Sportverenigingen in Santpoort Inleiding "Sportverenigingen in Santpoort" is een titel waarbij ik dacht: leuk onderwerp, helder en duidelijk, 'alle sportvereni gingen die nu, anno 2017, in Santpoort actief zijn'. Na een eerste inventarisatie kwam ik tot een iets afgewogener oordeel: leuk onderwerp, maar minder eenvoudig dan ik dacht. Zeker als het strikt hanteren van die eerste gedachte in zou houden, dat er een aantal sporten niet aan de orde zou komen: en dan zou het minder leuk worden en ook historisch minder interessant. Hieronder volgen dus de overwegingen, op grond waarvan sportverenigingen in deze uitgave een plaatsje krijgen: Sport omvat zowel fysieke sport als denksport, zowel binnen als buiten beoefend, 's-zomers of 's-winters of het hele jaar door. Een sportvereniging is een echte vereniging met een bestuur, statuten en contributie betalende leden. Er is een competitief element aanwezig (dus niet uitsluitend recreatief), maar zo'n vereniging hoeft niet aangesloten te zijn bij een overkoepelende sportbond. Alle verenigingen die in 2017 in Santpoort actief zijn, zijn opgenomen in deze uitgave, maar ze hoeven niet in Sant poort te zijn opgericht (voorbeeld: IJmuider Bridgevereniging De Jump). Alle verenigingen die onmiddellijk na hun oprichting Santpoort als eerste plaats hebben gehad waar zij hun sport beoefend hebben, en die anno 2017 buiten Santpoort spelen, maar nog steeds bestaan (voorbeeld: Schaakclub Santpoort). En dan zijn er sporten die in Santpoort beoefend worden, maar die niet aan alle bovengenoemde criteria voldoen. Het beste voorbeeld daarvan is de paardensport in al zijn verschijningsvormen. De paardensport wordt voornamelijk commercieel georganiseerd in particuliere maneges, of éénmaal per jaar door de Harddraverij Vereniging gedurende de Santpoortse feestweek in augustus. En zo zijn er meer, en laten we die dan maar de 'buitencategorie' noemen. Wat denkt u bijvoorbeeld van de Duin en Kruidberglopers die al 51 jaar bestaan, geen vereniging zijn, geen officieel bestuur hebben, voor iedereen open staan en wekelijks hardlopen en wandelen? Zij kunnen niet ontbreken in ons overzicht. En er wordt bridge gespeeld onder de vleugels van de Vereniging Santpoorts Belang, en behoorlijk veel ook, maar Sant- poorts Belang is geen sportvereniging. En dat er geklaverjast wordt in buurthuis Het Terras vermeld ik hier, maar er steekt geen vereniging achter. De volgorde waarin de verenigingen, inclusief de buitencategorie, zijn opgenomen, is niet willekeurig: ze staan in volgorde van oprichtingsdatum, de oudste het eerst. Dat is dan meteen ook de verklaring waarom bijvoorbeeld niet alle bridgeverenigingen bij elkaar staan. De keuze van deze volgorde is gelegen in het feit dat dit tijdschrift "De Zandpoort" primair haar onderwerpen in het licht van de historie van Santpoort beschrijft. Dit artikel is niet gebaseerd op louter informatie die verkrijgbaar is via openbare kanalen. Met elke vereniging is persoon lijk gesproken, en dan blijkt er vaak veel interessante historische en actuele informatie beschikbaar te zijn. Sommige verenigingen hadden (recent) hun historie op papier gezet in het kader van een langjarig jubileum, helaas te lang voor een artikel in dit overzichtskader. De medewerking was over het algemeen hartverwarmend. De Stichting Santpoort is voornamelijk redactioneel bezig geweest, de meeste verenigingen hebben zelf de teksten en foto's aangeleverd. Outger Baron

De Zandpoort | 2017 | | pagina 5