Kennemer Golf Country Club w. X Opgericht in 1910. Duin en Kruidberg te Santpoort is de eerste locatie waar gespeeld wordt. In 1928 verhuist de KGCC naar Zandvoort. De Kennemer Golf Country Club is op 19 december 1910 opgericht in Bloemendaal als vijfde golfclub in Nederland. Gérard J. van der Vliet, oprichter KGCC in 1910 en eerste voorzitter Het initiatief tot de oprichting werd genomen door Gérard J. van der Vliet, die ook de eerste voorzitter werd. Hij was een nazaat van de Borski's, die zich in 1805 op het landgoed Elswout in Overveen vestigden en langzamer hand het gehele duingebied van Overveen en Aerdenhout tot aan de Noordzee in bezit kregen. Mede-oprichters waren Conrad J. van Tienhoven, Gerard L. Tegelberg, Abraham Koolhoven en Jhr. André van der Poll, allen vermogende zakenlieden en fervente sporters. Het idee om een golfclub te beginnen werd waarschijnlijk geboren door dat zij veel in het buitenland reisden en sportten (jagen, paardensport), en daar met golf in aanraking kwamen. Tegelberg was de enige die in 1910 in Santpoort woonde. Hij had het huis Spaarnheuvel laten bouwen aan de Wüstelaan (nu nr. 57), dat hij in 1912 aan Olga von Gotsch verkocht, de Pruisische Bar ones, die met Justus Wüste getrouwd was. Van Tienhoven is een goede kennis van Theo Cremer, eigenaar van de gronden van Duin en Kruidberg tot aan het voormalige Huis te Velsen. Van hem krijgt de club toestemming om 9 holes op deze gronden aan te leg gen. Omdat dat iets te krap was voor 9 holes, huurt men er nog een stuk duin bij ten westen van de Duin en Kruidbergerweg. Hierop worden de eerste twee "links"- holes van Nederland aangelegd (geaccidenteerd, op zandgrond, de andere 7 holes lagen op weiland). Het clubhuis was Huis te Velsen. Voor de baan lay-out, zie afb. 1, blz. 37 Cremer stelde wel voorwaarden aan de verhuur van zijn gronden: de weilanden moesten voor het grazen van koe ien in de zomer beschikbaar blijven. Om die reden werden de afslagplaatsen, de bunkers en de greens afgezet met paaltjes en draad. Daarmee werd voorkomen dat koeien- vlaaien op die gedeelten een probleem vormden, maar op het overige gedeelte van de baan waren ze dat na tuurlijk wel. De regels luidden dat je een in een koeienvlaai belande bal mocht slaan zoals hij lag, of kon opnemen en droppen met een strafslag. Twee holes kruisten de spoorweg Haarlem-Velsen. Tijdens een wedstrijd werd er een caddie bij gezet om de spelers te waarschuwen als er een trein aankwam. Bekende leden ten tijde van de Santpoortse jaren waren Anthony Fokker, Theo Cremer (eigenaar Duin en Kruid berg), zijn zoon Herbert die op Kennemergaarde woonde, Adriaan Stoop (eigenaar van het Haarlemse zwembad), Justus Wüste en Olga von Gotsch. Vrij snel na de oprichting in 1910 begon het bestuur van de KGCC te zoeken naar een nieuwe locatie, om een aantal redenen. Het onderhoud van de drassige weilandbaan was problematisch, er was geen uitbreidingsmogelijkheid naar 18 holes en er waren voortdurend plannen van 6

De Zandpoort | 2017 | | pagina 8