Terrasvogels honkbal Opgericht op 3 januari 1954, als afdeling van de Sport vereniging Terrasvogels. Heden ten dage spelend op De Elta, grenzend aan de voetbalvelden. Organisatorisch sinds 2015 gekoppeld aan Terrasvogels softbal. Er is nog slechts één seniorenteam en één jeugdteam actief in de competitie. De kiem voor het ontstaan van Terrasvogels honkbal gaat ver terug. Tijdens de gecombineerde ledenvergadering op 20 april 1940 van de een week eerder besloten fusieclub tussen de voetbalclubs Racing Club Brederode en De Kemphaan, vraagt de heer D. Bilderbeek of er in de nieuwe vereniging (de naam Terrasvogels werd pas twee maan den later gekozen) ook honkbal zal worden "beoefend". De voorzitter zegt toe er bij het opstellen van de nieuwe reglementen rekening mee te houden. Zestien maanden later vraagt het juniorlid Aad Akkerman weer, of er geen honkbalafdeling kan komen. Het bestuur zegt in principe positief te zijn, maar nu in de oorlog niet. Daarna zeer zeker wel. Bilderbeek en Akkerman moeten echter heel lang geduld hebben. Het (voetbal)bestuur houdt de boot toch af en kiest als zomersport voor atletiek, wat evenwel niet echt van de grond komt. In de winter van 1952-1953 zijn enkele leden het wachten kennelijk beu: zij richten een honkbalcommissie op om de mogelijkheid van een nieuwe afdeling te onderzoeken. De algemeen secretaris Cees Goedhart deed mee in de commissie. Op 3 januari 1954 geven de leden het groene licht voor het oprichten van een honkbalafdeling. Ondertussen legt "Tribunemannetje" in het clubblad de voetballers uit waar het bij het honkbal precies om gaat. "Een mannetje gooit een bal naar een ander mannetje en daartussen staat mannetje no. 3 en die moet met een stokkie proberen om die bal weg te timmeren nou en als die dan raak getimmerd heeft dan mag-ie zo hard mogelijk naar een kussen toelopen en dat is een honk. Nou en zo zijn er 4 honken en als datzelfde mannetje al die 4 honken afgelopen heeft, dan is het een goal. Er komen ook mas kers bij te pas, dus het is nog zo'n beetje gekostumeerd ook". Hein Röbken, hier als gelauwerd voetballer, maar ook de beste slagman van de honkballers Hoe kom je als nieuwe honkbalafdeling aan spullen. Geld was er niet. Totdat de Él tip kwam dat de Haarlemse VS W mj honkbalvereniging BoRu ter VS ml ziele was gegaan. Prima ma- mt teriaal lag ergens op zolder te wachten op een nieuwe eigenaar. Nou ja, prima honk balmateriaal... Aad Akkerman herinnert het zich nog als de dag van gisteren: "We waren er verschrikkelijk blij mee maar nu begrijp je niet hoe we met die washandjes ooit een bal hebben kunnen vangen". Voor honderd gulden neemt Goedhart de spullen over, wat penningmeester Piet Douma bijna van woede uit zijn vel doet springen. Op 3 mei 1954 wordt op sportpark Schoonenberg de eerste officiële competitiewedstrijd gespeeld door het eerste team en verloren van Rooswijk uit Velsen-Noord met 8-6, maar men is toch tevreden met zo'n start. En daarna gaat het crescendo. Al in het tweede seizoen wordt gepromoveerd naar de 3e klasse in het rayon Haarlem, met dank aan Onze Gezellen: die club doekt haar honk balafdeling op en Terrasvogels mag de opengevallen plaats innemen. De beste slagman in die jaren is Röbken, die ook in het eerste van voetbal speelt, en die na zijn sportcarrière nog jaren lang iedereen iets te eten en te 32

De Zandpoort | 2017 | | pagina 34