Afb. 24: Opgravingen. Wapen ter Kleef en bierpul In het eerdere hoofdstuk "de eigena ren van Ter Kleef" wordt gesproken over de wei nig solide - en on doordachte bouw en uitbouw van het kasteel. Tijdens de opgravingen werden deze aspecten aangetoond. Bij de aangehaalde voorbeelden gaat het met name om het corrigeren van de oorspronkelijke te lichte funderingsconstructie. De traptoren aan de zuidwest zijde van het kasteel ging op enig moment verzakken en om erger te voorkomen, moest bouwkundig worden ingegrepen. Bij de opgravingen bleek hoe men dit heeft opgelost: er is een zware steunbeer bijgeplaatst. Aan de woontoren - het oudste deel van het kasteel - is in de tweede bouwfase het keukendeel aangebouwd. In de noordwesthoek van deze toren was de trap, ter hoogte van de latere doorgang naar de keuken. Om verzakking van deze trap/doorgang in later tijd te voorkomen, is een ontlastingsconstructie gebouwd. Bij de opgravingen zijn archeologische vondsten gedaan. Er zijn o.a. tinnen borden gevonden met het wapen van de familie Van Kleef (afb. 24, rechts) en tinnen drinkbekers (afb. 24, links). Voorts dobbelstenen uit de 13e eeuw, glaswerk, gouden riembeslag, munten, aardewerk, kera miek en een tinnen console. Het Archeologisch Museum Haarlem aan de Grote Markt heeft diverse objecten in haar collectie. In de periode van onderzoek bleek dat de resten van de ruïne te omvangrijk waren voor (gedeeltelijke) restauratie, i.c. de kosten te hoog. Derhalve is besloten om de ruïne te conserveren, waarna de overblijfselen grotendeels weer onder een laag aarde zijn verdwenen. Toekomstige generaties kunnen alsnog besluiten om het kasteel te restaureren. Bezoek aan de ruïne van het Huis ter Kleef. De Haarlemmer Kweektuin - de voormalige Stadskweek- tuin naar ontwerp van L. Springer uit 1910 - 1912 - waarin het Huis ter Kleef is gelegen, is te vinden in Haarlem-Noord aan de Kleverlaan 9, 2023 LC Haarlem. Gemakkelijk te bereiken via de N208, de Randweg van Haarlem naar Alkmaar en op loopafstand van het Station Haarlem. Nor maliter is de tuin dagelijks open van 9.00 - 17.00 uur. Een bezoek kan gecombineerd worden met de naastgelegen Algemene Begraafplaats Kleverlaan, park en vijvers eind 19e eeuw door Zocher aangelegd. Op een eiland de oude Joodse begraafplaats. Afb. 25: De ruïne op het kasteeleiland in december 2015. 55

De Zandpoort | 2016 | | pagina 57