drinken heeft gegeven vanuit een geïmproviseerde kan tine, de achterbak van een Opel Kadett stationwagen. Dan wordt in 1956 een eigenwijze Haarlemse jongeman (die in IJmuiden woont) van pas 23 jaar, Cees Herkemij, lid van Terrasvogels, en alles wordt anders. De honk balafdeling ontwikkelt zich onder zijn fanatieke maar ook deskundige leiding tot een club in een club. Er zijn in 1960 al 4 senioren- en 2 juniorenteams. De banden met de voetbalafdeling vervagen en de commissies gaan steeds zelfstandiger opereren. In 1963 worden door de voetbal lers de velden van De Elta betrokken en in dat jaar wordt op 26 november de nieuwe bestuursvorm met algemene stemmen aangenomen. De sportvereniging Terrasvogels krijgt een hoofdbestuur met daarbinnen drie zelfstandige afdelingen: voetbal, honkbal en softbal (dat in 1958 was opgericht). De honkballers blijven op Schoonenberg spelen, ook al omdat de meeste spelers uit Velsen en Driehuis komen. En omdat er sprake van is dat op Schoonenberg een echt Amerikaans honkbalveld zal worden aangelegd... Terrasvogels is inmiddels meer bekend door het honkbal len en softballen dan door het voetballen. In 1967 promoveert het eerste team, nog steeds onder leiding van Cees Herkemij, naar de landelijke eerste klasse. Twee jaar later in 1969 gebeurt het ongelooflijke: het eerste team promoveert naar de landelijke hoofdklasse door in drie beslissingswedstrijden Ajax te verslaan. De eerste wedstrijd ging verloren, en de tweede werd met 5-4 gewonnen na een 4-0 achterstand tot de nabeurt van de 9e inning. In die tweede wedstrijd krijgt Ajax in inning 9 eerst nog de eerste slagman op het eerste honk en die lijkt een beslissing te forceren. De man in kwestie, oud- KLM-topman en Ajax-voetbalbestuurder Leo van Wijk, wordt van het eerste honk gekegeld en koelt zijn woede vervolgens op een paaltje. Gevolg: een gebroken voet. Een week later ziet de onfortuinlijke Amsterdammer in een volgelopen honkbalstadion met zijn voet in het gips zijn teammaten met 12-3 onderuitgaan tegen ons. Sportief het ultieme hoogtepunt voor de hechte dorpsclub. Het hoofdklasse jaar werd geen succes en in de jaren daarop speelden de honkballers weer in de eerste klasse. Ondertussen had de gemeente Velsen in 1971 besloten dat Terrasvogels naar een nieuw honkbalveld in Zeewijk moest verhuizen, en dat werd bijna haar Waterloo. IJmuiden bleek niet honkbalminnend, het veld was niet knus maar koud en winderig, en het ledental daalde met meer dan de helft tot onder de 50. Financieel gaat het daardoor slecht en dus zocht en vond men een sponsor. Terrasvogels zou gaan spelen onder de naam "Candy-Birds", gesponsord door het seksblad Candy. Daar stak de puriteinse KNBSB echter een stokje voor, wat ruimte gaf voor de fraaie naam "Starko-Birds", korte tijd gesponsord door visverwerker Starkenburg. In 1974 verovert ons aspirantenteam voor de enige keer in onze clubhistorie de landstitel door in den Haag Feijenoord met 7-0 te verslaan. In 1978 was de koek op en om te voorkomen dat Terrasvo gels honkbal ter ziele zou gaan werd een zéér zéér dring end beroep gedaan op de gemeente Velsen om zich bij de voetballers op De Elta te mogen voegen. Hieraan werd gehoor gegeven, en de honkballers begonnen aan hun tweede jeugd, op wat de voorzitter "het slechtste knollen- veld van Nederland" noemde. Het aantal leden groeide naar meer dan ze ooit gehad hadden in Velsen en Driehuis. Gedurende een tiental jaren handhaaft het eerste team zich in de eerste klasse van de landelijke competitie maar dan komt de klad erin. Veel spelers stoppen of veranderen van club, en er wordt gedegradeerd naar de districts klasse. Midden 90-er jaren stelt het hoofdbestuur van de omni- vereniging de levensvatbaarheid van de hele sport vereniging ter sprake. Maar men gaat door en er zijn geen wezenlijke beleidswijzigingen. Het aantal jeugdleden stijgt maar het aantal seniorleden daalt. Rond 2000 zijn er nog 3 senioren honkbalteams. En in de laatste 15 jaar is de jeugd bijna verdwenen en is er nu nog maar één se niorenteam en één aspirantenteam (jeugd). En verder een BeeBall-team. Dit heeft tot gevolg dat het honkbalbestuur en het softbalbestuur in 2015 samen zijn gegaan en dat er in 2016 en 2017 serieuze geluiden opgaan om de honk balafdeling op te heffen. De honkballers en softbalsters samen hebben in 2016 126 leden. Ongeveer 40 daarvan honkballen. Tegelijkertijd geeft het hebben van pupillen en jeugd, hoe weinig ook, wel het idee dat er een basis is om over enkele jaren weer doorstroming te hebben naar junioren en senioren. Voorwaar, moeilijke afwegingen en een moeilijke tijd dus! En dit komt tegelijkertijd met het mogelijk geheel verzelf- 33

De Zandpoort | 2017 | | pagina 35