Afb. 2: Duinen, strandwallen en strandvlakten langs de Noord zeekust zo mooi heet: ons bodemarchief. De geologische periode waarin wij nu nog leven heet het Holoceen en begint on geveer 8000 v. Chr. als de laatste ijstijd, het Weichseliën, Afb. 3: Zeespiegelstijging en kustontwikkeling in Zuid-Kennemerland voorbij is. In die laatste ijstijd is hier geen landijs geweest. In de voorlaatste ijstijd, het Saaliën, die duurde van ca. 200.000 tot ca. 130.000 jaar terug, bedekte landijs dat vanuit het noordoosten kwam, ook onze streken, ongeveer tot en met Vogelenzang. We weten, dat er voor het ijs uit zand en grind, dat door Rijn en Maas werd aangevoerd, werd opgestuwd. In de ondergrond vinden we keileem, dat door de geweldige druk van het ijs, dat wel 200 meter hoog was, ontstond. De Noordzee ligt dan nog droog en de Rijn mondt ergens bij de Doggersbank uit in zee. Als het ijs zich terugtrekt blijft een toendra-achtige vlakte achter, net als nu in het uiterste noorden van Scandinavië en Rusland, slechts met mossen en wat dwergstruikjes bedekt. De ondergrond blijft permanent bevroren. Het is in deze tijd dat Rijn en Maas de afbuiging naar het westen krijgen. Het zand uit de droge Noordzee kan vrijelijk stui ven en wordt als dekzanden vooral in het oosten van ons land neergelegd. Bewoning is nog onmogelijk. Dit zand vinden we bij ons nu terug in de ondergrond op een diepte van zo'n 20 m onder NAP. Wanneer het gaandeweg warmer wordt en meer ijs afsmelt, stijgt de zeespiegel. Dit gaat vrij snel. De Noordzee ontstaat. De begroeiing neemt toe en we zien een land schap, dat bestaat uit uitgestrekte bossen van naaldhout (grove den en taxus) en moerassen. Later komen er steeds meer loofbomen, vooral olm (iep), els, berk, wilg, populier, nog later eik, linde en beuk. Ongeveer 3000 jaar voor Christus vinden we hier vanaf jonge duinen - 10 m strandvlakte met veen strandwal met oude duinen zeespiegel^ jong zand Pleistoceen zand ZZZZZZZZZZZZZZZ 33 11 i strandvlakte =1—t-overstoven dooi ri i jong duinzand M Schoten Overveen, Haarlem

De Zandpoort | 2016 | | pagina 35