Cultuurhistorisch erfgoed in de stedelijke omgeving Stichting Santpoort en het Monumentenbeleid De stichting heeft vanaf het begin aangedrongen op een goede bescherming van panden en objecten vanwege de cultuurhistorische waarde die zij vertegenwoordigen. Een van de belangrijke uitgangspunten is daarbij dat monu mentenzorg niet object-, maar gebiedsgericht zou moeten zijn. Monumenten zijn niet los te zien van de omgeving: ze zijn niet toevallig op een bepaalde plek terechtgekomen en zien er niet toevallig zo uit. Het in stand houden van het dorpsbeeld is minstens zo belangrijk om de sfeer en "het historische verhaal" van Santpoort vast te houden. In het eerste jaar van haar bestaan zet de stichting zich in voor een beschermde status van de voormalige be waarschool van mevr. Olga Wüste-von Gotsch aan de Wüstelaan binnen het bestemmingsplan Burgemeester Rijkenspark. Er wordt protest aangetekend tegen de afbraak van twee prachtige villa' s aan de Duinweg (waarvan een pas was gerestaureerd, die plaats moesten maken voor nieuwbouw. De Stichting refereerde hierbij aan de Long- woodaffaire (het appartementencomplex bij station Santpoort-Zuid), waarbij het de gemeente zelfs in haar handelwijze op een vermaning van Gedeputeerde Staten kwam te staan. De in 1976 nog bestaande Pniëlkapel aan de Pastorieweg (Zie De Zandpoort nr. 18) stond op de nominatie plaats te maken voor de bouw van een aantal huizen. De stichting stelt voor het bibliotheekfiliaal -dan nog aan de Wüste laan- onder te brengen in deze kapel. De bouwplannen voor een nieuwe bibliotheek aan het Burgemeester Weertsplantsoen kan men dan benutten voor het bouwen van betaalbare woningen. De reeds bestaande plannen worden echter toch uitgevoerd. In de beginjaren wijt de stichting het doorgaan van plannen, die het dorpsbeeld en de karakteristieke be bouwing aantasten aan de ondeugdelijke of verouderde Naai- en Bewaarschool in 1890 gebouwd, in opdracht van mevrouw Wüste-Von Gotsch in de destijds populaire Oostenrijks/ Zuid-Duitse stijl. Later waren daar achtereenvolgens een badhuis, een hulpsecretarie en een biblotheek in gevestigd. Op dit moment is het in gebruik bij verschillende verenigingen. 5

De Zandpoort | 2016 | | pagina 7