Duin en Kruidberglopers het Nederlands team, dat in 2016 in Canada wereldkampi oenswedstrijden speelde. Hier worden ook de contacten gelegd met de buitenlandse speelsters. En tenslotte, bij dit vrouwengeweld zou je het bijna vergeten: Terrasvogels heeft ook een heren softbalteam dat in de derde klasse uitkomt. En om jeugd te trekken is samen met en op initiatief van de honkballers begonnen met BeeBall, een perfecte voorloper voor het echte werk, voor jongens en meisjes van 5 tot en met 9 jaar. Er wordt met een zachte knuppel en een kleine zachte bal gespeeld. Terrasvogels softbal heeft op dit moment 80 leden, verdeeld over 2 damesteams, 1 meisjes jeugdteam, 1 jongens jeugdteam en 1 BeeBall team. Bronnen: Het 50-jarig jubileumboek van de Sportvereniging Terrasvogels Diverse websites van Terrasvogels Website van de KNBSB Gesprekken met ex-bestuurslid en teammanager Dames I, Lars Looijen Bert van Wetten, voorzitter Terrasvogels honkbal/ softbal Ontstaan in 1966: een 'vereniging van de buitencatego rie'; want geen clubhuis, geen statuten, geen ledenver gadering, een onofficieel niet gekozen bestuur, maar in 2017 wel circa 80 'leden', deelnemers. "In Santpoort-Noord zien in 1966 de Duin en Kruidberglo pers het levenslicht. Een club zonder statuten en leden vergadering, die officieel niet bestaat, maar na een halve eeuw nog steeds springlevend is." In het jubileumboek 'Duin en Kruidberglopers 1966-2016' is dit één van de eerste zinnen. Het begint met een klein berichtje in Weekblad IJmuiden, geplaatst door Klaas Stam uit Driehuis, met het doel een ABC-club -een Anti Buiken Club- op te richten om samen te trimmen. De oproep is speciaal bedoeld om mensen die nooit sporten aan het bewegen te krijgen en die van hun buikjes af te helpen. In de zomer van 1966 is er al een klein clubje sportievelingen die samen wat oefeningen doen en dan 3 kilometer hardlopen, maar in datzelfde najaar neemt de animo toe en begint de oorspronkelijke doel stelling uit beeld te raken. Voetballers, volleyballers, hock eyers en wielrenners sluiten zich elke zaterdagmorgen aan om hun conditie te verbeteren en te trainen voor de op dat moment populaire AAC-Strandloop van 11 kilometer. Dus worden de afstanden snel groter en sluipt er een competi tie-element in: wie is na een rondje van 10 kilometer om het Cremermeer het eerst terug? Er komen coaches, de afstanden worden steeds langer, tot 21 kilometer (halve marathon), de coaches worden steeds fanatieker en de naam ABC verdwijnt (want de buiken waren weg) en wordt Duin en Kruidberglopers. Want daar, in Duin en Kruidberg, gebeurt het allemaal. Overigens in de eerste jaren niet in januari, want dan komt Prins Bern- hard er jagen. Als het gebied overgaat naar Natuurmonu menten in 1974 komt daar een einde aan. In het begin kende men elkaar nog niet echt, maar in de loop der jaren veranderde dat. In het boekje dat is uitge geven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan werd het al mooi gezegd: de te lopen afstanden werden langer, de intermenselijke afstanden korter. Waren het oorspronke lijk alleen mannen, vrouwen deden ook al snel mee om hun conditie op peil te houden. De groep werd ondertussen steeds groter en op natuur lijke wijze begon een verschil te ontstaan tussen wed strijd- en gezelligheidslopers. De leeftijden werden hoger, de gezelligheid zorgde ervoor dat men niet afhaakte. Er ontstonden vriendschappen voor het leven. En zo kwam 47

De Zandpoort | 2017 | | pagina 49