverwegingen vanaf. De Stichting stelt dan voor het zg. Apeldoornse model in Velsen over te nemen. Dit houdt in dat voor de gebieden met veel structureel groen wel een kapvergunningenstel sel blijft bestaan, maar dat andere gebieden kapvergun- ningsvrij worden. Omdat in beide gebieden monumentale bomen kunnen voorkomen, die behouden moeten blijven, moet eerst een lijst met Monumentale en waardevolle bo men worden gemaakt. Voor deze bomen moet in geheel Velsen altijd een kapvergunning worden aangevraagd. In 2012 is de concept-lijst en de indeling in gebieden met wel en geen kapvergunningsstelsel gereed. Dan blijkt dat Santpoort-Zuid grotendeels en voor alle bomen met de eerder aangegeven maat kapvergun- ningsplichtig is gebleven. Santpoort-Noord valt er in zijn geheel buiten, terwijl er ook in - Noord meerdere bo- menrijke gebieden zijn, die sterk het groene karakter van deze dorpskern bepalen, bijv. het gebied Vlugthoven en omgeving en de groengebiedjes in de buurt van o.a. de Kruidbergerweg. Duidelijk zichtbaar is dat de huizen daar gebouwd zijn in een bosachtig gebied. Na overleg met 20

De Zandpoort | 2016 | | pagina 22