Kunst als aanjager bij de promotie van Nederland Bloemenland Lieke Baron De meeste bolgewassen zijn voortgekomen uit in het wild groeiende bolgewassen, die vanaf de Middellandse Zee tot aan China voorkomen. In het oude Perzië en Turkije worden al eeuwen enkele, dubbele tulpen, eenkleurige en bont gekleurde bolbloemen gekweekt voordat deze in West-Europa verschijnen. Men is er gek van en de tulp komt veelvuldig terug in de kunsten, in decoraties van gebouwen en sieraden, op glaswerk, etc. In het oude Tur kije worden tulpenmotieven gebruikt op tegeltableaus in paleizen, op praalgraven en in moskeeën. Ook op afbeel dingen uit de Romeinse tijd is de tulp ook te zien. V JHPitC Gevlamde tulpen in waterverf op perkament. H. Herstenburgh (1667-1726). Als in Nederland de belangstelling voor de bloembollen cultuur groeit, komen er prachtige bloemenboeken en naslagwerken. Een van de beroemdste is het fraaie tulpen- boek van Judith Leyster uit 1643, sinds 1974 in bezit van het Frans Halsmuseum in Haarlem. Begin 17e eeuw is de tulp de populairste bloem aan de Europese vorstenhoven. Met name de gevlamde tulpen zijn geliefd. Dat ze er zo uitzien is trouwens het gevolg van een dan niet onderkend virus. Schilders beelden de tulp af op schilderijen, ze komt vaak voor op Hollandse tegels en wordt gebruikt als motief in Tulp op tegeltableau uit 17e eeuw. geweven en geborduurde stoffen. Er komen fraaie catalogi en prijscouranten met ingekleur de tekeningen en aquarellen, waarbij het accent ligt op de verscheidenheid en niet zozeer op de verkoop van grote hoeveelheden. In vreemde talen, want het aanbod is zeker ook al gericht op het buitenland. In de 19e en 20e eeuw worden de handmatig gemaakte catalogi vervangen door gedrukte exemplaren, waarbij is gewerkt met grafische ontwerpen en fotografie naar de mode van de tijd. Ook ansichten worden in enorme hoeveelheden geproduceerd. Een man, die eruit springt om zijn verdiensten als kunste naar voor de bollencultuur is de Franse schilder Lucien Manceau, die als decorschilder van de Franse opera in Nederland is terechtgekomen. Hij trouwt hier en blijft in Nederland wonen als de opera weer naar Parijs vertrekt. Hij schildert kleurrijke plaatjes van bollenvelden, die door handelsreizigers worden meegenomen als presentatiema teriaal, en ook wel als relatiegeschenken worden aange boden. 41

De Zandpoort | 2017 | | pagina 43